همه چیز در مورد ثبت شرکت مهندسی

 • خانه
 • همه چیز در مورد ثبت شرکت مهندسی

شرکت مهندسی چیست؟

علم مهندسی ممکن است در ظاهر رشته ایی نوین و مدرن را در ذهن افراد تصویر نماید، لکن این رشته دارای پیشینه ایی کهن در تاریخ بشریت می باشد که به عنوان فن استفاده علوم فنی و همچنین استفاده از قوانین طبیعت و منابع فیزیکی از دیر باز تا کنون در جوامع بشری کاربرد داشته است و امروزه نیز به ساخت وطراحی انواع مواد، ساختارها، ماشین ها ، ابزارها وسیستم ها و پردازش ها می پردازد. در ادامه این مقاله از خوارزمی ثبت به مدارک و شرایط لازم برای ثبت شرکت مهندسی می پردازیم.

اکنون این رشته در وسیع ترین ابعاد در تمامی دانشگاه های جهان تدریس می شود و فردی که دررشته مهند سی تحصیل کرده است را مهندس می نامند.

به عبارت دقیق تر شاخه مهندسی یک اصل گسترده  است که به رشته های فرعی و متنوع تقسیم می شودو افراد متقاضی جهت تحصیل در این رشته با انتخاب شاخه ایی از رشته های متنوع مهندسی  می تواند در بخش های متنوعی مانند: مهندس شیمی ، مهندس عمران ، مهندس مکا نیک و ….. فعالیت نماید.

برای آشنایی با مراحل ثبت انواع شرکت روی لینک زیر کلیک کنید:

ورود به صفحه ثبت شرکت

شرکت فنی و مهندسی معمولا توسط مهندسان به منظور انجام پروژه های مهندسی و صنعتی ثبت می گردد . این قبیل شرکت ها برای ثبت به خصوص از نوع با مسولیت محدودش نیازی به ارائه مدارک تحصیلی ندارد ( بر خلاف تفکر اکثر مردم ) بلکه مدرک تحصیلی وقتی نیاز است که این نوع از شرکتها قصد گرفتن رتبه یا گرید را داشته باشند . پرسه ثبت شرکت فنی و مهندسی بسته به نوع آن متفاوت می باشد. شرکت های مهندسی به شرکت های اطلاق می شود که امور فنی، مهارتی و مهندسی را به انجام می رسانند؛ این نوع شرکت ها دارای موضوع و نامی فنی و مهندسی می باشند که می بایست آن را مورد توجه قرار دهند. مهندسین برای انجام پروژه های بزرگ فنی- مهندسی اقدام به ثبت قانونی و رسمی شرکت خود می کنند.

بنابراین آنچه هنگام ثبت شرکت های مهندسی اهمیت فراوان دارد، نام شرکت است که باید از کلمات خاصی قبل از عنوان شرکت استفاده گردد؛ کلماتی نظیر، مهندسی، فنی- مهندسی، مهندسین و یا گروه مهندسان.

ثبت شرکت مهندسی

نکته : هر کدام از این کلمات دارای معنا و مفهوم خاصی هستند که با توجه به آن، می تواند آن واژه یا کلمه را برای شرکت برگزید؛ مثلاً اگر شرکت متقاضی با نام مهندسی ثبت شده باشد، باید متقاضی مدرک مهندسی خود را در زمان ارائه مدارک تحویل دهد.

استفاده از واژه های شرکت های مهندسی قبل از نام شرکت

در شرکتهای مهندسی میتوانید قبل از نام شرکت از واژه هایی مانند مهندسی ، فنی مهندسی،

مهندسین و گروه مهندسین استفاده کنید که هر یک از این عبارت ها دارای مدارک خاصی میباشند .

 عبارت مهندسی و فنی مهندسی

استفاده از این واژها در نام شرکت نیازمند مدرک مهندسی و یا فنی مهندسی در ثبت شرکت میباشند.

عبارت مهندسین

استفاده ازعبارت مهندسین بدین معنی است که شرکت دارای چندین مهندس است پس جهت ارائه مدارک برای ثبت شرکت بایستی مدارک تمامی مهندسین ارائه شود.

پروانه فنی مهندسی

مجوزی است که پس از اخذ جواز تاسیس،‌ثبت شرکت ایجاد دفتر مهندسی، فراهم نمودن امکانات لازم و بر اساس مفاد دستورالعمل، از طرف سازمان صنعت ،معدن و تجارت استانها صادر می گردد.

شرح وظایف شرکت های مهندسی

این که شرکت های مهندسی و مهندسان مشاور چه نقش و وظیفه ای در چرخه فعالیت صنعت ایفا می کنند و حضور آنها چه مزایایی دارد، نظر عده ای از متخصصان این صنعت را به خود جلب نموده است. برای شناخت خدمات و وظایف گروه مهندسان مشاور، مراحل انجام کار آن‌ها بشرح زیر آورده می‌شود.

لازم به ذکر است که وظایف تشریح شده مربوط به مهندسان مشاوری است که مشاوره طرح های عمرانی را برای کارفرما انجام می‌دهند و حدود خدمات و شرح وظایف مهندسین مشاور که عهده دار وظیفه مشاوره برای پیمانکاران هستند متفاوت می باشد.

شرکت مهندسی دارای شخصیت حقوقی مستقل است که معمولاَ توسط مهندسان برای انجام پروژه های مهندسی ثبت می گردد. تفاوت این شرکت با دیگر شرکت ها در موضوع فعالیت این نوع شرکت و همین طور نام این نوع شرکت است.لازم به توضیح است که برای ثبت شرکت با فعالیت مهندسی نیازی به مدرک تحصیلی نیست مگر در صورتی که در اسم شرکت از کلمه “مهندسی”استفاده گردد که در این صورت می بایست یکی از اعضای شرکت مدرک مهندسی مرتبط با موضوع شرکت داشته باشد.در ادامه مطلب راجع به این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد.

برای ثبت شرکت مهندسی می توان به یکی از صور ذیل اقدام نمود:

 • ثبت شرکت مهندسی در قالب شرکت سهامی خاص
 • ثبت شرکت مهندسی در قالب شرکت با مسئولیت محدود

شرایط ثبت شرکت مهندسی سهامی خاص :

 • حداقل 3 نفر عضو+2 نفر بازرس(بازرسین نباید از اعضا باشند)
 • حداقل سرمایه 1.000.000 ریال که می بایست حداقل 35 درصد سرمایه نقداَ پرداخت شود.

مدارک ثبت شرکت مهندسی سهامی خاص:

 • کپی مدارک شناسایی(کارت ملی و شناسنامه)
 • امضای اقرارنامه
 • اصل گواهی عدم سوء پیشینه
 • مجوز در صورت مجوزی بودن موضوع

شرایط ثبت شرکت مهندسی با مسئولیت محدود:

 • وجود حداقل 2 عضو
 • حداقل 1.000.000 ریال سرمایه اولیه

مدارک ثبت شرکت مهندسی با مسئولیت محدود:

 • کپی مدارک شناسایی(کارت ملی و شناسنامه)
 • امضای اقرارنامه
 • اصل گواهی عدم سوء پیشینه
 • مجوز در صورت مجوزی بودن موضوع

مدارک مورد نیاز جهت صدور جواز تاسیس واحد فنی مهندسی:

الف)شخصیت حقیقی

 1. فرم درخواست صدور جواز تاسیس واحد فنی مهندسی
 2. پرسشنامه صدور جواز تاسیس واحد فنی مهندسی
 3. فتوکپی شناسنامه
 4. فتوکپی کارت ملی
 5. فتوکپی مدرک تحصیلی
 6. سوابق فعالیت در پروژه های صنعتی و معدنی مرتبط(طراحی،مشاوره و اجرا)
 7. گواهینامه دوره های آموزشی کوتاه مدت و بلند مدت مرتبط با زمینه تخصصی
 8. گواهی عضویت درانجمن های علمی و فنی مهندسی
 9. عضویت در انجمن مشاوران فنی و مهندسی استان
 10. فیش واریزی به حساب خزانه کل در بانک ملی به شماره 310/32 به مبلغ 10000 تومان

ب)شخصیت حقوقی

 • فرم درخواست صدور جواز تاسیس واحد فنی مهندسی
 • پرسشنامه صدور جواز تاسیس واحد فنی مهندسی
 • اساسنامه شرکت
 • آگهی تاسیس
 • روزنامه رسمی آخرین تغییرات شرکت
 • اظهارنامه ثبت شرکت
 • فتوکپی شناسنامه(اعضای هیئت مدیره)
 • فتوکپی کارت ملی(اعضای هیئت مدیره)
 • فتوکپی آخرین مدرک تحصیلی(اعضای هیئت مدیره)
 • گواهینامه دوره های آموزشی مرتبط(اعضای هیئت مدیره)
 • گواهی عضویت در انجمن های علمی و فنی مهندسی
 • سوابق فعالیت در پروژه های صنعتی و معدنی(طراحی،مشاوره و اجرا)
 • عضویت در انجمن مشاوران فنی و مهندسی استان
 • فیش واریزی به حساب خزانه کل در بانک ملی به شماره 310/32 به مبلغ 10000 تومان

پیگیری ثبت شرکت مهندسی

پس از طی نمودن مراحل و ارائه مدارک درخواستی برای ثبت شرکت، اداره ثبت شرکتها یک شماره پیگیری به متقاضیان ارائه می دهد. این شماره باعث می شود که با نحوه پیگیری ثبت شرکت از طریق سامانه های مختلف مربوطه اقدام نمایید.

استعلام ثبت شرکت مهندسی

استعلام ثبت شرکت‌ در واقع شماره یازده رقمی ای است که این شماره اهمیت بسیاری برای شرکت ثبت شده دارد.

پس از اتمام کارهای مربوط به ثبت شرکت ، اداره ثبت شرکت ها یک شماره ثبت به شرکت تخصیص می دهد. این شماره دارای اهمیت بسیاری است. شرکت از این پس با این شماره شناخته می شود. در نتیجه ممکن است نمونه ای شبیه به این شماره در کشور وجود داشته باشد. به همین دلیل،سازمان املاک و اسناد کشور شماره ی دیگری به نام شناسه ملی به افرادحقوقی اختصاص می دهد.این شناسه یازده رقمی است که تنها منحصر به یک شرکت است.

برای اینکه اطلاع پیدا نمایید که شرکت یا موسسه مورد نظرتان به صورت رسمی به ثبت رسیده است یا خیر، همچنین برای استعلام وضعیت شخصیت حقوقی مورد نظرتان، می توانید نسبت به استعلام شماره ثبت و شناسه ملی شخصیت حقوقی اقدام نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص استعلام ثبت شرکت مهندسی و روند کار برای ثبت شرکت می توانید با متخصصین ما در خوارزمی ثبت  تماس بگیرد .

 

مشاوره آنلاین ثبت شرکت

قوانین و الزامات ناظر بر فعالیت شرکت ها و موسسات غیرتجاری سبب شده است که فرایند تاسیس و ثبت شرکت علاوه بر قانون تجارت تحت شرایط و الزامات قوانین دیگر نیز قرار بگیرد و این بدان معنی است که امروزه ثبت شرکت، مستلزم دریافت مشاوره شرکت ها و فنی لازم است.

شرکت ثبت خوارزمی با بهره گیری از مشاوران و کارشناسان مجرب در امور ثبت شرکتها به کاربران خود برای کاهش هزینه های ثبت شرکت و سرعت بخشیدن به فرایند ثبت شرکت مشاوره های آنلاین ثبت شرکت ارائه می کند.

هزینه ثبت شرکت مهندسی

باید گفت که تقریبا ثبت شرکت در قالب مسئولیت محدود و سهامی خاص دارای میزان هزینه یکسانی می باشد که درصورتی که فردی می خواهد از میزان آن آگاه شود، می تواند به قسمت استعلام هزینه ثبت شرکت مراجعه کرده و سپس فرم را تکمیل کرده و به شکل آنلاین از میزان هزینه اطلاع پیدا کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ریز هزینه ها و روند کار برای ثبت شرکت مهندس می توانید با متخصصین ما در موسسه خوارزمی ثبت تماس بگیرد .

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
مشاوره رایگان