راهنمای ثبت محصول تجاری

واحد‌های صنعتی و تولیدی جزء واحد‌هایی هستند که بیش از هر واحد دیگری به ثبت محصول تجاری می‌پردازند. با پیشرفت بشر و افزایش سطح نیاز‌های او، محصولات زیادی توسط واحد‌های صنعتی جهت برطرف کردن این نیاز‌ها تولید می‌شوند. برخی از این محصولات دارای شکل‌ها و طرح‌های منحصر به فردی بوده و می‌توانند بخش مهمی از نیاز‌های انسان را برطرف کنند. از این رو واحد تولید‌کننده محصول فوق لازم است در جهت ثبت آن محصول تجاری اقدام نماید.

در این مقاله از سایت ثبت خوارزمی می‌خواهیم به معرفی ثبت محصول تجاری، اهمیت آن و چگونگی به ثبت رساندن یک محصول بپردازیم. اگر در این خصوص سؤالی داشتید، حتماً فرم مشاوره رایگان سایت را پر کنید. کارشناسان حقوقی ثبت خوارزمی در اسرع وقت با شماره تلفن شما تماس خواهند گرفت.

فرم درخواست مشاوره رایگان

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

منظور از ثبت محصول تجاری چیست؟

ثبت محصول تجاری به این معناست که تولید‌کننده کالا یا محصول از طریق تشریفات قانونی اقدام به ثبت کالا یا محصول مورد نظر کند. در واقع تولید‌کننده و صاحب محصول تجاری از طریق طی کردن برخی مراحل و شرایط ویژه یا اقدام به این کار می‌کند. بدین ترتیب، فرد متقاضی به محصول تجاری مورد نظر رسمیت قانونی بخشیده و مالکیت معنوی آن را به خود اختصاص می‌دهد.

با ثبت محصول تجاری، مالکیت معنوی طرح محصول مورد نظر به تولید‌کننده داده می‌شود. در نتیجه تولید‌کننده دیگری قادر به تولید محصول تجاری فوق نخواهد بود. این تشریفات قانونی از طریق انجام امور اداری و قانونی در سامانه مالکیت معنوی انجام می‌شود. این سامانه به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تعلق داشته و زیر نظر او کار می‌کند.

گواهی ثبت محصول تجاری و کالای تولیدی

حال که در مورد ثبت محصول تجاری و هدف از انجام آن می‌دانید، بهتر است با گواهی ثبت محصول نیز آشنا شوید. تولید‌کننده‌ها و صاحبان محصول تجاری، بعد از انجام تشریفات قانونی مربوط به ثبت، یک گواهی دریافت می‌کنند. این گواهی همانند یک مجوز یا مدرک خاص است که نشان می‌دهد کالا به صورت قانونی به ثبت رسیده و دارای مالک معنوی است.

اخذ این گواهی برای هر محصولی باعث می‌شود که محصول فوق از حقوق قانونی برخوردار شود. این گواهی تنها بعد از طی مراحل ثبت محصول تجاری، فراهم آوردن مدارک و پرداخت هزینه‌ها انجام خواهد شد. این گواهی امکان پیگیری‌های حقوقی و قانونی را در صورت سوء استفاده از محصول تجاری میسر می‌کند.

اهمیت ثبت محصول تجاری

شاید پیش خودتان فکر کنید که اصلاً ثبت محصول تجاری چه اهمیتی دارد و چرا باید نسبت به ثبت یک محصولی اقدام کنیم؟ در دنیای امروزه با وجود پیشرفت تکنولوژی و افزایش محصولات تجاری، باز هم کپی‌هایی از طرح‌های مخصوص به جهت انجام سوء استفاده صورت می‌گیرد. همچنین ممکن است زمانی که تولید‌کننده‌ای یک محصول را تولید می‌کند، واحد دیگری نیز همان محصول را تولید نماید. در این صورت مالکیت معنوی محصول زیر سؤال می‌رود.

متأسفانه تا ثبت محصول تجاری به صورت رسمی و قانونی صورت نگیرد، امکان هیچگونه پیگیری حقوقی و قانونی وجود نخواهد داشت. بنابراین اگر محصول تجاری خود را ثبت مالکیت معنوی نکرده‌اید، هر واحد تولیدی دیگری می‌تواند از روی محصول شما کپی کرده و آن را به نام خود وارد بازار نماید. بنابراین ثبت محصول تجاری به شدت می‌تواند میزان سوء استفاده‌ها از تولید یک محصول خاص را کاهش دهد. همچنین اگر در این شرایط سوء استفاده‌ای نیز رخ دهد، امکان پیگیری کامل آن و مجازات افراد متخلف از طریق قانون وجود خواهد داشت.

سامانه ثبت محصول تجاری و تولیدی

اگر قصد ثبت محصول تجاری خود را دارید، ابتدا باید با سامانه‌ای که برای این کار تدارک دیده شده است، آشنا شوید. امروزه بیشتر امور اداری به صورت الکترونیکی در آمده‌اند که از طریق سامانه‌ها انجام می‌شوند. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز دارای سامانه ثبت مالکیت معنوی به آدرس https://iripo. ssaa.ir/ جهت ثبت مالکیت معنوی محصولات تجاری است.

در واقع اگر قصد ثبت کردن محصول تجاری تولید شده توسط واحد صنعتی خود را دارید، ابتدا باید به این سامانه مراجعه نمایید. برای استفاده از سامانه مالکیت معنوی ابتدا باید در آن ثبت نام کرده و دارای حساب کاربری و رمز عبور شوید. در غیر این صورت نمی‌توانید از خدمات آن بهره ببرید.

برای ثبت نام در سامانه مالکیت معنوی جهت ثبت محصول تجاری، در صفحه اول وارد بخش ثبت نام متقاضی شوید. با وارد شدن به این بخش اطلاعات خود را تکمیل کرده و حساب کاربری و کد شناسایی دریافت کنید. خوشبختانه در همان مرحله اول، یک فیلم آموزشی را می‌توانید مشاهده کنید که نحوه صحیح ثبت نام در سامانه را آموزش می‌دهد. بنابراین جهت ثبت نام در سامانه با هیچ مشکلی مواجه نخواهید شد.

مدارک و شرایط لازم برای ثبت محصول تجاری

در تمام سامانه‌های رسمی کشور جهت ثبت محصول تجاری، ثبت برند، ثبت شرکت یا هر نوع ثبت دیگری به ارائه مدارک خاصی نیاز است. در واقع بدون این مدارک نمی‌توانید امور قانونی مربوط به این فرایند را به سرانجام برسانید. برای ثبت محصول تجاری لازم است ابتدا طرح محصول شما نو و جدید باشد. یعنی اگر محصول شما قبل توسط واحد دیگری دقیقاً با همان مشخصات تولید شود، امکان ثبت آن وجود نخواهد داشت. همچنین برای ثبت این محصول بهتر است مدارک زیر را ارائه دهید.

• کپی مدارک هویتی طراح محصول شامل شناسنامه، کارت ملی و…

• ارائه نمونه محصول تجاری و عکس آن در ۶ زاویه مختلف

• آگهی روزنامه رسمی تأسیس شرکت و آخرین تغییرات شرکت برای اشخاص حقوقی

• رسید پرداخت مربوط به تمامی هزینه‌های ثبت محصول تجاری و صدور گواهی آن

اگر در خصوص ثبت محصول تجاری و مدارک و شرایط مورد نیاز برای آن به راهنمایی بیشتری نیاز داشتید، با کارشناسان حقوقی در ارتباط باشید. برای این کار تنها کافیست با شماره تلفن‌های موجود در سایت تماس گرفته و سؤالات خود را از کارشناسان ثبت خوارزمی بپرسید.

نحوه ثبت محصول تجاری چگونه است؟

برای ثبت محصول تجاری ابتدا باید مراحل مربوط به آن را به صورت قانونی طی کنید. در این بخش می‌خواهیم به صورت مفصل به نحوه ثبت کردن محصول تجاری بپردازیم.

۱) ابتدا وارد سامانه مالکیت معنوی شده و ثبت نام خود را انجام دهید. بعد از انجام ثبت نام، گزینه ورود اعضاء در صفحه اول را بزنید.

۲) در کادر‌های نشان داده شده نام کاربری، رمز عبور و کد امنیتی مشخص شده را درج کرده و گزینه ورود به سامانه را بزنید.

۳) در صفحه جدید باز شده در قسمت راست آن گزینه ثبت اظهارنامه طرح صنعتی را انتخاب کنید.

۴) در این مرحله لازم است موافقت خود را با تعهدنامه ثبت محصول مورد نظر اعلام کرده و به مراحل بعد بروید.

۵) در صفحه بعدی، گزینه ثبت اظهارنامه جدید را انتخاب نمایید. در صفحه بعدی لازم است اطلاعات کامل مربوط به محصول تولیدی یا طرح صنعتی خود را درج کنید.

۶) در مرحله بعدی اطلاعات شخصی مربوط به متقاضی باید وارد شود. اطلاعاتی همانند نام و نام خانوادگی، آدرس محل سکونت، تاریخ تولد، کد ملی و…

۷) گزینه افزودن و سپس گزینه ضمائم را انتخاب نمایید. در این بخش لازم است مدارک مربوطه را بارگذاری کنید.

۸) بعد از بارگذاری مدارک، هزینه‌های لازم را پرداخت کنید. در این صورت ثبت محصول شما به پایان می‌رسد.

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت ثبت خوارزمی به نحوه ثبت محصول تجاری، مدارک و شرایط لازم برای این نوع ثبت پرداختیم. همچنین سامانه مالکیت معنوی را معرفی کرده و مراحل ثبت محصول در آن را بررسی کردیم. در اگر در خصوص طی کردن مراحل ثبت محصول تجاری در سامانه مالکیت معنوی به راهنمایی نیاز داشتید، با کارشناسان حقوقی در ارتباط باشید.

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان