سامانه صلاحیت ایمنی شرکت های خدماتی

راهنمای ورود به سامانه صلاحیت ایمنی شرکت های خدماتی

یکی از مهم ترین گواهینامه هایی که توسط کارفرمایان اخذ می شود، صلاحیت ایمنی شرکت های خدماتی است. شرکت های پیمانکاری، خدماتی و … بعد از اخذ گواهینامه تایید صلاحیت با توجه به نوع فعالیت خود در صدد اخذ این گواهینامه هستند. از قدیم گفته اند اول ایمنی، بعد کار! شرکت هایی که سطوح مختلفی از ایمنی را رعایت نمی کنند، فاقد صلاحیت و استانداردهای لازم هستند. در نتیجه این شرکت ها در مقایسه با شرکت هایی که دارای این گواهی هستند از اعتبار کمتری برخوردار می باشند.

نحوه اخذ این تایید صلاحیت چگونه است؟ کدام سازمان متولی ارائه این گواهی می باشد؟ برای اخذ آن باید به چه سامانه ای مراجعه کرده و چه مدارکی را ارائه دهیم؟ در این مقاله از ثبت خوارزمی به تمامی این سوالات پاسخ خواهیم داد. جهت کسب اطلاعات بیشتر فرم مشاوره رایگان سایت را پر کنید تا کارشناسان با شما تماس گیرند.

فرم درخواست مشاوره رایگان

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

گواهینامه صلاحیت ایمنی شرکت های خدماتی یا HSE چیست؟

گواهینامه صلاحیت ایمنی شرکت های خدماتی یا HSE چیست؟گواهینامه صلاحیت ایمنی شرکت های خدماتی یا HSE، گواهینامه ای است که به شرکت های خدماتی، پیمانکاری و تولیدی تعلق می گیرد. به این گواهی، گواهینامه تایید صلاحیت HSE نیز می گویند. HSE مخفف عبارت Health, Safety & Environment Management System به معنی سیستم مدیریت بهداشت ایمنی و محیط زیست است.

یعنی در این گواهینامه هم ایمنی کارگران و پرسنل مشغول در شرکت و هم ایمنی و سلامت محیط زیست باید در نظر گرفته شود. هر شرکتی که آئین نامه نامه های این سیستم را پیاده سازی و اجرا کند می تواند این گواهینامه را اخذ نماید. متولی صدور این گواهینامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

اهمیت اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی شرکت های خدماتی

اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی شرکت های خدماتی به اندازه اخذ گواهی صلاحیت پیمانکاری مهم است. شرکت های خدماتی برای آنکه بتوانند در پروژه های مهم و سودآور دولتی همانند مناقصه ها شرکت کنند، به این گواهی نیاز خواهند داشت.

در واقع بدون گواهی صلاحیت ایمنی امکان شرکت در پروژه های دولتی وجود نخواهد داشت. از طرفی این گواهینامه به شدت موجب افزایش اعتبار شرکت های خدماتی در حوزه مربوط به فعالیت خود خواهد شد. در نتیجه کارفرمایان همواره در صدد اخذ این گواهی برای شرکت خود هستند. با پیاده سازی سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت می توان سطح فعالیت شرکت را بهبود داده و ایمنی پرسنل را به خوبی تضمین کرد.

سامانه اخذ صلاحیت ایمنی شرکت های خدماتی

کارفرمایان و متقاضیان اخذ تایید صلاحیت ایمنی شرکت های خدماتی جهت اخذ این گواهی باید به صورت الکترونیکی اقدام کنند. تکمیل فرم های مربوط به تقاضای اخذ گواهی ایمنی از طریق سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام می شود. از طریق سامانه جامع روابط کار که به این وزارت تعلق دارد می توانید جهت اخذ این گواهی اقدام نمایید. آدرس سایت به صورت https://prkar.mcls.gov.ir/Login می باشد. از طریق این سامانه می توانید احزار هویت خود را انجام داده و به خدمات اخذ گواهی ایمنی دسترسی پیدا کنید. دقت کنید ثبت نام و ایجاد حساب کاربری در این سامانه ضروری می باشد. زیرا متقاضیان باید از طریق پورتال خود نسبت به اخذ این گواهی اقدام نمایند. استفاده از خدمات سایت تنها از طریق احراز هویت امکان پذیر است.

راهنمای ورود به سامانه صلاحیت ایمنی شرکت های خدماتی

راهنمای ورود به سامانه صلاحیت ایمنی شرکت های خدماتیبرای ورود به سامانه صلاحیت ایمنی شرکت های خدماتی ابتدا باید در این سامانه احراز هویت کرده و ثبت نام کنید. برای ورود به سامانه و استفاده از خدمات آن مراحل زیر را انجام دهید.

 1. ابتدا وارد آدرس https://prkar.mcls.gov.ir/Login شده و بر روی گزینه ایجاد حساب کاربری کلیک کنید.
 2. در این صفحه با روش های مختلفی از احراز هویت مواجه خواهید شد. گزینه احراز هویت الکترونیکی را انتخاب نمایید.
 3. نوع شخص را انتخاب کرده و اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید. اگر کارفرما هستید، باید گزینه کارفرمای حقیقی را انتخاب کنید.
 4. کد ملی، تاریخ تولد و شماره همراه متعلق به کد ملی را وارد کرده و گزینه ارسال را بزنید.
 5. یک پیامک حاوی کد تایید برای شماره همراه ارسال می شود، کد را وارد کنید تا احراز هویت صورت گیرد.
 6. نام کاربری و رمز عبور به شماره ای که وارد کرده اید، پیامک می شوند. بار دیگر وارد سامانه شده و در کادرهای مشخص شده نام کاربری و رمز عبور را درج کنید.
 7. کد امنیتی را وارد کرده و گزینه ورود را بزنید. اینگونه وارد پرتال خود در سامانه صلاحیت ایمنی شرکت های خدماتی خواهید شد.

هدف از گواهی تایید صلاحیت ایمنی HSE

احتمالا شما نیز تا اینجای مقاله تا حدودی با اهداف صدور گواهی صلاحیت ایمنی شرکت های خدماتی آشنا شده اید. مهم ترین اهداف این تایید صلاحیت به شرح زیر هستند.

 • تعریف الزامات ایمنی و اجرای آن ها از سوی پیمانکار در محیط کار
 • تنظیم و تدوین یک استراتژی صحیح جهت مدیریت پیشگیرانه ایمنی پیمانکاری
 • توجه به نکات، دستورالعمل ها و نکات ایمنی در فعالیت های پیمانکاری و خدماتی
 • شناسایی عوامل خطرساز در محیط کار، رفع و مدیریت آن ها
 • ایمن سازی محیط کار و کاهش حوادث آسیب زا در محیط کار
 • محافظت از محیط زیست و عدم ایجاد آسیب به خاک، آب، هوا و …

شرایط مهم جهت اخذ گواهی ایمنی HSE

شرایط مهم جهت اخذ گواهی ایمنی HSEمسلما شرکت های خدماتی و پیمانکاری جهت اخذ صلاحیت ایمنی باید شرایط خاصی داشته باشند. داشتن گواهی صلاحیت خدماتی یا گرید و رتبه برای اخذ این نوع صلاحیت الزامی است. یعنی تنها شرکت هایی پیمانکاری می توانند این گواهی را اخذ کنند که سازمان برنامه و بودجه به آن ها گرید اختصاص داده باشد. در زیر برخی دیگر از شرایط دریافت این گواهینامه را ذکر خواهیم کرد.

 • داشتن حداقل 25 سال سن
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر و سوء پیشینه کیفری
 • تابعیت جمهوری اسلامی ایران
 • داشتن کارت پایان خدمت برای آقایان
 • مدرک تحصیلی کارشناسی یا بالاتر در رشته های فنی و مهندسی
 • حداقل 5 سال سابقه کار در امور پیمانکاری
 • پروانه فعالیت معتبر از مراجع ذیصلاح
 • گذراندن دوره های آموزش ایمنی بهداشت و محیط زیست زیر نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توسط مدیرعامل یا حداقل یکی از اعضای هیئت مدیره

مدارک لازم برای اخذ گواهی صلاحیت ایمنی

مدارک لازم برای اخذ گواهی صلاحیت ایمنیجهت اخذ صلاحیت ایمنی شرکت های خدماتی، ارائه مدارک زیر به مراجع ذیصلاح ضروری است.

 • مدارک ثبتی شرکت شامل اساسنامه، تقاضانامه، روزنامه تاسیس، شرکت نامه، آگهی تاسیس، آگهی تغییرات و …
 • مدارک شناسایی و تحصیلی مدیرعامل، اعضای هیئت مدیره و مسئول ایمنی کارگران
 • اجاره نامه یا سند مالکیت دفتر مرکزی شرکت همراه با کدپستی و نشانی آن
 • نشانی محل پیمان ها و پروژه های در حال اجرا
 • فیش پرداخت هزینه های دوره آموزشی و هزینه تشکیل پرونده
 • صفحه اول تمامی قراردادهای چهار سال اخیر شرکت
 • ارائه لیست بیمه های کارگاه
 • گواهینامه دوره آموزشی تمامی کارگران
 • ارائه مجوز کار یا گرید
 • اسناد و مدارک مربوط به تجهیزات کارگاه
 • لیست بیمه تمامی کارگران مشغول به کار در پروژه های فعال
 • ارائه لیستی از تجهیزات و لوازم ایمنی مربوط به کار
 • معرفی نامه مسئول ایمنی پروژه در سربرگ رسمی شرکت
 • تعهدنامه رسمی مبنی بر تهیه مستندات لازم در رابطه با مدیریت ایمنی و ریسک

اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی با موسسه ثبت خوارزمی

یکی از چالش های مهم سر راه هر شرکت خدماتی و پیمانکاری، نحوه اخذ صلاحیت ایمنی شرکت های خدماتی است. تهیه مدارک و ایجاد شرایط لازم برای شرکت ها می تواند دشوار باشد. در این راستا کارفرمایان به راهنمایی و اخذ مشورت از کارشناسان حقوقی خبره نیاز پیدا خواهند کرد.

اگر قصد اخذ این گواهینامه را دارید، جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های موجود در سایت تماس بگیرید. مشاوران حقوقی می توانند شما را در صفر تا صد اخذ این گواهینامه ارائه دهند.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی سامانه صلاحیت ایمنی شرکت های خدماتی و نحوه ورود به این سامانه پرداختیم. با ورود به سامانه و تکمیل فرم های خواسته شده می توانید گواهی ایمنی HSE را از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دریافت کنید. دقت کنید ارائه مدارک خواسته شده به صورت کامل برای اخذ این گواهی ضروری است.

در حال ارسال
نظرات کاربر
( رای)
این مقاله را نیز مطالعه کنید  معرفی انجمن صنفی شرکت های خدماتی
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان