مدت زمان ثبت برند

مدت زمان ثبت برند

چکیده مقاله

اگر تصمیم گرفته اید برای توسعه کسب و کار، تبلیغات، بازاریابی و برندسازی اقدام به ثبت نشان تجاری محصولات و خدمات خود نمایید. یکی از نخستین سوالاتی که برای شما مطرح می شود این است که ثبت برند چقدر طول می کشد؟ ثبت برند چقدر زمان می برد؟
ثبت شرکت دانش بنیان

مدت زمان ثبت برند

اگر تصمیم گرفته اید برای توسعه کسب و کار، تبلیغات، بازاریابی و برندسازی اقدام به ثبت نشان تجاری محصولات و خدمات خود نمایید. یکی از نخستین سوالاتی که برای شما مطرح می شود این است که مدت زمان ثبت برند چقدر است؟

تعریف برند:

برند (با نام های دیگر نمانام، نشان تجاری، مارک) می تواند نام، لوگو، طرح، عبارتی باشد که خصوصیات محصولات و خدمات خاصی را به مشتری معرفی می کند. در گذشته مردم توجهی به برند محصولات نداشتند و از ظاهر هر محصولی که خوششان می آمد اقدام به خرید آن می کردند.

اما این روزها توجه به برند در بازار تجاری افزایش یافته است و مشتریان وقتی یک برند را می شناسند و به آن اعتماد پیدا می کنند، حاضر هستند محصولات آن برند را حتی با قیمت بالاتری خریداری کنند ولی از ویژگی هایی که از برند مورد نظر توقع دارند برخوردار شوند.

دلایل ثبت برند:

 • پس از ثبت برند مالکیت انحصاری آن به شما تعلق می گیرد و دیگران نمی توانند محصولاتشان را با برند ثبت شده توسط شما روانه بازار کنند.
 • وقتی جوامع به سمت تولیدات انبوه گام برمی دارند، مشتری با طیف وسیعی از محصولات مواجه می شود و انتخاب کردن برایش سخت می شود. برند وسیله ای است که مشتری به راحتی می تواند بین محصولات و خدمات مقایسه نماید و انتخاب بهتری داشته باشد.
 • ثبت برند ارزش افزوده ای برای شرکت محسوب می شود که می تواند تاثیر بسزایی در افزایش درآمد و بهبود وضعیت مالی شرکت داشته باشد.
 • با ثبت برند امکان واگذار کردن نمایندگی یا دریافت نمایندگی از شرکتهای معتبر برای شما فراهم می شود.
 • برای صادرات محصولات به خارج از کشور، تبلیغات در رسانه ها بصورت فراگیر و بازاریابی ثبت برند لازم می باشد.

مراحل ثبت برند:

 • ثبت برند یا نشان تجاری از طریق مراجعه به سامانه مرکز مالکیت معنوی صورت می گیرد، در نخستین قدم به سامانه مرکز مالکیت معنوی مراجعه نمایید.
 • اظهارنامه را در سامانه پر کنید.
 • مدارک را تهیه کنید، اسکن نمایید و در سامانه بارگذاری کنید.
 • پس از مدت زمان یکماه که بررسی های لازم از سمت کارشناسان مرکز مالکیت معنوی صورت گرفت و برند مورد نظر تایید شد، مدارک را جهت تکمیل پرونده به سازمان ارسال نمایید.
 • پرداخت مبلغ هزینه ثبت برند را در این مرحله انجام دهید.
 • ثبت برند مورد نظر باید در دو مرحله و فاصله زمانی یکماهه (۳۰ روز) در روزنامه رسمی چاپ شود تا اگر شخص حقیقی یا حقوقی اعتراضی مبنی بر ثبت برند داشته باشد، اعلام نماید.

مدت زمان ثبت برند : مدت زمان اعتبار گواهینامه ثبت برند

پس از مراحل عنوان شده در بالا، گواهینامه ثبت برند با اعتبار ده ساله به نام متقاضی که می تواند شخص حقیقی یا حقوقی باشد صادر می شود.

مدت زمان ثبت برند

پروسه ی ثبت برند حدود دو ماه به طول می انجامد، البته مواردی همچون انتخاب نام مناسب برای برند، استعلام نام برند قبل از ثبت، تنظیم صحیح اظهارنامه ثبت برند و … در مدت زمان ثبت برند موثر هستند.

ظرف دو الی سه ماه کاری زمان از طریق کارشناس رسیدگی شده و نتیجه ثبت یا رد آن مشخص می شود.

پس از رسیدگی در صورت ثبت تشکیل پرونده توسط وکیل با مدارک دریافت شده ابتدای قرارداد از موکل انجام شده و مراتب ثبت و واریز مبلغ نهایی به موکل اطلاعرسانی می شود .

پس از واریز مبلغ نهایی توسط موکل به حساب دفتر

 • از طریق سایت روزنامه رسمی قوه قضائیه روزنامه رسمی ابتدایی علامت و واریز میلغ ( اینترنت بانک )انجام می شود.
 • پس صدور روزنامه طی ۱۰ روز کاری از طریق سایت زمان یک ماه علامت شروع میشود .
 • پس از طی یک ماه از صدور روزنامه رسمی وارد پرونده در سایت اداره مالکیت صنعتی شده توسط شماره اظهارنامه و رمز آن مبلغ نهایی بابت ده ساله انحصاری شده ( اینترنتی ) واریز میشود
 • طی ۷ الی۱۰ روزکاری آگهی دوم صادر و وارد سایت روزنامه رسمی شده و مبلغ روزنامه دوم نیز(اینترنتی ) واریز می شود.
 • طی ۱۰ روز کاری پس از صدور روزنامه دوم توسط وکیل پرونده یک نمونه کپی از کلیه (آگهی تقاضای ثبت اولیه و روزنامه اول و آگهی ثبت دوم و روزنامه رسمی دوم ) مراجعه به اداره مالکیت صنعتی درخواست پروانه ده ساله انجام می پذیرد .
 • ظرف یک الی دو روز کاری پروانه صادر شده و اتمام کار و تحویل مدارک به موکل اطلاع رسانی می شود .

توجه

شما میتوانید از طریق فرم روبه رو درخواست خود را ارسال کنید تا مشاورین ما در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.
نکته : تمامی مشاوره ها به صورت رایگان انجام میشود.
فرم درخواست ثبت برند | فرم زیر را کامل کنید تا در کوتاه ترین زمان ممکن مشاورین ما با شما تماس حاصل فرمایند.

مقالات پایین ،پیشنهاد خوانندگان این مقاله برای مطالعه است.

معرفی سایت مجوز کسب و کار

سایت مجوز کسب و کار سامانه ای است که در خصوص ارائه انواع مجوز به کسب و کارها فعالیت دارد. اشخاص حقیقی و حقوقی برای ان که بتوانند یک کسب و کار راه اندازی کرده و به کسب درآمد برسند، باید مجوز داشته باشند. مجوز لازم برای هر کس و کار از طرف نهاد و […]

راهنمای اخذ مجوز صنایع دستی

افرادی که در حوزه های مربوط به صنایع دستی فعال هستند، باید مجوز مربوط به این حوزه را دریافت کنند. تمامی کسب و کارها در سراسر کشور صرف نظر از نوع فعالیتشان، حتما باید مجوزهای مربوطه را از سازمان های ذیربط اخذ کنند. در واقع هیچ فردی حق ندارد بدون کسب مجوز به کسب و […]

راهنمای اخذ مجوز تولید از وزارت صنایع

متقاضیانی که قصد راه اندازی واحد تولیدی را دارند باید جهت اخذ مجوز تولید از وزارت صنایع اقدام کنند. بسیاری از متقاضیان این سوال را می پرسند که آیا در ابتدای شروع فعالیت هم نیاز به اخذ مجوز است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله. حتی اگر شما هیچ گونه اقدام عملی […]

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان