نام برای ثبت برند

انتخاب نام برای ثبت برند یکی از چالش‌های اساسی است که افراد متقاضی ثبت برند همواره با آن مواجه می‌شوند. ما روزانه بار‌ها بدون آن که خبر داشته باشیم، با انواع برند‌ها و نام‌های تجاری سروکار داریم. حتی همین دستگاهی که با آن این مطلب را مطالعه می‌کنید، دارای برند است. در دنیای پر رقابت و پرتنش تجارت امروزه، داشتن برند به مشتریان کمک می‌کند تا خدمات و کالا‌های یک شرکت خاص را از سایرین تمایز دهند.

به همین دلیل ثبت برند تا این اندازه اهمیت دارد. اما چه نامی برای ثبت برند بهتر است؟ اصلاً نام مناسب برای برند باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ چه قوانینی بر این موضوع حاکم هستند؟ در این مقاله از سایت ثبت خوارزمی به تمامی این سؤالات پاسخ خواهیم داد. جهت کسب اطلاعات بیشتر، فرم مشاوره رایگان سایت را پر کنید تا مشاوران حقوقی در اسرع وقت با شماره تلفن شما تماس گیرند.

فرم درخواست مشاوره رایگان

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اهمیت انتخاب نام برای ثبت برند در چیست؟

انتخاب نام برای ثبت برند بسیار مهم است. احتمالاً شما نیز برخی از کالا‌ها یا خدماتی را در نظر دارید که همیشه از آنان استفاده می‌کنید. مثلاً ممکن است همیشه یک برند لوازم آرایشی را به کار ببرید. نام برند فوق در واقع تداعی‌کننده کیفیت و ویژگی‌های آن کالا یا خدمات است. بنابراین هر برندی باید ابتدا بر پایه یک نام و عنوان ایجاد شود.

پس از آن می‌توان به طراحی لوگو نیز برای ثبت برند پرداخت. در انتخاب نام برای ثبت برند سعی کنید حداقل سه نام را در دست و بالتان داشته باشید. زیرا این گونه اگر یکی از نام‌های انتخابی‌تان رد شوند، می‌توانید شانس خود را برای نام‌های دیگر امتحان کنید. برای دانستن هزینه ثبت برند در سال ۱۴۰۲ کلیک کنید.

بهترین نام برای ثبت برند باید چه مشخصاتی داشته باشد؟

برای آنکه بتوانید بهترین نام برای ثبت برند را انتخاب کنید، ابتدا باید بدانید که نام مناسب برای برند باید چه مشخصاتی داشته باشد؟ بر چه اساسی می‌توانیم نام یک برند را بهترین نام بدانیم؟ اصلاً برای انتخاب نام تجاری باید به چه ملاک‌ها و معیار‌هایی توجه کرد؟ در ادامه این مقاله می‌خواهیم به باید و نباید‌های انتخاب بهترین نام برای ثبت برند بپردازیم.

نامی جدید، نو و کاملاً خاص و خلاقانه انتخاب کنید

اولین و مهم‌ترین معیار برای انتخاب نام برای ثبت برند، نو بودن و غیر تکراری بودن نام است. اگر نامی که انتخاب کرده‌اید، تکراری یا بسیار مشابه نام برند دیگر باشد، به وضوح رد خواهد شد. بنابراین سعی کنید نام‌هایی را که مشابه با نام برند‌های مورد علاقه‌تان در هر زمینه هستند، انتخاب نکنید. نام برای ثبت برند باید خلاقانه، خاص و کاملاً جدید باشد. زیرا تنها در این صورت است که می‌توانید با موفقیت نام تجاری خود را به ثبت برسانید. هر چه اسم برند شما خلاقانه‌تر باشد، احتمال ثبت آن نیز بیشتر خواهد بود. استعلام برند مالکیت معنوی می‌تواند به شما کمک کند تا نام غیر تکراری انتخاب نمایید.

نام تجاری باید به راحتی در یاد و ذهن مشتریان حک شود

یکی از ویژگی‌هایی که جهت انتخاب نام برای ثبت برند الزامی است، به یادماندنی بودن نام برند است. فرض کنید مجری تلویزیون برند را با نام استراپاچونوفید معرفی می‌کند! مسلماً این نام پیچیده و عجیب و غریب مدت زمان زیادی در ذهن هیچ شنونده و خواننده‌ای نخواهد ماند. اما اگر نام برند ساده، واضح و در عین حال با معنا باشد، مشتری به راحتی می‌تواند نام برند شما را در ذهن خود نگه دارد.

در نتیجه این گونه دسترسی به کالا‌ها و خدمات شرکت شما بسیار آسان‌تر خواهد بود. سعی کنید برای مهم نشان دادن کسب و کار خود، سراغ پیچیده کردن نام برند نروید که کاری سرتاسر اشتباه است.

بهتر است نام برندتان با حیطه فعالیتتان هماهنگ باشد

زمانی که از هماهنگی نام برای ثبت برند با نوع فعالیت حرف می‌زنیم، موافقان و مخالفان بسیاری خواهیم داشت. برخی فکر می‌کنند که نیازی نیست نام برند با نوع فعالیت هماهنگ باشد. زیرا شرکتی مثل اپل تنها با اسم سیب توانسته به غول دنیای تکنولوژی تبدیل شود! بله، این امکان نیز وجود دارد. اما شرکت‌های کمی هستند که با این گونه انتخاب نام توانسته‌اند به موفقیت برسند.

نام برند اپل هر چه که باشد، مشتریان به دلیل باکیفیت بودن محصولاتش به آن توجه دارند. اما فرض کنید یک شرکت آرایشی- بهداشتی از نام‌های مربوط به حیطه فعالیت مهندسی استفاده کند! در این صورت ممکن است مشتریان شما کاملاً سردرگم شوند. بنابراین سعی کنید نام برای ثبت برند را هماهنگ با نوع فعالیتتان برگزینید.

انتخاب نام معنادار و پر مفهوم برای ثبت برند

انتخاب نام برای ثبت برند هر چه بی‌معنی‌تر و نامفهوم‌تر باشد، بیشتر به ضرر صاحب برند است! سعی کنید از اسم‌ها و عنوان‌های من درآوردی برای انتخاب نام برند خود بپرهیزید. البته دقت داشته باشید که این گونه نام‌ها نیز توسط اداره مالکیت معنوی به هیچ عنوان ثبت نمی‌شوند. زیرا نام برند باید در لغت نامه دهخدا وجود داشته و دارای مفهوم و معنا باشد. بنابراین اصلاً فکرش را نکنید که از نام‌هایی که خودتان خلق کرده‌اید، استفاده نمایید.

نام برای ثبت برند نباید دست و پای شما را بند کند

آینده نگر باشید! انتخاب نام برای ثبت برند نباید به گونه‌ای باشد که دست و پای شما را در آینده بند کند! به زمانی فکر کنید که کسب و کار شما گسترش یافته و می‌خواهید محصولات خود را به خارج از کشور صادر کنید. یا مثلاً به زمانی فکر کنید که می‌خواهید شرکتتان را گسترش داده و در حیطه‌های دیگر نیز به فعالیت بپردازید. بنابراین نامی را انتخاب کنید که هم در خارج کشور و هم در ایران حداقل تلفظ آن راحت باشد. همچنین نام برند پتانسیل این را داشته باشد که در حیطه‌های دیگر نیز بتوانید از آن بهره ببرید.

نام‌هایی که برای ثبت برند در ایران رد می‌شوند؟

انتخاب نام برای ثبت برند در ایران دارای قوانین، محدودیت‌ها و باید و نباید‌های مربوط به خودش است. اگر نمی‌خواهید نام انتخابی شما رد شده و پروسه ثبت برند طولانی‌تر شود، حتماً به نکات زیر توجه داشته باشید. زیرا نام‌هایی که با قوانین زیر مغایرت داشته باشد، قطعاً رد خواهند شد.

• نام برای ثبت برند که علامت یا معنی آن مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران، نظم عمومی، موازین شرعی، اخلاق حسنه و عرف جامعه باشد.

• نام‌های تکراری یا بیش از حد مشابه با نام برند‌های دیگر

• درخواست علامتی که جزء علامت‌های بسیار مشهور باشد. مثلاً علائم هلال احمر، صلیب سرخ، علامت پرچم کشور‌ها و…

• انتخاب نام‌های متبرکه مربوط به امامان اطهار (ع)

• نامی که بیانگر میزان کیفیت و مرغوبیت کالا باشد.

• استفاده از نام مشاهیر برای نام برند همانند نام هنرمندان، شاعران، دانشمندان و…

• نامی که با ماده ۲۱ قانون حمایت از حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان در تضاد باشد.

• استفاده از نام و نام خانوادگی اشخاص ثالث ممنوع است.

انتخاب نام برای ثبت برند با مؤسسه ثبت خوارزمی

اگر در خصوص انتخاب نام برای ثبت برند با سردرگمی مواجه شده‌اید و نمی‌توانید انتخاب خود را نهایی کنید، اصلاً نگران نباشید. زیرا کارشناسان حقوقی ثبت خوارزمی می‌توانند در این مورد به شما مشاوره ارائه دهند. کارشناسان حقوقی ثبت خوارزمی سالهاست که در زمینه انتخاب نام برای ثبت برند فعالیت دارند. بنابراین می‌توانند بیشترین کمک را در راستای انتخاب نام برای برند به شما ارائه دهند. برای این کار می‌توانید با شماره تلفن‌های موجود در سایت تماس حاصل نمایید.

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت ثبت خوارزمی به صورت کامل به راهنمای انتخاب نام برای ثبت برند پرداختیم. همچنین ویژگی‌های یک نام خوب و مناسب برای برند را توضیح دادیم. در انتخاب نام تجاری حتماً به قوانین و نکات مربوط به این پروسه دقت داشته باشید. رعایت این قوانین می‌توانند از دوباره کاری‌های زیادی جلوگیری کند.

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان