هزینه تغییر آدرس شرکت

یکی از تغییرات مهمی که ممکن است در بسیاری از شرکت‌ها رخ دهد، تغییر آدرس شرکت است. زمانی که یک شرکت ثبت می‌شود، تمامی اطلاعات اولیه آن در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها ثبت خواهد شد. اما مشخصاً به مرور زمان تغییرات گسترده‌ای در شرکت ایجاد می‌شود. اما مسأله این است که ایجاد در تغییر در شرکت حتماً باید به اطلاع سامانه ثبت شرکت‌ها نیز برسد. تغییر آدرس شرکت نیز یکی از این تغییرات قابل ثبت است. اما برای ثبت تغییر آدرس به چه مدارکی نیاز است؟ اصلاً چگونه باید آدرس یک شرکت را تغییر دهیم؟ هزینه ثبت تغییر آدرس شرکت چقدر می‌باشد؟

در این مقاله از سایت ثبت خوارزمی می‌خواهیم به صورت اختصاصی به باید و نباید‌های تغییر دادن آدرس شرکت بپردازیم. اگر در این مورد به راهنمایی بیشتری نیاز داشتید، فرم مشاوره رایگان سایت را پر کنید. کارشناسان حقوقی در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

فرم درخواست مشاوره رایگان

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

تغییر آدرس شرکت چیست؟

تغییر آدرس شرکت یکی از تغییراتی است که در بند سوم اساسنامه رخ می‌دهد. در بند سوم اساسنامه شرکت می‌توان نشانی قانونی مربوط به شرکت را مشاهده کرد. حال برخی از شرکت‌ها و مؤسسه‌های تجاری و غیرتجاری بعد از ثبت ممکن است به دلایل مختلف اقدام به تغییر آدرس کنند. یعنی مکان یا ساختمان خود را تغییر دهند. این مورد در شرکت‌هایی که در مکان‌های اجاره‌ای اقامت دارند، بیشتر رخ می‌دهد. همچنین شرکت ممکن است به جهت توسعه کار خود در یک محیط بزرگتر و بهتر دست به این تغییر دهد.

در هر صورت تغییر آدرس شرکت باید طبق مراحل و اقدامات خاصی انجام شده و به صورت رسمی در سامانه ثبت شود. در غیر این صورت تغییر شرکت به رسمیت شناخته نخواهد شد. در قانون، آدرسی که در سامانه ثبت شرکت‌ها ثبت شده است به عنوان نشانی قانونی شخص حقوقی شناخته می‌شود. بنابراین اگر در این خصوص تغییری صورت گیرد، باید روند آن کاملاً قانونی باشد.

نحوه تغییر آدرس شرکت چگونه است؟

شاید فکر کنید که تغییر آدرس شرکت آسان بوده و به اقدامات خاصی نیاز ندارد. اما این طور نیست. جهت ثبت هر تغییری در شرکت باید اعضای و شرکای اصلی شرکت موافق ایجاد آن تغییر باشند. در نتیجه تشکیل مجمع عمومی برای این کار الزامی است.

همچنین برای ایجاد این تغییرات باید مدارک خاصی را به سامانه اداره ثبت شرکت‌ها ارائه دهید. زیرا تغییرات بر اساس این مدارک صورت می‌گیرند. مورد بعدی ثبت آگهی تغییر آدرس شرکت در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار است که یکی از مهم‌ترین مراحل این روند می‌باشد.

اگر در پروسه تغییر دادن آدرس شرکت و ثبت قانونی آن به راهنمایی نیاز دارید، اصلاً نگران نباشید. زیرا کارشناسان حقوقی زبده مؤسسه ثبت خوارزمی در کنار شما هستند. جهت اخذ تمامی خدمات مربوط به تغییرات شرکت تنها کافیست با شماره تلفن‌های موجود در سایت تماس حاصل نمایید.

مدارک لازم برای تغییر آدرس شرکت کدامند؟

جهت ثبت تغییر آدرس شرکت باید مدارک خاصی را به سامانه اداره ثبت شرکت‌ها ارائه دهید. این مدارک شامل موارد زیر هستند:

• ارائه اساسنامه شرکت

• تصویر مدارک شناسایی مربوط به کلیه اعضاء و شرکای شرکت

• کدپستی محل جدید

• ارائه اظهارنامه جهت مشخص کردن میزان سهم هر فرد در شرکت

• سه نسخه صورتجلسه که تمامی اعضاء و شرکای شرکت و هیئت مدیره آن را امضاء کرده باشند.

• تصویر آگهی تأسیس شرکت

• ارائه اصل وکالتنامه دادگستری جهت داشتن نماینده قانونی یا وکیل

• تصویر روزنامه رسمی شرکت

• ارائه مستندات تشریفات جهت دعوت از اعضای شرکت

• تصویر آخرین تغییرات شرکت

مراحل تغییر آدرس شرکت

برای تغییر آدرس شرکت و ثبت آن باید یکسری اقدامات خاص طی مراحلی انجام شوند. در این بخش می‌خواهیم به مراحل تغییر دادن آدرس شرکت بپردازیم.

۱) اولین قدم برای ثبت تغییر آدرس شرکت، تشکیل مجمع عمومی فوق‌العاده است. برای این کار طبق اساسنامه باید تشریفات دعوت از تمام یا اکثریت شرکاء و اعضای شرکت به عمل آید.

۲) بعد از تشکیل مجمع عمومی فوق‌العاده، باید صورتجلسه تغییر آدرس تدوین شود. تمامی اعضای هیئت مدیره و اعضای حاضر در مجمع باید صورتجلسه را امضاء کنند.

۳) در مرحله بعد باید به سامانه اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه کرده و تمامی مدارک به همراه صورتجلسه در این سامانه ثبت شوند.

۴) بعد از تأیید درخواست، مدارک باید به صورت فیزیکی توسط اداره پست به اداره ارسال شوند.

۵) در این مرحله پیش‌نویس آگهی تغییرات شرکت صادر شده و همراه با پرینت آن می‌توانید به اداره ثبت شرکت مراجعه کنید.

۶) در این مرحله پیش‌نویس آگهی تغییر آدرس شرکت را تکمیل کرده و هزینه‌های مربوطه را پرداخت نمایید.

۷) بعد از اتمام این مراحل، آگهی تغییرات شرکت در روزنامه رسمی در عرض یک هفته منتشر خواهد شد.

اگر تغییر آدرس شرکت از یک شهر به شهر دیگر باشد، مرجع ثبتی در این مورد متفاوت خواهد بود. در این حالت شماره ثبت شرکت نیز تغییر خواهد کرد. در این مورد پیشنهاد می‌کنیم مقاله \”شماره ثبت شرکت چیست\” را مطالعه کنید.

هزینه تغییر آدرس شرکت چقدر است؟

بسیاری از افراد در مورد هزینه تغییر آدرس شرکت سؤال دارند. نمی‌توان هزینه ثابتی را برای انجام این امور اداری در نظر گرفت. زیرا هزینه‌های تغییرات مربوط به آدرس شرکت شامل موارد متعددی می‌شود. چاپ آگهی در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار، تنظیم صورتجلسه، هزینه آماده‌سازی مدارک، هزینه پست و… جزء این هزینه‌ها هستند. کم و زیاد شدن این هزینه‌ها بیشتر بستگی به نرخ تعرفه روزنامه رسمی و کثیرالانتشار مورد نظر دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه دقیق ثبت تغییر آدرس شرکت می‌توانید از طریق فرم مشاوره رایگان با کارشناسان حقوقی در ارتباط باشید.

لزوم ثبت تغییر آدرس شرکت در اداره مالیات

یکی دیگر از اقداماتی که بعد از تغییر آدرس شرکت باید انجام دهید، ثبت این تغییر در اداره مالیات است. توجه داشته باشید که باید این کار را بعد از اتمام مراحل قانونی در اداره ثبت شرکت‌ها انجام دهید. با اتمام این مراحل و انتشار آگهی روزنامه رسمی، می‌توانید جهت تغییر آدرس به اداره مالیات مراجعه کنید. برای ثبت این تغییرات در اداره مالیات داشتن آگهی چاپ شده روزنامه الزامی است.

نکات مهم تدوین صورتجلسه تغییر آدرس شرکت

یکی از چالش‌ها و مشکلات اساسی افراد در ثبت تغییر آدرس شرکت، تنظیم و تدوین صورتجلسه تغییرات است. دقت کنید که این صورتجلسه با توجه به نوع شرکت و قالب آن فرق می‌کند. مثلاً صورتجلسه شرکت سهامی خاص با شرکت مسئولیت محدود متفاوت است. بنابراین در تنظیم و ارسال صورتجلسه باید به برخی از نکات مهم دقت داشته باشید. این نکات عبارتند از:

• صورتجلسه حتماً باید در سه نسخه تنظیم شود.

• امضای همه اعضای شرکت و هیئت مدیره در تمامی صفحات مربوط به صورتجلسه الزامی است.

• سربرگ و لوگوی شرکت باید در برگه مربوط به صورتجلسه ثبت شده باشد.

• اگر تغییر آدرس محدود باشد یعنی در یک خیابان از یک کوچه به کوچه دیگر باشد، نیازی به تشکیل مجمع عمومی نیست. اما صورتجلسه باید تنظیم شود.

• صورتجلسه تنظیم شده نهایتاً سه روز مهلت دارد که به سازمان ثبت شرکت ارسال شود. در واقع تا سه روز باید بارکد پستی آن به ثبت برسد. بنابراین مراقب باشید که در این ایام با تعطیلات مختلف مواجه نشوید. در غیر این صورت مجبور به تنظیم مجدد صورتجلسه خواهید بود.

• در برگه صورتجلسه تمامی اعضای شرکت باید میزان سهم خود از شرکت را یادداشت کرده و حتماً آن را امضاء کنند.

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت ثبت خوارزمی به تغییر آدرس شرکت و چگونگی ثبت آن در سامانه ثبت شرکت‌ها پرداختیم. همچنین مدارک لازم برای این کار و نحوه تنظیم صورتجلسه را نیز توضیح دادیم. بهتر است جهت تنظیم صورتجلسه از کارشناسان و مشاوران حقوقی زبده در این زمینه کمک بگیرید. کارشناسان مؤسسه ثبت خوارزمی در تمامی مراحل ثبت تغییرات شرکت در کنار شما خواهند بود.

در حال ارسال
نظرات کاربر
( رای)
این مقاله را نیز مطالعه کنید  راهنمای اخذ مجوز از صنایع (اخذ جواز تأسیس از سازمان صنعت، معدن و تجارت)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان