ثبت شرکت آنلاین

ثبت شرکت آنلاین همانند انواع دیگر ثبت شرکت‌ها، مراحل و شرایط متعددی دارد و برای انجام آن به مدارک مختلفی نیاز است. شاید بپرسید آیا شرایط بخصوصی متفاوت از سایر انواع ثبت شرکت دارد یا اصلاً شرکت آنلاین دقیقاً چه تعریف حقوقی ای دارد و چرا باید آنلاین شرکت ثبت کرد. آیا شرایط مالیاتی آن متفاوت است و چندین سؤال دیگر که برای پاسخ آن‌ها این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

شایان ذکر است که ثبت برند و شرکت خوارزمی در تمامی این مسیر همراه شماست. کافیست با کارشناسان ما تماس بگیرید.

ثبت شرکت آنلاین
ثبت شرکت آنلاین | ثبت برند و شرکت خوارزمی

ثبت شرکت آنلاین

پیش از توضیح فرآیند ثبت شرکت آنلاین و ملزومات آن لازم است درباره شرکت آنلاین توضیحاتی ارائه شود.

شرکت آنلاین چیست؟

امروزه اینترنت جایگزین تمامی روش‌های معمول در گذشته شده است، از این رو در حوزه‌های اداری مانند بقیه حوزه‌ها، تمامی ادارات و سازمان‌ها دارای وبگاه‌هایی هستند که راحتی کار را برای متقاضیان به انجام می‌رسانند. به این ترتیب امکان ثبت شرکت به صورت آنلاین نیز فراهم شده و تعداد مشتریان سازمان‌ها کاهش یافته است و افراد می‌توانند بسیاری از کار‌ها را شخصاً انجام دهند و در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی کنند.

در نتیجه این تحولات، نحوه ثبت شرکت در دفتر ثبت شرکت‌ها نیز دیگر مثل قبل نیست. یعنی قبلاً مشتری مستقیماً به اداره ثبت مراجعه می‌کرد و اسامی مورد نظر را پیشنهاد می‌کرد و این اسامی فقط در اداره ثبت در تهران بررسی می‌شد، سپس متقاضی مراجعه می‌کرد و مدارک را به صورت دستی تحویل می‌داد، صورتجلسه را ارسال می‌کرد. جلسات و اساسنامه توسط کارشناس ثبت شرکت‌های تجاری مورد بررسی قرار می‌گرفت و در صورت تأیید در دفاتر ثبت شرکت‌های تجاری به ثبت می‌رسید و پس از اخذ امضای لازم شرکت به ثبت می‌رسید ولی در حال حاضر با پیاده‌سازی سامانه ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری، ارجاع مشتریان به صورت آنلاین از طریق سامانه اینترنتی http://irsherkat.ssaa.ir انجام می‌شود.

ضمناً کلیه اطلاعات مربوط به نحوه تنظیم درخواست‌ها و مدارک لازم، بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی ثبت شرکت و اطلاعیه‌های آتی نیز از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی ثبت شرکت به آدرس http://sherkat.ssaa.ir قابل پیگیری و مشاهده است.

مراحل ثبت شرکت آنلاین

 1. در اولین قدم برای ثبت آنلاین شرکت باید به سامانه ثبت آنلاین شرکت‌ها مراجعه کنید و در آنجا فرمی را مشاهده می‌کنید که باید آن را پر کنید. برای تکمیل این فرم به اطلاعاتی از قبیل: نام، نام خانوادگی، شماره تلفن متقاضی تأسیس شرکت یا مؤسسه، تابعیت متقاضی، موقعیت شغلی یا سمت متقاضی، شماره ملی در صورت ایرانی بودن متقاضی ودر غیر اینصورت شماره گذرنامه نیاز دارید.
 2. در مرحله بعد باید نام مجموعه خود را انتخاب کنید و نوع و قالب شخصیت حقوقی شرکت را انتخاب کنید و در مرحله انتخاب نام مجاز به انتخاب پنج نام هستید. نامی که تکراری نباشد و با قوانین انتخاب نام مغایرت نداشته باشد از بین آن‌ها انتخاب می‌شود. در این مرحله کد رهگیری به شما داده می‌شود. در مورد شرایط نام‌گذاری در ادامه باز گفتگو خواهیم کرد. سپس از طریق این شماره می‌توانید وضعیت ثبت شرکت خود را در سامانه پیگیری کنید.
 3. در مرحله سوم شما مدت و نوع فعالیتی را که برای مجموعه خود انتخاب کرده‌اید وارد می‌کنید به عنوان مثال فعالیت تجاری، فعالیت خدماتی، فعالیت تجاری، فعالیت علمی و …. و مدت زمان فعالیت را به صورت محدود یا نامحدود انتخاب می‌کنید. همچنین توجه داشته باشید که فعالیت در حوزه‌های تعیین شده توسط قانونگذار منوط به اخذ مجوز بوده و در صورت انتخاب باید مجوز اخذ نمایید.
 4. در مرحله چهارم آدرس و محل مورد نظر خود را برای شرکت وارد کنید و در صورت عدم وجود مکان مشخص می‌توانید آدرس منزل و شماره تلفن و کد پستی را وارد کنید تا مدارک ثبت شرکت به منزل تحویل داده شود.
 5. در مرحله بعد مبلغ در نظر گرفته شده به عنوان سرمایه اولیه شرکت در قسمت «سرمایه شخص حقوقی» مشخص می‌شود. به عنوان مثال حداقل سرمایه برای تأسیس شرکت با مسئولیت محدود 100 هزار تومان می‌باشد.
 6. سپس نام تمامی شرکای خود را در فرم روبرو وارد کنید. مشخصات کامل از جمله اطلاعات شناسنامه‌ای و همچنین آدرس پستی و شماره تماس باید ثبت شود.
 7. حال میزان سهام هر یک از شرکا را مشخص کنید، توجه داشته باشید که نوع سهام به صورت نقدی یا غیرنقدی قابل ثبت است. همچنین در این مرحله نوع سمت آن‌ها می‌بایست مشخص و وارد می‌شود.
 8. اگر شعبه‌های دیگری دارید، شعب در نظر گرفته شده و محل آن‌ها را در فرم مناسب وارد کنید. پس از این مرحله، تعیین سال مالی شرکت و تکمیل صورتجلسه ضروری است.
 9. با ورود به مرحله بعد و کلیک بر روی “دریافت متن اساسنامه” فرمی برای شما ظاهر می‌شود. در این مرحله می‌توانید با پرکردن این فرم اساسنامه شرکت را تهیه کنید و همچنین در صورت تمایل می‌توانید قوانین خاص شرکت خود را وارد کرده و پس از برابر اصل کردن، آن را در وب سایت اداره ثبت شرکت‌های تجاری آپلود کنید.
 10. این مرحله مانند مرحله قبل است و با کلیک بر روی “دریافت متن شرکتنامه” متن آن در کادر پایین ظاهر می‌شود و قابل تغییر است. که می‌بایست شرکتنامه‌ی شرکت خود را به درستی کامل نموده و ارسال نمایید.
 11. در مرحله نهایی، ثبت شرکت در سیستم شامل تأیید مدارک می‌باشد. در این مرحله مدارک لازم مربوط به ثبت شرکت درخواستی مشخص می‌شود و پس از تأیید می‌توان گزینه پذیرش نهایی را انتخاب کرد. اگر اطلاعات و مدارک شما کامل باشد و قابلیت صدور آگهی را داشته باشد منجر به آگهی می‌شود.
مراحل ثبت شرکت به صورت آنلاین
ثبت شرکت آنلاین | ثبت برند و شرکت خوارزمی

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت آنلاین

ایجاد شرکت‌های تجاری و غیر تجاری در انواع مختلف همواره مستلزم تهیه اسناد و مدارک خاص خود بوده است. این اسناد برای پیگیری از طریق سامانه آنلاین شامل موارد زیر است. لازم به ذکر است برای تهیه مدارک و یا دریافت مشاوره و راهنمایی برای آن‌ها می‌توانید با کارشناسان ثبت برند و شرکت خوارزمی تماس حاصل فرمایید.

 • عکس کارت ملی و شناسنامه اعضای شرکت
 • اساسنامه، شرکت نامه و درخواست ثبت شرکت آنلاین
 • وکالت نامه، در صورت انجام مراحل ثبت نام توسط وکیل
 • تهیه مجوز‌های لازم از قبیل جواز کسب و سایر مجوز‌ها و پروانه‌های مورد نیاز
 • صورتجلسه مجمع به صورت درست و کامل

این مدارک ممکن است با تفاوت‌های جزئی بر اساس نوع شرکت‌ها (سهامی خاص، شرکت با مسئولیت محدود، سهامی، شرکت سهامی، تعاونی و …) مورد نیاز باشد. اما به طور کلی مدارک اصلی تأسیس شرکت‌ها به طریق آنلاین به شرح فوق می‌باشد.

ویژگی نام‌های انتخابی در ثبت شرکت آنلاین

 • ریشه فارسی داشته باشد
 • کلمه لاتین نداشته باشد
 • سه هجایی یا سه سیلابی باشد
 • تکراری نباشد
 • شئون اسلامی و انقلابی و ملی و عرفی در آن رعایت شده باشد
 • حداقل یک اسم خاص در نام شرکت بکار رفته باشد.

لازم به ذکر است اشخاص حقوقی که پیشنهاد ثبت آن‌ها مستلزم اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح می‌باشد، قبل از ارائه درخواست ثبت تأسیس به مرجع ثبت شرکت‌های تجاری، نسبت به اخذ مجوز و ارائه مدارک پیوست اقدام نمایند.

تکمیل مدارک و مستندات

مرحله نهایی تکمیل مدارک شما مستلزم تکمیل مدارک زیر است:

 • دو نسخه از شرکت نامه
 • دو نسخه از نامه درخواست ثبت شرکت آنلاین
 • دو نسخه از اساسنامه
 • اصل پروانه فعالیت از مراجع ذیربط در مواردی که برای ثبت موضوع نیاز به مجوز باشد
 • تصویر برابر اصل مدارک احراز هویت کلیه شرکا و مدیران و هیئت نظارت در صورت وجود هیئت نظارت (در مواردی که تعداد شرکا بیش از 12 نفر باشد)
 • اصل گواهی عدم سوء پیشینه برای اعضای هیأت مدیره و مدیر عامل
 • دو نسخه صورتجلسه مجمع مؤسسین
 • اصل وکالت نامه وکالت در صورتی که شرکت توسط وکیل ثبت شده باشد

این مدارک می‌بایست هنگام تکمیل و ارسال درخواست تهیه و تکمیل و تأیید شده باشند.

مراحل ثبت شرکت آنلاین
ثبت شرکت آنلاین | ثبت برند و شرکت خوارزمی

 

موضوع فعالیت شرکت

گفتیم که پیش از تعیین نام در فرآیند ثبت شرکت آنلاین لازم است موضوع فعالیت شرکت و نوع شرکت به درستی انتخاب شود. موضوعات فعالیت برای ثبت شرکت به سه گروه ذیل تقسیم می‌شوند:

 • مواردی اساساً امکان ثبت و فعالیت ندارند. (به دلایل مختلف)
 • موضوعاتی که پیش از ثبت نام نیاز به مجوز دارند.
 • مورد‌هایی که بدون نیاز به کسب مجوز از سازمان‌ها و مراجع می‌توانند ثبت شوند.

موضوع فعالیت شرکت با نوع شرکت ثبتی (که در ادامه در مورد آن گفتگو خواهیم کرد) متفاوت است و باید مطابق با توانایی‌های تیم شما و تخصص‌های شما و نیاز‌های بازار و جامعه و مشتریان به دقت انتخاب، تعیین و در اساسنامه و تقاضانامه ذکر شود.

مزایای ثبت شرکت آنلاین

مزایای استفاده از سامانه ثبت آنلاین دنیا برای ثبت شرکت آنلاین در ایران

 • کاهش هزینه‌های اضافی برای کاربران و متقاضیان
 • افزایش سرعت مراحل اداری
 • نظارت توسط کارشناسان متخصص در امور حقوقی
 • ثبت قانونی و تأسیس شرکت در سیستم رسمی ایران و سایر کشور‌ها
 • بهره‌مندی از مزایای تأسیس شرکت مانند: اخذ وام، ایجاد اشتغال، شرکت در مناقصات تجاری و مزایده.
 • امکان صادرات و واردات با اخذ کارت بازرگانی

مزایای ثبت شرکت آنلاین از این موارد هم بیشتر است و در کنار آن مزایای استفاده از خدمات و مشاوره ثبت برند و شرکت خوارزمی را هم می‌توان به آن اضافه نمود:

 • کاهش هزینه‌ها و قیمت تمام شده
 • بهره‌مندی از مشاوره تخصصی و رایگان در زمینه کاری شما
 • افزایش سرعت و کاهش زمان نتیجه‌گیری
 • آگاهی از مراحل و روش‌های موجود
 • درج اطلاعات و پیگیری توسط کارشناسان آگاه ثبت

هزینه ثبت شرکت آنلاین

هزینه انجام این فرآیند ثابت نیست و دلیل آن این است که پارامتر‌های مختلف بر آن تأثیر می‌گذارد بنابراین در طول سال شاهد افزایش یا کاهش هزینه‌ها هستیم. انجام هر فرآیند به صورت آنلاین تردد‌های شما را به میزان قابل توجهی کمتر و ارزان‌تر می‌کند. در نتیجه، اگر شرکت را به صورت آنلاین ثبت کنید، دیگر نیازی به مراجعه حضوری به مراجع ذیصلاح ندارید.

باید به این نکته اشاره کنیم که در روش آنلاین و آفلاین کافی است مدارک لازم را اسکن کرده و در سامانه مربوطه بارگذاری کنید. انجام فرآیند اسکن نیز نیاز به کپی اسناد را از بین می‌برد که به شما امکان می‌دهد تا به میزان قابل توجهی در هزینه صرفه‌جویی کنید.

نکاتی در مورد ثبت شرکت آنلاین برای هر کدام از انواع شرکت‌ها

در ادامه به نکاتی می‌پردازیم که در مورد ثبت آنلاین شرکت برای انواع شرکت‌ها می‌بایست بدانید. شایان ذکر است که برای ثبت هر کدام از این شرکت‌ها نیز می‌توانید از خدمات ثبت شرکت و برند خوارزمی استفاده نمایید.

ثبت آنلاین شرکت با مسئولیت محدود

امکان درخواست و نظارت بر ثبت اینترنتی شرکت با مسئولیت محدود با حضور 2 نفر به عنوان شریک و با سرمایه اولیه یکصد هزار تومان می‌باشد. مسئولیت هر یک از شرکا به میزان و مقدار پول یا سرمایه‌ای است که در شرکت شریک بوده است. تأسیس این شرکت‌ها بسیار آسان و سریع بوده و با هزینه بسیار کم امکان‌پذیر است. به شیوه آنلاین می‌توانید از طریق سامانه اطلاعات ثبتی و یا اداره ثبت شرکت اقدام نمایید. مراحل و شرایط کلی ثبت شرکت با مسئولیت محدود را می‌توانید از این مقاله مطالعه کنید.

ثبت آنلاین شرکت سهامی خاص

تأسیس شرکت‌های سهامی خاص به صورت آنلاین به عنوان یکی از پرطرفدارترین و سریع‌ترین راه‌های تأسیس مؤسسه یا شخص حقوقی در ایران شناخته می‌شود. در این نوع شرکت‌ها سرمایه هر فرد به سهام تبدیل می‌شود و هر فرد بر اساس میزان سهم خود قدرت تصمیم‌گیری و مسئولیت دارد. جزئیات تکمیلی شرایط تأسیس این شرکت‌ها را می‌توانید از مقاله ثبت شرکت سهامی خاص مطالعه کنید.

ثبت آنلاین شرکت سهامی عام

شرکت‌های سهامی عام همچنین می‌توانند مراحل تأسیس و ثبت نام را به صورت آنلاین دنبال کنند. این شرکت‌ها می‌توانند سهام خود را در بورس ایران و فرابورس بفروشند تا سرمایه مشخصی در اختیار شرکت قرار دهند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله ثبت شرکت سهامی عام مراجعه نمایید.

ثبت آنلاین شرکت تضامنی

برای ثبت شرکت‌های تضامنی به صورت اینترنتی و آنلاین باید حداقل 2 نفر به عنوان شریک داشته باشید. برای انتخاب نام این شرکت‌ها قوانین خاصی وجود دارد.

ثبت آنلاین شرکت تعاونی

این نوع شرکت‌ها که معمولاً به منظور ارائه محصول و فعالیت در زمینه تولید به ثبت می‌رسند، یکی از متداول‌ترین روش‌های ثبت شرکت اینترنتی محسوب می‌شوند. از طریق سامانه اطلاع‌رسانی می‌توانید به صورت آنلاین درخواست تأسیس شرکت‌های تعاونی را ثبت کنید.

مراحل ثبت شرکت به صورت آنلاین
ثبت شرکت آنلاین | ثبت برند و شرکت خوارزمی

 

سخن آخر

در این مقاله سعی شد انواع روش‌ها، مراحل، شرایط و مدارک مورد نیاز ثبت شرکت آنلاین و اینترنتی مورد بررسی جامع و کاملی قرار بگیرد و تمامی موارد مورد نظر ذکر گردد. امید است توانسته باشیم سؤالات و ابهامات شما عزیزان را برطرف نموده باشیم.

برای دریافت مشاوره، خدمات ثبت و راهنمایی در هر قدم از مسیر ثبت شرکت آنلاین می‌توانید روی کارشناسان خبره و پرسابقه‌ی ثبت برند و شرکت خوارزمی با بیش از ده سال سابقه ثبتی و حقوقی حساب کنید.

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
مشاوره رایگان