راهنمای ثبت برند شخصی

امروزه با گسترش کسب و کار‌ها و تنوع بالای آن‌ها، بسیاری از افراد به دنبال ثبت برند شخصی هستند. دقت کنید ثبت برند هم می‌تواند برای اشخاص حقیقی و هم اشخاص حقوقی صورت گیرد. ثبت برند یا علامت تجاری به شخص کمک می‌کند تا بهتر بتواند توانایی‌ها، استعداد و خدمات خود را به دیگران ارائه کند.

در دنیای پرهیاهو و شلوغ امروزه، داشتن برند همانند یک شناسنامه و هویت معتبر و شناخته شده برای کسب و کار‌ها عمل می‌کند. بنابراین حتی اگر یک شخصی حقیقی هستید و به صورت شخصی فعالیت می‌کنید، باز هم به ثبت برند نیاز خواهید داشت.

در این مقاله از سایت ثبت خوارزمی می‌خواهیم به صورت کامل به نحوه ثبت برند شخصی، معرفی آن و مزایای انجام آن بپردازیم. اگر با مطالعه این مقاله باز هم سؤالی داشتید، فرم مشاوره رایگان را پر کنید تا مشاوران حقوقی در اسرع وقت شما تماس گیرند.

فرم درخواست مشاوره رایگان

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

ثبت برند شخصی یعنی چه؟

ثبت برند شخصی یعنی یک علامت یا نام تجاری را به صورت شخصی به ثبت برسانید. در این نوع ثبت برند حتماً نیازی به ثبت شرکت و داشتن شرکت حقوقی ندارید. بلکه خودتان به عنوان یک شخص حقیقی می‌توانید به ثبت برند بپردازید.

برند یک اسم، علامت، شکل، لوگو و… است که به واسطه آن می‌توانید خدمات یا کالا‌های خود را تفکیک‌سازی کنید. یعنی کالا‌ها و خدمات شما تنها با همان برند به دست مشتریان شما خواهد رسید. در نتیجه مشتریان می‌توانند کالا‌ها و خدمات شما را از سایر کالا‌ها و خدمات دیگر تمایز دهند. داشتن یک لوگو برای ثبت برند شخصی بسیار مفید است. زیرا مشتریان می‌توانند بر اساس آن لوگو، کالا‌ها و خدمات شما را بشناسند.

اهمیت ثبت برند شخصی در چیست؟

با وجود فضای پر رقابتی امروز، هر کسب و کاری که بخواهد به صورت موفق عمل کند، باید به ثبت برند شخصی بپردازد. مهم نیست شما به عنوان یک شخص حقیقی به کسب و کار می‌پردازید یا یک شرکت حقوقی. زیرا در هر صورت برای معرفی کردن خود، محصولات و خدماتتان به مشتریان به ثبت برند شخصی نیاز خواهید داشت. برند شما، یادآور کیفیت کالا‌ها و خدمات شما برای مشتریانتان خواهد بود.

همچنین با برند می‌توانید کالا‌ها و خدمات خود را از سایر رقبایتان جداسازی کنید. در نتیجه تمامی مزایای کیفیت بالای محصولاتتان تنها به برند خودتان تعلق خواهد داشت. کسب و کاری دارای اعتبار است که تحت یک برند خاص فعالیت کند. زیرا برند می‌تواند به کسب و کار یک شخص هویت و اعتبار ببخشد.

مزایای ثبت برند شخصی

ثبت برند شخصی می‌تواند مزایای بسیار مهمی برای شخص مورد نظر داشته باشد. به همین دلیل اشخاص حقیقی در سال‌های اخیر به وفور جهت ثبت برند برای خود اقدام کرده‌اند. در این بخش می‌خواهیم مزایای ثبت برند برای اشخاص حقیقی را به صورت کامل معرفی کنیم.

• ثبت برند شخصی امکان سوء استفاده سایر رقبا را از محصولات و خدمات باکیفیت شما را می‌گیرد.

• اگر کسب و کاری از نام برند شما سوء استفاده کند به راحتی می‌توانید جهت انجام پیگیری‌های قانونی اقدام کنید.

• مشتریان شما را با نام برندتان می‌شناسند و هر روز شناخته‌تر می‌شوید. درنتیجه پیدا کردن مشتریان جدید نیز آسان‌تر خواهد شد.

• افراد به راحتی می‌توانند به کسب و کار شما اعتماد کنند و در نتیجه درآمد شما نیز بالا می‌رود.

• تمامی مزایای کالا و خدماتی که ارائه می‌دهید تنها به برند خودتان باز می‌گردد. زیرا آن کالا‌ها و خدمات در قالب برند شما به مشتری ارائه شده‌اند.

• با داشتن برند شخصی که به ثبت رسیده است می‌توانید از تسهیلات و وام‌های بانکی جهت توسعه کسب و کار خود بهره ببرید.

• با دارا بودن برند شخصی به راحتی می‌توانید برای کسب و کار خود تبلیغ کرده و اعتبار آن را افزایش دهید.

مدارک لازم برای ثبت برند شخصی کدامند؟

حال که با ثبت برند شخصی آشنا شدید، بد نیست در مورد مدارک لازم برای انجام این ثبت نیز بدانید. مسلماً ثبت هر برندی در نهاد‌های ذیربط نیاز به ارائه برخی مدارک خاص دارد. بنابراین شما نیز تنها با فراهم آوردن کامل و بدون نقص این مدارک می‌توانید جهت ثبت برند شخصی اقدام نمایید.

• مدارک شناسایی مربوط به شخص متقاضی از جمله شناسنامه، کارت ملی و…

• کپی کارت بازرگانی شخص

• کپی مجوز‌های فعالیت از نهاد‌های ذیربط

• ارائه نمونه گرافیکی از علامت تجاری مورد نظر

• ارائه عکس از لوگو یا علامت تجاری در سایز ۱۰ در ۱۰

• اگر دارای نماینده قانونی یا وکیل هستید، ارائه مدارک مربوط به آن‌ها را نیز ارائه دهید.

اگر در مورد نحوه فراهم آوردن مدارک لازم برای ثبت برند شخصی سؤال دارید، حتماً با کارشناسان حقوقی ثبت خوارزمی در ارتباط باشید. برای این کار می‌توانید با شماره تلفن‌های موجود در سایت تماس بگیرید. مشاوران حقوقی می‌توانند اطلاعات مفیدی در مورد مدارک لازم را در اختیار شما قرار دهند.

انتخاب نام مناسب برای ثبت برند شخصی

یکی از چالش‌هایی که افراد همواره با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، انتخاب نام مناسب برای ثبت برند شخصی است. انتخاب نام بسیار مهم می‌باشد. اگر نامی که برای برندتان انتخاب می‌کنید مناسب نباشد، برند نمی‌تواند مزایای خود را برای کسب و کارتان نشان دهد. زیرا حک شدن اسم برند شما در ذهن مشتریانتان و جلب مشتریان جدید در گرو داشتن نام مناسب برای برند است. در ادامه می‌خواهیم به نکات مهمی در خصوص انتخاب نام مناسب برای ثبت برند شخصی بپردازیم.

• نباید از نام مکان‌های جغرافیایی و یا مشاهیر معاصر استفاده کنید.

• نام برند شما باید کاملاً نو و جدید باشد. هر گونه تشابه برند شما با نام برند‌های دیگر موجب رد شدن درخواست شما خواهد شد.

• نام برند باید با نوع فعالیت کسب و کار شما متناسب باشد و نوعی یادآور فعالیت‌های شما باشد.

• استفاده از نشانه‌ها و الگو‌های دولتی مانند هلال احمر، پرچم کشور‌ها، صلیب سرخ و… ممنوع است.

• نام برند نباید مخالف قوانین جمهوری اسلامی و عرف جامعه باشد.

فرایند ثبت برند شخصی از طریق سامانه

برای ثبت برند شخصی باید از طریق سامانه مالکیت معنوی به آدرس https://iripo. ssaa.ir/ مراجعه کنید. این سامانه مربوط به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است که ثبت تمامی برند‌های تجاری را به عهده دارد. ابتدا به این سایت سامانه کرده و در صفحه اول، گزینه ثبت نام متقاضی را بزنید.

طبق ویدیوی آموزش پایین صفحه، ثبت نام خود را تکمیل کرده و نام کاربری و رمز عبور دریافت کنید. سپس وارد حساب کاربری خود شده و اظهارنامه مربوط به درخواست ثبت برند را تکمیل نمایید. دقت کنید که تمامی اطلاعات باید به درستی درج شوند.

سپس مدارک خواسته شده را بارگذاری کرده و هزینه‌های مربوط به ثبت برند شخصی را پرداخت نمایید. اگر درخواست شما تأیید شود، باید نسبت به مراجعه حضوری جهت تکمیل پرونده اقدام نمایید. آگهی روزنامه رسمی برای نوبت اول و سپس برای نوبت دوم چاپ شده و برند شما به ثبت می‌رسد.

ثبت برند شخصی چقدر طول می‌کشد؟

ثبت برند شخصی به صورت کلی ممکن است بین دو الی سه ماه طول بکشد. به صورت کلی بررسی درخواست شما توسط کارشناسان از طریق سامانه مالکیت معنوی ممکن است بین ۴۰ الی ۴۵ روز طول بکشد.

همچنین درج آگهی‌های روزنامه رسمی برای بار اول و دوم نیز معمولاً به دو ماه زمان نیاز دارند. بنابراین نتیجه می‌گیریم که برای ثبت برند شخصی حداقل به سه ماه زمان نیاز خواهید داشت. جهت کوتاه کردن این زمان و تسریع ثبت برند می‌توانید با کارشناسان حقوقی ثبت خوارزمی در ارتباط باشید.

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت ثبت خوارزمی به صورت کامل به نحوه ثبت برند شخصی، مزایا و میزان اهمیت آن پرداختیم. یکی از دلایلی که موجب طولانی شدن پروسه ثبت برند می‌شود، مناسب نبود نام انتخابی برای برند و کامل نبودن مدارک است. اگر دانش حقوقی بالایی داشته باشید، در انجام این پروسه با تأخیر مواجه نخواهید شد.

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان