کد اقتصادی چیست|مزایای کد اقتصادی

کد اقتصادی کدی است که نقش کد ملی اشخاص حقیقی را برای کسب و کار‌ها و واحد‌های اقتصادی ایفا می‌کند. به این کد، شماره اقتصادی نیز می‌گویند. این شماره اقتصادی توسط سازمان امور مالیاتی کل کشور به کسب و کار‌های مختلف داده می‌شود. هم اشخاص حقیقی و هم اشخاص حقوقی می‌توانند نسبت به اخذ این کد اقدام کنند. البته اخذ این کد به مدارک و شرایط ویژه‌ای نیاز دارد. همچنین باید از طریق سامانه دریافت آن، نسبت به اخذ آنلاین این کد اقدام نمایید.

در این مقاله از سایت ثبت خوارزمی قصد داریم ابتدا به معرفی این کد و سپس مزایای مهم اخذ آن بپردازیم. در صورت داشتن هرگونه سؤالی فرم مشاوره رایگان سایت را پر کنید. کارشناسان حقوقی در اسرع وقت با شماره تلفن شما تماس خواهند گرفت.

فرم درخواست مشاوره رایگان

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

کد اقتصادی چیست؟

کد اقتصادی چیستکد اقتصادی، کدی ۱۲ رقمی است که به واحد‌های صنعتی، کسب و کار‌های متعدد اختصاص داده می‌شود. هر شخص حقیقی یا حقوقی که مشغول به تولید و توزیع کالا و یا ارائه برخی خدمات باشد، باید این کد را دریافت کند. مرجع صدور این کد، سازمان امور مالیاتی کشور است. این شماره همانند کد ملی عمل می‌کند. در واقع با استفاده از این کد می‌توان تمامی اطلاعات مربوط به نوع فعالیت و ویژگی‌های یک واحد اقتصادی را دریافت کرد.

همان طور که قبلاً اشاره شد، هم اشخاص حقیقی و هم اشخاص حقوقی می‌توانند جهت اخذ این کد اقدام کنند. نکته‌ای که بسیار حائز اهمیت می‌باشد این است که شخص دیگری نمی‌تواند از شماره اقتصادی شخص دیگر استفاده کند. در واقع استفاده از مزایای شماره اقتصادی مربوط به واحد دیگری، جرم محسوب می‌شود. بنابراین هر شخص باید از مزایای کد خویش بهره ببرد.

داشتن کد اقتصادی چه اهمیتی دارد؟

شاید برای شما نیز سؤال باشد بدانید که داشتن کد اقتصادی برای یک واحد کسب و کار چه اهمیتی دارد؟ اصلاً چرا باید نسبت به اخذ این کد اقدام کنیم؟ دریافت آن برای انجام اموری نظیر تنظیم دفاتر قانونی یا صدور فاکتور رسمی لازم نیست. اما این بدین معنی نیست که دریافت آن بلااستفاده است.

هر کسب و کار و واحد اقتصادی اگر بخواهند در راه پیشرفت و توسعه قدم بردارد، به این شماره نیاز خواهد داشت. از این گذشته، با استفاده از این شماره اقتصادی می‌توان کلیه اطلاعات مربوط به یک واحد اقتصادی را به صورت کامل استعلام گرفت. با این رقم می‌توان اطلاعات مربوط به ویژگی‌های یک کسب و کار، زمینه فعالیت، وضعیت پرداخت مالیات و… را دریافت کرد. به همین دلیل است که نظارت بر امور واحد‌های اقتصادی با شماره اقتصادی آسان‌تر و بهینه‌تر می‌شود.

مزایای کد اقتصادی برای کسب و کار‌ها

مزایای کد اقتصادی برای کسب و کار‌هاحال که با کد اقتصادی و میزان اهمیت اخذ آن آشنا شدید، بد نیست در مورد مزایای مهم دریافت آن نیز بدانید. مزایای شماره اقتصادی، مهم‌ترین عواملی هستند که اشخاص حقیقی و حقوقی جهت دریافت آن اقدام می‌کنند. به همین دلیل است که اکثر اشخاص حقیقی و حقوقی ترجیح می‌دهند برای کسب و کار خود حتماً این کد را داشته باشند. در ادامه این مطلب مهم‌ترین مزایای اخذ شماره اقتصادی را بررسی خواهیم کرد.

جهت اخذ شماره اقتصادی و دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این کد می‌توانید با کارشناسان حقوقی ثبت خوارزمی در ارتباط باشید. کارشناسان حقوقی می‌توانند اطلاعات مفید و جامعی را در مورد این کد و نحوه اخذ آن در اختیار شما قرار دهند.

امکان صادرات و واردات کالا با کد اقتصادی

امکان صادرات و واردات کالا با کد اقتصادییکی از مهم‌ترین اختیاراتی که با اخذ کد اقتصادی در اختیار واحد‌های اقتصادی قرار می‌گیرد، امکان صادرات و واردات کالا است. امروزه بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای کسب و کار هستند، به امر صادر و واردات مشغول می‌باشد.

برای صادرات و واردات کالا، علاوه بر شماره اقتصادی داشتن برخی از مدارک دیگر نیز لازم است. اما شماره اقتصادی نیز ضروری می‌باشد. تا زمانی که شخصی کد مربوطه نداشته باشد، نمی‌تواند به صادرات یا ترخیص کالا از گمرک بپردازد. بنابراین برای این کار داشتن آن ضروری است.

امکان شرکت کردن در انواع مناقصه‌ها و مزایده‌ها

کسب و کار‌ها با داشتن کد اقتصادی می‌توانند در مناقصه‌ها و مزایده‌های مختلف شرکت کنند. مناقصه‌ها و مزایده‌های دولتی و خصوصی اختیارات و فرصت‌های ویژه یا در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی قرار می‌دهند. با استفاده از این مناقصه‌ها و مزایده‌ها می‌توانید شانس شرکت در پروژه‌های بزرگ دولتی و بین‌المللی را داشته باشید.

در واقع مناقصه و مزایده می‌توانند راه پیشرفت و توسعه را برای کسب و کار‌های مختلف به شدت همواره کنند. اما امکان شرکت در هیچ کدام از مناقصه‌ها و مزایده‌ها بدون داشتن شماره اقتصادی امکان‌پذیر نیست. پس اگر قصد شرکت در پروژه‌های بزرگ را دارید، اخذ این شماره فراموش نشود.

عقد قرارداد‌های مهم دولتی و بین‌المللی

کد اقتصادی باید در سربرگ معاملات، قرارداد‌ها و صورتحساب‌های مهم مربوط به واحد اقتصادی درج شود. این بدین معناست که عقد قرارداد‌های مهم تجاری دولتی و بین‌المللی بدون داشتن شماره اقتصادی امکان‌پذیر نیست. زمانی که برای عقد یک قرارداد بزرگ و سودده تجاری اقدام می‌کنید، شرکت مقابل از شما کد مورد نظر  طلب می‌کند. زیرا شرکت‌هایی که این کد را دارند، جنبه رسمی‌تری خواهند داشت. در صورت نداشتن کد ممکن است به راحتی یک قرارداد مهم و پر بازده را از دست بدهید. بنابراین توصیه می‌کینم که هرگز چنین ریسکی را انجام نداده و فوراً جهت اخذ کد اقدام نمایید.

افزایش اعتبار و امکان جذب سرمایه هر چه بیشتر

یکی از مهم‌ترین و مفیدترین مزایای اخذ کد اقتصادی، افزایش اعتبار شخص و جذب راحت‌تر سرمایه است. مسلماً سرمایه‌داران قبل از آن که در کسب و کاری سرمایه‌گذاری کنند، ابتدا در مورد میزان اعتبار آن تحقیق خواهند کرد. هیچ سرمایه داری حاضر نیست در یک کسب و کار نامعتبر و غیر رسمی سرمایه‌گذاری کند. درنتیجه کسب و کار‌هایی که فاقد شماره اقتصادی هستند، بسیار کمتر موفق به جلب توجه سرمایه‌داران می‌شوند. در عوض کسب و کار‌هایی که دارای شماره مربوطه هستند، در حوزه تجارت از اعتبار بسیار بیشتری برخوردار می‌باشد. در نتیجه این واحد‌های اقتصادی به راحتی می‌توانند بیشترین سرمایه را جذب کرده و پیشرفت کنند.

تنظیم اظهارنامه مالیاتی و بهره‌مندی از معافیت‌های مالیاتی

شاید یکی از بهترین مزایای داشتن کد اقتصادی را بتوان کاهش مشکلات مالیاتی، شفافیت مالیاتی و بهره‌مندی از معافیت‌های مالیاتی دانست. همان طور که اشاره کردیم، مرجع ذیصلاح صدور شماره اقتصادی، سازمان امور مالیاتی کشور است. این سازمان خود تحت نظر وزارت اقتصاد و امور دارای فعالیت می‌کند.

سازمان امور مالیاتی با استفاده از شماره اقتصادی می‌تواند بر وضعیت پرداخت مالیات‌ها و میزان بدهی‌های کسب و کار‌های مختلف نظارت کند. در نتیجه اشخاصی که دارای این شماره هستند، از شفافیت مالیاتی بالایی برخوردار می‌باشند. در واقع با وجود این شماره، امکان بروز اشتباه مالیاتی بسیار کم است. بنابراین کسب و کار‌ها نیازی نیست نگران جریمه‌های مالیاتی و یا تخلفات مربوط به آن باشند.

مورد دیگری که بسیار مهم است، بهره‌مندی از معافیت‌ها و بخشودگی‌های مالیاتی با کد مالیاتی یا همان اقتصادی است. اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای این رقم هستند، به راحتی می‌توانند از معافیت‌هایی که توسط سازمان امور مالیاتی ایجاد می‌شود، بهره ببرند. این مورد خود موجب کاهش مالیات قابل پرداخت توسط کسب و کار‌های مختلف خواهد شد.

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت ثبت خوارزمی به معرفی کامل کد اقتصادی و اهمیت اخذ این کد پرداختیم. همچین مزایای اخذ آن را به صورت کامل بررسی کردیم. اگر در خصوص اخذ این کد به راهنمایی نیاز دارید، حتماً با شماره تلفن‌های موجود در سایت تماس بگیرید. کارشناسان حقوقی می‌توانند به تمامی سؤالات و ابهامات شما در این زمینه پاسخ دهند.

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان