شماره ثبت شرکت چیست؟

اگر مهر شرکت‌ها و یا اساسنامه آن‌ها را مشاهده کرده باشید، احتمالاً بار‌ها با شماره ثبت شرکت مواجه شده‌اید. شرکت‌ها نیز همانند اشخاص حقوقی که به کد ملی و تاریخ تولید نیاز دارند، دارای شماره‌هایی جهت شناسایی هستند. در واقع همان طور که ما اشخاص حقوقی را از روی کد ملی می‌شناسیم، باید شرکت‌ها را نیز از طریق کد‌های مربوط به آنان تشخیص دهیم. دریافت شماره ثبت شرکت برای ثبت کردن رسمی و قانونی شرکت الزامی است. در واقع اگر شرکتی این شماره را نداشته باشد، بدین معنی است که به صورت رسمی ثبت نشده است.

در این مقاله از سایت ثبت خوارزمی می‌خواهیم به معرفی کامل شماره ثبت شرکت و چگونگی دریافت این شماره و استعلام آن بپردازیم. اگر در این خصوص سؤالات بیشتری داشتید، فرم مشاوره رایگان سایت را پر کنید تا کارشناسان حقوقی در اسرع وقت با شما تماس گیرند.

فرم درخواست مشاوره رایگان

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

شماره ثبت شرکت

شماره ثبت شرکت، شماره‌ای مخصوص و انحصاری است که از طرف مرجع ثبتی به اشخاص حقوقی پس از ثبت نهایی داده می‌شود. این اشخاص حقوقی می‌توانند مؤسسه‌ها و شرکت‌های تجاری و غیرتجاری باشند. تنها اشخاص حقوقی دارای این شماره هستند که به صورت رسمی و قانونی در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده‌اند. بر روی مهر شرکت‌ها معمولاً می‌توان شماره ثبت شرکت، نام شرکت و نوع شرکت را مشاهده کرد. گاهی مواقع ممکن است شماره ثبت برای دو یا چند عدد شخص حقوقی یکی باشد.

به همین دلیل در کنار این شما، شماره دیگری به نام‌شناسه ملی به اشخاص حقوقی تعلق می‌گیرد. ‌شناسه ملی همان کد ملی برای اشخاص حقیقی است. بنابراین‌شناسه ملی هر شرکت با‌شناسه ملی شرکت دیگری متفاوت می‌باشد.

اهمیت داشتن شماره ثبت شرکت

داشتن شماره ثبت شرکت برای یک شخص حقوقی بسیار مهم است. شخص حقیقی را تصور کنید که فاقد هرگونه تاریخ تولد، کد ملی و هر نوع اطلاعات دیگری است. مسلماً این شخص نمی‌تواند در طول زندگی خود فعالیت‌های گسترده داشته و با موفقیت عمل کند.

در واقع انگار آن شخص اصلاً وجود ندارد. داشتن‌شناسه ثبت شرکت نیز تا این اندازه برای شرکت‌ها و اشخاص حقوقی مهم است. هیچ شخص حقوقی بدون شماره ثبت و‌شناسه ملی در قانون به رسمیت شناخته نمی‌شود. در نتیجه امکان انجام فعالیت‌های تجاری در چهارچوب قانون برای این شرکت وجود ندارد. در نتیجه این شرکت غیررسمی بوده و از هیچ کدام از مزایای ثبت شرکت بهره‌مند نخواهد شد.

تفاوت شماره ثبت شرکت با‌شناسه ملی

برخی از افراد شماره ثبت شرکت را با‌شناسه ملی یکی می‌دانند. در صورتی که این دو شماره بسیار با هم متفاوت هستند. در واقع شماره ثبت، شماره‌ای است که از طریق مراجع ثبتی به شخص حقوقی مورد نظر بعد از ثبت داده می‌شود. این شماره ممکن است برای دو شرکت یکی باشد و این تشابه وجود دارد. زیرا شماره ثبت شرکت توسط حوزه ثبتی به شخص حقوقی داده می‌شود.

‌شناسه ملی کدی ده رقمی است که برای هر شخص حقوقی کاملاً متفاوت است. همان طور که مد ملی هیچ دو شخص حقیقی شبیه به هم نیست، ‌شناسه ملی هیچ شخص حقوقی نیز مشابه نیست. همچنین امکان تغییر دادن‌شناسه ملی یک شخص حقوقی وجود ندارد و این‌شناسه کاملاً ثبت است.

نحوه اخذ شماره ثبت شرکت چگونه است؟

در گذشته شماره ثبت شرکت به صورتی دستی و از طریق مراجعه به اداره ثبت شرکت‌ها دریافت می‌شد. اما امروزه این روند به صورت کاملاً آنلاین و دیجیتال درآمده است. برای اخذ شماره ثبت شرکت ابتدا باید برای دریافت توکن به محضر اسناد رسمی مراجعه کنید.

سپس از طریق نرم‌افزار‌های ثبت من و دستینه اقدام به ساخت امضای دیجیتال یا الکترونیک نمایید. در واقع داشتن امضای الکترونیک برای طی کردن این روند ضروری است. پس از اتمام امور مربوط به امضای الکترونیک، می‌توانید جهت دریافت شماره ثبت به سامانه اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه نمایید.

در واقع سامانه مربوط به اداره ثبت شرکت‌ها، این شماره را در اختیار نماینده قانونی که اقدام به ثبت شرکت کرده است، قرار می‌دهد.

آیا شماره ثبت شرکت قابل تغییر است؟

بسیاری از افراد این سؤال را دارند که شماره ثبت شرکت قابل تغییر است یا خیر؟ بله! در شرایطی می‌توان شماره ثبت شرکت را تغییر داد. همان طور که قبلاً اشاره کردیم، شماره ثبت شرکت از طریق مرجع ثبت همان حوزه‌ای صادر می‌شود که شرکت در آن قرار دارد.

مثلاً شرکت اگر در تهران باشد، شماره ثبت آن مربوط به تهران خواهد بود. اما اگر شرکت تغییر مکان داده و مثلاً به مشهد منتقل شود، شماره ثبت آن نیز تغییر پیدا می‌کند. بنابراین شماره ثبت طی برخی از تغییرات شرکت می‌تواند به راحتی تغییر کند و این مورد غیرممکن نیست. اما‌شناسه ملی شرکت در هر شرایطی یکی بوده و هیچ تغییری پیدا نمی‌کند.

شماره ثبت شرکت معمولاً چند رقمی است؟

شماره ثبت شرکت می‌تواند بین ۴ رقم تا ۵ رقم باشد. شرکت‌هایی که در گذشته ثبت شده‌اند و قدیمی هستند، دارای شماره ثبت کوتاهتری هستند. مسلماً هر چه شرکت‌های ثبت شده در یک حوزه بیشتر باشند، ارقام مربوط به شماره ثبت شده نیز بیشتر می‌شوند. مثلاً در شهری مانند تهران، شرکت‌های زیادی به ثبت رسیده‌اند. درنتیجه شماره ثبت این شرکت‌ها تا شش رقم نیز بالا می‌رود. اما در شهر‌های کوچک که شرکت‌های به ثبت رسیده کمتر هستند، این شماره ممکن است ۴ یا ۵ رقمی باشد. هر چه ارقام شماره ثبت بیشتر باشند، بدین معنی است که شرکت در حوزه‌ای به ثبت رسیده که تعداد زیادی شرکت در آن وجود دارند.

استعلام شماره ثبت شرکت چیست و چه اطلاعاتی به ما می‌دهد؟

یکی از کاربرد‌های مهم شماره ثبت شرکت، استفاده از آن برای استعلام وضعیت ثبت یک شرکت است. همان طور که قبلاً اشاره کردیم، تنها اشخاص حقوقی دارای این شماره هستند که به صورت رسمی به ثبت رسیده باشند. در غیر این صورت فاقد این شماره خواهند بود. افراد می‌توانند برای استعلام وضعیت ثبت یک شخص حقوقی از این شماره بهره ببرند.

برای استعلام شماره ثبت شرکت می‌توانید از روش‌هایی همچون سامانه http://www.ilenc.ir/، سامانه روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران به آدرس www.rooznamehrasmi.ir مراجعه کنید. همچنین می‌توانید از درگاه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به آدرس https://irsherkat. ssaa.ir کمک بگیرید.

نحوه استعلام شماره ثبت شرکت

برای استعلام شماره ثبت شرکت از طریق سامانه‌شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور می‌توانید طبق مراحل زیر عمل کنید.

۱) ابتدا وارد سایت http://www.ilenc.ir شوید.

۲) در سمت راست می‌توانید کادر مربوط به‌شناسه ملی، شماره ثبت و نام شخصیت را مشاهده نمایید. دقت کنید که کامل کردن حداقل یکی از این فیلد‌ها برای استعلام شخص حقوقی مورد نظر الزامی است.

۳) بعد از وارد کردن اطلاعات خواسته شده، کد امنیتی که در تصویر مشاهده می‌کنید، عیناً وارد نمایید. سپس گزینه جستجو را بزنید. در این صورت تمامی اطلاعات مربوط به شخص حقوقی مورد نظر از جمله وضعیت ثبت آن را می‌توانید مشاهده کنید.

دقت کنید که در صورت استفاده از نام شخصیت حقوقی، باید نام کامل آن را در فیلد وارد نمایید. اگر نام کامل شخصیت حقوقی را ندارید، بخش‌هایی از نام وی را وارد کنید. در این صورت سامانه تمامی شخصیت‌هایی را که بخش‌هایی از اسم آن‌ها شبیه اسم وارد شده توسط شماست، به شما نشان می‌دهد.

در استعلام شماره ثبت شرکت می‌توانید اطلاعاتی همچون‌شناسه ملی، تاریخ تأسیس، کد پستی، تاریخ آخرین بروزرسانی و… را مشاهده کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت ثبت خوارزمی به معرفی کامل شماره ثبت شرکت و تفاوت آن با‌شناسه ملی پرداختیم. همچنین اهمیت این شماره و نحوه استعلام آن را به خوبی توضیح دادیم. اگر جهت اخذ شماره ثبت شرکت و یا استعلام آن به کمک نیاز داشتید، با شماره تلفن‌های موجود در سایت تماس حاصل نمایید.

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان