جستجو برای انتخاب نام شرکت

نام شرکت

انتخاب نام شرکت می‌تواند جز پر اهمیت‌ترین مرحله از ثبت شرکت به حساب بیاید. در واقع فرد می‌تواند با استفاده از این امر باعث رونق کسب و کار و بالا رفتن میزان درآمد خود شود. در حال حاضر انتخاب کردن یک نام بسیار سخت‌تر از گذشته و سال‌های قبل می‌باشد. این سختی می‌تواند به دلیل عوامل مختلفی باشد. در این راستا و برای سریعتر پیش بردن انتخاب نام، می‌توانید از مشاوره کارشناسان ثبت خوارزمی استفاده کنید یا در صورت تمایل فرم مشاوره زیر را پر نمایید.

فرم درخواست مشاوره رایگان

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

انتخاب نام شرکت

افرادی که مرحله انتخاب نام را سبک شمرده و به آن دقت و توجه ندارند طولی نمی‌کشد که به اهمیت و نسبت مهم آن به بقیه مراحل ثبت پی برده و لازم باشد نام انتخابی خود را عوض کنند. در پی این تغییر، مشکلات بیشتری بر سر راه این افراد قرار می‌گیرد. پس قبل از عجله برای پیدا کردن نام، موضوعات سر راه خود را به بهترین شکل حل نمایید.

چرا اسم‌های انتخابی برای شرکت نباید تکراری و مشابه بقیه شرکت‌ها باشد؟ نام شرکت باید منحصر به فرد و ویژه باشد و توسط افرادی دیگری که از قبل اقدام به ثبت شرکت نموده‌اند ثبت نشده باشد. اسمی که در نظر دارید باید بسیار واضح و مشخص و از اسامی دیگر شرکت‌ها متمایز باشد. این شاخصه باید در نام آن باشد نه در پسوند و یا پیشوندهای کناری اسم مانند: شرق، شمال، نوین، گستر و غیره. زیرا امثال این پسوندها تغییری در نام اصلی ایجاد نخواهد کرد. در نتیجه بهتر است اسم انتخاب شده توسط شما تا حد ممکن با نام شرکت‌های دیگر مشابه نباشد. در واقع نام شرکت باید دارای حداقل سه کلمه خاص بوده و ترکیبات مشابهی با نام‌های شرکت‌های فعال وجود نداشته باشد. درگذشته اسم‌های معرفی شده می‌توانست تنها یک الی دو سیلابی باشند ولی در حال حاضر تنها باید ۵ سیلابی باشد که قابلیت ثبت داشته باشد.

نام شرکت

شرایط جستجو برای انتخاب نام شرکت

همانطور که تا اینجا گفته شد انتخاب نام و شرایط نام گذاری شرکت ها در موفقیت و بالا رفتن حوزه تجارت شما رابطه مستقیم دارد. در واقع نام شرکت شما باید معرف کار شما و متمایز‌کننده حوزه انتخابی یا خدمات شرکت باشد. به طور کلی کارشناسان این حوزه گاهی اسامی خبری که به مخاطب، شغل ما را یادآور شود را پیشنهاد داده و یا اسمی ابداع شده توسط خودتان که با آوایی خاص در ذهن افراد جامعه بماند. قابل ذکر است نام شرکت بهتر است توسط بازاریاب مجرب و قوی حمایت گردد تا سرعت موفقیت حرفه و کار با روند بهتری پیش برود. انتخاب نام مجموعه و شرکت دارای فرآیند پیچیده بوده و جزو مهمترین و اولین قوانین ثبت شرکت می‌باشد.

نام شرکت انتخابی باید این ویژگی‌ها را داشته باشد:

 • نام ارائه شده نباید انگلیسی (لاتین) باشد.
 • اگر شما قصد دارید در نام شرکت خود از عدد استفاده کنید باید آن را به صورت حروف و نوشتاری بنویسید.
 • همانطور که در بالا اشاره شد نباید نام انتخابی تکرار باشد. شما می‌توانید با استفاده از سایت sherkat.ssaa.ir نام را در موتور جستجو وارد نموده و از قبل ثبت نشدن آن اطمینان حاصل کنید. توجه داشته باشید این تشابه شامل شرکت‌های دولتی و بانک‌ها و مراکز دولتی نیز می‌گردد.
 • نام شرکت شما باید خاص و ویژه باشد یعنی همانند اسم افراد و یا حیوانات یا مکان‌های تاریخی و جغرافیایی که جمع بسته نمی‌شود.
 • در حال حاضر نباید از اسم دانشمندان معروف و یا شاعرها استفاده گردد.
 • نام شرکت انتخابی شما باید ریشه کلمات و نام‌های فارسی داشته باشد.
 • شما ممکن است از اسمی استفاده کنید که فارسی باشد ولی معنی خاصی نداشته که در این صورت جزو نام‌های لاتین قرار می‌گیرد.
 • همچنین شما نمی‌توانید از مخفف اسامی فارسی برای شرکت خود استفاده کنید.
 • نام ارائه شده شما باید مطابق با قوانین و شئونات اسلامی باشد در غیر این صورت حذف می‌گردد.
 • در بعضی موارد شاید استفاده از یک اسم ممکن نباشد ولی می‌توانید از معنی اصلی آن برای نام گذاری بهره ببرید. مانند خانه و یا آپارتمان که در این صورت واژه و نام کاشانه جایگزین آن شده و یک نام خاص را بوجود می‌آورد.
 • در قانون اسامی شرکت ذکر شده که کلماتی مانند حقوقی، تجاری، مهندسی، گردشگری و غیره به دلیل وجود دیگر شرکت‌ها با حوزه کاری مشابه جزو نام اصلی قرار نمی‌گیرند.
 • در حال حاضر برای استفاده از بعضی کلمات در نام شرکت خود باید از دستگاه‌ها و مراجع قانونی مجوز صادر شوند کلماتی مانند ارشاد، کانون، گمرک، تشکل و غیره.
 • ارائه نام‌های شرکت‌های دولتی برای شرکت خصوصی غیر قانونی می‌باشد.
 • شما برای شرکت‌هایی نظیر موسسات تعاونی و غیر تجاری نیازی به پرداخت هزینه و پول برای ثبت نام ندارید.

جستجو برای نام شرکت

سخن پایانی

شما در هنگام انتخاب اسم برای شرکت خود متوجه خواهید شد که ثبت آن تنها با رعایت قانون و دریافت مجوزهای لازم و تکمیل و ارائه مدارک قابل حل است. این مراحل را باید سهامدار و یا موسس شرکت انجام دهد. در غیر این صورت تنها با وکیل رسمی همراه با ارائه وکالت نامه می‌تواند صورت گیرد. در صورتی که نام انتخابی از طرف دولت مورد قبول واقع شود ولی ثبت شرکت و درج آگهی در روزنامه روز صورت نگیرد تا ۳ ماه اعتبار داشته و در طی این مدت نیز شما می‌توانید اقدام به ثبت و غیره کنید. برای مشاوره‌های بیشتر و آگاهی از جزئیات انتخاب نام شرکت، می‌توانید با کارشناسان ثبت خوارزمی ارتباط بگیرید.

انتخاب نام شرکت

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان