آموزش صفر تا صد ثبت برند تجاری در ایران

ثبت برند

راهنمای ثبت برند

ثبت برند یکی از مهمترین و اصلی ترین مراحل افتتاح و راه اندازی یک شرکت، موسسه و یا تولید یک محصول با برند ویژه و منحصر به فرد می باشد. ثبت برند تجاری یا همان علامت تجاری در سال 99 چه مراحلی دارد و مدارک لازم برای ثبت علامت تجاری، برند و لوگو چیست؟ هزینه ثبت آن از صفر تا صد چقدر است؟ ما در این مقاله، به طور جامع و کامل به شما خواهیم گفت که ثبت برند چه فرآیند و مراحلی دارد، چه مدارکی باید داشته باشید و چه هزینه هایی باید پرداخت کنید و به بررسی قوانین ثبت برند و مقرراتی که برای این کار وجود دارد، خواهیم پرداخت.
ثبت برند

صفر تا صد مراحل ثبت برند به صورت کامل

ثبت برند یکی از مهمترین و اصلی ترین مراحل افتتاح و راه اندازی یک شرکت، موسسه و یا تولید یک محصول با برند ویژه و منحصر به فرد می باشد که به دو صورت، مراجعه حضوری و غیرحضوری انجام گرفته و دارای شرایط و مراحل مخصوص به خود بوده و احتیاج به ارائه اسناد و مدارک معتبر و قانونی خواهد داشت. ثبت برندتجاری یا همان علامت تجاری در سال 99 چه مراحلی دارد و مدارک لازم برای ثبت علامت تجاری، برند و لوگو چیست؟ هزینه ثبت آن از صفر تا صد چقدر است؟ ما در این مقاله از ثبت خوارزمی، به طور جامع و کامل به شما خواهیم گفت که ثبت برندچه فرآیند و مراحلی دارد، چه مدارکی باید داشته باشید و چه هزینه هایی باید پرداخت کنید و به بررسی قوانین و مقرراتی که برای این کار وجود دارد، خواهیم پرداخت.

آشنایی با ثبت برند

برند به علامت تجاری و تعریف کننده هر شرکت، محصول، کارخانه و یا موسسه اطلاق می گردد. برند، یک نشان تخصصی و ویژه برای هر شرکت بوده و معرف اصلی آن به شمار می آید. ثبت و شناساندن برند از ارکان اصلی بدست آوردن و صاحب شدن آن بوده و بدون این اقدام، نمی توان هیچ ادعایی مبنی بر مالکیت برند داشت. زمان تخمین زده شده به منظور ثبت برند شرکت، حدودا یک تا دو ماه زمان نیاز داشته و هر برند ثبت شده ای تا 10 سال معتبر باقی خواهد ماند. زمان مناسب به منظور تمدید برند، شش ماه پس از منقضی شدن آن بوده و شرایط خاص خود را خواهد داشت. باید توجه داشت برند مورد نظر شما، حتما باید نوین بوده و هیچگونه شباهت و کپی برداری در آن وجود نداشته باشد، در صورت وجود هرگونه کپی برداری، ثبت کاملا مختل شده و از بین خواهد رفت. برندهای مورد نظر می توانند به شکل فارسی، انگلیسی، اشکال و یا ترکیبی از تمام موارد باشند. شخص متقاضی ثبت برندو ثبت علامت تجاری باید در هر زمینه ای که مجوز فعالیت دارد علامت را در همان زمینه ثبت کند.

آموزش گام به گام مراحل ثبت برند

 • مراحل ثبت به شکل حضوری

در رابطه با ثبت برند به این روش، باید متقاضی به اداره ثبت علائم تجاری مراجعه نموده و با ارائه اظهارنامه ثبت نامی، منتظر ثبت این اظهارنامه بمانید. اظهارنامه شما تحویل داده شده و کارشناسان جهت بررسی ثبت و یا رد شدن برند شما، اقدام خواهند نمود. باید توجه داشت به ازای هر یک مرحله عدم پذیرش برند شما، 15 تا 20 روز زمان اضافی برای ثبت مجدد نیاز خواهد بود. علاوه بر بحث زمان، بحث هزینه نیز در این رابطه بسیار مهم بوده و هر بار که پذیرش ثبت شما با مشکل مواجه می گردد، احتیاج به پرداخت مجدد خواهد داشت.

 • مراحل ثبت اینترنتی (روش غیرحضوری)

در این روش با توجه به شرکت های ثبت کننده برند، به سامانه اینترنتی این شرکت ها مراجعه نموده و پس از انتخاب گزینه ثبت نام، مرحله به مرحله تمامی قسمت های فرم ثبت نام را پر نمایید. توصیه می شود پیش از اقدام به ثبت برند به شکل اینترنتی، مدارک مورد نیاز را اسکن نموده و پس از آماده سازی، آن ها را بارگزاری نمایید.

 

گام های اصلی ثبت‌برند و علامت تجاری

برای ثبت یک برند یا علامت تجاری که می تواند نام تجاری یا لوگوی مربوط به کسب و کار شما باشد، شما نیاز است که 4 گام اصلی را طی کنید:

گام اول)  انتخاب نام برند:  اولین گام شما در این ابتدای کار، انتخاب نام برند است که می خواهید با آن سالها فعالیت کنید و بین مشتریان و در بازار معروف شوید. پس نام هایی که محدودیت ثبت ندارند، یا خلاف قوانین اسلامی و عمومی نیستند انتخاب کنید ضمن اینکه این نام نباید قبلا ثبت شده باشد..

گام دوم)  استعلام برند: شما قبل از ثبت برند و لوگو یا هر علامت تجاری باید بررسی کنید که آیا این برند قبلا ثبت شده است یا خیر، چنانچه یک نام یا یک علامت تجاری در حوزه فعالیت شما قبلا ثبت شده باشد شما نمی توانید دیگر آن نام را برای خود به ثبت برسانید. استعلام برند باعث می شود احتمال رد شدن برند شما در سامانه درصد بالایی کاهش یابد.

گام سوم)  تکمیل مدارک لازم: بعد از انتخاب نام و استعلام از احتمال ثبت، باید مدارک لازم  را تکمیل کنید. عموما خیلی از افراد نمی دانند که ثبت برندتجاری خیلی سخت نیست و فرآیند تکمیل مدارک آن هم به راحتی و با مشاوره رایگان، بسیار هم راحت است.

گام چهارم)  ثبت اظهارنامه علامت تجاری: بعد از تکمیل مدارک لازم، باید در سایت مرکز مالکیت معنوی ثبت نام نموده و جهت تایید حساب کاربری گواهی امضا از دفترخانه اسناد رسمی دریافت نمایید. بعد از فرآیند ثبت اظهارنامه برند در سایت و بارگذاری مدارک و تصویر برند در سایت باید حداقل 15 روز منتظر ماند تا نتیجه بررسی کارشناسان اعلام شود.

هزینه ثبت برند

هزینه ثبت برند  چقدر است؟

هزینه هایی که برای ثبت باید بپردازید شامل ( ثبت اولیه اظهارنامه در سایت + روزنامه رسمی نوبت اول + حق الثبت + روزنامه رسمی دوم ) است. این هزینه وقتی است که شما خودتان بدون هیچ وکیلی مراحل ثبت را خودتان انجام دهید.

هزینه های واریزی در سامانه ثبت علائم تجاری:

 • هزینه ثبت اولیه پرونده که بر طبق تعداد طبقات متفاوت می باشد و به ازای هر طبقه بیشتر این هزینه بیشتر می شود.
 • هزینه ثبت آگهی تقاضای ثبت علامت تجاری ( روزنامه رسمی نوبت اول ) و روزنامه رسمی نوبت دوم که در حکم مرحله نهایی ثبت برند جهت دریافت گواهی ده ساله می باشد

 

مدارک لازم جهت ثبت

مدارک لازم جهت ثبت علامت تجاری شخصی ( حقیقی )

 • تصویر مدارک شناسایی فرد متقاضی ( شناسنامه و کارت ملی)
 • گواهی امضا از دفترخانه اسناد رسمی
 • ارائه مجوز فعالیت در حوزه مورد نظر ( جواز کسب یا جواز تاسیس یا ای نماد یا هر پروانه فعالیت معتبر )
 • کارت بازرگانی ( در صورتی که برند لاتین باشد )

مدارک لازم جهت ثبت علامت تجاری شرکتی ( حقوقی)

 • تصویر مدارک شناسایی مدیرعامل ( شناسنامه و کارت ملی)
 • ارائه آگهی تاسیس شرکت ( حوزه فعالیت برند باید در موضوع فعالیت شرکت قید شده باشد )
 • کارت بازرگانی ( در صورتی که برند لاتین باشد )
 • در صورتی که وکیل و نماینده رسمی شرکت، کار ثبت علامت تجاری را انجام می دهد، می بایست مدارک نماینده قانونی نیز تهیه و ارائه گردد.

نکته 1: اگر علامت را به صورت فارسی ثبت کرده دیگر نیازی به کارت بازرگانی ندارد و گاها می توان با داشتن جواز تاسیس یا کسب یا هر مجوزی که نشان دهنده فعالیت شما در آن حوزه باشد، برند فارسی را ثبت نمود. ولی اگر علامت تجاری شما به صورت لاتین باشد باید کارت بازرگانی یا کارت عضویت اتاق بازرگانی را بگیرد. این علامت نباید مشابه ای داشته باشد.

مدارک مورد نیاز جهت تمدید برند و لوگو

اعتبار یک برند بعد از ثبت 10 سال است، بعد از این ده سال نیاز است که برند تمدید شود، فرآیند تمدید برند هم شبیه ثبت برند در سامانه می باشد و مدارکی که لازم است:

برای اشخاص حقيقی :

 • كپي شناسنامه و كارت ملي مالك علامت برای ثبت علامت تجاری یا علائم تجاری
 • ارائه اصل يا كپي تصديق ثبت شده برای ثبت علامت تجاری یا علائم تجاری

برای اشخاص حقوقی :

 • ارائه روزنامه آخرين تغييرات اعضاي هيئت مديره
 • كپي شناسنامه و كارت ملي دارندگان حق امضا
 • ارائه اصل يا كپي تصديق ثبت شده

مدت زمان ثبت‌برند و لوگو

 • مدت زمان اطمینان از ثبت علائم تجاری حداقل 45 روز می باشد که طبق موارد زیر است
 • مدت زمان بررسی اولیه اظهارنامه تقریبا 15 روز
 • مدت زمان درج آگهی تقاضای برند در روزنامه رسمی ( نوبت اول ) 30 روز

لازم به ذکر است که جهت دریافت گواهی نهایی ثبت برند ( گواهی 10 ساله ثبت نشان تجاری ) می بایست چند روز دیگر به این زمان اضافه نمود هرچند جزو فرآیند احتمالی ثبت محسوب نمی گردد.

مراحل ثبت برندتجاری در اداره علامت

همان طور که می دانید ابتدا باید برای ثبت برند مورد نظر خود اقدام به ثبت نام در سایت اداره مالکیت، تشکیل پرونده و ثبت اظهارنامه برند در این وب سایت، کنید تا بتوانید برند را به ثبت برسانید. پس از ارجاع پرونده بین 15 تا 45 روز کاری طول خواهد کشید تا وضعیت پرونده و یا درخواست شما مشخص شود و پاسخی به شما ابلاغ گردد.

این مراحل عبارتند از:

 • تهیه نام اولیه در سامانه ثبت علائم تجاری
 • دریافت یک برگه و مراجعه به دفترخانه های اسناد رسمی جهت تایید و دریافت گواهی امضا
 • بارگذاری گواهی امضا در وب سایت و دریافت نام کاربری و کلمه عوبر
 • ثبت نام برند و مشخصات آن در بخش اظهارنامه
 • ارزیابی و بررسی مدارک ثبت برند توسط کارشناسان اداره ثبت، بخش ثبت علائم تجاری

پس از تشکیل پرونده و ارجاع آن به سازمان اداره مالکیت ممکن است سه حالت برای پرونده و درخواست شما پیش بیاید که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 • وضعیت پرونده ثبت برند تائید شده: در این حالت پرونده و در خواست شما بررسی می شود و اگر هیچ گونه مشابهت و یا نقصی در آن مشاهده نشد وارد مرحله ی چاپ روزنامه می شوید. چاپ روزنامه باید در سه مرحله انجام شود. مرحله ی اول هنگام تائید می باشد. یعنی با تائید پرونده شما در روزنامه های رسمی و کثیر الانتشار آگهی می شود. این آگهی برای این است که کلیه افراد به مدت یک ماه فرصت داشته باشند تا به این نماد اعتراض وارد کنند و اگر شباهتی وجود دارد سازمان مطلع شود. چاپ این روزنامه بین یک هفته تا ده روز طول خواهد کشید. اگر پس از یک ماه هیچ اعتراضی وارد نشد به سرعت می توانید برای انتشار آگهی دوم اقدام کنید. آگهی دوم معمولاً با داشتن شماره ثبت علامت تجاری همراه خواهد بود. در این بخش از کار شما تقریباً به پایان راه رسیده اید. پس از این که آگهی دوم چاپ شد و از سایت قابل پیگیری بود این آگهی را برای اخذ انحصار آن علامت به اداره مالکیت صنعتی می فرستیم.
 • وضعیت پرونده ثبت برند رد شده: در این حالت پرونده شما رد شده است و دیگر قابل پیگیری نمی باشد. می توانید با ایجاد تغییر در علامت و نام مجدداً اقدام نمایید.
 • وضعیت پرونده ثبت برند مشابهت یا نقص پرونده: در صورتی که پرونده شما تکمیل نباشد و یا نقصی در پرونده شما باشد می توانید پرونده را پیگیری کنید تا اقدام به برطرف کردن مشکلات نمایید. پس از رفع این مشکل و اقدام دوباره پرونده شما به مرحله تائید می رسد و می توانید مراحل را آنگونه ادامه دهید.

 برای ثبت برند کجا باید رفت ؟

در فرآیند ثبت  برند و لوگو و علامت تجاری، متقاضی لازم است اظهارنامه ثبت برند شرکت را تهیه و تنظیم نموده و به اداره مالکیت معنوی تحویل نماید. لذا متقاضی برای تهیه و تنظیم اظهار نامه ثبت برند، با مراجعه به سامانه اینترنتی مرکز مالکیت معنوی و ثبت درخواست، ثبت نام اولیه، صورت می گیرد؛ در ادامه مراحل ثبت برند ، متقاضی می بایست فرم های درخواست شده را تکمیل کرده و برند مورد نظر شرکت را به ثبت رساند. اولا باید فرم درخواست ثبت برند و علائم تجاری در وب سایت تکمیل گردد. تصویر علامت تجاری باید شامل تصویر مشخصی از آرم باشد، یعنی آرم مورد نظر به وضوح قابل شناسایی و در زمان طراحی رنگ، و طرح ۳ بعدی آن درج شود.

از قبل متقاضی می بایست تمامی اطلاعات و مدارک مورد نیاز جهت ثبت برندرا تهیه و تنظیم نماید؛ و اسکن آنها را جهت بارگذاری در سامانه اینترنتی، برای تسریع روند کار ثبت لوگو، آماده سازد. متقاضی در پایان ثبت نام اولیه، کد رهگیری دریافت می کند تا روند پیشرفت کاری ثبت برند را پیگیری نماید و از مرحله به مرحله آن، آگاهی داشته باشد. لازم به ذکر است که در فرم مذکور باید فهرستی از خدمات و کالایی که از این علامت استفاده می‌کنند درج شود.

 

موارد غیر مجاز در ثبت برند

 • اسامی و علائمی که غیر اسلامی و مخالف با موازین اجتماعی باشند.
 • برندها و یا اسم هایی که معروف هستند.
 • اسامی و صفاتی که به صورت عام می باشند و جنبه توصیفی دارند به تنهایی قابل قبول نیستند.
 • اگر اسم منتخب بالای پنجاه درصد شباهت داشته باشد.
 • نام انتخابی نباید تنها اعداد فارسی و یا لاتین باشد.

موارد مجاز در ثبت‌برند

 • نام می تواند ترکیبی از نام های فارسی و لاتین باشد.
 • اسمی که انتخاب می کنید شانسی و یا ساختگی باشد شانس قبولی آن بیشتر است.
 • بهتر است اسمی که انتخاب می کنید ترکیبی باشد و یا دارای چند سیلاب باشد.
 • علامت مورد نظر می تواند شامل یک کلمه ترکیبی، عدد، سمبل و … باشد.
 • برای انتخاب اسم با هدف لوازم خانگی، مواد غذایی، نوشیدنی ها و … انتخاب علامت بسیار دشوار است.
 • از ترکیب دو نام خانوادگی نیز می توان استفاده کرد.

برای ثبت برند کجا باید رفت ؟

 

ثبت کدام برند ها ممنوع می باشد؟

 • علامت تجاری موسسات رسمی، نمادهای دولتی، که می توان به صلیب سرخ، هلال احمر و … اشاره کرد.
 • نماد پرچم ایران با علامت مخصوص جمهوری اسلامی ایران.
 • پرچم هایی که به دولت و کشور ایران از گذشته مربوط است و هر آنچه توسط دولت منع شده باشد.
 • کلماتی که برند را به ایران مرتبط کنند مانند دولتی، ایران و … نباید در نام برند باشد.
 • علامت هایی که خلاف عفت عمومی، موازین اخلاقی باشد و یا نظم عمومی را مختل کند.
 • علائمی که انتخاب می شود نباید گمراه کننده باشد. به عنوان مثال قرار دادن تصویر اتومبیل بر روی لبنیات گمراه کننده و بی ربط است.
 • از استفاده کردن نشانه های سلطنتی، سازمان های بین المللی و … نیز خودداری کنید.
 • تشابه زیاد دو برند و نام به طوری که تشخیص کالا و خدمات آن ها از هم ممکن نباشد.
 • علامت یا نام تجاری که به شکل گمراه کننده شبیه یک نام و یا علامت تجاری متعلق به موسسه دیگر باشد.

 

ثبت بین المللی برند ( مادرید )

برای ثبت بین المللی بک برند همان طور که گفته شد باید ابتدا برند مورد نظر خود را در کشورتان به ثبت برسانید سپس از طریق سیستم مادرید به ثبت بین المللی آن اقدام نمایید.

حال سیستم مادرید چیست؟

سیستم توافق نامه مادرید از دو عهدنامه تشکیل شده است که در سطح جهانی مقبولیت دارد. این سیستم برای ثبت علائم در سطح جهانی کاربرد دارد. برای درخواست ثبت علامت بین المللی متقاضی باید کلیه مدارک خود را به دفتر WIPO در ژنو ارسال کند. پس از ارسال، کلیه مدارک مورد بررسی واقع می شود. پس از طی این مرحله علامت در WIPO ثبت می شود و به کشورهای تعیین شده ارسال می شود. در واقع این یک پروسه اداری است. اگر یک شرکت درخواست شما را رد کند این امتناع به WIPO ابلاغ می شود و در دفتر بین الملل ثبت می شود. این سیستم یک سیستم ایمن بین المللی است اما ثبت و عدم ثبت آن در کشور مشخص می شود.

آموزش مراحل ثبت برند

هر کسب و کاری و هر شرکت یا تاجر یا تولیدکننده‌ای که محصول یا خدمتی برای ارائه داشته باشد می‌تواند برای کالا یا محصول خود مراحل ثبت برند را طی کند و ثبت برند تجاری انجام دهد. برای اینکار باید برند موردنظر خود را بر اساس قانون در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برساند و حق استعمال انحصاری این برند متعلق به کسی است که آن را به ثبت رسانده است. در نتیجه سایر تولیدکنندگان نمی‌توانند از این برند برای محصول یا کالای خود استفاده کنند. در ادامه به آموزش مراحل ثبت برند می پردازیم. با خوارزمی ثبت همراه باشید.

ویژگی‌های یک برند خوب چیست؟

یک برند خوب باید متمایز و مبتکرانه باشد.

یک برند خوب به خوبی نشان‌دهنده کیفیت و نوع محصول یا خدمت ارائه شده باشد، پیش از این توسط هیچ کسب و کاری مورد استفاده قرار نگرفته باشد. به خوبی به خاطر سپرده شود،‌ نباید گمراه کننده و القا کننده یک موقعیت جغرافیایی اشتباه باشد،‌ نباید در بردارنده یک صفت کلی برای آن دسته از محصولات باشد. برای مثال نمی‌توان برای یک خوراکی برندی با نام خوشمزه را انتخاب کرد و درنهایت نباید علامتی باشد که با شرع و قانون و عرف جامعه در تعارض باشد.

 

گام به گام آموزش مراحل ثبت برند چیست؟

یکی از مراحل ثبت برند این است که باید به سایت ثبت شرکت‌ها به آدرس iripo.ssaa.ir مراجعه کنید.

در این سامانه می‌توانید به شکل اینترنتی نشان خود را ثبت کنید. پیگیری مراحل ثبت برند تجاری هم از همین سایت قابل انجام است. برای شروع کار باید مدارک مورد نیاز را جمع‌آوری کنید تا در آینده و در پروسه درخواست ثبت برند ، آن‌ها را در سامانه بارگزاری کنید.

پس از ورود به سایت باید نوع اظهارنامه خود را مشخص کنید. بعد از آن باید به شکل زیر مراحل را طی کنید:

مرحله اول

گزینه یکی از مدیران را برای شخص تقاضا دهنده انتخاب کنید و اطلاعات این شخص حقیقی یا حقوقی را وارد کنید و یک شماره تماس در سامانه وارد کنید که اطلاعات بعدی از طریق آن به شما فرستاده شود. اگر یک وکیل مراحل ثبت برند را انجام می‌دهد باید گزینه مربوط به آن را انتخاب کند.

مرحله دوم

در قسمت انتخاب کالا اگر شماره طبقه کالا را می‌دانید آن را وارد کنید و در غیراینصورت نام محصول را وارد کنید تا طبقه آن هم توسط سایت مشخص شود.

مرحله سوم

مدارک موردنیاز را که اسکن کرده‌اید در سایت بارگزاری کنید. اگر تعداد مدارک چند مورد بود از طریق گزینه افزودن ضمائم اختیاری مدارک بیشتر را آپلود کنید.

مرحله چهارم

در این مرحله کافیست اطلاعاتی که در مراحل قبل وارد نموده‌اید را تایید نمایید.

مرحله پنجم

هزینه اولیه مراحل ثبت برند تجاری را واریز کنید. پس از آن شماره اظهارنامه و رمز شما با پیامک به اطلاعتان می‌رسد.

مرحله ششم

در مرحله بعد باید یک نسخه تایید شده را با امضا به همراه مدارک برابر اصل به آدرس مرکز ارسال کنید.

مرحله هفتم

در این مرحله کارشناس به مدارک و درخواست شما رسیدگی می‌کند و آن را تایید یا رد می‌کند.

مرحله هشتم

اگر درخواست شما تایید شد به شما اطلاع داده می‌شود که مبلغ نهایی ثبت را پرداخت کنید.

مرحله نهم

در مرحله بعدی به وسیله سایت روزنامه رسمی قوه قضاییه مبلغ را پرداخت می‌کنید.

مرحله دهم

بعد از چاپ روزنامه رسمی از مراحل ثبت برند در طول ۱۰ روز کاری برای اعتراض اشخاص ثالث در سایت اطلاع رسانی می‌شود.

مرحله یازدهم

اگر بعد از یک ماه اعتراضی نشد مالک باید با ورود به سامانه برای صدور پروانه ده ساله انحصاری مبلغی را واریز کند.

مرحله دوازدهم

در آخر ظرف چند روزکاری پروانه صادر می‌شود.

برند ثبت شده به مدت ۱۰ سال اعتبار دارد و بعد از اتمام این زمان یک مهلت ۶ ماهه برای تمدید وجود دارد که اگر در طول این ۶ ماه برای تمدید برند اقدام نشود، هر شخص متقاضی دیگری می‌تواند برای ثبت این برند به نام خودش اقدام کند.

 

ثبت برند لاتین نیاز به کارت بازرگانی دارد

 جهت ثبت برند لاتین چه کلمه مورد نظر فارسی بوده و با فونت لاتین نوشته شود و یا اینکه خود کلمه ریشه لاتین داشته باشد ، تفاوتی در وجود کارت بازرگانی نیست. توجه داشته باشید که، ثبت برند هیچ ارتباط مستقیمی با پرداخت مالیات و عوارض دارایی ندارد.

هزینه ثبت اظهار نامه ثبت لوگو

هزینه ثبت اظهارنامه طبق جدول شماره 3 ضمیمه یک آیین نامه اجرایی ایران به ازاء یک طبقه برای شخص  و شخص حقوقی  متفاوت تعیین شده که باید به حساب اداره کل ثبت مالکیت صنعتی پرداخت و رسید آن ضمیمه اظهارنامه، تسلیم اداره مرجع ثبت گردد.

متقاضیان خارجی که در اجرای مقررات کنوانسیون پاریس، تقاضای خود را مستقیماَ تسلیم مرجع ثبت ( اداره ثبت علائم مالکیت صنعتی ) می نمایند، می بایست معادل ارزی مبلغ ریالی تعیین شده در جدول هزینه ها را مطابق نرخ رسمی بپردازند.

ثبت علائم نیاز به درخواست دارد و این درخواست تحت عنوان اظهارنامه باید تسلیم مرجع ثبت گردد. به مجرد تسلیم اظهارنامه ثبت علامت به اداره مالکیت صنعتی علامت مورد تقاضای ثبت پس از ورود در دفتر اظهارنامه های واصله از حمایت قانونی برخوردار می گردد. به وسیله اظهارنامه باید مشخصات کامل متقاضی آن و شرح علامت اعم از تصویر یا نقش ذکر گردد ، ضمن اینکه باید در اظهارنامه شماره جنس نیز قید شود .

یک نکته طلایی دیگر در خصوص ثبت علامت تجاری

برای ثبت برند ، متقاضی باید معلوم کند در طبقه ( زمینه ) فعالیتی که مد نظر وی است آن نام قبلاَ ثبت شده است یا خیر.  از جمله طرق استعلام برند ، مراجعه به سامانه روزنامه رسمی کشور به نشانی http://rrk.ir  و یا مراجعه به سامانه اداره مالکیت صنعتی به نشانی http://iripo.ssaa.ir  می باشد.

پرواضح است ، متقاضیان عزیز، در صورت تکراری بودن نام برند و عنوان تجاری می بایست از انتخاب همان نام خودداری به عمل آورند.

علائمی که به عنوان علائم تجاری قابلیت به کارگیری ندارند

 • پرچم کشور و سایر پرچم های دولتی، علائم هلال احمر و نشان ها ، مدال ها و رنگ های دولتی
 • کلمات و یا عباراتی که توهم انتساب به مقامات رسمی کشور را فراهم کنند. توضیح آنکه ، به ثبت رسانیدن کلمات یا عباراتی که ایجاد وهم و خیال و گمان نماید که این تجارتخانه وابسته به یکی از مقام های رسمی است مثل اینکه مسئول یا رئیس فلان موسسه دولتی هم در آن سهیم است ( وزیر ، استاندار و غیره ) و یا اینکه این علامت این ذهنیت و تصور را در بین مردم ایجاد می نماید که این تجارتخانه یا شرکت وابسته به یکی از وزارتخانه ها و یا سایر سازمان ها و موسسات دولتی است مجاز نمی باشد.
 • علامت های موسسات رسمی مانند ارتش و سپاه و غیره .علائمی که مخل انتظامات عمومی و یا منافی عفت عمومی باشند.

چگونه برند خود را ثبت کنیم ؟

بد نیست قبل از توضیح مراحل ثبت برند، یک نکته مهم را یاداوری کنیم. مطابق قوانین موجود، ثبت علائم تجاری یک امر کاملا اختیاری بوده مگر در مواردی که قانون ثبت آن ها را برای افراد اجباری دانسته باشد. مواردی چون داروهای اختصاصی مورد استفاده طبی یا بیطاری، مواد غذایی که در لفاف و ظروف مخصصوص بسته بندی شده باشند، نوشیدنی ها و آب های گازدار و لوازم آرایش که برای استعمال مستقیم بر روی پوست انسان به کار می روند. در غیر از این موارد شما می توانید تصمیم بگیرید که می خواهید برای خود برندی را به ثبت برسانید یا نه.

البته به ثبت نرساندن برند همیشه این خطر را دارد که یا فردی برند شما را به ثبت برساند یا اینکه افرادی از برند شما سو استفاده کنند و در صورت عدم ثبت برند شما هیچ حقی برای جلوگیری از سوء استفاده ندارید. پس به شما توصیه می کنیم برای اینکه تجارتتان در آینده به خطری نیفتد حتما برند خود را به ثبت برسانید. حتی اگر هزینه های آن کمی برای شما سخت باشد ولی حتما ارزشش را خواهد داشت.

یکی از کارهایی که باید قبل از شروع مراحل ثبت برند انجام دهید، آماده کردن مدارک لازم برای این ثبت است. شما می توانید با مراجعه به صفحه مدارک لازم برای ثبت برند، به طور کامل با مدارکی که لازم دارید آشنا شوید و قبل از شروع مراحل، مواردی که لازم دارید را تهیه کنید. البته به یاد داشته یاشید به دلیل اینکه به صورت اینترنتی ثبت برند را انجام می دهید، حتما باید مدارک را اسکن کنید تا در لحظه ثبت به مشکل نخورید.

در اولین مرحله ثبت برند، باید به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک ایران مراجعه کنید. این صفحه مخصوص ثبت علائم تجاری بوده و شما با مراجعه به آن بدون احتیاچ به مراجعه حضوری می توانید برند خود را به ثبت برسانید. کافیست به این صفحه مراجعه کنید و گام به گام تمام مراحل را انجام دهید.

تمام مراحل ثبت و پیگیری به وسیله همین سایت انجام می شود. مواردی چون پیگیری اظهارنامه، خلاصه پرونده ثبت، انواع در خواست ها مثل پرداخت حق الثبت، تمدید، انتقال رفع نقص و مواردی از این دست نیز در همین سایت قابل انجام است.

فقط باید قبل از ارسال اظهارنامه به یاد داشته باشید که طبق قانون اظهارنامه علامت، فهرست کالا یا خدماتی که می خواهید برای آن در خواست برند بدهید باید بر اساس طبقه بندی های موجود در قانون قابل اجرا و یا بر اساس طبقه بندی بین المللی باشد.

کد رهگیری

پس از انجام دادن مراحل ثبت علامت تجاری و وارد کردن مدارک اسکن شده، در آخرین مرحله یک کد رهگیری در اختیار شما قرار خواهد گرفت. اگر مدارک شما به وسیله کارشناسان مربوطه اداره ثبت اسناد به صورت کامل تایید شود، دو نسخه قرار داد برای شما به آدرسی که در مراحل ثبت داده اید، ارسال خواهد شد. شما باید پس از امضای هر دو نسخه، یکی از آن ها را به همراه کپی مدارکی که از قبل آن ها را برابر اصل کرده اید، به همراه فیش واریزی، به آدرس مرکز ارسال کنید. پس از دریافت مدارک مورد نیاز، کار ثبت آغاز می شود.

بررسی و تطبیق

پس از تکمیل فرم ها، اداره مالیت صنعتی، اظهار نامه و مدارک شما را با قوانینی که در مورد برند یا علامت تجاری آمده تطبیق می دهد. بعد از چک کردن تشابه برند و عدم وجود برندی مشابه به همراه عدم مغایرت با قوانین عرفی و اسلامی، برند شما قابل ثبت اعلام شده و اجازه انتشار آگهی در روزنامه رسمی داده می شود. اما در صورتی که اظهارنامه مشکلی داشته باشد یا مدارک ارسالی ناقص باشد، ابلاغیه رفع نقص برای شما ارسال می شود.

البته در چند صورت نیز امکان دارد که برای شما ابلاغیه رد اظهارنامه صادر شود. این موارد عبارتند از: (برای دانستن جزیئیات موارد زیر می توانید به صفحه انتخاب نام برند مراجعه فرمایید)

در عنوان یا تصویر برند الزامات قانونی رعایت نشده باشد. مواردی چون استفاده از حروف لاتین در اسم برند، استفاده از نام های مشهور، استفاده از نام مناطق جغرافیایی و استفاده از کلماتی که ضد اسلامی یا غیر معقول بوده و با عرف جامعه هم خوانی ندارد.

برند شما با یک برند دیگر تشابه اسمی داشته باشد. طبق قانون هیچ دو برندی نباید بیش از ۵۰ درصد با هم تشابه اسمی داشته باشند. البته باید به طبقه ای که برند در آن به ثبت رسیده نیز دقت شود.

بخشی از کالا یا خدمات ارائه شده برای برند قابل ثبت نباشد.

در اینجا باید دو نکته را یاداوری کنیم. اول اینکه بررسی اظهارنامه ها صرفا بر اساس الویت زمانیِ ثبت اظهارنامه ها در سازمان ثبت اسناد می باشد و حضور شما و یا نماینده شما در اداره، تاثیری بر فرایند انجام کار نخواهد داشت . نکته دوم اینکه تاریخ ابلاغیه ای که در خلاصه پرونده دیده می شود، به عنوان تاریخ ابلاغ قانونی در نظر گرفته می شود.

انتشار گواهینامه ثبت

همانطور که پیش از این گفتیم، اگر برند شما قابل ثبت اعلام شود، به شما اجازه انتشار آگهی روزنامه داده می شود. پس از انتشار آگهی اظهارنامه، امتیازات و حقوقی که بعد از ثبت برند به وجود می آید نیز شامل برند شما می شود. البته باید به این نکته توجه داشت که اگر بعد از اگهی اظهارنامه عملی انجام شود و دعوایی بین دو طرف بر سر برند ایجاد شود. فرد شاکی اگر ثابت کند در زمان انجام عمل، برند قابل ثبت نبوده است، به شکایت رسیدگی و در مورد ثبت برند و یا عدم ثبت آن تصمیم گیری می شود.

در آخر اگر مالکیت صنعتی تشخیص دهد که برند یا علامت تجاری شما با قوانین موجود هیچ تضادی ندارد، علامت را ثبت، آگهی مربوط به ثبت آن را منتشر و گواهینامه ثبت را به نام شما صادر می کند. مدت اعتبار برند شما ۱۰ سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت بوده و با درخواست شما و پرداخت هزینه مقرر می توانید در دوره های دیگر نیز آن را تمدید کنید. البته یک دوره ارفاقی ۶ ماه نیز پس از اتمام دوره برای شما در نظر گرفته می شود. که البته جریمه مالی نیز در پی خواهد داشت. اگر بعد از مدت ۶ ماه نیز برای تمدید برند خود اقدام نکنید، برند شما باطل می شود.

ابطال برند یا علامت تجاری

بر اساس ماده ۱۶ قانون ثبت علائم تجاری و اختراعات، دو گروه از افراد می توانند نسبت به برندی که ثبت شده یا تقاضای ثبت آن داده شده اعتراض کنند و حکم ابطال برند را بگیرند. گروه اول کسانی هستند که برند شما را برند خودشان می دانند. گروه دوم کسانی هستند که اعتقاد دارند علامت شما به قدری به علامت آن ها شباهت دارد که مصرف کنندگان عادی را به اشتباه می اندازد.

سیستم ثبت علامت های تجاری در ایران به صورت اعلامی است، به این منظور که صرفا برند بر اساس قوانین موجود و نداشتن شباهت با برند های دیگر به ثبت می رسد. به دلیل اینکه شباهت یک امر نظری است، امکان دارد بعد از ثبت شباهت دو برند نسبت به هم مشخص شود، از همین جهت افراد می توانند ادعا کنند برندی که ثبت کرده اید یا می خواهید به ثبت برسانید با برندشان شباهت دارد. در این موارد اداره مالکیت صنعتی در مورد برند شما تصمیم گیری خواهد کرد.

اعتراض قبل از ثبت برند

اعتراض به یک برند باید تا ۳۰ روز بعد از انتشار اگهی مربوط به تقاصای ثبت علامت تجاری مطرح شود. فرد معترض باید تمام مدارک و دلایل خود را توضیح داده و اسم، شغل، اقامتگاه خود را به آن ضمیمه کند. اداره ثبت وظیفه دارد ظرف مدت ۱۰ روز از تاریخ نامه، اعتراض را به در خواست کننده ثبت برند ابلاغ کند. البته اگر معترض ظرف مدت ۶۰ روز از زمان ارسال نامه، اعتراض خود را پیگیری نکند، برند به نام شخصی که در خواست ثبت داده به ثبت خواهد رسید.

اعتراض بعد از ثبت برند

حال این سوال پیش می آید اگر فردی متوجه آگهی تقاضانامه نشده باشد و یا بعد از ثبت برند متوجه شده باشد که افراد عادی برند ثبت شده را با برند او اشتباه می گیرند، آیا باز هم می تواند نسبت به این برتد اعتراض خود را مطرح کند؟ طبق ماده ۲۲ قانون ثبت علائم و اختراعات، اشخاص ذی نفع می توانند تا ۳ سال بعد از به ثبت رسیدن یک برند، نسبت به ثبت آن اعتراض و در خواست ابطال برند را داشته باشند.

انواع برند چیست؟

 • برند محصول
 • برند شغلی
 • برند شرکتی
 • برند جغرافیایی
 • برند عمومی
 • برند فرهنگی
 • برند مذهبی
 • چرا باید برند خود را ثبت کنیم؟

ثبت برند یکی از ابزار های بازاریابی به حساب میاید برند میتواند به دارایی های ارزشمندی برای شما تبدیل شود.برند برخی از کسب و کارهای موفق

بسیار با ارزشتر از دارایی آن شرکت میباشد.

 

مراحل ثبت برند
مراحل ثبت برند

اگر برند خود را ثبت نکنیم چه عواقبی دارد؟

شما با ثبت برند خود کالا و خدمات خود را فقط از آن خود میکنید.همچنین اگر برند خود را ثبت نکنیم مورد سوء استفاده دیگر رقبا میشود استفاده از برند

شما نه تنها باعث هدر رفتن سرمایه شما میشود همچنین باعث ضربه زدن به شهرت و اعتبار شرکت شما میشود.

مدت اعتبار برند ثبت شده چقدر است؟

مدت اعتبارثبت  برند 10 سال است. شما میتوانید با پرداخت هزینه مود نیاز مجددا برند خود را به طور متوالی به مدت 10 سال  تمدید کنید.

همچنین شما عزیزان میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های مربوط به شرکت ثبت خوارزمی تماس حاصل فرمایید و مشاوره رایگان به صورت 24 ساعته در خصوص موضوعات مربوط دریافت کنید.

ثبت برند تجاری در ایران

برند یک واژه لاتین در لغت به معنای نشان و علامت میباشد و در حوزه تجارت به معنای یک عبارت ،نماد ،نشانه، شکل و…میباشد که در واقع معرف یک کالا و خدمات است.

مسائلی که باعث جلوگیری برند ارجاع شده در اداره ثبت علائم تجاری میشود

 1. تشابه برند
 2. استفاده از اسامی عام
 3. مغایرت با قوانین شرکت و موازین شرعی
 4. استفاده از صفت در نام تجاری
 5. استفاده از علائمی که باعث گمراهی مشتریان میشود
 6. استفاده از اشکال ساده مانند مربع ساده و…

 

ثبت برند تجاری در ایران
ثبت برند تجاری در ایران

 

نکته پایانی

در آخر به شما پیشنهاد می کنیم به دلیل سختی که پروسه ثبت برند و علامت تجاری دارد، قبل از ثبت برند خودتان برای آماده کردن مدارک و همچنین اطلاع دقیق از جزئیاتی که پروسه ثبت دارد، تماسی با مشاوران و کارشناسان ما داشته باشید تا با کمک سال ها تجربه آن ها در زمینه ثبت برند و لوگو بتوانید در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید و با برنامه ریزی درست هزینه های خود را کاهش دهید. همچنین اگر هنوز برند مشخصی برای خود  انتخاب نکرده اید، می توانید سری به صفحه خرید و فروش برند بزنید، شاید در آنجا برندی ببینید که بتواند برای تجارت شما مفید باشد. با خرید یک برند آماده به جای طی کردن مراحل طولانی و زمان بر ثبت برند می توانید هر چه زودتر با برندی که خریده اید تجارت خود را استارت زده و به اهدافی که می خواهید برسید.

شما میتوانید از طریق فرم زیر درخواست خود را مبنی بر ثبت برند را ارسال کنید تا مشاورین ما در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

نکته : تمامی مشاوره ها به صورت رایگان انجام میشود.

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

توجه

شما میتوانید از طریق فرم روبه رو درخواست خود را ارسال کنید تا مشاورین ما در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.
نکته : تمامی مشاوره ها به صورت رایگان انجام میشود.
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مقالات پایین ،پیشنهاد خوانندگان این مقاله برای مطالعه است.

معرفی سایت مجوز کسب و کار

سایت مجوز کسب و کار سامانه ای است که در خصوص ارائه انواع مجوز به کسب و کارها فعالیت دارد. اشخاص حقیقی و حقوقی برای ان که بتوانند یک کسب و کار راه اندازی کرده و به کسب درآمد برسند، باید مجوز داشته باشند. مجوز لازم برای هر کس و کار از طرف نهاد و […]

راهنمای اخذ مجوز صنایع دستی

افرادی که در حوزه های مربوط به صنایع دستی فعال هستند، باید مجوز مربوط به این حوزه را دریافت کنند. تمامی کسب و کارها در سراسر کشور صرف نظر از نوع فعالیتشان، حتما باید مجوزهای مربوطه را از سازمان های ذیربط اخذ کنند. در واقع هیچ فردی حق ندارد بدون کسب مجوز به کسب و […]

راهنمای اخذ مجوز تولید از وزارت صنایع

متقاضیانی که قصد راه اندازی واحد تولیدی را دارند باید جهت اخذ مجوز تولید از وزارت صنایع اقدام کنند. بسیاری از متقاضیان این سوال را می پرسند که آیا در ابتدای شروع فعالیت هم نیاز به اخذ مجوز است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله. حتی اگر شما هیچ گونه اقدام عملی […]

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان