نحوه ثبت برند مواد غذایی

روند ثبت‌کردن برند مواد غذایی

برند یا نشان‌تجاری، یک علامت، اسم یا نشانه منحصربه‌فرد است که ضمن معرفی یک کالا یا خدمت، آن را از کالاها و خدمات مشابه متمایز می‌کند. براساس قانون، ثبت برند مواد غذایی اقدامی ضروری بوده و با هدف حفظ حقوق و مالکیت معنوی اشخاص بر کالاها یا خدمات یک تجارت یا کسب‌وکار انجام می‌شود. به‌طوری‌که پس از ثبت برند مواد غذایی توسط شخص‌حقیقی یا حقوقی، دیگر افراد اجازه استفاده از آن برند یا نشان‌تجاری را نخواهندداشت. علاوه‌براین، داشتن یک برند، تاثیر فوق‌العاده‌ای در رشد و پیشرفت یک کسب‌وکار دارد.

فرم درخواست مشاوره رایگان

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

ثبت برند مواد غذایی در مدت زمان کوتاهی انجام می‌شود و مزایای زیادی برای صاحب برند خواهدداشت. کلیه اشخاص‌حقیقی و حقوقی واجد شرایط می‌توانند پس از آماده‌کردن مدارک موردنیاز، برای ثبت برند مواد غذایی اقدام کنند. امکان ثبت برند مواد غذایی به‌صورت فارسی و لاتین وجود دارد. اما برای ثبت کردن برند مواد غذایی، چه مراحلی را باید پشت سر گذاشت؟ در ادامه این مقاله، قصد داریم به بررسی مهم‌ترین مباحث پیرامون ثبت برند مواد غذایی بپردازیم.

برند مواد غذایی
برند مواد غذایی

دسته‌بندی‌های مواد غذایی

به‌طورکلی مواد غذایی در دسته‌بندی‌های زیر قرار می‌گیرند:

– نمک و افزودنی‌ها

– روغن، شیرینی، فرآورده‌های آردی، شکلات

– غلات

– لبنیات، فرآورده‌های گوشتی، کنسروهای گوشتی

– آبمیوه

– خشکبار، ادویه، فرآورده‌ها و محصولات کشاورزی، کنسروهای غیرگوشتی

مدارک موردنیاز برای ثبت برند مواد غذایی

مدارک موردنیاز برای ثبت برند مواد غذایی توسط اشخاص‌حقوقی با مدارکی که اشخاص‌حقیقی باید برای این کار ارائه دهند، کمی متفاوت است.

مدارک موردنیاز برای ثبت برند مواد غذایی توسط اشخاص‌حقیقی:

– مدارک‌شناسایی متقاضی ثبت برند اعم‌از کارت‌ملی و شناسنامه

– کلیه مجوزها و گواهی‌هایی که طبق قانون باید برای فعالیت در یک حوزه مشخص ارائه شود ازجمله پروانه بهره‌برداری، جوازکسب یا جوازتاسیس.

– کارت‌بازرگانی (چنانچه برند موردنظر لاتین باشد).

– گواهی امضا

– ده قطعه عکس گرافیکی از لوگو

– وکالتنامه (چنانچه ثبت برند مواد غذایی توسط وکیل انجام می‌شود).

مدارک موردنیاز برای ثبت برند مواد غذایی توسط اشخاص‌حقوقی:

– مدارک‌هویتی مدیرعامل شرکت اعم‌از کارت‌ملی و شناسنامه

– آگهی ثبت و تاسیس شرکت در روزنامه‌رسمی

– اعلام حوزه فعالیت شرکت

– کارت‌بازرگانی (درصورت لاتین بودن برند موردنظر).

– ده قطعه عکس گرافیکی از لوگو

– وکالتنامه (چنانچه وکیل شرکت مراحل ثبت برند مواد غذایی را پیگیری می‌کند).

مراحل ثبت‌کردن برند مواد غذایی
مراحل ثبت‌کردن برند مواد غذایی

مراحل ثبت برند مواد غذایی در ایران

برای ثبت برند مواد غذایی در سامانه مالکیت معنوی، لازم است مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

– انتخاب نام برای برند: انتخاب نام برای برند باید با رعایت یک سری شرایط و قوانین خاص انجام شود. برخی از مهم‌ترین شرایط قانونی انتخاب نام برند، موارد زیر را شامل می‌شوند:

عدم مخالفت نام با قوانین کشور ایران.

عدم استفاده‌از اسامی اشخاص مشهور، ائمه یا علامت‌های جغرافیایی در نام برند.

عدم استفاده‌از برند شبیه‌به پرچم کشورها یا علامت‌های خاص مانند هلال‌احمر در برند.

عدم استفاده‌از صفاتی مانند زیباترین یا برترین در برند که توصیف‌کننده نشان‌تجاری باشند.

عدم استفاده‌از نام و نام‌خانوادگی در برند.

سعی کنید نامی را برای برند خود انتخاب کنید که متفاوت، جذاب و معنادار باشد. بهتر است از یک نام کوتاه استفاده کنید که به خوبی در ذهن افراد بماند.

– استعلام ثبت برند: پس از انتخاب نام برای برند، باید مطمئن شوید برند موردنظر شما از قبل به ثبت نرسیده‌باشد. چون اگر برند موردنظر شما یا برندی مشابه آن از قبل ثبت شده‌باشد، شما امکان ثبت‌کردن آن به نام خود را نخواهیدداشت.

– ثبت اظهارنامه ثبت برند تجاری: پس از طی‌کردن مراحل بالا، نوبت به ثبت اظهارنامه ثبت برند مواد غذایی در سامانه مالکیت معنوی می‌رسد. شخص متقاضی هم می‎تواند روند ثبت اظهارنامه را شخصا انجام دهد و هم می‌تواند این کار را به وکیل، نماینده‌قانونی یا موسساتی که در زمینه ارائه خدمات مربوط‌به ثبت برند فعالیت می‌کنند بسپارد.

روند ثبت برند مواد غذایی از کارهای اداری وقت‌گیر و پیچیده است و وجود کوچک‌ترین ایراد و اشتباه در پرونده یا مدارک شما، می‌تواند باعث ردشدن درخواست ثبت برند شود. به‌همین‌دلیل، پیشنهاد می‌شود این کار را به موسسه خوارزمی ثبت بسپارید تا هیچ نگرانی بابت درست انجام شدن روند ثبت برند نداشته‌باشید.

روند ثبت‌کردن برند مواد غذایی
روند ثبت‌کردن برند مواد غذایی

سوالات متداول

– روند ثبت برند مواد غذایی چقدر طول می‌کشد؟

پشت سر گذاشتن مراحل تهیه مدارک، ثبت اظهارنامه ثبت برند در سامانه مالکیت معنوی، بررسی پرونده توسط کارشناسان مربوطه و درنهایت به ثبت رسیدن برند، به‌طورمعمول حدود 2 ماه طول می‌کشد.

– یک برند چند سال اعتبار دارد؟

مدت اعتبار برند پس از به ثبت رسیدن، ده سال است. البته بعد از گذشت این مدت، امکان تمدید اعتبار آن برای شخص متقاضی وجود خواهدداشت.

– هزینه ثبت برند مواد غذایی چقدر است؟

به‌طورکلی نمی‌توان یک مبلغ مشخص را به‌عنوان هزینه‌های ثبت برند مواد غذایی اعلام کرد. چون عوامل مختلفی در تعیین این هزینه موثر واقع می‌شوند. ازجمله عواملی که هزینه ثبت برند مواد غذایی را معین می‌کنند، می‌توان به حق‌الوکاله وکیل (چنانچه مایلید روند ثبت برند را به وکیل بسپارید)، هزینه انتشار آگهی ثبت برند در روزنامه‌رسمی، هزینه‌های مرتبط با اخذ مجوزهای لازم، هزینه تشکیل پرونده و … اشاره کرد.

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان