ثبت شرکت

مراحل ثبت انواع شرکت

مراحل ثبت شرکت

مشاوره ثبت شرکت،باپرکردن فرم زیرشما مشمول مشاوره تخصصی و رایگان درزمینه ثبت شرکت خواهید شد.

شرح مقاله

در این مقاله به بررسی موارد زیر میپردازیم:
1-مراحل ثبت انواع شرکت
2-مدارک مورد نیاز برای ثبت انواع ثبت شرکت؟
3-هزینه ثبت انواع شرکت در ایران؟
4-قوانین ثبت انواع مختلف شرکت ها؟

ثبت شرکت سرمایه گذاری

از ابندا تا انتهای ثبت شرکت سرمایه گذاری

ثبت شرکت دانش بنیان

از ابندا تا انتهای ثبت شرکت دانش بنیان

ثبت شرکت مهندسی

از ابندا تا انتهای ثبت شرکت مهندسی

ثبت شرکت حوزه فناوری اطلاعات

از ابندا تا انتهای ثبت شرکت فناوری

ثبت شرکت خدماتی

از ابندا تا انتهای ثبت شرکت خدماتی

ثبت شرکت پیمانکاری

از ابندا تا انتهای ثبت شرکت پیمانکاری

ثبت شرکت بازرگانی

از ابندا تا انتهای ثبت شرکت بازرگانی

ثبت شرکت مواد غذایی

از ابندا تا انتهای ثبت شرکت مواد غذایی

فرم ثبت شرکت

از ابندا تا انتهای ثبت شرکت

ثبت شرکت صرافی

از ابندا تا انتهای ثبت شرکت صرافی

ثبت شرکت فرهنگی و هنری

از ابندا تا انتهای ثبت شرکت فرهنگی و هنری

ثبت شرکت تعاونی

از ابندا تا انتهای ثبت شرکت تعاونی

ثبت شرکت آرایشی و بهداشتی

از ابندا تا انتهای ثبت شرکت آرایشی و بهداشتی

ثبت شرکت چند منظوره

از ابندا تا انتهای ثبت شرکت چند منظوره

ثبت شرکت مذهبی

از ابندا تا انتهای ثبت شرکت مذهبی

 آشنایی با روش ثبت شرکت

دیگر برای ثبت شرکت مثل گذشته نیازی به رفت و آمد های اداری خسته کننده و مراجعه به اداره و سازمان ها نیست ،تمامی فرآیند ثبت شرکت به صورت ثبت نام انجام می گیرید یعنی کافیست پس از پیدا کردن کسب و کار خود و کسب اطلاعات کافی در آن حوزه درخواست خود را ثبت کنید و از مشاورین ما کسب اطلاعات کنید.

مدارک هویتی اعضا، اسامی درخواستی و حیطه فعالیت کسب وکار در شرف تاسیس در وهله اول توسط کارشناسان از صحت و اعتبار مورد بررسی قرار میگیرد تا در اسرع وقت نسبت به بارگذاری آن در سامانهمرجع توسط کارشناسان ثبتی اقدام شود.

مراحل ثبت شرکت

در جدول بالا میتوانید باانواع کسب و کارهاومراحل ثبت آنها آشنا شوید و همینطور درخواست مشاوره فوری و رایگان را برای ما ارسال کنید تا در کوتاهترین زمان ممکن به تمامی سئوال های شما پاسخ دهیم.

1-ثبت شرکت خدماتی چیست؟

شرکتهای خدماتی ،متشکل از شرکتهای است که برای انجام امور منازل و فعالیتهای مختلف نیز خدمات رسانی میکنند.لازم به ذکر است برای ثبت این شرکت نیاز به داشتن سرمایه زیاد و تحصیلات عالی و خاص ندارد.

ادامه….

2-شرکت سهامی خاص چیست؟

شرکت سهامی خاص شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم می شود و مسئولیت هر یک از شرکا به میزان مبلغ اسمی سهام است.این نوع شرکت در زمره شرکت های تجاری قرار می گیرد.

حداقل سرمایه برای تاسیس این شرکت یک میلیون ریال است که توسط موسسین تامین می شود.

انتقال سرمایه در این نوع شرکت منوط به موافقت سایر شرکا است.این نوع شرکت متشکل از حداقل سه نفر هیئت مدیره ( که سهامدار نیز می باشند) و دو نفر بازرس است.

ادامه…..

3-شرکت دانش بنیان چیست؟

به موجب آیین نامه تشخیص شرکت ها و موسسات دانش بنیان ،موسسات خصوصی یا تعاونی هستند،که به منظور افزایش علم وثروت ،توسعه اقتصادی بر پایه دانش و تحقیق اهداف علمی و اقتصادی در راستای گسترش اختراع و نوآوری و در نهایت تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده فراوان تشکیل می شود.

ادامه…..

4-شرکت پیمانکاری چیست؟

شرکتهای پیمانکاری عبارتند از شرکتهایی که در آن پیمانکاران چه به صورت حقیقی و چه به صورت حقوقی فعالیت میکنند.در واقع پیمانکاران با بستن پیمان مسئولیت کاری را بر عهده میگیرند که این مسئولیت ها متفاوت است.

ادامه….

5-شرکت بازرگانی چیست؟

شرکت بازرگانی شرکتی است که فعالیت آن در زمینه خریدو فروش،صادرات،واردات است.که بهتر است به صورت سهامی خاص ثبت شود،همچنین بعد از ثبت شرکت بازرگانی باید نسبت به اخذ کارت بازرگانی اقدام کنید.

ادامه….

6-شرکت کامپیوتری چیست؟

شرکت کامپیوتری به شرکت هایی که موضوع فعالیت آنها در زمینه نرم افزار و سخت افزار باشد گویند.

برای ثبت این شرکت ابتدا باید موضوع فعالیت را مشخص کنید تا بتوانید مجوز لازم را از نظام صنفی رایانه ای دریافت کنید.

ادامه….

7-شرکت مواد غذایی چیست؟

ثبت شرکت مواد غذایی یا شرکتی که مربوط به مواد غذایی میباشد یکی از پرمتقاضی ترین ثبت شرکت مواد غذاییدرخواست در کشور ما را دارد.برای ثبت این شرکت باید جواز مورد نیاز را از سازمان های مربوطه اخذ کنید.

ادامه….

8-شرکت مهندسی چیست؟

ثبت شرکت مهندسی نیاز به داشتن مدرک تحصیلی ندارد مگر اینکه بخواهید در نام شرکت از کلمه مهندسی استفاده کنید که در این صورت باید یکی از اعضای شرکت مدرک مطابق با موضوع شرکت داشته باشد.

ادامه….

9- شرکت های چند منظوره؟

شرکت های چند منظوره بدیل اخذ مجوز از مراجع ذی صلاح نسبت به شرکت های دیگر دارای شرایط سختی میباشد.همچنین شرکتهایی که  بخواهند در زمینه های مختلف اعم از امور صادرات و واردات ،بازرگانی،تامین و تولید کالا فعالیت داشته باشند باید شرکت چند منظوره به ثبت برسانند.

ادامه…

10- شرکت های زیارتی

شرکت های زیارتی شرکت هایی هستند که برای تنظیم و تسهیل شرایط سفر به اماکن مقدسه داخل و خارج ایران را فراهم میکنند.ثبت شرکت زیارتی در ایران از اهمیت فراوانی برخوردار است چرا که در فرهنگ ما ایرانی ها رفتن به اماکن مقدسه و زیارت معصومین نماد و نیاز مذهبی بوده است.

ادامه….

11-شرکت های فرهنگی و هنری

ثبت شرکت فرهنگی و هنری به منظور انجام فعالیتهای هنری صورت میگیرد.که مجوز آن توسط وزارت فرهنگ و ارشاد صادر میشود.

ادامه….

12-شرکت های سرمایه گذاری

شرکت های سرمایه گذاری شرکت های هستند که هدف تاسیس آن سرمایه گذاری در شرکت ها با حضورافراد متخصص می باشد.شرکت هایی سرمایه گذاری به دنبال کسب سود از نوسانات قیمتی سهام بازارهستند و قاعدتا باید در سهام پذیرفته شوند و در بورس سرمایه گذاری کنند.

ادامه…

13-شرکت های آرایشی و بهداشتی

مراحل ثبت شرکت

مرحله‌ی اول: پیدا کردن شریک خوب

اولین قدم برای ثبت شرکت پیدا کردن شریک مناسب است. زیرا حداقل تعداد شرکا برای ثبت شرکت‌ با مسئولیت محدود ۲ نفر و شرکت‌ سهامی خاص و عام ۳ نفر است. از آنجایی که مسئولیت و حق رأی سهامداران با توجه به سرمایه‌ی اولیه‌شان تعیین می‌شود پس بهتر است فردی را انتخاب کنید که به او اعتماد کامل دارید و هدفتان از راه‌اندازی کسب‌و‌کار یکسان باشد.

مرحله‌ی دوم: ثبت نام در سامانه‌ی ثبت شرکت

برای ثبت‌نام اینترنتی به سایت اداره کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری مراجعه کنید. بعد از انتخاب پذیرش تأسیس باید فرم آن را با دقت کامل پر کنید. در مرحله‌ی اول که عنوان آن «اطلاعات متقاضی» است، باید مشخصات خودتان را وارد کنید و سپس وارد گام بعدی شوید.

مرحله‌ی سوم: انتخاب نام مناسب برای شرکت

در این مرحله که «نام‌های درخواستی» نام دارد، شما باید اسامی مورد نظر خود را بدون ذکر کلمه‌ی «شرکت» در ابتدای آن‌ها وارد کنید. شما مجاز هستید ۵ نام شرکت را به ترتیب اولویت مورد نظر خود در فرم وارد کنید تا نهایتا یکی از آن‌ها انتخاب شود. بایدها و نبایدهای زیادی برای انتخاب نام وجود دارد که می‌توانید فرم مربوط به توضیحات آن را از همین قسمت دانلود و مطالعه کنید. در پایان این مرحله یک شماره پیگیری به شما داده می‌شود که بعدا می‌توانید از طریق این شماره وضعیت ثبت شرکت خود را در سامانه پیگیری کنید.

مرحله‌ی چهارم: مشخص کردن مدت و موضوع فعالیت شرکت

شما در این گام یعنی «مدت و موضوع فعالیت» باید موضوع اصلی فعالیت شرکت و مدت آن را با انتخاب گزینه‌ی محدود و نامحدود مشخص کنید. قبل از پر کردن این موارد با شرکای خود در مورد این موضوع صحبت کنید تا در آینده دچار مشکل نشوید. برای انتخاب موضوع فعالیت باید روی گزینه‌ی افزودن موضوع فعالیت کلیک کنید. در پنجره‌ای که باز می‌شود، می‌توانید یکی از موضوعات تعریف‌شده در سامانه را انتخاب کنید. فراموش نکنید که یک سری از فعالیت‌ها به اخذ مجوز احتیاج دارند. لیست این فعالیت‌ها نیز در همین تب برای دانلود گذاشته شده است. چنانچه فعالیت شما با یکی از موارد این لیست مطابقت داشته باشد باید برای اخذ مجوز آن اقدام کنید. اگر فعالیت موردنظرتان در لیست پیشنهادی سامانه قرار نداشت می‌توانید خودتان در قسمت شرح فعالیت این موضوع را توضیح دهید.

مرحله‌ی پنجم: وارد کردن آدرس شرکت

این مرحله «اطلاعات مرکز اصلی» نام دارد و همان‌طور که از نامش پیدا است، باید با آدرس شرکت پر شود. بعد از نوشتن کد پستی و زدن «دریافت نشانی کد پستی از اداره‌ی پست»، آدرس به‌طور خودبه‌خود در سطر زیرین وارد می‌شود. اگر هنوز اقدام به اجاره‌ یا خرید محل مورد نظر خود نکرده‌اید هیچ جای نگرانی نیست. می‌توانید آدرس محل سکونت خود یا یکی از شرکا را وارد کنید. فقط به یاد داشته باشید که در آینده تمام مدارک از طرف سازمان ثبت شرکت‌ها به این آدرس برایتان ارسال خواهد شد.

مرحله‌ی ششم: مشخص کردن سرمایه‌ی اولیه

این مرحله «سرمایه‌ی شخص حقوقی» نام دارد. شرکت‌های مسئولیت محدود باید حداقل سرمایه‌ی مورد نظر خود و شرکت‌های سهامی باید تعداد سهم و ارزش اسمی آن را در این مرحله وارد کنند. حداقل سرمایه برای تأسیس یک شرکت با مسئولیت محدود مبلغ ۱۰۰ هزار تومان است.

مرحله‌ی هفتم: وارد کردن نام شرکا

مرحله‌ی ششم این لیست «اشخاص» نام دارد و باید با نوشتن اسامی و شماره ملی شرکای شرکت تکمیل شود. چنانچه تعداد شرکا بیش از ۱۵۰ نفر باشد، باید لیستی را که در این قسمت از سایت گذاشته شده است، دانلود و تکمیل کنید و به همراه مدارک مورد نیاز به واحد ثبتی مربوطه پست کنید. برای ادامه دادن مرحله‌ی ثبت‌نام و رفتن به مرحله‌ی بعد باید نام حداقل یکی از شرکا را وارد کنید.

مرحله‌ی هشتم: مشخص کردن سمت اشخاص

در مرحله‌ی «سمت اشخاص» شما باید سمت مورد نظر (مانند مدیرعامل، رئیس هیئت مدیره و …) و تاریخ شروع فعالیت‌های آن‌ها را وارد کنید.

مرحله‌ی نهم: وارد کردن سهام اشخاص

درنهایت در این مرحله با انتخاب نام هر یک از شرکا باید میزان سهام یا سرمایه‌شان را مشخص کنید.

مرحله‌ی دهم: مشخص کردن ارتباط بین اشخاص

اطلاعات مربوط به نماینده‌ی شرکت و اختیارات آن در این قسمت باید تکمیل شوند.

مرحله‌ی یازدهم: ثبت شعب شرکت

اگر می‌خواهید برای شرکت خود شعبه ثبت کنید باید اطلاعات مربوطه را در این قسمت وارد کنید. سمت‌ها در شعب مربوطه در مرحله‌ی بعد مشخص می‌شوند. برای انتخاب نام شعبه نباید از نام شرکت اصلی و کلمه‌ی «شعبه» استفاده کنید. اگر در حال حاضر قصد ثبت شعبه ندارید، می‌توانید از این مرحله عبور کنید.

مرحله‌ی دوازدهم: انتخاب روزنامه‌ی سالی/مالی

روز و ماه سال مالی خود را در این قسمت وارد کنید و سپس روزنامه‌ی مؤسسه یا شرکت خود را از لیست اسامی موجود انتخاب کنید.

 

مرحله‌ی سیزدهم: وارد کردن متن صورت‌جلسه

در فرم این مرحله و طبق توضیح سایت باید صورت‌جلسه مؤسسین، هیئت مدیره یا رکن اداره‌کننده‌ی متناظر با نوع شخصیت حقوقی انتخابی را به‌طور کامل تایپ کنید.

 

مرحله‌ی چهاردهم: اظهارنامه /تقاضانامه

متن اظهارنامه یا تقاضانامه‌ی خود را در این قسمت وارد کنید.

مرحله‌ی پانزدهم: تکمیل اساسنامه

در این مرحله و با زدن «دریافت متن اساسنامه» فرمی برای شما ظاهر می‌شود که بر اساس اطلاعات واردشده در قسمت‌های قبلی تکمیل شده است. اگر اشتباهی در پر کردن قسمت‌های قبلی وجود داشته باشد، می‌توانید به گام مربوطه مراجعه و آن‌ها را اصلاح کنید. همچنین یک سری قوانین در پایین آن ذکر می‌شود که بهتر است آن‌ها را دقیقا مطالعه کنید.

مرحله‌ی شانزدهم: تکمیل شرکت‌نامه

این مرحله مانند مرحله‌ی قبل است و با زدن «دریافت متن شرکت‌نامه» متن آن در کادر پایینی ظاهر می‌شود و قابل تغییر دادن است.

مرحله‌ی هفدهم: تکمیل خلاصه اظهارنامه/تقاضانامه

این مرحله نیز مانند ۲ مرحله‌ی قبل است و در آن نوشته شده است که اگر اطلاعات و مدارکتان کامل باشد و قابلیت صدور آگهی داشته باشد، منجر به آگهی خواهد شد.

مرحله‌ی هجدهم: تکمیل مدارک

مدارک ثبت شرکت عبارتند از:

 • دو نسخه شرکت‌نامه تکمیل‌شده
 • دو نسخه تقاضانامه تکمیل‌شده
 • دو نسخه اساسنامه تکمیل‌شده
 • اصل مجوز فعاليت از مراجع ذی‌ربط در مواردی که ثبت موضوع نياز به مجوز داشته باشد
 • تصوير برابر با اصل مدارک احراز هويت کليه شرکا و مديران و هیئت نظارت، در صورت داشتن هيئت نظارت (در مواردي که تعداد شرکا بيش از ۱۲ نفر باشند.)
 • اصل گواهي عدم سوءپيشينه جهت اعضاء هیئت مديره و مديرعامل
 • دو نسخه صورت‌جلسه مجمع عمومی مؤسسین
 • اصل وکالت‌نامه وکيل دادگستری در صورتی که ثبت شرکت توسط وکيل صورت پذيرد
 • ارائه اقرارنامه مدیران و بازرسان

چنانچه این مدارک را تکمیل کرده‌اید، تیک تأیید مدارک مورد نیاز را زده و پذیرش نهایی را بزنید.

مرحله نوزدهم: پست کردن مدارک

در نهایت بعد از پر کردن فرم‌های بالا باید کلیه‌ی مدارک لازم را آماده کنید، به امضای همه‌ی شرکا برسانید و برای اداره‌ی ثبت شرکت‌ها در تهران و از طریق پاکت‌های مخصوص ارسال کنید. شما می‌توانید وضعیت پرونده‌ی خود را از طریق کد رهگیری که در ثبت‌نام اینترنتی به شما اختصاص داده شده است از طریق سامانه پیگیری کنید. بعد از گذشت مدت‌زمان مشخص شده و بررسی مدارک، ۳ حالت پیش می‌آید:

 • رد شدن پرونده

اگر مدارک شما دارای ایراداتی باشد که قابل برطرف کردن نباشند، شرکت شما قابلیت ثبت شدن ندارد و در این دسته قرار خواهد گرفت. در چنین شرایطی شما باید دوباره مراحل بالا را تکرار و اقدام به اخذ کد رهگیری جدید کنید.

 • ناقص بودن پرونده

این حالت زمانی رخ می‌دهد که مدارک شما دارای نقص باشد؛ اما این نقص‌ها قابل برطرف شدن باشند. شما باید طبق ابلاغیه‌ای که برایتان ارسال می‌شود نسبت به رفع نقص مدارک خود اقدام کنید.

 • صدور آگهی

در چنین شرایطی یعنی اداره‌ی ثبت شرکت‌ها با درخواست شما موافقت کرده است و شما باید برای صدور آگهی اقدام کنید. البته پیش از آن باید به‌صورت حضوری به اداره‌ی ثبت شرکت مراجعه و پس از امضای دفاتر مدارک خود را دریافت کنید. درنهایت باید به سایت روزنامه رسمی شرکت مراجعه کنید و پس از پرداخت هزینه‌های لازم، آگهی تأسیس خود را در روزنامه رسمی کل کشور درج کنید. بعد از چاپ روزنامه رسمی باید دفاتر پلمپ تجاری یعنی دفتر کل و روزنامه‌ی شرکت را دریافت کنید. تا چند ماه بعد از تاریخ ثبت شرکت نیز فرصت دارید تا نسبت به تشکیل پرونده‌ی مالیاتی اقدام و کد اقتصادی اخذ کنید.

 

مرحله‌ی پایانی: پرداخت هزینه روزنامه رسمی و کثیرالانتشار

 تاسیس شرکت زمانی به پایان می رسد که در روزنامه رسمی  دادگستری و روزنامه کثیرالانتشاری که خودتان تعیین می کنید، چاپ و آگهی شود. لازم به توضیح است، نحوه محاسبه روزنامه رسمی بستگی به میزان موضوع دارد و به صورت آنلاین و علی الحساب محاسبه می گردد که می بایست از طریق سامانه روزنامه رسمی، نسبت به پیگیری مراحل انتشار آگهی و پرداخت هزینه های مربوطه آن اقدام نمود.

شرکت های تجاری بر چند قسمت تقسیم می شوند؟

شرکت تجاری ، عبارتست از اجتماع دو یا چند شخص حقیقی یا حقوقی که با هدف کسب سود، عملیات تجاری انجام می دهند.

 شرکت های تجاری بنا بر تصریح ماده 20 قانون تجارت بر هفت قسم می باشد .

 • شرکت های سهامی ( عام و خاص )
 • شرکت تضامنی
 • شرکت با مسئولیت محدود
 • شرکت مختلط غیر سهامی
 • شرکت مختلط سهامی
 • شرکت نسبی
 • شرکت تعاونی تولید و مصرف

شرکت های سهامی خاص

شرکت سهامی خاص شرکتی است که تمام سرمایه آن توسط موسسین تامین می گردد. در شرکت سهامی خاص مجمع عمومی موسس وجود ندارد و تعداد شرکای آن کمتر از شرکت سهامی عام است. در این گونه شرکت ها صدور اعلامیه پذیره نویسی وجود ندارد و در بدو امر 35% از سرمایه باید در حساب مخصوصی سپرده شود. شرکت های سهامی خاص ، به طور کلی محدودیتی برای فعالیت ندارند و قانونگذار شرکت سهامی را هر چند فعالیت آن تجاری نباشد شرکت بازرگانی و تجاری محسوب می نماید.

شرکت های سهامی عام 

شرکت سهامی عام شرکتی است که موسسین آن قسمتی از سرمایه ی شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تامین می کنند. به این طریق که موسسین قبلاَ بیست درصد سرمایه را خودشان تعهد کرده و لااقل سی و پنج درصد مبلغ تعهد شده را در حسابی به نام شرکت در شرف تاسیس در یکی از بانک ها سپرده و سپس اظهارنامه ای به ضمیمه ی طرح اساسنامه ی شرکت و طرح اعلامیه ی پذیره نویسی سهام،به مراجع ثبت شرکت ها تسلیم نمایند. پس از ثبت شرکت سهامی عام،سهام آن در بورس داد و ستد می شود.

ثبت شرکت تضامنی

شرکت تضامنی شرکتی است که در تحت اسم مخصوص برای امور تجارتی بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می شود. اگر دارایی شرکت برای تادیه تمام قروض کافی نباشد هر یک از شرکاء مسئول پرداخت تمام قروض شرکت است. در اسم شرکت تضامنی باید عبارت(شرکت تضامنی) و لااقل اسم یک نفر از شرکاء ذکر شود. در صورتی که اسم شرکت مشتمل بر اسامی تمام شرکاء نباشد باید بعد از اسم شریک یا شرکایی که ذکر شده است عبارتی از قبیل(و شرکاء) یا(و برادران) قید شود.

تشکیل شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود، عبارت است از شرکتی که بین دو یا چند نفر برای امور تجارتی تشکیل شده و هریک از شرکاء بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت خواهند بود.در اسم شرکت باید عبارت”با مسئولیت محدود” قید شود و همچنین اسم شرکت نباید متضمن نام هیچ یک از شرکاء باشد وگرنه شریکی که اسم او در اسم شرکت قید شده در مقابل اشخاص ثالث مسئولیت تضامنی خواهد داشت.

ثبت شرکت مختلط غیر سهامی

این نوع شرکت ها با حداقل دو شریک تشکیل می شوند ولی همواره در شرکت های مختلط دو گروه سهامدار وجود دارند که برخلاف سایر انواع شرکت های تجاری از جایگاه و مسئولیت حقوقی یکسانی برخوردار نیستند. این شرکت برای امور تجارتی با نام مخصوصی بین یک یا چند نفر شریک ضامن و یک یا چند نفر شریک با مسئولیت محدود بدون انتشار سهام تشکیل می گردد و در حقیقت به منزله ی ترکیبی است از شرکت های تضامنی و با مسئولیت محدود که دارای دو نوع شریک ضامن و شریک با مسئولیت محدود می باشد و شریک ضامن مسئول تادیه ی کلیه ی قروض و تعهدات شرکت خواهد بود .همانطوری

ثبت شرکت مختلط سهامی

شرکت های مختلط شرکت هایی هستند که دو دسته شریک دارند:

 • دسته اول: این دسته دارای مسئولیت غیر محدود می باشند
 • دسته دوم: در این دسته شرکا دارای مسئولیت محدود هستند

شرکت های مختلط سهامی جزو دسته دوم بوده و شرکت هایی هستند که مخلوطی از شرکت های اشخاص و شرکت های سرمایه که شرکای ضامن در آن، از صنعت، لیاقت و استعداد خود در شرکت استفاده کرده و به صورت غیرمحدود مسئولیت فعالیت های خود را قبول می کنند. افراد دیگری نیز هستند که سرمایه خود را در اختیار شرکای ضامن گذاشته تا بتوانند از خدمات آن ها استفاده کنند. این افراد مسئولیتی برای اداره شرکت نداشته و تعهدی به آن ندارند. این شرکت ها از نوع شرکت کار و سرمایه می باشند.

در صورتی که سرمایه در شرکت به صورت سهام باشد، اوضاع حقوقی شرکت مخلوطی از شرکت های تضامنی و سهامی می شود.  اگر که سرمایه به صورت سهم الشرکه باشد، اوضاع حقوقی آن شرکت به صورت مخلوطی از شرکت های تضامنی و شرکت های با مسئولیت محدود می شود.

ثبت شرکت نسبی

نام شرکت نسبی از سطح مسئولیت شرکای آن اقتباس شده است. طبق ماده ی 183 قانون تجارت «شرکت نسبی شرکتی است که برای امور تجارتی در تحت اسم مخصوص بین دو یا چند نفر تشکیل و مسئولیت هر یک از شرکا به نسبت سرمایه ای است که در شرکت گذاشته است» بنابراین در ثبت شرکت نسبی، مسئولیت شرکا به نسبت سرمایه شان می باشد.

شرکت نسبی مانند شرکت تضامنی است با این تفاوت که در شرکت تضامنی شرکا در مقابل طلبکاران متضامناَ مسئول پرداخت قروض شرکت هستند ولی در شرکت نسبی به شرح ماده ی 186«اگر دارائی شرکت نسبی برای تادیه ی تمام قروض شرکت کافی نباشد هر یک از شرکا به نسبت سرمایه ای که در شرکت داشته مسئول تادیه ی قروض شرکت است» مثلاَ شرکتی که بین چهار نفر تشکیل می شود که اولی نصف سرمایه ی آن را پرداخته و دومی ربع آن را و دو نفر باقی مانده متساویاَ ربع دیگر را، اگر قروض شرکت بیش از سرمایه ی آن باشد نسبت به باقی مانده طلب پس از استهلاک سرمایه،شریک اول نصف قروض و دومی یک ربع آن و دو نفر دیگر هر یک،یک هشتم آن را مسئول پرداخت خواهند بود.

شرکت تعاونی تولید و مصرف

شرکت های تعاونی برای تامین منافع مادی و بهبود وضع اجتماعی اعضا و براساس توحید مساعی و همکاری آن ها تشکیل می شود، می توان در تعریف شرکت تعاونی چنین گفت : شرکت تعاونی شرکتی است که برای فعالیت در امور مربوط به تولید و توزیع، در جهت اهداف مصرح در قانون بخش تعاونی و به منظور بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی اعضا، از طریق همکاری و تشریک مساعی آن ها تشکیل می شود.

همراهی با ما:

همچنین شما دوست عزیز میتوانید برای مطالعه مقالات ما به صفحه لینکدین ما  به آدرس زیر مراجعه بفرمایید:

linkedin.com/in/kharazmi-sabt-a8b8391a7

مقالات پایین ،پیشنهاد خوانندگان این مقاله برای مطالعه است.

تعریف شرکت سهامی خاص طبق قانون تجارت

در حال ارسال نظرات کاربر 0 (0 رای)

ثبت شرکت سهامی خاص در 7 گام

در حال ارسال نظرات کاربر 0 (0 رای)

شرکت سهامی خاص چیست و نحوی تاسیس آن

در حال ارسال نظرات کاربر 0 (0 رای)

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
X