ثبت لوگو و برند چیست؟

ثبت لوگو یا علامت تجاری

در سال‌های اخیر، شرکت‌ها و مجموعه‌های زیادی را می‌بینیم که دارای نام و نشانه مشخص هستند. ثبت لوگو و برند، راهکاری مطمئن برای اعتبار بخشیدن به کسب‌وکارها و معرفی آنها به مردم است. پس چنانچه به‌تازگی مسیری حرفه‌ای را شروع کرده‌اید، توصیه می‌شود در اولین قدم، برای ثبت لوگو و برند مجموعه خود اقدام کنید. برند را به شناسنامه یک کسب‌وکار تشبیه می‌کنند که به یک مجموعه هویت می‌دهد. دیگر مزیت ثبت برند یا علامت تجاری، این است که باعث تمایز یک مجموعه از رقبا می‌شود. درواقع مشتریان شما هرجا برند شما را ببینند، محصولات و خدمات شما را به‌یاد می‌آورند.

بد نیست بدانید هر شخص حقیقی می‌تواند حداکثر سه برند و هر شخص حقوقی می‌تواند حداکثر 10 برند را به ثبت برساند. ثبت لوگو و برند می‌تواند به‌صورت همزمان یا مجزا انجام شود. ثبت برند در ایران در اداره ثبت نام و علائم تجاری و بدون اخذ مالیات انجام می‌شود. اما برای ثبت لوگو و برند، چه مراحلی باید طی شود؟

ثبت لوگو و برند
ثبت لوگو و برند

اولین مرحله از ثبت لوگو و برند

اولین قدم برای ثبت برند یک مجموعه، انتخاب یک نام تجاری است. این کار ممکن است به نظر راحت بیاید، اما باید چند نکته را برای انتخاب نام مد نظر قرار دهید:

– قبل از شما کسی نباید از این نام استفاده کرده‌باشد. اگر نام برندی که انتخاب کرده‌اید از قبل به ثبت رسیده‌باشد، درخواست ثبت آن نام  توسط شما رد خواهدشد.

– امکان ثبت برخی نام‌ها وجود ندارد. پس باید نامی را انتخاب کنید که قابل ثبت باشد.

برای اطمینان پیدا کردن از این دو مورد، باید نام برند را استعلام بگیرید.

پس‌ازاینکه نام تجاری مجموعه خود را انتخاب کردید، باید یک سری مدارک را مهیا کنید. توجه داشته‌باشید که برای ثبت لوگو و برند، نیازی نیست حتما شرکت یا شخص حقوقی باشید. اشخاص حقیقی هم می‌توانند برای ثبت لوگو و برند اقدام کنند. برند در هر دو حالت، دارای اعتبار است. درصورتی‌که فعالیت شما به‌صورت شخص حقوقی و در قالب شرکت است، مدارک شما کمی با مدارکی که برای شخص حقیقی موردنیاز است، متفاوت خواهدبود.

– مدارک شخص حقیقی: اصل و فتوکپی کلیه صفحه‌های شناسنامه و کارت ملی، فتوکپی برابر اصل جواز کسب، کپی کارت بازرگانی (اگر برند شما لاتین است)، کپی مجوز فعالیت، آدرس، کدپستی، شماره تلفن همراه و ثابت، آدرس ایمیل و عکس لوگو با سایز 6 در 6.

– مدارک شخص حقوقی: کپی کارت ملی و شناسنامه آخرین مدیرعامل شرکت، شرکا و کلیه افرادی که حق امضا دارند، کپی روزنامه تاسیس، کپی روزنامه رسمی آخرین تغییرات، آدرس، کدپستی، آدرس ایمیل، شماره تلفن همراه و ثابت کلیه افراد دارای حق امضاء، فتوکپی برابر اصل جواز کسب، عکس لوگو با سایز 6 در 6 و مدارک رسمی شرکت ازقبیل آگهی تغییرات شرکت و گواهی ثبت شرکت در روزنامه‌های کثیرالانتشار.

ثبت لوگو یا علامت تجاری
ثبت لوگو یا علامت تجاری

ثبت اظهارنامه در سایت اداره مالکیت

پس‌ازاینکه تمامی مدارک موردنیاز برای ثبت لوگو و برند را آماده کردید، باید برای ثبت‌نام، به سایت مالکیت معنوی وارد شوید. پس‌ازاینکه مراحل نام نویسی اولیه را پشت سر گذاشتید، برگه‌ای در اختیار شما قرار می‌گیرد. سپس باید به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و گواهی امضای خود را تایید کنید. در مرحله بعدی، باید مدارک مذکور را در سایت بارگذاری کنید. اگر تا اینجا تمام مراحل را به درستی طی کرده‌باشید، کارشناسان، حساب کاربری شما را تایید خواهندکرد.

سپس باید به قسمت ثبت اظهارنامه برند مراجعه کرده و کارت ملی و شناسنامه خود را بارگذاری کنید. احتمال اینکه در این مرحله از شما خواسته شود کارت بازرگانی، جواز کسب و نمونه لوگوی برند را هم بارگذاری کنید، زیاد است. پس‌ازاینکه سه مرحله مذکور را طی کردید، تمامی مدارک شما طی یک بازه زمانی 10 تا 15 روزه مورد بررسی قرار می‌گیرد. پس از آن، تایید یا رد شدن پرونده شما، با پیامک به شما اطلاع داده خواهدشد.

ثبت برند
ثبت برند

آخرین مراحل ثبت لوگو و برند

چنانچه پرونده و مدارک شما مورد تایید واقع شود، لازم است برای بررسی پرونده خود، مبلغی را پرداخت نمایید. سپس چنانچه درمورد ثبت لوگو و برند شما هیچ مانعی وجود نداشته‌باشد، سازمان درخواست شما را برای ثبت آگهی به روزنامه‌های رسمی کشور می‌فرستد. پس از تقریبا هفت روز، روزنامه به آدرس شما فرستاده می‌شود. پس از آگهی شدن درخواست ثبت لوگو و برند شما و گذشتن یک ماه، چنانچه کسی به این مسئله اعتراضی نداشت، درخواست شما به ثبت می‌رسد.

اگر درخواست شما مورد تایید واقع شد، باید مبلغی را به عنوان حق تثبیت برند پرداخت نمایید. سپس مجددا ثبت لوگو و برند شما در روزنامه‌های رسمی کشور به چاپ می‌رسد. در مرحله نهایی باید به همراه تمامی مدارک و روزنامه‌های به چاپ رسیده، برای ثبت ده‌ساله برند خود به اداره مالکیت معنوی بروید. پس از گذشتن مدت ده ساله اعتبار برند، یک مهلت 6 ماهه برای مالک در نظر گرفته می‌شود. چنانچه مالک برند در این 6 ماه برای تمدید آن هیچ اقدامی نکند، اشخاص حقیقی یا حقوقی دیگر، می‌توانند این برند را به ثبت برسانند.

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان