مسئولیت شرکا در شرکت سهامی خاص

مسئولیت شرکا در شرکت سهامی خاص

چکیده مقاله

هیات مدیره عهده دار مسئولیت اداره شرکت می باشد و معمولا سهامداران آنها را انتخاب نمی کنند.آنها باید بدون کمک دیگر سهامداران حتی آنهایی که جهت انتخاب آنها رای مثبت داده اند نباید در کارهای شرکت دخالت کنند. مطابق با مواد ١٠٧ و ١١٨ (ل.ا.ق.ت) هیات مدیره نمایندگان شرکت سهامی محسوب می شوند که با توجه به نوع فعالیت شرکت و قانون،اساسنامه،مصوبات مجامع عمومی نام و حساب شرکت کارهای شرکت را اداره کرده و انجام می دهند.
مسئولیت شرکا در شرکت سهامی خاص

در شرکت سهامی خاص هیات مدیره مسئولیت اداره شرکت را بر عهده دارد.و نیازی نیست همه ی سهامداران او را انتخاب کنند.تمام امور شرکت را این مدیران منتخب باید بدون کمک دیگر سهامداران اداره کنند و دیگر صاحبان سهام ولو کسانی که نظرشان در انتخاب آنها مثبت بوده نیاید در کارهایرشرکت دخالت کنند.

 

این را هم بخوانید : قوانین شرکت سهامی خاص

 

مسئولیت شرکا در شرکت سهامی خاص

هیات مدیره عهده دار مسئولیت اداره شرکت می باشد و معمولا سهامداران آنها را انتخاب نمی کنند.آنها باید بدون کمک دیگر سهامداران حتی آنهایی که جهت انتخاب آنها رای مثبت داده اند نباید در کارهای شرکت دخالت کنند. مطابق با مواد ١٠٧ و ١١٨ (ل.ا.ق.ت) هیات مدیره نمایندگان شرکت سهامی محسوب می شوند که با توجه به نوع فعالیت شرکت و قانون،اساسنامه،مصوبات مجامع عمومی نام و حساب شرکت کارهای شرکت را اداره کرده و انجام می دهند. مسئولیت شرکا در شرکت سهامی خاص

ماده ۱۱۸

بنا به ماده ١١٨ ل.ا.ق.ت،به هیات مدیره اختیار کامل داده شده و در نظر گرفته است اشخاص ثالث طرف معامله چه حقوقی دارند.  فقط با اساسنامه شرکت و تصمیم مجمع عمومی اختیار مدیران کاسته می شود و اشخاص ثالث در محدود کردن اختیارات مدیران نقشی ندارند.با این حساب اگر یکی از مدیران قراردادی ببندد که با موضوع فعالیت شرکت منافات داشته باشد و باعث خسارت به سهامداران و شرکت شود ، صاحبان سهام و شرکت بعد از ثابت کردن قصور مدیر قانونا میتوانند با توجه به قوانین مسئولیت قراردادی درخواست جبران ضرر و زیان کنند.

مسئولیت شرکا در شرکت ها ی مختلف

مسئولیت شرکا در شرکت تضامنی محدودیت ندارد و بصورت کامل می باشد. «مسئولیت تمام دیون بر عهده هر یک از آنهاست » (ماده ی 116 قانون تجارت)ولی در شرکت با مسئولیت محدود ،شرکا به میزان سرمایه خود در شرکت دارای مسئولیت می باشند.(ماده ی 94 قانون تجارت)  در شرکت نسبی،شرکا با توجه به سهم الشرکه خود به تمام سرمایه مسئولیت دارند و بصورت نا محدود می باشد.(ماده ی 183 قانون تجارت)  ومسئولیت شرکا در شرکت سهامی به اندازه ی مبلغ اسمی سهام و محدود می باشد. (ماده ی 1 لایحه ی اصلاحی قانون تجارت)

شرح مسئولیت شرکا در شرکت سهامی خاص

  • شرکت سهامی عام   «به اندازه ی مبلغ اسمی سهام هریک از شرکا»
  • شرکت سهامی خاص «به اندازه ی مبلغ اسمی سهام هر یک از شرکا»
  • شرکت با مسئولیت محدود  «به اندازه ی سهم الشرکه هر یک از شرکا»
  • شرکت تضامنی  « بصورت نامحدود می باشد و هر کدام از شرکا مسوولیت کامل بر عهده دارند»
  • شرکت نسبی  « به مقدار سهم الشرکه هر یک از شرکا
  • شرکت مختلط سهامی  « شرکای ضامن:  بصورت نامحدود. شرکای سهامی: به اندازه ی مبلغ اسمی هریک از شرکا»
  • شرکت مختلط غیر سهامی  « شرکای ضامن: بصورت نامحدود. شرکای غیر سهامی: به اندازه ی سهم الشرکه»

توجه

شما میتوانید از طریق فرم روبه رو درخواست خود را ارسال کنید تا مشاورین ما در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.
نکته : تمامی مشاوره ها به صورت رایگان انجام میشود.
با پر کردن فرم زیر، پاسخ خود مبنی بر " مدت زمان انجام"، "هزینه" و "مدارک لازم" را بروی تلفن همراه خود دریافت نمایید.
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مقالات پایین ،پیشنهاد خوانندگان این مقاله برای مطالعه است.

اخذ گواهینامه ایزو: گام‌ها، مدارک و شرایط

گرفتن گواهینامه ایزو برای شرکت‌ها و سازمان‌ها یکی از موضوعاتی ست که همواره ذهن مدیران و مسئولین سازمان‌ها را به خود درگیر می‌کند. برای این مدیران و تصمیم گیرندگان اهمییت فراوانی دارد که علاوه بر روش‌های اخذ ایزو معتبر، بدانند گواهینامه‌ی ایزو اساساً به چه کار سازمان‌شان می‌آید و اصلاً چرا باید ایزو بگیرند. برای […]

خدمات ثبت شرکت

ثبت شرکت ثبت شرکت سهامی خاص ثبت شرکت آنلاین ثبت شرکت دانش بنیان ثبت شرکت سرمایه گذاری ثبت شرکت با مسئولیت محدود ثبت شرکت بازرگانی ثبت شرکت پیمانکاری ثبت شرکت خدماتی ثبت شرکت سهامی خاص ثبت علامت تجاری ثبت موسسات غیر تجاری در حال ارسال نظرات کاربر 5 (1 رای)

ثبت برند بین المللی

ثبت برند بین المللی در واقع ثبت نام، لوگو شما در سایر کشورها است و علاوه بر کشورخود در هیچ کجای دنیا بدون اجازه شما به عنوان صاحب برند نمیتوان از برند شما استفاده کرد. ثبت برند به دو دسته تقسیم بندی می شود ثبت برند مادرید و ثبت برند در ایران که ابتدا باید […]

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان