ثبت شرکت برنامه‌نویسی

بسیاری از برنامه‌نویسان و افرادی که در حوزه سیستم‌های رایانه‌ای فعالیت دارند، اقدام به ثبت شرکت برنامه‌نویسی می‌کنند. در واقع امور برنامه‌نویسی و آی تی جزء کار‌هایی هستند که انجام آن‌ها بیش از هر امور دیگری به ثبت شرکت نیاز دارد. در واقع ثبت شرکت رایانه‌ای می‌تواند به توسعه و گسترش کار برنامه‌نویسان کمک شایانی کند. از طرفی افزایش درآمد و سود شرکت نیز به نفع برنامه‌نویسان و کارمندان آن‌ها خواهد بود.

در این مقاله از سایت ثبت خوارزمی قصد داریم به نحوه ثبت شرکت برنامه‌نویسی، شرایط و مدارک مورد نیاز برای آن بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر در این مورد تنها کافیست فرم مشاوره شرکت را تکمیل نمایید. کارشناسان حقوقی در اسرع زمان با شما تماس گرفته و به ارائه خدمات خواهند پرداخت.

فرم درخواست مشاوره رایگان

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

نحوه ثبت شرکت برنامه‌نویسی

ثبت شرکت برنامه‌نویسی فرایندی است که طی آن یک کسب و کار به صورت یک شرکت منسجم، قانونی و رسمی در می‌آید. برخی از برنامه‌نویسانی که در حوزه آی تی فعالیت دارند، ترجیح می‌دهند در قالب یک سایت و انجام تبلیغات به امور خود بپردازند. در واقع بسیاری از آن‌ها علاقه‌ای به ثبت شرکت و انجام فرایند‌های آن ندارند. اما لازم است بدانید که کار برنامه‌نویسی در این شرایط در ابعاد کوچک‌تر و محدودتر انجام می‌شود. درنتیجه درآمد آن نیز کمتر خواهد بود.

اگر می‌خواهید در حوزه آی تی در ابعاد بزرگ‌تر و وسیع‌تر فعالیت کنید، قطعاً به ثبت شرکت برنامه‌نویسی نیاز پیدا خواهید کرد. با ثبت شرکت برنامه‌نویسی می‌توانید با ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی کار کرده و قرارداد‌های بزرگ و پرسود تجاری ببندید. همچنین استفاده از تسهیلات بانکی و انواع وام‌ها تنها با ثبت شرکت به صورت رسمی امکان‌پذیر خواهد بود.

انواع ثبت شرکت برنامه‌نویسی

ثبت شرکت برنامه را می‌توانید در هفت قالب متنوع انواع شرکت‌ها انجام داده و از این نظر با هیچ محدودیتی مواجه نخواهید شد. اما بیشتر شرکت‌های برنامه‌نویسی ترجیح می‌دهند در قالب‌های سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود فعالیت کنند. زیرا این دو نوع قالب برای شرکت‌های برنامه‌نویسی بسیار مناسب خواهند بود.

برای ثبت شرکت برنامه‌نویسی در قالب مسئولیت محدود حداقل مؤسسان شرکت باید دو نفر باشند. یعنی حضور دو نفر برای ثبت شرکت مسئولیت محدود الزامی است.

جهت ثبت شرکت برنامه‌نویسی در قالب سهامی خاص حداقل باید سه نفر در مقام مؤسس شرکت و سهامداران قرار گیرند. همچنین نیاز به دو نفر بازرس وجود دارد. بنابراین برای ثبت شرکت سهامی خاص برنامه‌نویسی باید تعداد اعضاء بیشتر باشد. شرکت‌های سهامی خاص برای همکاری با ارگان‌های دولتی و قبول پروژه‌های نرم‌افزاری آنان مناسب‌تر هستند. زیرا شرکت سهامی خاص نسبت به شرکت با مسئولیت محدود از اعتبار بیشتری برخوردار است.

مدارک لازم برای ثبت شرکت برنامه‌نویسی

برای ثبت شرکت برنامه‌نویسی مانند بسیاری دیگر از انواع شرکت‌ها لازم است مدارک خاصی را ارائه دهید. در واقع آماده‌سازی هر تمام‌تر و کامل‌تر این مدارک برای ثبت شرکت الزامی است. مدارک لازم برای ثبت شرکت برنامه‌نویسی به صورت زیر هستند:

 • کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل شرکت و تمامی اعضای هیئت مدیره
 • گواهی عدم سوء پیشینه اعضای هیئت مدیره شرکت
 • دریافت کد ثنا برای تمامی اعضای هیئت مدیره
 • ارائه موضوع فعالیت شرکت در خصوص پرتال‌های اینترنتی

در صورت داشتن سؤال در مورد مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت ثبت خوارزمی تماس بگیرید. کارشناسان حقوقی پاسخگوی تمامی سؤالات و ابهامات شما خواهند بود.

ثبت شرکت برنامه‌نویسی چگونه است؟

فرایند ثبت شرکت برنامه‌نویسی نیز همانند فرایند ثبت انواع دیگر شرکت‌ها است و از این نظر تفاوتی با هم ندارند. البته در ثبت این شرکت‌ها باید برخی نکات را در نظر بگیرید. بر اساس اساسنامه‌ای که برای شرکت ارائه می‌شود، موضوع فعالیت آن حتماً باید در حیطه رایانه‌ای باشد. تعین مدیر عامل برای شرکت مربوطه ضروری است.

البته حداقل مدرک تحصیلی خاصی برای مدیر عامل ارائه نشده است. همچنین ثبت شرکت حتماً باید در استانی که قصد تأسیس شرکت در آن را دارید انجام شود. بنابراین انجام ثبت در یک استان و تأسیس شرکت در استان دیگری امکان‌پذیر نیست.

مدارک لازم جهت عضویت در نظام صنفی رایانه‌ای بعد از ثبت شرکت

بعد از ثبت شرکت برنامه‌نویسی، اگر قصد حضور در مناقصه و مزایده‌های دولتی داشته باشد، باید به عضویت نظام صفنی رایانه‌ای درآیید. همچنین عضویت در این صنف برای عقد قرارداد با ادارات دولتی الزامی است. برای این عضویت به مدارک زیر نیاز پیدا خواهید کرد.

 • کپی شناسنامه و مدرک تحصیلی مدیر عامل (حداقل مدرک کارشناسی)
 • آگهی روزنامه رسمی تأسیس و آخرین تغییرات
 • کپی اظهارنامه مالیاتی و بیمه
 • کپی تمام صفحات اساسنامه شرکت
 • کپی رتبه‌بندی شورای عالی انفورماتیک در صورت وجود

اگر شرکتی تا شش ماه مدارک لازم را به سازمان ارائه ندهد، یک اخطار از سازمان دریافت خواهد کرد. شرکت بعد از دریافت اخطار دو ماه فرصت دارد تا مدارک تکمیل شده خود را ارائه دهد. در غیر این صورت از لیست شرکت‌های مجوز دار این سازمان حذف خواهد شد.

هزینه‌های ثبت شرکت برنامه‌نویسی

هزینه ثبت شرکت برنامه‌نویسی یکی از مهم‌ترین مسائلی است که صاحبان کسب و کار رایانه‌ای از آن هراس دارند. هزینه ثبت شرکت به عوامل مهمی همچون قالب شرکت و میزان سرمایه اولیه آن بستگی دارد. بنابراین اصلاً نمی‌توان هزینه ثابتی را برای آن در نظر گرفت. به همین جهت می‌خواهیم در ادامه به هزینه‌های موجود برای ثبت شرکت بپردازیم.

 • هزینه انتخاب نام برای شرکت
 • حق الثبت یا حق التمبر شرکت
 • هزینه چاپ آگهی در روزنامه رسمی
 • حق الوکاله (در صورت داشتن وکیل)

مدت زمان ثبت شرکت برنامه‌نویسی

اگر فرایند ثبت شرکت برنامه‌نویسی به صورت اصولی و درست انجام شود، ثبت شرکت در طی دو هفته الی یک ماه امکان‌پذیر است. اما گاهی مواقع نداشتن دانش حقوقی خوب و ناقص بودن مدارک می‌تواند پروسه ثبت شرکت را کند کند.

جهت ثبت شرکت خود به صورت فوری می‌توانید با کارشناسان حقوقی مؤسسه ثبت خوارزمی در ارتباط باشید. کارشناسان ما می‌توانند شرکت شما را در سریع‌تر زمان ممکن به ثبت برسانند.

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت ثبت خوارزمی به بررسی ثبت شرکت برنامه‌نویسی و مدارک و شرایط مورد نیاز آن پرداختیم. با ثبت شرکت می‌توانید جلوه رسمی‌تری به کسب و کار خود داده و مرز‌های موجود را بردارید. امکان توسعه و گسترش شرکت تنها از طریق ثبت آن وجود دارد.

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان