فواید ثبت شرکت چیست؟

فواید ثبت شرکت

چکیده مقاله

ثبت نمودن شرکت در اداره ثبت شرکت ها از شروط تاسیس هیچ یک از شرکت ها نیست و شرکتها با رعایت شروط تعیین شده در قانون، تاسیس شده به شمار می آیند و دارای شخصیت حقوقی می شوند. لکن به عنوان یک ضرورت قانونی باید ثبت گردند که در واقع این ثبت پیامدهایی را به دنبال خواهد داشت.
فواید ثبت شرکت

فواید ثبت شرکت

فواید ثبت شرکت : ثبت نمودن شرکت در اداره ثبت شرکت ها از شروط تاسیس هیچ یک از شرکت ها نیست و شرکتها با رعایت شروط تعیین شده در قانون، تاسیس شده به شمار می آیند و دارای شخصیت حقوقی می شوند. لکن به عنوان یک ضرورت قانونی باید ثبت گردند که در واقع این ثبت پیامدهایی را به دنبال خواهد داشت. با توجه به اهمیت شرکت های تجاری و پیامدهایی که متعاقب آن به وجود خواهد آمد، از جمله دارا بودن شخصیت حقوقی، دولت می بایست تا حد امکان بر تاسیس آنان کنترل کند تا ابزاری جهت سوء استفاده نباشد.

قانون ضوابط بسیاری جهت شرکت های تجاری مقرر کرده است که رعایت هر یک از آنان به نوبه خویش ضروری می باشد. اما یک بررسی و بازرسی دقیق و کلی در آغاز تشکیل شرکت الزامی است تا مشخص گردد ایجاد این شخصیت حقوقی، با رعایت قوانین می باشد که مقرر گردیده یا خیر و آن به ثبت رساندن شرکت ها خواهد بود .با ثبت شرکت و موسسات تجاری، تمامی فعالیت های تجاری و غیر تجاری شرکت به شکل رسمی و قانونی انجام گردیده و از اعتبار بیشتری بهره مند خواهد شد.

از سوی دیگر فعالیت با عنوان شرکت به دلیل مزایایی که قانون جهت شرکت ها پیش بینی نموده است –مانند اعطای وام و حمایت هایی که از اشخاص حقوقی به عمل می آورد ،موجب اطمینان خاطر شرکت ها جهت فعالیت با امنیت شغلی بیشتر نسبت به فعالیت شخصی می گردد. همچنین با ثبت شرکت و موسسات تجاری ، شرکت ها می توانند در مناقصات و مزایدات حضور یافته که سود فراوانی را برای طرفین معامله در بر خواهد داشت.

فواید ثبت شرکت

فواید ثبت شرکت

،شرکت ها تشکیل شده از تعدادی عضو که پس از به ثبت رسیدن می توانند به صورت قانونی به فعالیت خود ادامه دهند و یا در صورتی که شرکت را به ثبت نرسانده باشند می توانند به صورت قهری به فعالیت خود ادامه دهند .حال به طور اختصار مزایا و معایب شرکت ها را  مورد بررسی قرار می دهیم.

 

فواید ثبت شرکت از جمله:

 • انجام فعالیت های شرکت به صورت قانونی : تمام فعالیت ها و کارهایی که می خواهیم در زمینه ی کار و تجارت انجام دهیم اگر در قالب شرکت انجام شود حالت رسمی پیدا کرده و دارای ارزش بیشتری می شود ،قانون بر فعالیت این شرکت ها نظارت دارد و همه فعالیت ها باید مطابق با قانون پیش روند در این صورت افراد و شرکت ها بیشتر تمایل دارند با شما همکاری کنند .
 • تمام اعضا نسبت به فعالیت های شرکت مسئول هستند : زمانیکه شرکتی را به ثبت می رسانیم سود و زیان  و تمام فعالیت هایی  که در شرکت اتفاق می افتد بر عهده ی یک شخص نیست بلکه کلیه ی اعضای شرکت مسئول آن هستند .
 • تمام اعضا از حقوق قانونی بهره مند هستند و قانون از انها حمایت می کند : زمانیکه شراکت اعضا به صورت قانونی باشد هرگاه مشکلی بین اعضا پیش بیاید از طریق قانون می توانند حل و فصل کنند .
 • با ثبت شرکت می توانند در مناقصات و مزایده ها شرکت کنند : افراد به صورت شخصی نمی توانند در مزایدات و مناقصات شرکت کنند بلکه باید در قالب شرکت در این مناقصات شرکت کنند .
 • شرکت های بزرگ و برند ها، نماینده گی خود را به شرکت ها می دهند : اگر شخصی بخواهد از یکی از شرکت های معتبر نماینده گی بگیرد و با ان شرکت کار کند ابتدا باید شرکت خود را به ثبت برساند زیرا این نماینده گی ها با شرکتها راحتتر کار می کنند .
 • تمام اطلاعات مربوط به شرکت ها باید واضح و کامل باشد : پس از اینکه شرکت خود را به ثبت رساندید باید هیچ گونه ابهامی راجع به شرکت برای افرادی که می خواهند با شرکت کار کنند وجود نداشته باشد ،شرکتها  موظف هستند تمام اطلاعات مورد نیاز را در روزنامه های کثیر الانتشار به چاپ برسانند .
 • با ثبت شرکت ها می شود از مزایای دریافت وام و اعتبارات استفاده کرد : برخی از امتیازات و وام ها به اشخاص داده نمی شود و فقط در قالب شرکت می شود از این تسهیلات و امتیازات برخوردار شد .
 • با ثبت شرکت می توان با سایر کشور ها مبادلات تجاری داشت .

ثبت شرکت

 • شرکت به فعالیت شرکت اعتبار می دهد: به یاد داشته باشید که شرکت های ثبت شده در واقع یک پیام مهم برای مخاطبین، جامعه مشتریان، تامین کنندگان، زنجیره تامین و البته شرکای تجاری خود دارند و آن هم این است که ما اعتبار قانونی داریم و تمامی خدمات و فعالیت های ما زیر نظر قانون و با پشتوانه دولت انجام می شود و شما می توانید با خیال آسوده با ما تعامل ، همکاری و از ما خرید داشته باشید. و هر چه قدر از تاریخ ثبت شرکت ها بگذرد به اعتبار شرکت افزوده می شود.
 • قراردادهای شرکت اعتبار زیادی خواهند داشت: وقتی شرکتی ثبت می شود برای این شرکت یک کد اقتصادی صادر می شود و خود شرکت نیز یک شناسه ملی خواهد داشت که در تمامی قرارداد ها و تعاملات کاری این دو شماره درج خواهد شد. طبیعی است شرکت هایی که با این کدها قرارداد امضا می کنند به خوبی شناخته شده هستند. مشتریان شما می توانند با استعلام این کد ها از وضعیت مالیاتی و اعتباری شما اطمینان پیدا کنند، سابقه فعالیت شما و حتی میزان سابقه شما را ببینند و به راحتی به شما اطمینان پیدا کنند.
 • امکان عقد قراردادهای بزرگ: احتمالا به خوبی تا این جای مطلب متوجه این موضوع شده اید که وجود اعتبار قانونی باعث می شود قراردادهای بزرگتری داشته باشید. در اصل عقد قرار داد و داشتن مشتریان بزرگتر شاید نیازمند تلاش برای یافتن مشتریان جدید باشد. اما گاها شانس هایی هم وجود دارد که خود آنها به سمت شما می آیند.
 • امکان استفاده از دانش و تخصص دیگران: تردیدی نیست که برای انجام برخی از فعالیت ها نیاز به تخصص و دانش های متفاوت و متنوعی است. یک تا چند نفر هم معمولا این دانش ها و تخصص ها را یکجا ندارند و عموما برای جبران نداشته های خود مجبور هستند تا از دانش دیگران استفاده کنند. ضمن اینکه بعضا در طول فعالیت ها به هر دلیل شاید خودتان نتوانید برخی از امور را دنبال کنید و نیاز داشته باشید که برخی افراد کمک هایی به شما بکنند. ثبت شرکت به شما این امکان را می دهد که به راحتی بتوانید از تخصص افراد دیگر در شرکت خودتان استفاده کنید. شما این افراد را استخدام می کنید و به دلیل هویت قانونی این افراد با خیال راحت برای شما کار خواهند کرد. حتی شما می توانید در زمینه های دیگر هم ورود پیدا کرده و از تخصص افراد جدید برای این زمینه ها استفاده کرده و دامنه فعالیت شرکت خود را هر روز گسترده تر کنید. باور کنید یا نه تمامی شرکت های بزرگ دنیا با همین تکنیک موفق شده اند تا این حد بزرگ شده و فعالیت های متنوعی را انجام دهند.

توجه

شما میتوانید از طریق فرم روبه رو درخواست خود را ارسال کنید تا مشاورین ما در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.
نکته : تمامی مشاوره ها به صورت رایگان انجام میشود.
با پر کردن فرم زیر، پاسخ خود مبنی بر " مدت زمان انجام"، "هزینه" و "مدارک لازم" را بروی تلفن همراه خود دریافت نمایید.

مقالات پایین ،پیشنهاد خوانندگان این مقاله برای مطالعه است.

معرفی سایت مجوز کسب و کار

سایت مجوز کسب و کار سامانه ای است که در خصوص ارائه انواع مجوز به کسب و کارها فعالیت دارد. اشخاص حقیقی و حقوقی برای ان که بتوانند یک کسب و کار راه اندازی کرده و به کسب درآمد برسند، باید مجوز داشته باشند. مجوز لازم برای هر کس و کار از طرف نهاد و […]

راهنمای اخذ مجوز صنایع دستی

افرادی که در حوزه های مربوط به صنایع دستی فعال هستند، باید مجوز مربوط به این حوزه را دریافت کنند. تمامی کسب و کارها در سراسر کشور صرف نظر از نوع فعالیتشان، حتما باید مجوزهای مربوطه را از سازمان های ذیربط اخذ کنند. در واقع هیچ فردی حق ندارد بدون کسب مجوز به کسب و […]

راهنمای اخذ مجوز تولید از وزارت صنایع

متقاضیانی که قصد راه اندازی واحد تولیدی را دارند باید جهت اخذ مجوز تولید از وزارت صنایع اقدام کنند. بسیاری از متقاضیان این سوال را می پرسند که آیا در ابتدای شروع فعالیت هم نیاز به اخذ مجوز است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله. حتی اگر شما هیچ گونه اقدام عملی […]

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان