بررسی حقوق هیئت مدیره شرکت سهامی خاص

اعضای هیئت مدیره شرکت سهامی خاص

آشنایی با حقوق هیئت مدیره شرکت سهامی خاص

اغلب مواقع یکی از چالش‌هایی که کاربران با آن مواجه شده‌اند، درباره تفاوت‌ها و تشابه‌های اساسنامه شرکت‌های سهامی خاص و عام می‌باشد. از جمله مباحث چالش برانگیز برای کاربران درباره هیات مدیره می‌باشد. به طور کلی مهم‌ترین رکن در شرکت‌های سهامی عام و خاص هیئت مدیره است. هیئت مدیره متشکل از افرادی است که نماینده سهامداران در شرکت هستند. اعضای هیئت مدیره از میان سهامداران شرکت انتخاب می‌شوند.

فرم درخواست مشاوره رایگان

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

تمام اعضای هیئت مدیره در شرکت سهامی خاص دارای حقوقی هستند که در اساسنامه شرکت به آن اشاره شده است. از جمله حقوق هیئت مدیره شرکت سهامی خاص می‌توان به نحوه انتخاب، شرایط انتخاب، مرجع انتخاب، مسئولیت هیئت مدیره، حدود و اختیارات هیات مدیره، حق الزحمه هیئت مدیره، تعداد اعضای هیئت مدیره و عزل و نصب آنها اشاره کرد. پاسخ به تما‎م دغدغه‌ها و پرسش‌ها درباره انواع شرکت‌های تجاری، ثبت شرکت، هیأت مدیره، هیات عامل و ارکان اصلی اساسنامه در سایت ثبت خوارزمی بوده، فقط کافی است با پرکردن فرم مشاوره، با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید.

شرکت سهامی خاص

بررسی حقوق هیئت مدیره شرکت سهامی خاص در قانون تجارت

قبل از پرداختن به حقوق هیئت مدیره شرکت سهامی خاص، بهتر است نگاهی اجمالی به شرکت سهامی خاص داشته باشیم. به طور کلی قوانین مربوط به شرکت‌های تجاری مانند سهامی خاص در لایحه اصلاحی قانون تجارت پیش‌بینی شده است. شرکت‌ سهامی خاص یک شرکت تجاری است که تمامی سرمایه آن توسط شرکا (حداقل ۳ نفر) تامین می‌شود و بر خلاف شرکت سهامی عام فاقد پذیره‌نویسی می‌باشد. مسئولیت هر یک از اعضای شرکت سهامی به اندازه سرمایه‌شان است. با توجه به اینکه در این نوع شرکت‌ها تعداد شرکا کم بوده و نسبت به سهامی عام گستردگی کمتری داشته، اعضای این شرکت‌ها اغلب رابطه خویشاوندی دارند. مانند سایر شرکت‌ها یکی از مهم‌ترین ارکان شرکت سهامی خاص، هیات مدیره می‌باشد. احتمالا سوالی که در ذهن‌تان متبادر می‌شود، این است که اعضای هیئت مدیره چه کسانی هستند؟

در قانون تجارت ایران مواد ۱۰۷ تا ۱۴۳ به مبحث هیات مدیره اختصاص دارد. بر همین اساس و طبق پیش‌بینی‌های انجام شده در قانون تجارت، اعضای هیئت مدیره متشکل از کسانی است که سرمایه شرکت را تامین کرده‌اند. در واقع آنها موسسان شرکت هستند که اعضای آن نباید کمتر از ۳ نفر باشد. مورد بعدی که در قانون تجارت در خصوص شرکت‌های سهامی به آن اشاره شده، درباره حقوق هیئت مدیره شرکت سهامی خاص و همچنین اختیارات اعضای آن می‌باشد.

اعضای هیئت مدیره شرکت سهامی خاص

حقوقی که قانون تجارت به اعضای هیأت مدیره شرکت سهامی خاص داده است

حقوق، حدود و اختیارات هیات مدیره شرکت سهامی خاص، در ماده ۱۰۷ لایحه اصلاحی قانون تجارت آمده است. در حقیقت این اولین ماده است که در آن به وظایف هیئت مدیره شرکت سهامی خاص اشاره شده است. طبق این ماده مهم‌ترین وظیفه هیئت مدیره، اداره شرکت و نظارت بر امور جاری می‌باشد. معمولا دو نوع سیستم مدیریتی در شرکت‌های سهامی خاص وجود دارد که شامل هیات مدیره و مجمع است. اولین حقوقی که در شرکت‌های سهامی خاص برای هیئت مدیره در نظر گرفته شده، چنانچه گفتیم تعداد اعضای آن است که حداقل ۳ عضو نیاز دارد. اعضا طی اولین جلسه مجمع از میان سهامداران به مدت ۲ سال انتخاب می‌شوند. البته ماده ۱۰۸ و ۱۰۹ قانون تجارت صراحتا مشخص کرده که اعضای انتخاب شده توسط مجمع عمومی موسس یا عادی مجددا می‌توانند در هیئت مدیره ابقا شوند.

اصولا هیات مدیره در شرکت سهامی خاص نماینده شرکت محسوب می‌شوند که کلیه اختیارات لازم برای اداره شرکت را دارند؛ ولی تصمیمات و حقوق آن‌ها در محدوده اساسنامه شرکت است و نباید از آن چارچوب خارج شوند. اگر به ماده ۱۰۷ اصلاحیه قانون تجارت رجوع کنید، مقررات و حقوق مختلفی را برای اعضای هیأت مدیره تعیین شده است. این مقررات تمام چارچوب‌ها، وظایف و حدود آن‌ها را مشخص می‌نماید.

حقوق هیات مدیره شرکت سهامی خاص

حق الزحمه مدیران شرکت سهامی خاص چگونه تعیین می‌شود

گاهی از هیات مدیره به عنوان مدیران شرکت نیز یاد می‌شود و برخی مواقع با این عنوان شناخته می‌شوند. حقوق هیئت مدیره شرکت سهامی خاص فقط محدود به اختیارات و وظایف آنها نمی‌شود؛ بلکه درباره حق الزحمه آنان نیز در مجمع عمومی عادی تصمیم‌گیری می‌شود. زمانی که صحبت از حقوق و حق الزحمه مدیران شرکت می‌شود، باید به یک نکته مهم توجه کنید که دو نوع مدیر در شرکت سهامی خاص وجود دارد که عبارت هستند از: مدیران موظف و مدیران غیر موظف. مدیران موظف کسانی هستند که علاوه بر مدیر بودن، عضو هیئت مدیره نیز هستند.

لایحه قانونی ۱۳۴۷ برای این دسته از مدیران حق الزحمه پیش‌بینی نکرده و حقوق آن‌ها تابع قواعد عام درج شده در ماده ۱۲۹ می‌باشد. مبلغ پرداختی به اعضای هیئت مدیره بیشتر از عنوان “حق جلسات” استفاده می‌شود. مدیران غیر موظف به کسانی اشاره دارد که فقط به عنوان مدیر انتخاب شده‌اند و هیچ سمت دیگه‌ای به عهده ندارند. حق الزحمه این افراد در مجمع عمومی عادی تعیین می‌شود. شاید با خواندن این مطالب، احساس کنید که قوانین مربوط به هیئت مدیره شرکت‌های سهامی پیچیدگی‌های زیادی دارد و دچار سردرگمی شوید. برای آشنایی بیشتر با اساسنامه شرکت سهامی خاص، به ثبت خوارزمی مراجعه کنید. کارشناسان این مجموعه افراد متخصصی هستند و می‌توانند به سوالات شما پاسخ دهند.

وظایف هیئت مدیره

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان