ثبت شرکت سهامی خاص

 • خانه
 • ثبت شرکت سهامی خاص

مشاوره رایگان

021-45197777

با مشاورین ثبت شرکت و برند خوارزمی همراه باشید:

شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت هر یک از شرکا به اندازه مبلغ اسمی سهام ایشان است. شرکت سهامی جزء شرکت های تجاری طبقه بندی می شود. حداقل سرمایه برای تاسیس این شرکت یک میلیون ریال می باشد که توسط موسسین تامین می شود. جابجایی سرمایه در شرکت سهامی منوط به رضایت سایر شرکا می باشد. این نوع شرکت از حداقل سه عضو هیئت مدیره (که سهامدار نیز هستند) و دو بازرس تشکیل شده است.

** شرکت سهامی خاص نسبت به شرکت با مسئولیت محدود برای شرکت در مناقصات و مزایدات دارای اولویت است. **

رکن های اداره کننده شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص دارای سه رکن اداره کننده و صاحب تصمیم است:

 1. تصمیم گیرنده(مجمع عمومی)
 2. اداره کننده(هیات مدیره)
 3. کنترل کننده(بازرس یا بازرسین)

شرکت سهامی خاص توسط اعضای هیئت مدیره اداره می شود که مدیر عامل از بین اعضای هیئت مدیره و یا خارج از اعضا انتخاب می شود که به نوع دوم مدیرعامل خارج از شرکا و هیئت مدیره گویند و به مدت دو سال وظیفه اداره شرکت را بر عهده دارد. مدت اعتبار سمت بازرسین هم یک سال است. اعضای هیئت مدیره و بازرسین حتما در مدت زمان مقرر شده باید اقدام به تمدید دوره تصدی خود بکنند.

شرایط ثبت شرکت سهامی خاص

 • شرکت سهامی خاص شرکتی است که هر فرد در آن مسئولیتی به میزان سرمایه خود دارد. در صورت وجود چنین شرطی این شرکت می تواند به عنوان شرکت سهامی خاص به ثبت برسد.
 • در این نوع شرکت ها سرمایه به سهام تبدیل می شود و هر شخص مسئولیتی به میزان سهام خود در شرکت دارد.
 • افراد تشکیل دهنده یک شرکت سهامی خاص حداقل 3 سهامدار و 2 بازرس باید باشند.
 • مورد مهم در انتخاب اسم و نامگذاری این شرکت ها این است که قبل یا بعد از نام شرکت باید «سهام خاص» ذکر شود.
 • در شرکت های سهامی خاص، سهامداران و حسابرسان نباید نسبت های خانوادگی داشته باشند.
 • یکی از قوانینی که در کلیه شرکت های سهامی خاص می بایست رعایت شود این است که 35 درصد از سرمایه شرکت باید در یکی از بانک های کشور در حسابی به نام شرکت مسدود شود که پس از درج آگهی در روزنامه رسمی قابل برداشت است.
 • حداقل سرمایه مورد نیاز برای شرکت با مسئولیت محدود یک میلیون ریال می باشد.

مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص

برای ثبت شرکت سهامی خاص نیاز به تصویر شناسنامه و کارت ملی اعضا می باشد

و پس از تایید نام  نامه پرداخت ۳۵٪ از سرمایه به نام شرکت در شرف تاسیس است.

در شرکت سهامی خاص تعهد به پرداخت کل سرمایه وجود دارد که زمانی که اقدام به ثبت این شرکت می شود باید ۳۵٪ از سرمایه اولیه در بانک بلوکه شود و نامه ۳۵٪ دریافت شود که برای اداره روند ثبت شرکت لازم است. که پس از صدور آگهی تاسیس قابل برداشت می باشد.

پس به طور خلاصه مدارک زیر مورد نیاز است:

 1. کپی شناسنامه و کارت ملی کلیه افراد که منظور از کلیه افراد اعضای هیئت مدیره، موسسین، سهامداران و بازرسین می باشد.
 2. تا سال 98 کلیه ی اعضا و بازرسین باید گواهی عدم سوء پیشینه ارائه می داند اما از سال 99 دیگر نیاز به ارائه گواهی عدم سوپیشنه نیست.
 3. مفاد قرارداد که شامل آدرس شرکت و سکونت و کد پستی ، سرمایه شرکت ،لیست اعضا و سهامداران ،درصد سهام و سهم الشرکه و سمت ها ،موضوع فعالیت است باید تکمیل شود در ضمن ارائه ی حداقل 5 مورد اسم 3 سیلاب خاص نیز ضروریست.
 4. ارائه ی فیش واریزی 35 درصد از سرمایه اولیه شرکت در حسابی به نام شرکت در شرف تاسیس و ارائه آن فیش به اداره ثبت شرکتها
 5. اقرارنامه مدیران شرکت مبنی بر عدم ممنوعیت آنها جهت فعالیت تجاری
 6. اقرارنامه بازرسان شرکت مبنی بر اعم داشتن رابطه نسبی یا سببی با مدیران شرکت

نکته 1: بعد از دریافت آگهی تاسیس در روزنامه رسمی می توانید به بانک مراجعه کنید و مبلغ فوق را افزایش یا از حساب خارج کنید.

نکته 2: در صورت وجود شخص حقوقی در بین مدیران و سهامداران شرکت، اگر چنانچه شخص حقوقی داخلی باشد بایستی کپی آخرین روزنامه رسمی و نامه معرفی نماینده شخص حقوقی جزو مدارک لازم برای ثبت باشد.

در مورد اشخاص حقوقی خارجی سهامدار در شرکت، باید گواهی ثبت آن شرکت در خارج از کشور و ترجمه آن و ارائه اصل و نسخه ترجمه شده وکالت نامه وکیل شرکت خارجی لازم است.

مقایسه شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود

شرکت سهامی خاص معمولا برای فعالیت های مهندسی که می خواهند در مناقصات شرکت کنند تشکیل می شود. اگر حیطه کاری تولیدی یا خدماتی است توصیه می شود افراد شرکت با مسئولیت محدود ثبت کنند. دلیل این هم این است که شرکت سهامی خاص باید هر سال بازرسین و دوسال یکبار هیئت مدیره را تمدید کند و این باعث ایجاد هزینه و صرف زمان بیشتر می شود. همچنین تعداد افراد لازم برای شرکت مسئولیت محدود کمتر از سهامی خاص است.

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

مرحله اول: عقد قرارداد
قرارداد «ثبت شرکت سهامی خاص» باید منعقد گردد که این کار می تواند به صورت تلفنی یا حضوری و یا آنلاین انجام شود.
مرحله دوم: تکمیل مدارک
هرچه مدارک سریع تر در اختیار کارشناس مربوط قرار گیرد طبیعتا روند کار سریع تر پیش خواهد رفت .
مرحله سوم: تأیید نام
این مرحله ، مرحله ی ارسال نام های پیشنهادی شما به اداره مربوطه می باشد در این مرحله برای این که نام انتخابی تایید شودباید با شرایط زیر هم خوانی داشته باشد.
– نام انتخابی حتما باید فارسی باشد.
– این نام نباید تکراری باشد یعنی سابقه ثبت نداشته باشد.
– دارای معنا ومفهوم باشد
– با فرهنگ اسلامی مطابقت داشته باشد
مسئول مربوطه با بررسی نام های ارائه شده و بررسی وجود یا عدم وجود هریک از شرایط نسبت به انتخاب و تعیین نام اقدام می کند و نام تعیین شده را در روی برگ اظهارنامه قید می نماید پس از قید نام بر روی اظهار نامه اخذ موافقت از مسئولین اداره ثبت شرکتها درخصوص نام تعیین شده نیز لازم است در صورت گرفتن موافقت این نام در واحد تعیین نام ،ثبت دفتر می شود.

مرحله چهارم : امضای اوراق
در این مرحله تقاضانامه و وکالت نامه توسط کارفرما تأیید می شود.
مرحله پنجم : تشکیل پرونده
در این مرحله مدارک توسط کارشناس به اداره مربوطه تحویل می شود که در آن جا پرونده تشکیل شود و سپس در دبیرخانه ثبت می شود.
مرحله ششم : کارشناسی
طی این مرحله کارشناس اداره ثبت با توجه به مدارکی که از طرف متقاضی ارسال شده ، پرونده را کارشناسی کرده و اعلام نظر می کند. حال اگر موردی وجود داشته باشد که باعث اخطار گردد پرونده مجدد از سوی کارشناسان رفع نقص می شود.
مرحله هفتم : تحویل اسناد شرکت
در صورت طی کردن شش مرحله ی فوق شرکت ثبت می گردد و مدارکی به شخص یا اشخاص متقاضی تحویل داده می شود عبارتست از:تقاضانامه، شرکت نامه، اساسنامه، صورتجلسه هیئت مدیره و آگهی تأسیس

در ادامه با توضیحات تکمیلی با ما همراه باشید.

هزینه ها

هزینه ثبت یک شرکت سهامی خاص بستگی به این موضوع دارد که شما خودتان ان را انجام می دهید یا از خدمات مراکز و شرکت های حقوقی فعال در این زمینه استفاده می کنید.

در صورت انتخاب گزینه اول با مراجعه به سامانه و دریافت و تکمیل فرم های مربوطه تنها هزینه های دولتی و دفتری و درج آگهی در روزنامه رسمی را می پردازید و پرداخت هزینه دیگری لازم نیست. جمع این هزینه ها در سال 99 حداقل 400 هزار تومان می باشد.

در صورتی که موضوع شرکت طولانی تر و سرمایه اولیه بیشتر باشد هزینه روزنامه و حق الثبتی که در اداره ثبت شرکتها باید پرداخت کنید بیشتر خواهد شد.

اما در صورت استفاده از خدمات شرکت های خدمات اداری بدین منظور همچون شرکت ثبت کاج، که پروسه ثبت شرکت سهامی خاص شما را در اسرع وقت، با دقت کامل و بدون هیچ استرسی انجام می دهند، فقط به مبلغ بالا کارمزد موسسه جهت  خدمات ثبت شرکت سهامی خاص مطابق تعرفه را نیز بایستی بپردازید.

قوانین شرکت سهامی خاص

 • برای ثبت شرکت سهامی خاص حداقل سرمایه ای که لازم است یک میلیون ریال معادل صد هزار تومان است.
 • به هنگام ثبت بایستی 35 درصد سرمایه شرکت در حساب ویژه ای سپرده شود.
 • حداقل تعداد مدیران 3 نفر است.
 • حداقل تعداد سهامداران 3 نفر است.
 • مبلغ اسمی سهام شرکت های سهامی خاص محدودیتی ندارد.

تفاوت تشریفات تشکیل شرکت سهامی خاص و شرکت سهامی عام

تشریفات لازم برای تشکیل شرکت سهامی خاص سه تفاوت عمده با تشریفات تشکیل شرکت سهامی عام دارد. برای تشکیل شرکت سهامی خاص تشریفات پذیره نویسی لازم نیست (تشریفات پذیره نویسی عموما برای جذب سرمایه و توسط شرکت های سهامی عام انجام می شوند)، برگه تعهد در این مورد وجود ندارد و تشکیل مجمع عمومی موسسین شرکت اختیاری است.

اختیارات هیئت مدیره در شرکت سهامی خاص:

اولین ماده ای که به وظیفه هیئت مدیره اشاره می کند ماده ۱۰۷ لایحه اصلاحی قانون تجارت است. این ماده اشاره می کند که وظیفه عمومی و کلی هیئت مدیره اداره شرکت سهامی و نظارت بر امور تجاری آن است. در ماده ۱۱۸ هم به این موضوع اشاره شده  به همین خاطر مهمترین وظیفه هیئت مدیره اداره کامل شرکت و امور آن است بر اساس این موادُ مدیران شرکت دارای تمامی اختیارات لازم برای مدیریت امور شرکت هستند به غیر آن اختیاراتی که در صلاحیت مدیر عامل یا مجمع عمومی است.

موارد زیر از جمله اختیارات هیئت مدیره در شرکت سهامی خاص است:

۱-هیئت مدیره دارای اختیار نمایندگی از سوی شرکت در برابر اشخاص و ادارات مختلف است.

۲-هیئت مدیره اختیار تصویب آیین نامه های داخلی شرکت و تعیین تکلیف امور مالی شرکت مانند تخصیص بودجه سالانه را داراست.

۳- معمولا تصمیم گیری در خصوص استخدام یا عزل کارکنان شرکت و دیگر موضوعات شغلی آنان نظیر توضیحات شغلیُ اضافه حقوق و … بر عهده هیئت مدیره است. مطابق ماده ۱۱۹ لایحه اصلاحی قانون تجارت این تصمیمات شامل تعیین رئیس هیئت مدیرهُ‌نایب رئیس و مدیر عامل هم هست. مدت ماموریت رئیس و نایب رئیس وهیئت مدیره حداکثر دو سال است. همچنین هیئت مدیره اختیار دارد که هرزمان رئیس و نایب رئیس هیئت مدیره را عزل کند نمی توان در اساسنامه یا طی تشریفات دیگری این حق را از هیئت مدیره سلب کند.

۴-هیئت مدیره احتیار دریافت وام و تسهیلات اعتباری از بانک ها یا موسسات مختلف را دارد و تعیین میزان وجه و شرایط و \رداخت سود نیز بر عهده هیئت مدیره است.

۵- هیئت مدیره می تواند در خصوص حق امضا اعضا در رابطه با اسناد تجاری و سایر اوراق تعیین تکلیف کند.

۶-هیئت مدیره اختیار انعقاد هرگونه قرار دادی در راستای امور شرکت را دارد قرار داد ها می تواند شامل قرارداد های استخدامیُ‌خرید و فروش اموال شرکتُ شرکت در مزایده و مناقصه باشد. همچنین هیئت مدیره اختیار فسخ و ایجاد و تغییر در این قراردادها را دارد.

۷-یکی دیگر از اختیارات هیئت مدیره در خصوص تعیین تکلیف برای پیگیری های حقوقی و اقامه دعوا است که در این زمینه می تواند هر تصمیمی اعم از اقدام به \یگیری قضایی و یا صلح و سازش باطرف های اختلاف اتخاذ کند.

اساسنامه شرکت سهامی خاص

در مورد تهیه اساسنامه شرکت سهامی خاص و موارد مندرج در آن، ماده 8 قانون تجارت می تواند کمک کننده باشد. این ماده قانونی شامل موارد زیر است:

 • در اساسنامه بایستی نام شرکت و نوع فعالیت آن به طور کاملا صریح و آدرس شرکت مرکزی همراه با کد پستی دقیق و تمام شعب آن ( در صورت داشتن شعبه ) قید شود.
 • مبلغ سرمایه شرکت (کل سرمایه نقد و غیر نقد آن به صورت مجزا)، تعهدات سهام آن (بی نام یا با نام) و مبلغ اسمی شرکت مشخص شود.
 • شرایط افزایش سرمایه شرکت و کاهش سرمایه شرکت قید شود.
 • شرایط انتقال سهام بانام و تبدیل سهام با نام به بی نام و برعکس ذکر شود.
 • قید مقررات مربوط به تشکیل مجامع عمومی شرکت با جزئیات کامل در اساسنامه ضروری است.
 • مشخصات کامل و آدرس مدیران شرکت و همچنین نحوه تعیین جانشین آنها، حدود اختیارات و … به طور کامل در اساسنامه آورده شود.
 • اطلاعات بازرسان شرکت نیز که شامل مدت ماموریت آنها و نحوه انتخابشان است بایستی در اساسنامه ذکر شوند.
 •  مدت زمان سال مالی شرکت مشخص باشد.
 • به عنوان مورد آخر، نحوه انحلال شرکت و شرایط آن به طور کامل بایستی در اساسنامه ذکر شود.

اظهارنامه شرکت سهامی خاص

ماده 7 قانون تجارت نیز مواردی را جهت درج در اظهارنامه شرکت سهامی الزام کرده است که به شرح زیرند:

 • اظهارنامه شرکت نیز همچون اساسنامه بایستی حاوی نام شرکت آدرس شعبه مرکزی و سایر شعبات آن، زمینه فعالیت شرکت و مشخصات کامل موسین شرکت باشد.
 • مبلغ سرمایه شرکت بایستی در اظهارنامه ثبت و مقدار نقد و غیر نقد آن به تفکیک ذکر شود.
 • تعهد سهام با نام و همچنین بی نام سهامداران و مبلغ اسمی سهام شرکت بایستی مشخص و در اظهارنامه قید شوند.
 • میزان مبلغی که هر یک از موسسین متعهد به پرداخت آن شده اند به همراه نام بانک و شماره حسابی که وجوه پرداختی در آن واریز شده است باید در اظهارنامه شرکت ذکر شود.
 • به عنوان مورد آخر، آورده غیر نقد شرکت و توضیح و مشخصات آن است که باید در اظهارنامه شرکت جهت اطلاع ذکر شود.

انتخاب نام برای شرکت سهامی خاص

قوانین ثبت شرکت های سهامی خاص، در مورد انتخاب نام برای این شرکت ها نیز دارای مفادی است:

 1. نام شرکت سهامی خاص بایستی سه سیلابی باشد.
 2. هر سیلاب از نام شرکت به طور مستقل دارای معنا باشد و این موضوع در لغت نامه دهخدا به صورت مستند موجود باشد.
 3. نام شرکت بایستی ریشه فارسی (نه لاتین) داشته باشد و همچنین عدد نباشد.
 4. مشابه آن پیش از این ثبت نشده باشد.
 5. مطابق با شئونات اسلامی باشد.
 6. همچنین به یاد داشته باشید که پیش از اقدام به ثبت در سامانه، بایستی 5 اسم سه سیلابی آماده کرده باشید و آنها را به ترتیب اولویت وارد سیستم کنید تا با انجام بررسی های لازم یکی از آنها مورد تایید واقع شوند.

انتخاب نام برای شرکت دارای نکات ریز و درشت فراوانی می باشد که ممکن است یک فرد معمولی از آنها بی اطلاع و یا در آن زمینه تخصص کافی را نداشته باشد. جهت دریافت راهنمایی و مشاوره در زمینه انتخاب نام برای شرکت سهامی خاص خود می توانید با کارشناسان ما در ثبت کاج تماس حاصل نمایید.

انتخاب مدیرعامل شرکت سهامی خاص

قانون تجارت، همانطور که در بخش مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص نیز بدان اشاره شد، شرایط و ضوابطی را برای انتخاب مدیران شرکت قرار داده است که متقاضیان ثبت شرکت سهامی خاص را ملزم به رعایت آنها می کند.

در این قانون آمده است افرادی که حکم ورشکستگی شان صادر شده، اختلاس گران و سارقان، افراد خیانتکار در امانت، کلاهبرداران، فریب کاران و متصرفان غیرقانونی اموال عمومی که حکم قطعی آنها صادر شده و یا برای مدت محدود محروم شده اند نمی توانند در مدت محرومیت خود به عنوان مدیریت شرکت فعالیت داشته باشند.

همچنین هر شخصی که مدیریت شرکتی را برعهده دارد به هیچ عنوان نمی تواند مدیریت شرکت دیگری را نیز برعهده بگیرد. به عبارتی یک شخص مجاز به مدیرعاملی تنها یک شرکت است.

اصل 141 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز رئیس جمهور، معاونین وی، وزرا و اعضای هیئت دولت را غیرمجاز به داشتن شغل دوم کرده که علاوه بر این افراد، نمایندگان مجلس، وکلای دادگستری، مدیران شرکت های خصوصی، تعاونی و ادارات نیز شامل لیست افراد غیرمجاز برای انتخاب شغل دولتی دوم من جمله مدیریت شرکت سهامی خاص می شوند.

اساتید دانشگاه ها و موسسات پژوهشی از این امر استثنا شده اند.

برای ثبت شرکت سهامی خاص چه کار باید کرد؟

پس از انتخاب نام برای شرکت و آماده سازی مدارک لازم، مراحل زیر را جهت ثبت شرکت سهامی خاص طی کنید:

– به سامانه اداره ثبت مراجعه کنید.

– اطلاعات خواسته شده را مرحله به مرحله وارد نمایید.

– مدارک خواسته شده را بارگذاری کنید.

– در صورت عدم وجود نقص، سامانه، پیامک یا ایمیلی جهت پذیرش اطلاعات وارد شده به شما ارسال می کند.

– نسخه اصلی مدارک را پس از ثبت اینترنتی موفق به آدرس مندرج در تاییدیه (به صورت پستی) ارسال نمایید.

– پس از بررسی اصل مدارک و تایید آنها پیش نویس آگهی تاسیس، تنظیم و تحویل متقاضی می شود (در این مرحله متقاضی موظف به پرداخت هزینه هایی من جمله هزینه ثبت و هزینه روزنامه رسمی است).

– مجددا مدارک به بخش ثبت دفاتر برای انجام ادامه مراحل اداری تحویل می شود.

برای طی مراحل ثبت شرکت سهامی خاص خود به صورت اصولی و دقیق و بدور از هر گونه اضطراب و نگرانی توصیه می شود که این امر را به یک شرکت حقوقی بنام همچون شرکت ثبت کاج بسپارید تا متخصصین این کار با ریز بینی و رعایت تمام قوانین در اسرع وقت اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند و دچار هیچ مشکلی نشوید.

 

تماس با ما  

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
مشاوره رایگان