نام تجاری چیست؟

ما در طول شبانه روز بار‌ها با نام تجاری بسیار از محصولات و کالا‌ها سروکار داریم. حتی ممکن است خودمان بسیاری از محصولات را تنها با نام تجاری آنان بشناسیم. در دنیای تجارت امروزه، نام‌های تجاری حرف اول را می‌زنند.

در واقع بسیاری از شرکت‌ها، کمپانی‌ها و کسب و کار‌های بزرگ با استفاده از این نام توانسته‌اند به شهرت و معروفیت بالایی دست یابند. بنابراین نام‌های تجاری بیشتر از آن چه که فکرش را کنید می‌توانند موجبات پیشرفت یک کسب و کار را فراهم کنند.

در این مقاله از سایت ثبت خوارزمی می‌خواهیم به معرفی نام تجاری، اهمیت آن و نحوه انتخاب صحیح این نام بپردازیم. در صورت داشتن هرگونه سؤالی می‌توانید فرم مشاوره رایگان زیر را پر کنید تا کارشناسان حقوقی ثبت خوارزمی با شما تماس گیرند.

فرم درخواست مشاوره رایگان

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

نام تجاری یعنی چه؟

نام تجاری یک علامت، آرم، اسم، جمله یا کلمه‌ای است که شرکت‌ها و کمپانی‌ها برای محصولات خود انتخاب می‌کنند. با استفاده از نام‌های تجاری می‌توان محصولات مشابه تولید شده توسط شرکت‌های مختلف را از هم تفکیک کرد. برای آنکه یک نام به نوع تجاری تبدیل شود، به حمایت حقوقی نیاز خواهد داشت. به نام تجاری، علامت، نشان و یا برند تجاری نیز می‌گویند.

البته نام و علامت تفاوت‌های جزئی با هم دارند. اما در بیشتر مواقع به جای هم به کار ‌می‌روند. شرکت‌ها به شدت با عنوان تجاری خود ارتباط برقرار می‌کنند. در واقع هر چقدر ارزش یک عنوان تجاری بیشتر باشد، ارزش آن محصول نیز بالاتر می‌رود. زیرا کاربران محصول فوق را بر اساس عنوان تجاری آن می‌سنجند.

توجه داشته باشید که نام‌های تجاری می‌توانند اطلاعات مختلفی را به کاربر منتقل کنند. در واقع ویژگی‌های یک محصول در بسیاری از اوقات در گرو ویژگی‌های عنوان تجاری آن است. نام تجاری می‌تواند به یک محصول هویت بخشیده و مشخصات خود را به آن منتقل کند. بنابراین هماهنگی ویژگی‌های محصول با ویژگی‌های عنوان تجاری آن بسیار مهم است. در بسیاری از مواقع ممکن است افراد یک محصول را تنها با عنوان تجاری آن بشناسند.

اهمیت ثبت نام تجاری

قبل از آنکه به اهمیت ثبت نام تجاری بپردازیم، می‌خواهیم توضیح دهیم که اصلاً ثبت برند تجاری چیست؟ ثبت به مراحل اداری گفته می‌شود که طی آن عنوان تجاری مورد نظر به نام شخص حقوقی یا حقیقی ثبت می‌شود. با ثبت کردن نشان تجاری، دیگر فرد یا افراد دیگری نمی‌توانند از آن نام و نشان تجاری در زمینه مورد نظر استفاده کنند. بنابراین حق استفاده از آن نام برای صاحب نام محفوظ خواهد ماند.

تنها با ثبت رسمی است که می‌توان از نظر حقوقی از نام تجاری مورد نظر حمایت کرد. بدون ثبت رسمی همه افراد در حوزه‌های مختلف می‌توانند از نشان تجاری مورد نظر استفاده کنند. این مسأله خود می‌تواند موجبات سوء استفاده‌های مختلفی را فراهم سازد.

اگر قصد ثبت نام تجاری خود را دارید، تنها کافیست با شماره‌های موجود در سایت ثبت خوارزمی تماس بگیرید. کارشناسان حقوقی شما را در ثبت اسم تجاری مورد نظر خود به صورت کامل یاری خواهند داد. همچنین از طریق تکمیل فرم مشاوره سایت می‌توانید با کارشناسان ثبت خوارزمی ارتباط برقرار کنید.

ویژگی‌های نام تجاری خوب و مناسب

برای آنکه نام تجاری بتواند تمامی مزایای خود را نشان داده و مفید عمل کند، باید دارای یک سری ویژگی باشد. بدون این ویژگی‌ها نمی‌توان نام مورد نظر را درخور و مناسب دانست. اگر در انتخاب اسم تجاری خود با مشکل مواجه شده‌اید، بهتر است ملاک‌های زیر را در نظر بگیرید.

 • اسم باید متمایز، خاص، جدید و کاملاً خلاقانه باشد.
 • به گونه‌ای باشد که به راحتی فراموش نشود. در اصطلاح تجاری به آن چسبندگی می‌گویند.
 • به راحتی تلفظ شده و دارای هجا‌ها و تلفظ‌های سختی نباشد.
 • نباید در یک زبان یا گروه دیگر معنی مخربی را برای محصول به همراه داشته باشد.
 • اسم مورد نظر باید در عین سادگی، بسیار نوآورانه باشد و جذابیت خاصی به محصول ببخشد.
 • اسم تجاری با با گروهی که محصول در آن قرار می‌گیرد متناسب باشد. در واقع اسم تجاری باید نشان دهد که محصول فوق چگونه محصولی است.
 • نام تجاری باید قابل توسعه و گسترش دادن باشد. در واقع نام نباید حد و مرز خاصی را برای شما تعیین کند.
 • در انتخاب نشان تجاری به جنسیت، سن، نوع فعالیت و سایر ویژگی‌های مشتریان محصول توجه کنید. در واقع نام مورد نظر باید با ویژگی‌های شخصیتی مصرف‌کنندگان هماهنگی داشته باشد.

مزایای داشتن نام تجاری

نام تجاری برای کسب و کار‌های مختلف می‌تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد. شما با ثبت کردن یک نام و اختصاص دادن آن به کسب و کار خود می‌توانید از مزایای زیادی بهره‌مند شوید. بنابراین هرگز داشتن اسم تجاری مخصوص به خود را فراموش نکنید. البته برای این کار حتماً باید اسم مورد نظر را به صورت قانونی و رسمی ثبت کنید. مزایای داشتن نام تجاری به صورت زیر هستند:

 • با ثبت کردن نام تجاری می‌توانید برای خود نمایندگی‌ها و شعب مختلفی ایجاد نمایید. در واقع فرصت گسترش و توسعه کسب و کارتان را به دست خواهید آورد.
 • امکان استفاده از تسهیلات بانکی و انواع وام‌ها با استفاده از اسم تجاری
 • افزایش درآمد و سودآوری به دلیل اعتماد بیشتر مشتریان به شرکت
 • افزایش اعتبار شرکت و جلوگیری از سوء استفاده‌های مختلف افراد سودجو از اعتبار شرکت
 • ایجاد تمایز در بین محصولات و خدمات شرکت خود با محصولات و خدمات مشابه شرکت‌های دیگر
 • تشویق شرکت در افزایش و بهبود کیفیت محصولات یا خدمات ارائه شده به مشتریان

نکات مهم در مورد نام تجاری

در بخش‌های قبل به ویژگی‌های نام تجاری خوب و مناسب پرداختیم. اما جدا از این ویژگی‌ها، باید در انتخاب اسم تجاری نکات مهمی را رعایت کنید. در واقع بهتر است در فرایند ثبت اسم تجاری حتماً نکات زیر را در نظر بگیرید.

 • یک نام تجاری می‌تواند نام شخص حقیقی صاحب برند باشد. بنابراین از این نظر محدودیتی وجود ندارد.
 • اگر صاحب برند هیچ شریکی ندارد، نباید اسم‌هایی را انتخاب کند که داشتن شریک را تداعی می‌کنند. مثلاً اسامی…… و برادران یا…… و شرکاء.
 • مدت اعتبار اسم تجاری پنج سال است. بعد از پنج سال باید نسبت به تمدید اعتبار آن اقدام کنید.
 • انتخاب نام خانوادگی شخص دیگر (مغایر با نام خانوادگی خود) به عنوان نام تجاری کسب و کار خود ممنوع است.
 • امکان انتقال و فروش اسم تجاری برای صاحب آن وجود دارد. همچنین می‌توان نام مورد نظر را واگذار کرد.

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت ثبت خوارزمی به باید و نباید‌های نام تجاری و معرفی مزایای و اهمیت آن پرداختیم. با استفاده از عنوان تجاری می‌توانید گام بزرگی در جهت پیشرفت کسب و کارتان بردارید. جهت ثبت اسم تجاری برای کسب و کار خود می‌توانید با کارشناسان ثبت خوارزمی در ارتباط باشید.

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان