ثبت شرکت تضامنی در تهران

ثبت شرکت تضامنی یکی از انواع شرکت‌هایی است که معمولاً بین اعضای یک خانواده، دوستان و ‌فامیل تشکیل می‌شود. شرکت تضامنی یکی از قالب‌های ثبت شرکت در ایران است که البته نسبت به قالب‌های دیگر از محبوبیت کمتری برخوردار می‌باشد. شرکت‌های تضامنی می‌توانند در موضوعات مختلف فعالیت داشته باشند. اما ثبت این نوع شرکت‌ها نیازمند داشتن شرایط و فراهم آوردن مدارک مورد نیاز آن است.

در این مقاله از سایت ثبت خوارزمی قصد داریم به صورت کلی به نحوه ثبت شرکت تضامنی در تهران و شرایط و مدارک مورد نیاز آن بپردازیم. اگر در مورد ثبت این شرکت سؤالی داشتید، حتماً فرم مشاوره رایگان را پر کنید تا کارشناسان حقوقی در اسرع وقت با شما تماس گیرند.

فرم درخواست مشاوره رایگان

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

نگاهی به شرکت تضامنی

قبل از آنکه به باید و نباید‌های ثبت شرکت تضامنی در تهران بپردازیم، بهتر است مقداری این نوع شرکت را معرفی کنیم. شرکت تضامنی شرکتی است که در بین دو یا چند نفر شریک به مسئولیت تضامنی تشکیل می‌شود. در این شرکت اگر دارایی‌های شرکت برای وصول بدهی و قروض شرکت کافی نباشد، هر یک از شرکاء مسئول پرداخت فروش شرکت خواهند بود. در واقع هر یک از شرکاء مسئول پرداخت تمامی دیون شرکت است.

عقد هرگونه قرارداد غیر از این در بین شرکاء فاقد وجه قانونی بوده و به رسمیت شناخته نمی‌شود. در صورتی که اموال شرکت برای پرداخت بدهی کافی نباشد، طلبکار می‌تواند طلب خود را از هر کدام از شرکاء طلب نماید. بنابراین اعتبار شرکت تضامنی بسته به اعتبار اعضای آن است. در واقع شرکاء هر کدام به نوبه خود اعتبار شرکت را تضمین خواهند کرد.

شرایط لازم برای ثبت شرکت تضامنی در تهران

مسلماً ثبت هر نوع شرکتی ملزم به داشتن شرایط ویژه‌ای است. یعنی هر فردی با هر شرایطی نمی‌تواند جهت ثبت شرکت تضامنی در تهران در اداره ثبت شرکت‌ها اقدام نماید. در این بخش می‌خواهیم به شرایط لازم جهت ثبت شرکت‌های تضامنی در تهران بپردازیم.

 • طبق ماده ۱۱۸ قانون تجارت، شرکت تضامنی تنها زمانی تأسیس می‌شود که سرمایه نقدی تادیه شده باشد. همچنین سرمایه و سهم الشرکه غیرنقدی نیز تقویم و تسلیم شده باشد.
 • انتخاب نام مناسب به صورت چند سیلابی برای نام شرکت الزامی است. برای شرکت تضامنی باید ۵ نام را به ترتیب اولویت در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها وارد کنید.
 • تنظیم شرکتنامه برای شرکت تضامنی الزامی بوده و هیئت مؤسس یا شرکاء باید قبل از اقدام به تأسیس آن را تدوین کنند. یعنی برای ثبت کردن شرکت، ارائه شرکتنامه تصویب شده لازم است. شرکتنامه در صورتی تصویب می‌شود که به امضای تمام شرکای شرکت برسد.
 • در شرکتنامه حتماً باید قوانین، ضوابط و مشخصات مهم مربوط به شرکت درج شوند. همچنین شرکتنامه باید طبق قوانین کشوری باشد.
 • وجود حداقل دو شریک برای ثبت شرکت تضامنی الزامی است. هیچ محدودیتی برای تعداد شرکاء در شرکت تضامنی وجود ندارد.
 • در قانون تجارت هیچ حداقل سرمایه‌ای برای شرکت تضامنی مشخص نشده است. اما طبق عرف این مبلغ را می‌توان یک میلیون ریال در نظر گرفت.

انتخاب نام جهت ثبت شرکت تضامنی

یکی از شرایط مهم برای ثبت شرکت تضامنی در تهران، انتخاب نام مناسب برای آن است. قبل از همه چیز باید عبارت شرکت تضامنی حتماً در کنار نام شرکت درج شود. مثلاً شرکت تضامنی…

این بدین دلیل است که افراد بدانند که شرکت مربوطه از نوع تضامنی می‌باشد. مورد دیگر این است که حتماً باید اسم یکی از شرکاء یا نامی که دال بر بقیه شرکاء باشد در اسم شرکت درج شود. در صورتی که شرکاء با هم متعهد باشند می‌توان عبارت (و شرکاء)، (و برادران) و (و پسران) را در نام شرکت درج کرد.

مثلاً می‌توان اسم شرکت را به صورت \”شرکت تضامنی علی‌زاده و شرکاء\” انتخاب کرد. انتخاب نام شرکت باید با توافق شرکای اصلی شرکت صورت گیرد. یعنی همه شرکاء موافق نام انتخاب شده برای شرکت باشند.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت تضامنی

برای ثبت شرکت تضامنی لازم است تمامی مدارک مورد نیاز آن را فراهم کرده و در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها بارگذاری کنید. در واقع تکمیل فرم‌های مربوط به درخواست ثبت شرکت از طریق این مدارک باید صورت گیرد. در ادامه به مهم‌ترین مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت تضامنی در تهران می‌پردازیم.

 • ارائه دو نسخه از شرکتنامه امضاء شده توسط تمامی شرکاء
 • تصویر برابر با اصل مدارک هویتی مربوط به تمامی شرکاء، از جمله شناسنامه، کارت ملی و…
 • اصل وکالتنامه وکیل دادگستری در صورتی که ثبت توسط وکیل انجام شود.
 • ارائه دو برگه تقاضانامه تکمیل شده
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری تمامی شرکاء
 • دو نسخه اساسنامه تکمیل شده
 • ارائه اصل مجوز برای موضوعاتی که نیاز به دریافت مجوز دارند.
 • دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی هیئت مؤسس
 • دو نسخه صورتجلسه هیئت مدیره
 • ارائه فیش‌های واریزی مربوط به پرداخت‌های لازم

لازم به ذکر است که ارائه تمامی مدارک گفته شده جهت ثبت شرکت تضامنی الزامی است. اگر در مورد تهیه و فراهم کردن هر یک از مدارک فوق سؤالی دارید، حتماً با شماره تلفن‌های موجود در سایت تماس بگیرید. مشاوران حقوقی ثبت خوارزمی می‌توانند اطلاعات لازم در مورد مدارک مورد نیاز را در اختیار شما قرار دهند.

مراحل ثبت شرکت تضامنی

ثبت شرکت تضامنی در تهران همانند سایر شرکت‌ها از طریق سامانه اداره ثبت شرکت‌ها انجام می‌شود. در واقع مراحل این کار کاملاً اینترنتی و غیرحضوری طی می‌شوند. ابتدا مدارک لازم برای تأسیس شرکت تضامنی را مطالعه کرده و آن‌ها را به صورت کامل فراهم کنید. سپس به سامانه اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه کرده و فرم درخواست ثبت را تکمیل نمایید. برای اینکار ابتدا باید اطلاعات شخصی خود را وارد نمایید.

پس از وارد نمودن اطلاعات شخصی نوبت به تکمیل نمودن اطلاعات و مشخصات مربوط به ثبت شرکت تضامنی می‌رسد. بعد از تکمیل فرم‌های مربوطه، مدارک خواسته شده را با دقت بارگذاری نمایید. بعد از بارگذاری، کد رهگیری را دریافت نمایید.

در صورت دریافت تأییدیه پذیرش، مدارک را همراه با فیش‌های واریزی با پست به آدرس داده شده ارسال نمایید. در صورت تأیید مدارک، جهت ثبت حضوری می‌توانید به اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه نمایید. بعد از تأیید نهایی و درج آگهی در روزنامه رسمی کثیرالانتشار، شرکت شما ثبت خواهد شد.

ثبت شرکت تضامنی چه مدت زمان طول می‌کشد؟

مدت زمان ثبت شرکت تضامنی بستگی به روند ثبت شرکت و چگونگی انجام آن دارد. به صورت معمول ثبت شرکت‌ها یک ماه طول می‌کشد. البته یک ماه حداقل مدت زمان برای ثبت است. اگر تخصص و دانش حقوقی بالایی دارید، می‌توانید در کمترین زمان ممکن پروسه ثبت شرکت را به اتمام برسانید. همچنین در صورت آماده بودن و تأیید شدن تمامی مدارک، روند ثبت به حداقل زمان ممکن کاهش خواهد یافت.

اگر دانش حقوقی بالایی ندارید، در روند ثبت شرکت تضامنی ممکن است به چالش‌ها و مشکل‌های مختلفی مواجه شوید. از این رو بهتر است ثبت شرکت خود را به افراد متخصص و باتجربه در این زمینه بسپارید. کارشناسان ثبت خوارزمی با داشتن سال‌ها تجربه در زمینه ثبت شرکت و صد‌ها پرونده موفق قادر به ثبت شرکت فوری برای شما هستند.

هزینه ثبت شرکت تضامنی چقدر است؟

هزینه ثبت شرکت تضامنی نسبت به ثبت بقیه شرکت‌ها می‌تواند مقداری کمتر باشد. زیرا در قانون تجارت هیچ حداقل برای سرمایه اولیه این نوع شرکت در نظر گرفته نشده است. مسلماً هر چه روند ثبت شرکت کوتاه‌تر و سریع‌تر طی شود، هزینه‌ها نیز کمتر خواهند بود.

هزینه ثبت شرکت شامل هزینه‌های حق الثبت، ثبت نام شرکت، هزینه پست، چاپ آگهی روزنامه، دستمزد وکیل و… خواهد بود. جهت کسب اطلاعات دقیق در مورد هزینه‌های جاری با کارشناسان ثبت خوارزمی در ارتباط باشید.

جمع‌بندی

در این مقاله از ثبت خوارزمی به معرفی شرکت تضامنی و نحوه ثبت آن، شرایط و مدارک مورد نیاز و… پرداختیم. نحوه ثبت شرکت تضامنی تفاوت زیادی با مراحل ثبت شرکت‌های دیگر ندارد. تنها شرایط و مدارک لازم برای ثبت این نوع شرکت متفاوت است. با تکمیل فرم مشاوره رایگان ثبت خوارزمی می‌توانید با کارشناسان حقوقی ارتباط برقرار کنید.

در حال ارسال
نظرات کاربر
( رای)
این مقاله را نیز مطالعه کنید  ثبت حسابداری تشکیل شرکت تضامنی
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان