مالیات شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص

حتما می‌دانید که مالیات یکی از مهم‌ترین ابزارهای دولت برای تنظیم کردن بازار، منبعی امن و مطمئن برای کسب درآمد و راهکاری مناسب برای تامین هزینه‌های عمومی این نهاد عمومی است. در حقیقت مالیات درصد مشخصی از درآمدهای اشخاص حقیقی و حقوقی است که از فعالیت‌های انتفاعی در داخل یا خارج از مرزهای کشور به دست می‌آورند. کلیه اشخاص حقوقی از جمله شرکت‌های سهامی خاص وظیفه دارند دفاتر تجاری خود را پلمپ کرده و برای پرداخت مالیات خود اقدام کنند.

فرم درخواست مشاوره رایگان

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

البته میزان دقیق مالیات پس از کسر زیان‌ها و معافیت‌های مالیاتی محاسبه می‌شود. در ادامه این مقاله از خوارزمی ثبت قصد داریم به بررسی مالیات شرکت سهامی خاص بپردازیم. پس از مطالعه این مقاله چنانچه سوالی راجع به مالیات شرکت سهامی خاص داشتید، می‌توانید با کارشناسان موسسه خوارزمی ثبت تماس گرفته و اطلاعات کامل‌تری دریافت کنید.

شرکت سهامی خاص

مالیات شرکت‌های سهامی خاص

شرکت سهامی خاص یکی از محبوب‌ترین و پر‌استفاده‌ترین شرکت‌ها در ایران به شمار می‌رود. به همین دلیل می‌توان گفت مالیات شرکت سهامی خاص مبحث بسیار مهمی است که باید به آن پرداخته شود. فعالیت شرکت سهامی خاص بدون تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی، محاسبه و پرداخت مالیات ریسک زیادی دارد. در ادامه این مقاله قصد داریم به برخی از مهم ترین سوالات شما پیرامون مالیات شرکت سهامی خاص پاسخ دهیم. مالیات شرکت سهامی خاص چقدر است؟ در واقع ده درصد از درآمد شرکت‌های سهامی خاص باید به عنوان مالیات به دولت پرداخت شود.

شاید بپرسید کدام دسته از فعالیت‌های شرکت سهامی خاص مشمول مالیات هستند؟ در واقع کلیه درآمدهایی که از فعالیت‌های انتفاعی شرکت سهامی خاص در ایران یا خارج از کشور به دست می‌آید، مشمول مالیات هستند. حتی به تمامی درآمدهای ناشی از فعالیت‌های انتفاعی که توسط اشخاص حقوقی غیر انتفاعی به دست می‌آید هم مالیات تعلق می‌گیرد. مالیات شرکت‌ها هر 12 ماه یک مرتبه بر مبنای عملکرد آنها در طول یک سال مالی محاسبه می‌شود. برای محاسبه کردن مالیات شرکت سهامی خاص، باید قبل از هر چیزی اظهارنامه مالیاتی را تنظیم کرد. اظهارنامه مالیاتی که از مهم‌ترین اسناد مالیاتی شرکت‌ها به شمار می‌رود، باید به اداره امور دارایی ارسال شود تا کارشناسان به طور دقیق آن را بررسی کرده و میزان مالیات شرکت را مشخص کنند.

مالیات شرکت سهامی خاص

مسئولیت مدیران شرکت سهامی خاص

 

کلیه اعضای هیئت مدیره شرکت‌های سهامی خاص در قبال پرداخت مالیات مسئولیت تضامنی دارند. این مسئولیت می‌تواند تا جایی ادامه پیدا کند که مدیران مجبور شوند مالیات شرکت را از اموال شخصی خود پرداخت کنند. اما مسئولیت تضامنی مدیران در پرداخت مالیات شرکت سهامی خاص به چه معناست؟ این حرف به این معنی است که سازمان امور مالیاتی می‌تواند برای دریافت مالیات شرکت سهامی خاص، به هر یک از مدیران که بخواهد، مراجعه کند. پس از اینکه اداره امور مالیاتی مالیات مزبور را از یکی از مدیران مطالبه کرد، مدیر مربوطه می‌تواند مبلغ پرداخت شده را از شرکت مطالبه کند.

اما آیا کلیه مدیران شرکت برای پرداخت مالیات دارای مسئولیت تضامنی هستند؟ پاسخ این سوال منفی است. تنها اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل در قبال پرداخت مالیات مسئولیت تضامنی دارند. به‌عبارت‌دیگر اعضای علی‌البدل و یا مدیران داخلی شرکت مسئولیتی در قبال پرداخت مالیات ندارند. از سوی دیگر تنها مدیرانی از مسئولیت تضامنی در پرداخت مالیات برخوردار هستند که مالیات در دوره مدیریت آنها قطعی شده است.

معافیت‌های مالیاتی شرکت‌های سهامی خاص

شرکت‌های سهامی خاص هم می‌توانند مانند شرکت‌های دیگری مثل شرکت‌های تعاونی از معافیت‌های مالیاتی برخوردار شوند. از جمله مواردی که می‌تواند شرکت سهامی خاص را مشمول تخفیف‌ها یا معافیت‌های مالیاتی نماید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– اخذ مجوز از وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی: کلیه شرکت‌های سهامی خاص که از وزارت ارشاد و فرهنگ مجوز دریافت کرده باشند، از 50 درصد معافیت مالیاتی برخوردار می‌شوند.

معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش بنیان: کلیه شرکت‌های دانش بنیان از پرداخت مالیات معاف هستند.

– شرکت‌های فعال در زمینه‌های خاص: کلیه شرکت‌های سهامی خاص که به انجام دادن فعالیت‌های تجاری در حوزه کشاورزی، معدنی و تولیدی مشغول هستند، امکان برخورداری از معافیت‌های مالیاتی را خواهند داشت.

– بخشودگی مالیاتی شرکت‌های صادراتی: شرکت‌های سهامی خاص که در زمینه صادرات محصولات مختلف کشاورزی فعالیت می‌کنند، می‌توانند از 50 درصد بخشودگی مالیاتی بهره‌مند شوند.

– بخشودگی مالیاتی شرکت‌های خاص: تمامی شرکت‌های سهامی خاص که در حوزه‌های انتشاراتی، جهانگردی یا ایرانگردی فعالیت می‌کنند، امکان برخورداری از 50 درصد بخشودگی مالیاتی را خواهند داشت.

معافیت مالیاتی شرکت سهامی خاص

سوالات متداول

– آیا مدیران موظف و غیر موظف از مسئولیت تضامنی مساوی در قبال پرداخت مالیات برخوردار هستند؟

بله. در این مورد تفاوتی بین مدیران موظف و غیر موظف وجود ندارد و کلیه مدیران در قبال پرداخت مالیات دارای مسئولیت تضامنی هستند.

– مسئولیت مدیران شرکت سهامی خاص چه نوع مسئولیتی است؟

در صورت وارد شدن ضرر به شرکت، مدیران هم دارای مسئولیت مدنی بوده و هم از مسئولیت کیفری برخوردار می‌شوند.

– آیا شرکت‌های سهامی خاص هم مشمول معافیت‌ها یا بخشودگی‌های مالیاتی می‌شوند؟

بله. چنانچه شرکت سهامی خاص دارای شرایط ذکر شده در قانون باشد، می‌تواند از معافیت‌ها یا بخشودگی‌های مالیاتی بهره‌مند شود.

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان