آشنایی با نحوه تعیین صلاحیت شرکت های خدماتی

فرایند تعیین صلاحیت شرکت خدماتی چگونه است؟

یکی از مهم ترین اقداماتی که در مورد شرکت های خدماتی صورت می گیرد، تعیین صلاحیت شرکت های خدماتی هستند. شرکت های خدماتی به صورت کلی به دو دسته شرکت هایی با موضوع فعالیت عمومی و موضوع فعالیت تخصصی دسته بندی می شوند.

شرکت های عمومی، شرکت هایی هستند که به فعالیت های عمومی می پردازند. اما موضوع فعالیت شرکت های تخصصی شامل خدمات مهندسی، تاسیسات، پیمانکاری و … است. شرکت های خدماتی طی مراحلی توسط برخی از سازمان های مربوطه تعیین صلاحیت می شوند.

در این مقاله می خواهیم به صورت کامل به تعیین صلاحیت شرکت های خدماتی، نحوه این تعیین صلاحیت و باید و نبایدهای آن بپردازیم. در صورت داشتن سوالات بیشتر تنها کافیست فرم مشاوره رایگان سایت را پر کنید تا کارشناسان در اسرع وقت با شما تماس گیرند.

فرم درخواست مشاوره رایگان

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

تعیین صلاحیت شرکت خدماتی یعنی چه؟

تعیین صلاحیت شرکت خدماتی یعنی چه؟تعیین صلاحیت شرکت خدماتی یعنی تعیین کردن میزان صلاحیت یک شرکت خدماتی در جهت انجام موضوع فعالیت آن. شرکت های خدماتی با توجه به موضوع فعالیت خویش می توانند در پروژه های دولتی ایفای نقش کنند. در واقع قراردادهای دولتی جزئی از فعالیت های مهم این شرکت هاست.

با این اوصاف چه تضمینی وجود دارد که یک شرکت خدماتی بتواند وظایف خویش را به خوبی انجام دهد؟ تعیین صلاحیت دقیقا به همین منظور انجام می شود. شرکتی که تعیین صلاحیت شده و تاییدیه را دریافت کند بدین معنی است که دارای صلاحیت لازم برای انجام موضوع فعالیت شرکت می باشد.

همچنین بخوانید: نمونه گواهینامه تایید صلاحیت شرکت های خدماتی

موضوع فعالیت شرکت های خدماتی تعیین صلاحیت

برای بسیاری از کارفرمایان این سوال پیش می آید که تعیین صلاحیت شرکت های خدماتی دقیقا برای چه شرکت هایی انجام می شود؟ در واقع شرکت های خدماتی که تعیین صلاحیت می شوند، در چه زمینه هایی فعال هستند؟ شرکت هایی که دارای موضوع فعالیت های زیر هستند می توانند درخواست تایید صلاحیت داشته باشند.

 • امور ایاب و ذهاب شامل رانندگی، حمل و نقل، اداره امور نقلیه، سرویس های حمل و نقل شهری و بین شهری و …
 • تعمیر و نگهداری شامل تعمیر و نگهداری تجهیزات و وسایل اداری، خدمات فنی خودروها و …
 • امور آشپزخانه و رستوران شامل اداره رستوران و بوف، کترینگ، طبخ و توزیع غذا
 • خدمات عمومی شامل تنظیفات، پیش خدمتی، آبدارخانه، نامه رسانی، خدمات پاسخگویی، انتظامات و نگهبانی، حراست، امور دبیرخانه و …
 • نگهداری و خدمات فضای سبز شامل باغبانی، کاشت درخت و نهال، طراحی باغچه، هرس درختان و …
 • امور تایپ و تکثیر شامل صحافی، نشریه، ویراستاری، صحافی و …
 • امور تاسیسات شامل تعمیر و نگهداری و بهره برداری از تاسیسات

اهمیت تعیین صلاحیت شرکت های خدماتی

اهمیت تعیین صلاحیت شرکت های خدماتیتعیین صلاحیت شرکت های خدماتی عمومی طرف سازمان تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام می شود. اما متولی تعیین صلاحیت شرکت خدماتی تخصصی بر عهده سازمان برنامه و بودجه کشور است. تعیین صلاحیت و صدور تاییدیه صلاحیت برای یک شرکت خدماتی به معنی اثبات توانایی آن شرکت جهت انجام موضوع فعالیت شرکت به بهترین شیوه است.

در واقع تنها شرکت هایی می توانند این تاییدیه را دریافت کنند که خدمات آن ها در سطح کیفی عالی باشد. در نتیجه تعیین صلاحیت موجب افزایش اعتبار شرکت خواهد شد.

شرکت هایی که تعیین صلاحیت می شوند می توانند با موسسات، شرکت ها و سازمان های دولتی قرارداد ببندند. همچنین امکان شرکت در مناقصه های و نمایشگاه های ملی و بین المللی برای این شرکت ها فراهم خواهد شد.

سامانه ثبت درخواست تعیین صلاحیت شرکت

سامانه تعیین صلاحیت شرکت های خدماتی، سامانه جامع روابط کار است که به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعلق دارد. کارفرمایان از طریق سامانه اخذ گواهینامه شرکت های خدماتی می توانند جهت ثبت درخواست تعیین صلاحیت شرکت خود اقدام نمایند.

در گذشته تمامی امور صفر تا صد تایید صلاحیت به صورت حضوری انجام می شد. اما امروزه بستر اینترنتی این سامانه جهت ارائه خدمات الکترونیکی در اختیار متقاضیان است. با ثبت درخواست و احراز هویت در این سامانه می توانید جهت اخذ تایید صلاحیت و استعلام تایید صلاحیت شرکت های خدماتی اقدام کنید. برای وارد شدن به این سامانه با استفاده از یک مرورگر به آدرس https://tsk.mcls.gov.ir/Login وارد شوید. ثبت نام و ایجاد حساب کاربری جهت استفاده از خدمات سامانه ضروری است.

پیش نیاز های مهم تعیین صلاحیت شرکت های خدماتی

داشتن برخی شرایط و ارائه برخی مدارک برای تعیین صلاحیت شرکت های خدماتی لازم است. پس اگر قصد اخذ گواهی صلاحیت را دارید، بهتر است به این موارد توجه داشته باشید.

 • شرکت در دوره های آموزشی تعیین شده توسط سازمان تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای صاحبان دارای امضای مجاز شرکت ضروری است.
 • ارائه اجاره نامه هولوگرام دار با کد رهگیری در صورت استیجاری بودن ملک
 • تمامی اعضای شرکت و پرسنل دفتر مرکزی آن لازم است احراز هویت شوند.
 • مدرک تحصیلی مدیرعامل شرکت نباید زیر دیپلم باشد.
 • اگر فعالیت در حوزه نگهبانی باشد باید مجوزهای لازم از مراجع ذیصلاح اخذ شوند.
 • ارائه دادن طرح طبقه بندی مشاغل جهت دفتر مرکزی و کلیه پروژه های فعال
 • داشتن توان مالی لازم جهت اجرای تعهدات و فراهم آوردن امکانات و تجهیزات لازم

فرایند تعیین صلاحیت شرکت خدماتی چگونه است؟

فرایند تعیین صلاحیت شرکت خدماتی چگونه است؟فرایند تعیین صلاحیت شرکت های خدماتی به این صورت است که ابتدا کارفرمایان باید از طریق سامانه درخواست خود را ثبت کنند. درخواست تعیین صلاحیت با احراز هویت نفرات و بارگذاری مدارک خواسته شده انجام خواهد شد. سپس درخواست کارفرما جهت تعیین صلاحیت توسط کارشناسان بررسی می شود.

سپس بازرسی از دفتر مرکزی توسط بازرسین انجمن های خدماتی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت می گیرد. در صورت بود هیچ مشکلی و برخورداری کارفرما از تمامی شرایط، تایید صلاحیت شرکت خدماتی صادر خواهد شد. پیشنهاد می کنیم دستورالعمل اخذ گواهینامه صلاحیت خدماتی را مطالعه نمایید.

تعیین صلاحیت شرکت های خدماتی چقدر طول می کشد؟

شاید در نگاه اول تعیین صلاحیت شرکت های خدماتی امری ساده به نظر برسد. اما این کار پیچیدگی های خاص خود را دارد. در واقع درخواست شما ابتدا باید توسط کارشناسان بررسی شود. در اکثر مواقع به دلیل نقض هایی که در شرایط یا مدارک وجود دارد، بررسی با مشکل مواجه خواهد شد.

در نتیجه این روند بسیار طولانی می شود. همچنین کارفرمایان باید منتظر بازدید بازرسان از دفتر مرکزی شرکت بمانند. در بهترین حالت انجام تعیین صلاحیت یک ماه الی 40 روز طول خواهد کشید. مسلما اگر دانش حقوقی کافی نداشته باشید این مدت زمان می تواند بسیار طولانی تر شود.

هزینه تعیین صلاحیت شرکت خدماتی چقدر است؟

هزینه تعیین صلاحیت شرکت های خدماتی توسط سامانه به متقاضیان ابلاغ خواهد شد. هزینه جمع آوری مدارک و صدور گواهینامه بستگی به نوع شرکت و موضوع فعالیت آن دارد. البته شرکت ها باید برای دریافت تایید صلاحیت، هزینه های مربوط به فراهم آوردن تجهیزات و امکانات لازم را نیز در نظر بگیرند.

چرا که تمکن مالی یکی از ملزومات اصلی برای ارتقاء سطح کیفی شرکت و دریافت تاییدیه است. دقت کنید هزینه صدور گواهی را باید از طریق سامانه و در هنگام ثبت درخواست پرداخت کنید. بدون پرداخت هزینه تشکیل پرونده امکان تعیین صلاحیت وجود ندارد.

اخذ گواهی تایید صلاحیت با موسسه ثبت خوارزمی

کوتاه نمودن مدت زمان تعیین صلاحیت شرکت های خدماتی نیاز به تخصص و تجربه فراوانی در این زمینه دارد. کارشناسان حقوقی موسسه ثبت خوارزمی سالهاست که در زمینه اخذ گواهینامه شرکت های خدماتی فعال هستند. این کارشناسان می توانند تایید صلاحیت شرکت شما را در کوتاه ترین مدت زمان ممکن دریافت نمایند. جهت اخذ اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن های موجود در سایت تماس بگیرید.

جمع بندی

در این مقاله از سایت موسسه ثبت خوارزمی به معرفی کامل تعیین صلاحیت شرکت های خدماتی و فرایند آن پرداختیم. همچنین مهم ترین پیش نیازهای لازم برای اخذ این تاییدیه و سامانه آن را نیز توضیح دادیم. برای اخذ صلاحیت از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی فرم مشاوره سایت را پر کنید تا کارشناسان به صورت حرفه ای شما را راهنمایی کنند.

در حال ارسال
نظرات کاربر
( رای)
این مقاله را نیز مطالعه کنید  شرکت پیمانکاری خدماتی
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان