ثبت شرکت سهامی خاص یا با مسئولیت محدود؟

تفاوت‌های شرکت با مسئولیت محدود و سهامی خاص

اگر تصمیم دارید فعالیت‌های اقتصادی خود را در قالب یک شرکت آغاز کنید، بهتر است بدانید انتخاب نوع شرکت باید با دقت و مطالعه زیادی صورت گیرد. برای اینکه بتوانید بهترین شرکت را برای فعالیت‌های خود انتخاب کنید، باید مسائل مهم بسیاری ازجمله موضوع فعالیت شرکت، تعداد شرکا، میزان مسئولیت هریک از آنها و همچنین اهداف شرکت را در نظر بگیرید. در شرکت‌های با مسئولیت محدود و سهامی خاص، مقدار سرمایه موردنیاز برای تاسیس شرکت، یک میلیون ریال یا صدهزار تومان است. شباهت دیگری که بین این دو شرکت وجود دارد، اختیاری بودن افزایش سرمایه است.

فرم درخواست مشاوره رایگان

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

در ادامه این مقاله، قصد داریم علاوه‌بر ارائه توضیح مختصری درمورد فعالیت‌هایی که بهتر است در قالب شرکت با مسئولیت محدود یا سهامی خاص انجام شوند، به بررسی مهم‌ترین تفاوت‌های موجود بین شرکت با مسئولیت محدود و سهامی خاص بپردازیم.

شرکت با مسئولیت محدود یا سهامی خاص؟
شرکت با مسئولیت محدود یا سهامی خاص؟

شرکت با مسئولیت محدود برای انجام چه فعالیت‌هایی مناسب است؟

هیچ‌گونه محدودیتی برای فعالیت‌های شرکت با مسئولیت محدود وجود ندارد. این نوع شرکت می‌تواند با هدف انجام‌دادن فعالیت‌های تجاری، صنعتی، فناوری‌اطلاعات، مهندسی و هر صنف دیگری تاسیس شود. البته بهتر است شرکت با مسئولیت محدود درجایی تاسیس شود که شرکا تصمیم ندارند در مناقصات و مزایدات دولتی یا خصوصی شرکت کنند.

با‌این‌اوصاف، می‌توان گفت این نوع شرکت، بهترین گزینه برای موضوعات آرایشی، بهداشتی، خریدوفروش، صادرات و واردات، موادغذایی یا آشامیدنی به‌شمار می‌رود. درحالی‌که شرکت‌های سهامی به میزان سرمایه زیاد و تعداد سهامداران بیشتری نیاز دارند و باید مقررات زیادی را رعایت کنند، شرکت با مسئولیت محدود محدودیت‌های کمتری دارد و برای این فعالیت‌ها مناسب است.

شرکت سهامی خاص برای انجام چه فعالیت‌هایی مناسب است؟

در شرکت سهامی خاص، کل سرمایه باید توسط موسسین شرکت تامین شود. عدم‌وجود مجمع‌عمومی و کمتر بودن تعداد شرکای این شرکت در مقایسه با شرکت سهامی عام، از ویژگی‌های مهم آن به‌شمار می‌رود. در شرکت سهامی خاص، نمی‌توان اعلامیه پذیره‌نویسی را صادر کرد. علاوه‌براین، باید 35 درصد از کل سرمایه شرکت در یک حساب‌بانکی به نام شرکت سپرده‌گذاری شود.

برای تاسیس شرکت سهامی خاص، وجود حداقل 100 هزارتومان سرمایه و 3 نفر اعضای هیئت‌مدیره لازم است. امکان انتشار اوراق‌قرضه در این شرکت وجود ندارد و سهام شرکت را نمی‌توان در بورس معامله کرد. برای انتقال سهام در شرکت سهامی خاص، باید موافقت مدیران یا مجمع‌عمومی سهامداران را جلب کرد.

نکته دیگری که درمورد شرکت سهامی خاص وجود دارد، میزان مسئولیت سهامداران است. مسئولیت هر سهامدار در این شرکت، به مبلغ اسمی سهام او محدود است. به‌طورکلی، حتی اگر موضوع فعالیت شرکت سهامی خاص، امور تجاری و بازرگانی نباشد، باز هم توسط قانونگذار به‌عنوان شرکت‌تجاری شناخته می‌شود.

تفاوت‌های شرکت با مسئولیت محدود و سهامی خاص
تفاوت‌های شرکت با مسئولیت محدود و سهامی خاص

تفاوت‌ شرکت‌های با مسئولیت محدود و سهامی خاص: قسمت اول

– در شرکت با مسئولیت محدود برخلاف سهامی خاص، سرمایه به قطعات سهام تقسیم‌بندی نمی‌شود. میزان مسئولیت شرکای شرکت با مسئولیت محدود در قبال بدهی‌ها و تعهدات شرکت، تا مقدار سرمایه خود است.

تاسیس شرکت سهامی خاص با حداقل 3 نفر انجام می‌گیرد. درحالی‌که برای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود، 2 نفر کافی است.

– همانطور که گفتیم، 35 درصد از کل سرمایه شرکت سهامی خاص باید در یک حساب‌بانکی به نام شرکت سپرده‌گذاری شده و 65 درصد سرمایه باقی مانده، توسط سهامداران تعهد شود. اما در شرکت با مسئولیت محدود، باید تمام سرمایه به مدیرعامل شرکت تحویل داده‌شده و در اساسنامه شرکت هم قید شود.

– در شرکت سهامی خاص باید حتما بازرسین اصلی و علی‌البدل را انتخاب کرد. در‌حالی‌که این کار در شرکت با مسئولیت محدود اجباری نیست.

– مدیران شرکت سهامی خاص حداکثر برای مدت 2 سال انتخاب می‌شوند و پس از آن هم می‌توان مدیریت آنها را تمدید کرد. در‌حالی‌که مدیریت در شرکت با مسئولیت محدود، می‌تواند برای یک مدت مشخص یا به‌صورت نامحدود باشد.

– در شرکت سهامی خاص باید حتما یک روزنامه کثیرالانتشار برای آگهی‌های شرکت انتخاب شود. ولی این اقدام در شرکت با مسئولیت محدود، اجباری نیست.

شرکت با مسئولیت محدود بهتر است یا سهامی خاص؟
شرکت با مسئولیت محدود بهتر است یا سهامی خاص؟

تفاوت‌ شرکت‌های با مسئولیت محدود و سهامی خاص: قسمت دوم

– مجمع‌عمومی شرکت سهامی خاص از یک رئیس، دو ناظر و یک منشی تشکیل می‌شود. در‌حالی‌که شرکت با مسئولیت محدود، فاقد هیئت‌رئیسه است.

– هیئت‌مدیره در شرکت سهامی خاص باید حتما از بین سهامداران انتخاب شوند. درحالی‌که مدیران شرکت با مسئولیت محدود را می‌توان از بین شرکا یا افراد خارج از شرکت انتخاب کرد.

– تقسیم سود در شرکت سهامی خاص به نسبت تعداد سهام سهامداران انجام می‌شود. درحالی‌که تقسیم سود در شرکت با مسئولیت محدود، به نسبت سرمایه آنها خواهدبود. البته این امکان وجود دارد که در اساسنامه در این مورد به شکل دیگری توافق شود.

– در شرکت‌های سهامی خاص، هریک از سهامداران به تعداد سهام خود حق رای دارند. در شرکت با مسئولیت محدود، حق رای شرکا، به‌نسبت سرمایه آنهاست.

– شرکای شرکت با مسئولیت محدود، با مسئولیت خود می‌توانند از سهم‌الشرکه غیرنقدی مثل خودرو با ساختمان استفاده کنند. در‌حالی‌که در شرکت سهامی خاص، آورده غیرنقدی باید توسط کارشناسان رسمی دادگستری ارزش‌گذاری شود.

– تشکیل مجمع‌عمومی در شرکت با مسئولیت محدود کمی دشوار است ولی در شرکت سهامی خاص، راحت‌تر انجام می‌شود.

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان