ثبت شرکت در تهران

مراحل تاسیس شرکت

شرکت به اجتماعی از دو یا چند نفر می‌گویند که معمولا با اهداف تجاری ایجاد می‌شود. نحوه تقسیم سود و ضرر حاصل از فعالیت‌های شرکت، بستگی به نوع آن و مندرجات اساسنامه دارد. در قانون ایران، 7 شرکت با عناوین زیر وجود دارد:

– شرکت سهامی‌عام

– شرکت سهامی‌خاص

– شرکت بامسئولیت‌محدود

– شرکت مختلط سهامی

– شرکت مختلط غیرسهامی

– شرکت نسبی

– شرکت تضامنی

فرم درخواست مشاوره رایگان

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

در این بین، شرکت‌های سهامی‌خاص و عام، شرکت تضامنی و شرکت بامسئولیت‌محدود، بیشترین محبوبیت را دارند و در مقایسه با دیگر شرکت‌ها بیشتر به ثبت می‌رسند. اما چطور باید از بین این شرکت‌ها، یکی را برای انجام دادن فعالیت‌های تجاری انتخاب کرد؟

اگر تصمیم به ثبت شرکت دارید، در اولین قدم باید هدف و موضوع فعالیت‌های شرکت را معین نمایید. این کار به شما کمک می‌کند شرکتی را که با کسب‌وکار و فعالیت‌های تجاری شما تناسب دارد راحت‌تر پیدا کنید. قانونگذار ضوابط و قوانین مختلفی را برای تاسیس و ثبت شرکت تعیین کرده‌است. در ادامه این مقاله، قصد داریم ضمن بررسی مهم‌ترین مزایای تاسیس و ثبت شرکت در تهران، روند ثبت شرکت را توضیح دهیم.

مزایای تاسیس شرکت
مزایای تاسیس شرکت

مهم‌ترین مزایای ثبت شرکت

– تحدید مسئولیت: اشخاص‌حقیقی که در حوزه تجارت فعالیت می‌کنند، در برابر اشخاص ثالث از مسئولیت نامحدود برخوردارند. یعنی تمامی اموال و دارایی آنها، وثیقه‌ای برای پرداخت بدهی‌های طلبکاران محسوب می‌شود. درحالی‌که شخص‌حقوقی مسئولیت محدودی در برابر اشخاص ثالث دارد. درواقع با ثبت شرکت، مسئولیت دیگر تنها به‌عهده یک نفر نیست و تمامی شرکا مسئولیت خواهندداشت.

– بهره‌مندی از تخصص‌های گوناگون: زمانی‌که یک شرکت تاسیس می‌شود، افراد مختلف گرد هم آمده و با به اشتراک گذاشتن تخصص‌ها، تجربیات و توانایی‌های خود برای کسب‌سود و درآمد تلاش می‌کنند.

– افزایش سرمایه: تاسیس و ثبت شرکت، این امکان را برای افراد فراهم می‌کند که با هر مقدار سرمایه‌، سهمی در فعالیت‌های تجاری و درآمد حاصل از آن داشته‎باشند. از تجمع سرمایه‌های کم و محدود، سرمایه زیادی حاصل می‌شود که به شرکت کمک می‌کند فعالیت‌های تجاری خود را گسترش دهد و سود بیشتری به دست آورد.

– فعالیت رسمی و قانونی: انجام فعالیت‌های تجاری در قالب یک شرکت، به‌صورت کاملا رسمی و قانونی انجام‌شده و از ارزش و اعتبار بیشتری برخوردار است. ثبت شرکت امکان نظارت دولت بر فعالیت‌های این شخصیت‌حقوقی را فراهم می‌کند. همین مساله باعث می‌شود شرکت‌ها اعتبار بیشتری پیداکرده و افراد راحت‌تر به آنها اعتماد کنند. هرچه شرکت قدیمی‌تر باشد، از اعتبار بیشتری هم برخوردار خواهدبود.

– شرکت در مزایدات و مناقصات: اشخاص‌حقوقی یا شرکت‌ها در مقایسه با اشخاص‌حقیقی راحت‌تر می‌توانند در مزایدات و مناقصات شرکت کنند.

– اخذ نمایندگی: دریافت نمایندگی از شرکت‌های بزرگ و معتبر، تنها با تاسیس و ثبت شرکت امکان‌پذیر است.

– دریافت تسهیلات‌بانکی: امکان استفاده از بعضی تسهیلات‌بانکی مانند وام‌ها یا اعتبارات تنها برای شخصیت‌حقوقی و با ثبت شرکت امکان‌پذیر است.

مراحل تاسیس شرکت
مراحل تاسیس شرکت

روند ثبت شرکت

 

شروع رسمی و قانونی فعالیت‌های تجاری و بهره‌مندی از مزایا و حمایت‌های قانونی، تنها با ثبت شرکت امکان‌پذیر است. برای ثبت شرکت در تهران، باید ابتدا یک سری مدارک را تهیه‌کرده و سپس مراحل مختلفی را پشت سر بگذارید. مراحل تاسیس شرکت شامل موارد زیر می‌باشد:

– موضوع و نوع شرکت: در اولین قدم، باید موضوع فعالیت و نوع شرکت را مشخص کنید. چون برای ثبت هریک از شرکت‌های ذکرشده در قانون‌تجارت، مدارک متفاوتی لازم است.

– تعیین سهم‌الشرکه: مشخص‌کردن میزان سهم هریک از شرکا در سود و زیان حاصل از فعالیت‌های تجاری، در دومین قدم انجام می‌شود. سهم‌الشرکه شرکا باید هنگام تاسیس شرکت در اساسنامه درج شود تا در زمان تقسیم سود و زیان، هیچ اختلافی پیش نیاید.

– سمت شرکا: انتخاب اعضای هیئت‌مدیره، بازرسین و شخص صاحب امضا در این مرحله انجام می‌شود.

– انتخاب نام شرکت: ضوابط و قوانین متعددی برای انتخاب نام شرکت وجود دارد که باید مورد‌توجه قرار‌گیرند. به‌عنوان‌مثال، نام شرکت باید حداقل سه سیلاب داشته‌باشد. امکان استفاده‌از لغات لاتین یا کلمات منافی شئون‌اسلامی در نام شرکت وجود ندارد.

– ثبت شرکت در سامانه: در این مرحله، باید کلیه اطلاعات مربوط‌به شرکت را در سامانه ثبت شرکتها به ثبت رسانده و مدارک موردنیاز را در سامانه بارگذاری کنید.

– ارسال مدارک: پس از اینکه درخواست ثبت شرکت که در سامانه ثبت کرده‌اید، موردتایید واقع‌شد، باید کلیه مدارک خواسته‌شده را به اداره ثبت شرکتها ارسال کنید تا موردبررسی قرارگیرند.

ثبت‌کردن شرکت
ثبت‌کردن شرکت

سخن پایانی

فرایند تاسیس و ثبت شرکت در عین ساده بودن، از جزئیات و ظرافت‌های بسیاری برخوردار است و چنانچه با ضوابط و قوانین تاسیس شرکت آشنایی نداشته‌باشید، می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد. به دلیل پیچیده، زمان‌بر و تخصصی‌بودن روند ثبت شرکت و امکان رد درخواست درصورت وجود کوچک‌ترین ایراد در پرونده، توصیه می‌شود این کار را به کارشناسان باتجربه و متخصص ما بسپارید.

شرکت خوارزمی ثبت با یک دهه تجربه همواره بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات را در سریع‌ترین زمان ممکن به مشتریان خود ارائه می‌دهد. برای دریافت مشاوره در این مورد که کدام‌یک از شرکت‌های تجاری برای کسب‌وکار و تجارت شما بهتر و مناسب‌تر است، می‌توانید با کارشناسان مجموعه ما تماس گرفته و اطلاعات موردنیاز خود را دریافت کنید.

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان