ثبت شرکت

ثبت شرکت چگونه انجام می شود؟

ثبت شرکت چیست

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که قصد تاسیس یک موسسه تجاری و یا شرکتی را داشته باشید ولی این سوال در ذهن خودتان شکل بگیرد که آیا من شرایط لازم برای ثبت شرکت را دارم؟ و یا چطور شرکتم را ثبت کنم ؟ با ما باشید تا به جواب این سوالات خود برسید.

ثبت قراردادی تجاری است که بین افراد حقیقی و حقوقی بسته می شود تا در چارچوب معینی از قوانین عمل کنند.

به موجب ماده 195 قانون تجارت ” ثبت کلیه شرکت های مذکور در این قانون الزامی و تابع جمیع مقررات قانون ثبت شرکت ها است” برابر قانون ثبت اسناد،ثبت شرکتنامه ها نیز اجباری می باشد.

بنابراین با توجه به مواد مذکور هر گاه یکی از شرکت های تجاری مراحل مربوط به ثبت را طی ننمایند و به ثبت نرسند رسمیت نداشته و بلکه بر خلاف قانون بوده و مراجع ذیصلاح می توانند از انجام فعالیت های آن جلوگیری نمایند.

بیشتر با مفهوم شرکت آشنا شویم

در ابتدا باید با مفهوم شرکت آشنا شویم بدین معنی که شرکت به چه معناست. شرکت همان‌طور که از نامش مشخص است شرکت به  اجماع دو یا چند شخص حقیقی یا حقوقی به منظور اجرای اهداف تجاری و  کسب سود پس از کسر هزینه‌های صورت گرفته می‌گویند. شرکت‌هایی که هدف آنها تجارت و یا اعمال تجاری نیست، شرکت‌های حقوقی یا مدنی نامیده می‌شوند

بنابرین بر اساس قواعد و مشخصه‌های شرکت‌های تجاری، و براساس قانون تجارت ایران شرکت‌های تجاری به هفت مدل کاری که پایین تر گفته خواهد شد تقسیم می‌شوند

1-    شرکت های سهامی

2-    شرکت تضامنی

3-    شرکت با مسئولیت‌محدود

4-    شرکت مختلط غیرسهامی

5-    شرکت مختلط سهامی

6-     شرکت دانش بنیان

7-    شرکت تعاونی تولید و مصرف

هزینه‌های مورد نیاز برای ثبت شرکت

هزینه های ثبت شرکت با توجه به نوع شرکتی که ثبت می کنید تعیین می شود. این نکته را نیز یادآور می¬شویم که اگر شما خودتان قصد پیگیری امور اداری، تهیه فرم ها، مراجعه به سازمانهای مورد نظر و … را داشته باشید هزینه ثبت شما نسبت به زمانی که کلیه این امور را به وکیل خود سپرده یا از کمک موسسات مشاور بهره¬مند شوید متفاوت است.

برای مثال هزینه هایی که برای ثبت شرکتهایی با مسئولیت محدود باید پرداخت شود شامل این موارد است:

1-هزینه درخواست ثبت که باید به اداره ثبت شرکتها بپردازید.

2-هزینه تعیین نام در سامانه

3-هزینه تهیه پاکت و پست مدارک

4-هزینه حق¬الثبت در اداره ثبت شرکتها

5-سایر هزینه ها پس از ثبت مثل هزینه پلمپ دفاتر و …

 برای ثبت شرکتها از کجا شروع کنیم!؟

ثبت شرکت همانند دیگر کارهای اداری دارای روندی مرحله‌ای و بر اساس اصول و قواعد خاصی است. با پیشرفت تکنولوژی باعث شده روند ثبت  خیلی سرعت پیدا کند برای مثال در گذشته شما مجبور بودید برای ثبت  به سازمان ثبت شرکت‌های استان خود مراجعه کنید ولی هم‌اکنون شرایطی پدید آمده شما می‌توانید با ورود به سامانه ثبت شرکت‌ها مراحل ثبت  را انجام دهید هرچند راه حلی ساده تر مقابل پای شماست، آن هم تماس با دفاتر ثبت شرکت‌ها همچون دفتر ثبت که در کمترین زمان شرکت شما را به ثبت می‌رسانند. شما می  توانید صفر تا صد ثبت انواع شکرت ها را به موسسه ثبت شرکت و برند خوارزمی بسپارید

 

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مرجع صلاحیتدار جهت ثبت فعالیت های تجاری

مرجع ذیصلاح برای ثبت فعالیت های تجاری وفق طرح اصلاحی آیین نامه ثبت شرکت ها مصوب شهریور ماه 1340 وزارت دادگستری ” اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی ” است.لازم به ذکر است اداره مذکور قبلاَ تحت عنوان ” اداره ثبت شرکت ها و علایم تجاری و اختراعات اداره کل ثبت ” نامیده می شد که پس از مصوبه مزبور به این نام تغییر پیدا کرده است.

در ایران چه کسانی می توانند اقدام به ثبت شرکت نمایند

1.کلیه ی اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از ایرانی و خارجی می توانند در ایران شرکت ثبت نمایند.
2.دارا بودن سوء پیشینه اشخاص مانعی جهت ثبت شرکت نیست فقط نمی توانند جزء هیئت مدیره،مدیر عامل و یا بازرسین شرکت باشند.
3.اشخاص خارجی می توانند بدون شریک ایرانی به صورت مالکیت 100% در ایران شرکت ثبت نمایند.
4.چند شرکت با هم می توانند بدون وجود اشخاص حقیقی شرکت مستقلی ثبت نمایند.(Joint Venture) به منظور ایجاد اشتغال در ایران،سعی شده است تا این روند در ایران راحت طی گردد. (مدارک لازم گواهی ثبت شرکت+ کپی مدارک هویتی نمایندگان آن ها).

برخی از قوانین ثبت شرکتها

1-هر شرکتی که در ایران تشکیل می شود و مرکز اصلی آن در ایران است ایرانی محسوب می گردد.
2-شرکت های خارجی که بخواهند در ایران به امور تجارتی یا صنعتی یا اداری فعالیت داشته باشند باید در اداره ثبت اسناد تهران به ثبت رسیده باشند و هرگاه در مهلت هایی که به وسیله ی مراجع قضائی تعیین می شود نسبت به ثبت آن اقدام ننمایند به حکم دادگاه علاوه بر محکومیت به جزای نقدی از ادامه فعالیت آن ها جلوگیری خواهد شد.
3-حق الثبت شرکت های ایرانی و خارجی برابر قوانین و مقررات مربوطه خواهد بود.

از معایب ثبت نکردن شرکت

در صورتی که فرایند ثبت انجام نشود می‌تواند خطرات و مشکلات فراوانی را بری صاحبان و سهام داران به همراه داشته باشد که در ادامه به برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

1- اشتباهی که بسیاری از کسب‌وکارها مرتکب می‌شوند این است که برای ثبت خود اقدامی نمی‌کنند و در نتیجه شرکت آنها تضامنی محسوب شده و مدیران شرکت با جریمه مواجه می‌گردند.

2- هنگامی که شما مجموعه خود را ثبت نکنید فعالیت‌های انجام شده نمی تواند در چهارچوب قانون صورت بگیرد و وجه قانونی نخواهد داشت. به همین سبب بسیاری از شرکت های همکار و حتی مشتریان نمی توانند با اطمینان خاطر همکاری خود را با مجموعه مذکور ادامه دهند.

3- شرکت‌های ثبت نشده بر اساس قانون امکان حضور در مجامع رسمی و مشارکت در مناقصه‌ها و مزایده‌ها را نخواهند داشت. این موضوع می تواند منافع مالی و اجتماعی آن ها را به خطر بیندازد.

4- عدم ثبت می تواند مشکلاتی نظیر عدم امکان استفاده از امتیازات قانونی اشخاص حقوقی را به همراه داشته باشد. به عنوان مثال برخی از معافیت های مالیاتی و قانونی و یا برخی امتیازات اقتصادی که برای پیشرفت و توسعه آن ها در نظر گرفته شده است نمی‌تواند برای پیشرفت این گونه مجموعه ها مورد استفاده قرار گیرد.

5- عدم ثبت و پذیرش مسئولیت‌ها و تعهدات از جانب شرکا از دیگر مواردی است که می‌تواند برای شرکت‌های ثبت نشده مشکلات فراوانی ایجاد کند. هنگامی که شما مجموعه‌ای را ثبت می کنید کلیه مسئولیت‌ها، درصد سهم و مشارکت اعضا و تعهدات قانونی آن ها را به ثبت می‌رسانید و به این ترتیب در صورتی که در خصوص هر یک از موارد فوق تخطی از قانون صورت پذیرد امکان پیگیری آن در مجامع قانونی برای سایر اعضا فراهم است.

6- در صورتی که شرکت خود را ثبت نکنید نمی‌توانید آن را قالب اعطا نمایندگی و یا حتی جذب نمایندگی برند‌های بزرگ توسعه دهید. دریافت نمایندگی از مجموعه‌های داخلی و خارجی مستلزم ثبت و رسمیت بخشیدن به فعالیت‌هایی است که از سوی شما انجام می شود.

1
1

ثبت شرکت دانش بنیان

ثبت شرکت دانش بنیان برخلاف تصور بسیاری از افراد اینگونه نیست که لازم باشد در ابتدا شرکتی تحت عنوان دانش بنیان ثبت شود
2
2

ثبت شرکت مهندسی

منظور از ثبت شرکت مهندسی ،شرکت هایی هستند که در امور عمرانی،ساختمانی،ساخت و ساز و بازسازی فعالیت دارند.
3
3

ثبت شرکت سرمایه گذاری

شرکت های سرمایه گذاری بر اساس بند 21 ماده یک قانون بازار اوراق بهادار، یکی از نهادهای مالی محسوب می‌شوند
4
4

ثبت شرکت خدماتی

شرکتهای خدماتی ،متشکل از شرکتهای است که برای انجام امور منازل و فعالیتهای مختلف نیز خدمات رسانی میکنند
5
5

ثبت شرکت بازرگانی

شرکت های بازرگانی ،شرکت هایی هستند که در موضوع فعالیت آن ها (بند 2 اساسنامه) موارد مربوط به امور بازرگانی قید گردیده باشد.
6
6

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود طبق تعریف قانون تجارت شرکتی است که بین حداقل دو نفر از افراد تشکیل شود
7
7

ثبت شرکت پیمانکاری

امروزه در بازار کسب و کار خصوصا در ارتباط با انواع فعالیت های مهندسی ، واژه ثبت شرکت پیمانکاری یکی از واژه های بسیار پر کاربرد می باشد
8
8

ثبت شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم می شود و مسئولیت هر یک از شرکا به میزان مبلغ اسمی سهام است.
9
9

ثبت شرکت مواد غذایی

برای ثبت شرکت پخش مواد غذایی اخذ مجوز از اداره مربوطه و همچنین کسب پروانه لازم از سازمان غذا ضروری می باشد.
10
10

ثبت شرکت آنلاین

جهت ثبت شرکت آنلاین، ابتدا به پایگاه اینترنتی اداره کل ثبت شرکت ها به نشانی http://irsherkat.ssaa.ir (قسمت پذیرش درخواست ثبت شرکت) مراجعه نمایید
11
11

ثبت شرکت کامپیوتری

امروزه با توسعه ی فعالیتهای کامپیوتری، اشخاص بیشتری تمایل دارند وارد این حوزه کاری شوند تا بتوانند نیازهای دنیای مدرن را بهتر پاسخ دهند.
12
12

ثبت شرکت آرایشی و بهداشتی

در این نوشتار قصد داریم تا نحوه ثبت شرکت آرایشی بهداشتی را برای علاقه مندان به تاسیس این شرکت ها مورد بحث قرار دهیم.
13
13

ثبت شرکت چند منظوره

متقاضیان ثبت شرکت چند منظوره با موضوع جامل و کامل می توانند در زمینه های بازرگانی،صادرات،واردات،توزیع،تامین و تولید فعالیت داشته باشند.لذا حوزه فعالیت این دسته از شرکت ها بسیار گسترده و وسیع است
14
14

ثبت شرکت فرهنگی وهنری

جهت آشنایی شما عزیزان با فرآیند ثبت شرکت فرهنگی هنری، در ذیل توضیحات کاملی راجع به این موسسات و همچنین شرایط و مدارک ثبت آن ها آورده ایم
15
15

ثبت شرکت زیارتی

پدیده ی زیارت کمابیش در بیشتر دین های جهان وجود دارد.به شخصی که به زیارت می رود زائر گفته می شود و جمع آن زوار است.
در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
مشاوره رایگان