صفر تا صد ثبت شرکت مسئولیت محدود

ثبت شرکت مسئولیت محدود

هفت نوع شرکت در قانون تجارت مشخص شده ‌است که شامل شرکت‌های سهامی عام و خاص، شرکت نسبی، شرکت تضامنی، شرکت مسئولیت محدود، شرکت مختلط سهامی و غیر سهامی می‌شوند. در بین این هفت شرکت، شرکت‌های مسئولیت محدود و سهامی خاص بیشترین آمار ثبت را در ایران دارند. در ادامه این مقاله، قصد داریم مهم‌ترین مباحث پیرامون ثبت شرکت مسئولیت محدود را مورد بررسی قرار دهیم.

فرم درخواست مشاوره رایگان

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پس از مطالعه این مقاله، چنانچه سوالی راجع‌به ثبت شرکت مسئولیت محدود داشتید، می‌توانید با کارشناسان خوارزمی ثبت تماس گرفته و اطلاعات کاملی را دریافت کنید. همانطور که گفتیم، شرکت مسئولیت محدود از رایج‌ترین و پرطرفدارترین شرکت‌ها در ایران است. دلیل محبوبیت این نوع شرکت، راحت بودن فرایند ثبت و نگهداری آن است. مسئله بسیار مهمی که باید هنگام ثبت شرکت مورد توجه قرار گیرد، موضوع فعالیت شرکت است. قبل از هر چیزی باید موضوع فعالیت شرکت مشخص شود تا براساس آن بتوان بهترین نوع شرکت را انتخاب کرد.

شرکت مسئولیت محدود

مهم‌ترین نکات در مورد شرکت مسئولیت محدود

شرکت مسئولیت محدود شرکتی است که برای انجام دادن فعالیت‌های تجاری مختلف بین دو نفر یا بیشتر شکل می‌گیرد. برخی از نکات مهم شرکت مسئولیت محدود، موارد زیر را شامل می‌شود:

– سرمایه: حداقل سرمایه مورد نیاز برای تاسیس شرکت مسئولیت محدود، صد هزار تومان است. سرمایه این نوع شرکت برخلاف شرکت‌های سهامی به قطعات سهام تقسیم‌بندی نمی‌گردد.

– مسئولیت شرکا در قبال قروض و تعهدات: مهم‌ترین ویژگی شرکت مسئولیت محدود، مسئولیتی است که تمامی شرکا در قبال بدهی‌ها و تعهدات شرکت دارند. این مسئولیت، به نسبت میزان سرمایه شرکا است.

– انتقال سهام: نقل‌وانتقال سهام در شرکت مسئولیت محدود، تنها از طریق دفاتر اسناد رسمی امکان‌پذیر است. انتقال سهام این شرکت به طرق دیگر، اعتبار قانونی نخواهد داشت.

– واریز سرمایه: تمام سرمایه شرکت مسئولیت محدود باید در بدو تاسیس در یک حساب ‌بانکی به نام شرکت واریز شود.

– مدیر عامل شرکت: این امکان در شرکت مسئولیت محدود وجود دارد که مدیر عامل از شرکای شرکت نباشد. مدیر عامل شرکت باید در اساسنامه یا شرکتنامه مشخص شود.

ثبت شرکت مسئولیت محدود

مراحل ثبت شرکت مسئولیت محدود

هم شخص متقاضی و هم نماینده قانونی او می‌توانند برای ثبت شرکت مسئولیت محدود اقدام کنند. علاوه‌براین، امکان سپردن این کار به موسساتی که در زمینه ارائه خدمات مربوط به ثبت شرکت فعالیت می‌کنند هم وجود دارد. در حال ‌حاضر ثبت کلیه شرکت‌های تجاری از طریق سامانه ثبت شرکتها انجام می‌شود. مراحل ثبت شرکت مسئولیت محدود عبارت‌ است از:

– پس از اینکه کلیه مدارک لازم برای ثبت شرکت مسئولیت محدود آماده شد، وارد سامانه ثبت شرکتها شده، روی گزینه ثبت شخصیت حقوقی کلیک کرده و شرکت مسئولیت محدود را انتخاب نمایید.

– سپس باید در فرمی که روی صفحه نمایش داده می‌شود، اطلاعات شخص متقاضی را درج کنید.

– در قسمت بعدی باید 5 نام پیشنهادی خود برای شرکت را به ترتیب اولویت درج کنید تا کارشناسان مربوطه از بین آنها یک نام را انتخاب کنند.

– در بخش بعدی باید اطلاعاتی از جمله مدت زمان و موضوع فعالیت شرکت، آدرس و کدپستی شرکت، اسامی شرکا و مقدار سهام هر یک از آنها و.. را درج کنید.

– در مرحله بعدی چنانچه اطلاعات درج شده توسط شما ایرادی نداشته‌باشد، تایید می‌شود و شما باید مدارک شرکت را در سامانه بارگذاری کنید. سپس باید این مدارک را به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال کنید. پس از تایید مدارک، نوبت به درج‌آگهی در روزنامه رسمی و آغاز فعالیت‌های رسمی و قانونی شرکت می‌رسد.

 

مدارک لازم برای ثبت شرکت مسئولیت محدود

از جمله مدارکی که باید برای ثبت شرکت مسئولیت محدود ارائه شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– شرکتنامه‌ای که کلیه شرکا آن را امضا کرده‌باشند (دو نسخه).

– صورت‌جلسه مجمع عمومی و هیئت ‌مدیره که به امضای کلیه شرکا رسیده‌باشد (دو نسخه).

– تقاضانامه شرکت که کامل شده و به امضای کلیه شرکا رسیده‌باشد (دو نسخه). تقاضانامه شامل اطلاعاتی از قبیل نام و نام خانوادگی شرکا، موضوع شرکت، آدرس و کدپستی مرکز اصلی شرکت، مقدار سهام هر یک از شرکا، مدت فعالیت شرکت و اشخاص صاحب امضا می‌شود.

– اساسنامه شرکت که توسط کلیه شرکا امضا شده‌باشد (دو نسخه).

– معرفی‌نامه (چنانچه در بین اعضای هیئت مدیره یا شرکا، شخص حقوقی وجود داشته‌باشد).

– کپی روزنامه رسمی که حاوی آگهی ‌تاسیس یا تغییرات شرکت باشد.

– تقویم‌نامه‌ای که توسط کارشناس دادگستری تهیه شده‌است (چنانچه آورده غیرنقدی در بین سرمایه شرکت باشد).

– مدارک و اسناد لازم (چنانچه اموال غیرمنقول در بین سرمایه شرکت باشد).

تاسیس شرکت مسئولیت محدود

سوالات متداول

– روند ثبت شرکت مسئولیت محدود، چقدر طول می‌کشد؟

معمولا روند ثبت شرکت مسئولیت محدود بیست روز طول می‌کشد.

– آیا برای ثبت شرکت مسئولیت محدود، نیاز به ارائه مدرک تحصیلی خاصی است؟

خیر. به طور معمول برای ثبت شرکت مسئولیت محدود نیازی به ارائه مدرک تحصیلی نیست. البته در برخی موارد مثل تاسیس شرکت مهندسی یا دیگر موارد مشخص شده در قانون، باید مجوز و مدرک ‌تحصیلی خاصی ارائه شود.

– امکان تعیین چه افرادی به‌عنوان اعضای هیئت ‌مدیره وجود ندارد؟

افراد ورشکسته، افرادی که سن آنها کمتر از 18 سال است یا افرادی که سوء پیشینه کیفری دارند را نمی‌توان به‌عنوان اعضای هیئت مدیره شرکت مسئولیت محدود انتخاب کرد.

– چه اطلاعاتی باید در اساسنامه شرکت مسئولیت محدود درج شود؟

اساسنامه قراردادی است که نحوه اداره شرکت را مشخص می‌کند و حاوی اطلاعاتی از جمله اختیارات و وظایف مدیران، نحوه اتخاذ تصمیم در شرکت، شرایط حق رای و.. می‌باشد.

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان