استعلام برند مالکیت معنوی

استعلام برند مالکیت معنوی یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید قبل از ثبت برند آن را انجام دهید. امروزه برند‌های مختلف با نام‌های متنوعی در جهان تجارت به ثبت رسیده‌اند. این موضوع نگرانی‌های زیادی برای تازه وارد شده‌ها به دنیای تجارت ایجاد می‌کند. زیرا ممکن است نام برندی که در نظر دارند، قبلاً توسط شخص دیگری به ثبت رسیده باشد. در نتیجه گرفتن استعلام نام برای ثبت برند الزامی است. اما چگونه باید استعلام بگیریم؟ برای استعلام از چه سامانه‌ای باید استفاده کرد؟

در این مقاله از سایت ثبت خوارزمی به نحوه استعلام برند مالکیت معنوی خواهیم پرداخت. اگر سؤالات بیشتری در این مورد داشتید، فرم مشاوره رایگان سایت ثبت خوارزمی را پر کنید. کارشناسان حقوقی در اسرع وقت با شماره تلفن شما تماس می‌گیرند.

فرم درخواست مشاوره رایگان

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

استعلام برند مالکیت معنوی یعنی چه؟

شاید فکر کنید که اصلاً استعلام برند مالکیت معنوی یعنی چه؟ در طی استعلام چه اتفاقی می‌افتد؟ مسلماً برای آن که بتوانید نامی را برای برند خود ثبت کنید، آن نام باید کاملاً جدید، نو و غیر تکراری باشد. در غیر این صورت امکان ثبت آن وجود ندارد. زیرا این گونه حقوق مربوط به صاحب برندی که نام برند شما مشابه آن است، نقض خواهد شد.

در نتیجه یکی از قوانین مهم جهت ثبت برند، غیر تکراری بودن نام برند است. اما با وجود برند‌های مختلفی که امروزه وجود دارند چگونه بفهمیم نام برند ما جدید است یا خیر؟ اصلاً چگونه باید بدانیم نامی که انتخاب کردیم مشابه آن قبلاً به ثبت رسیده است یا نه؟

برای این کار باید از استعلام برند مالکیت معنوی استفاده کرد. با استعلام برند می‌توانید دریابید که قبل از شما چه برند‌هایی با نام برند مورد نظر ثبت شده‌اند. در استعلام تمامی تشابهات را می‌توانید به خوبی بیابید.

اهمیت استعلام برند مالکیت معنوی

شاید فکر کنید که اصلاً استعلام برند مالکیت معنوی چه لزومی دارد؟ اصلاً چرا باید جهت استعلام نام برند اقدام کنیم؟ لزوم استعلام گرفتن نام قبل از ثبت برند در این است که نام‌های تکراری به هیچ عنوان حق ثبت شدن ندارند. بسیار پیش می‌آید افرادی که برای ثبت برند اقدام می‌کنند و درخواست آن‌ها به کلی رد می‌شود. زیرا تمام یا بخشی از نام برند آن‌ها مشابه نام برند دیگری است.

از طرفی رد شدن درخواست ثبت برند به دلیل تکراری بودن نام می‌تواند این پروسه اداری را به شدت طولانی، هزینه بردار و طاقت‌فرسا کند. درنتیجه برای آنکه از دوباره کاری جلوگیری کنید، حتماً قبل از ثبت برند، نام آن را از طریق روش‌های مختلفی استعلام بگیرید. این گونه می‌توانید مطمئن شوید نامی که انتخاب کرده‌اید جدید بودن و ثبت آن با مشکلی مواجه نخواهد بود.

روش‌های استعلام برند مالکیت معنوی

روش‌های مختلفی برای استعلام برند مالکیت معنوی وجود دارند. برای این استعلام می‌توانید از روزنامه رسمی و سامانه مالکیت معنوی مربوط به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بهره ببرید. با استفاده از این روش‌ها می‌توانید تا حدودی به این مسأله پی ببرید که نام انتخابی شما قبلاً توسط فرد دیگری ثبت شده است یا خیر. البته دقت کنید که این دو روش تنها نام برند‌هایی را نشان می‌دهند که به ثبت رسیده‌اند. یعنی به صورت رسمی ثبت شده‌اند. وگرنه ممکن است فرد دیگری چند روز قبل از شما نامی که انتخاب کرده‌اید را برای ثبت درخواست داده باشد.

در این صورت نام آن برند در استعلام گرفته شده توسط شما نشان داده نمی‌شود. اما در طول پروسه وقتی آن نام زودتر برای شخص دیگر ثبت می‌شود، درخواست شما با مشکل مواجه خواهد شد.

همچنین ممکن است طی استعلام برند مالکیت معنوی نامی که برای ثبت برند پیشنهاد داده‌اید، توسط فرد دیگری در حال ثبت باشد. اما به دلیل مشکلات دیگر، ثبت آن طولانی شده باشد. در این صورت به محض ثبت آن نام برای برند مورد نظر، دیگر شما نمی‌توانید از آن نام بهره ببرید. بنابراین سعی کنید حتماً به این نکات توجه داشته باشید.

استعلام برند مالکیت معنوی با روزنامه رسمی

برای استعلام برند مالکیت معنوی می‌توانید از روش روزنامه رسمی استفاده کنید. برای این کار وارد سایت https://www.rrk.ir/ مربوط به روزنامه رسمی جمهوری اسلامی شوید. سپس در صفحه اول به دنبال گزینه جستجو در آگهی‌های قانونی بگردید. بعد از وارد شدن به این قسمت با کارد‌های متعددی مواجه خواهید شد. جهت گرفتن استعلام وارد کردن مشخصات مربوط به حداقل یکی از کارد‌های مربوطه الزامی می‌باشد. اما برای نتیجه بهتر سعی کنید هر چه قدر اطلاعات در مورد برندتان وجود دارد، وارد نمایید.

سپس گزینه سبز رنگ جستجو را بزنید تا جستجوی نام برند آغاز شود. از این طریق می‌توانید آگاه شوید که آیا نام برند شما قبلاً توسط برندی به ثبت رسیده است یا خیر. اگر به ثبت رسیده باشد، نام برند را می‌توانید در آگهی‌های نشان داده شده مشاهده کنید.

استعلام برند از طریق سامانه مرکز مالکیت معنوی

یکی از بهترین روش‌های استعلام برند مالکیت معنوی استفاده از سامانه مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است. با استفاده از این سامانه می‌توانید به راحتی دریابید که چه برند‌هایی با مشابه نام انتخابی شما به ثبت رسیده‌اند. برای استعلام برند قبل از ثبت ابتدا وارد سامانه مالکیت معنوی به آدرس https://ipm. ssaa.ir/Search-Trademark شوید. در بدو ورود، راهنمای جستجو و استعلام برند مالکیت معنوی به شما نشان داده می‌شود. این راهنما را به صورت کامل مطالعه نمایید.

سپس در کادر‌های نشان داده شده، اطلاعات خواسته شده را به دقت درج نمایید. دقت کنید که انتخاب طبقه‌بندی کالا و طبقه‌بندی تصویر بسیار مهم است. در واقع شما باید اطلاع داشته باشید که نوع فعالیت شما و کالا‌های ارائه شده دقیقاً در چه طبقه‌ای قرار می‌گیرد. بعد از انتخاب این موارد، گزینه آبی رنگ جستجو در پایین صفحه را انتخاب کنید. بعد از جستجو تمامی اطلاعات اسامی برند‌های مشابه برند شما همراه با طبقه کالای آن‌ها در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید از این طریق اطلاعات مهمی به دست بیاورید.

نکات مهم استعلام برند از سامانه مالکیت معنوی

برای آنکه استعلام برند مالکیت معنوی شما دقیق‌تر و مفیدتر باشد، لازم است نکات زیر را در مورد این نوع استعلام بدانید. با نکات زیر می‌توانید استعلام نام برند قبل از ثبت را به راحتی انجام دهید.

• حتماً در انتخاب طبقه کالای خود دقت کنید. این طبقه‌بندی شامل ۴۵ مورد مختلف است که باید طبقه کالای خود را از این میان برگزینید.

• کد امنیتی مربوطه را به صورت دقیق وارد کنید تا درخواست جستجوی شما انجام شود.

• ممکن است استعلام برند‌هایی مربوط به برخی از طبقه‌بندی‌های کالا به صورت دقیق انجام نشود. معمولاً این طبقه‌بندی‌ها مربوط به مواد غذایی، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم خانگی و… هستند. زیرا تقاضاء برای ثبت این نوع برند‌ها بسیار بیشتر از طبقه‌های دیگر است.

• در هنگام استعلام برند مالکیت معنوی، نام‌های مشابه برند خودتان و معادل فارسی و لاتین آن‌ها را نیز استعلام بگیرید.

استعلام برند مالکیت معنوی به صورت جهانی

گاهی اوقات ممکن است افراد بخواهند که استعلام برند مالکیت معنوی خود را در سطح جهانی بررسی کنند. این نوع استعلام برای کسب و کار‌هایی که به صورت بین‌المللی فعالیت دارند، ضروری است. عده‌ای از کشور‌های عضو کنوانسیون پاریس این امکان را برای شرکت‌ها فراهم کرده‌اند تا نام برند خود را استعلام بگیرند. برای این کار می‌توانید از سایت www.wipo. int استفاده کنید. اگر طریقه کار با این سایت را بلد نیستید، می‌توانید استعلام برند مالکیت معنوی در سطح جهانی را به کارشناسان حقوقی ثبت خوارزمی بسپارید.

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت ثبت خوارزمی به اهمیت استعلام برند مالکیت معنوی و نحوه گرفتن این استعلام پرداختیم. همچنین نحوه استعلام نام برند قبل از ثبت را نیز در سطح جهانی توضیح دادیم. اگر نمی‌توانید نام برند خود را به خوبی استعلام بگیرید، اصلاً نگران نباشید. برای این کار می‌توانید با شماره تلفن‌های موجود در سایت ثبت خوارزمی تماس بگیرید. کارشناسان حقوقی می‌توانند استعلام نام برند را به راحتی و در مدت زمان کوتاه از طریق راه‌های مختلف برای شما انجام دهند.

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان