ثبت مؤسسه آموزشی

ثبت مؤسسه آموزشی اولین و مهم‌ترین قدم برای تأسیس مؤسسه آموزشی است. مؤسسه‌های آموزشی معمولاً به دو گروه تقسیم می‌شوند. گروه اول مؤسسه‌هایی هستند که سود به دست آمده از مؤسسه برایشان مهم نیست. یعنی سود مؤسسه در بین شرکاء تقسیم نمی‌شود. اما گروه دوم مؤسسه‌هایی‌اند که سود به دست آمده از فعالیت‌های مؤسسه را در بین شرکاء تقسیم می‌کنند.

مؤسسه‌های آموزشی معمولاً در گروه دوم قرار می‌گیرند. این مؤسسه‌ها برای ثبت به مدارک، شرایط و مجوز‌های خاصی نیاز دارند و ثبت آن‌ها به همین سادگی‌ها نیست. در این مقاله از سایت ثبت خوارزمی می‌خواهیم به چگونگی ثبت مؤسسه آموزشی بپردازیم. اگر در این خصوص سؤالی دارید فرم مشاوره رایگان سایت را پر کنید تا مشاوران حقوقی در اسرع وقت با شماره شما تماس گیرند.

فرم درخواست مشاوره رایگان

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

ثبت مؤسسه آموزشی چیست؟

ثبت مؤسسه آموزشی فرایندی است که در آن مؤسسه آموزشی به عنوان یک واحد اقتصادی در اداره ثبت شرکت‌ها به صورت رسمی ثبت می‌شود. مؤسسه‌های آموزشی، واحد‌های اقتصادی هستند که تفاوت زیادی با شرکت‌ها دارند. هدف از تأسیس شرکت‌ها کسب سود و به دست آوردن منافع مالی است. اما مؤسسه‌های آموزشی در کنار اهداف گسترده و فعالیت‌هایی که دارند به کسب سود نیز می‌پردازند. به صورت کلی مؤسسه‌های آموزشی از نظر نوع فعالیت، نوع مالکیت و نوع آموزش دسته‌بندی می‌شوند.

ثبت مؤسسه آموزشی بر اساس نوع فعالیت شامل آموزش در بخش تحصیلی و آکادمیک و آموزش مهارت‌های کاربردی و عملی می‌شود. نوع آموزش مؤسسه می‌تواند حضوری یا غیرحضوری (آنلاین) باشد. مؤسسه‌ها بر اساس نوع مالکیت در اختیار بخش خصوصی، دولتی و یا تعاونی هستند.

دلایل ثبت مؤسسه آموزشی

تمامی مؤسسه‌های آموزشی جهت تأسیس و انجام فعالیت‌های آموزشی و صدور مدارک مختلف برای متقاضیان باید به صورت رسمی ثبت شوند. ثبت مؤسسه آموزشی اجازه فعالیت به صورت قانونی و رسمی را به مؤسسه‌های آموزش می‌دهد. ثبت مؤسسه آموزشی این امکان را در اختیار مؤسسه قرار می‌دهد که بتواند از تسهیلات دولتی و وام‌های بانکی به راحتی استفاده کند.

همچنین امکان صدور مدرک برای کارآموزان تنها از طریق ثبت رسمی امکان‌پذیر است. بسیاری از مؤسسات آموزشی بزرگ و معتبر کشور که دارای شعب مختلف در سراسر ایران هستند، به صورت رسمی ثبت شده‌اند. بنابراین اگر مؤسسه را ثبت نکنید امکان فعالیت گسترده و ایجاد شعب مختلف را نخواهید داشت. افزایش اعتبار مؤسسه و درآمد و سوددهی آن از دیگر مزایای ثبت مؤسسه است.

موضوع فعالیت مؤسسه‌های آموزشی جهت ثبت

موضوع فعالیت مؤسسه باید قبل از ثبت مؤسسه آموزشی مشخص شود. موضوع فعالیت مؤسسه به نوعی اهداف و سازوکار مؤسسه تعیین خواهد کرد. همچنین تمامی مؤسسه‌هایی که دارای موضوع فعالیت‌های زیر هستند باید نسبت به اخذ مجوز اقدام نمایند. این موضوعات به صورت زیر هستند.

• انجام مشاوره و کلیه خدمات مربوط به اعزام دانشجو‌ها به خارج از کشور جهت ادامه تحصیل

• تأسیس و تشکیل انواع فدراسیون‌های ملی مربوط به ورزش‌های دانشگاهی

• ارائه مشاوره و خدمات در زمینه فعالیت‌های آموزش عالی و پژوهشی، فناوری و امور دانشجویی

• تأسیس مراکز تحقیقاتی دولتی و غیردولتی، دانشگاه‌ها، پژوهشکده‌ها و…

• انجام کلیه تحقیقات علمی به صورت ملی و بین‌المللی با همکاری محققان، متخصصان و نهاد‌های اجرایی علمی و پژوهشی

• مؤسسه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های دانشگاهی

• ایجاد یا توسعه واحد آموزش عالی یا مؤسسه تحقیقاتی

• مؤسسه‌هایی جهت برگزاری دوره‌های تخصصی و کاربردی کوتاه مدت

مدارک مورد نیاز برای ثبت مؤسسه آموزشی

ثبت مؤسسه آموزشی همانند ثبت بسیاری از مؤسسه‌های دیگر نیازمند ارائه برخی از مدارک و اسناد مشخص است. بدون ارائه این مدارک نمی‌توانید شرکت خود را در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت نمایید. مدارک لازم برای ثبت مؤسسه‌های آموزشی به صورت زیر هستند.

• ارائه کپی شناسنامه تمامی شرکای مؤسسه به همراه کارت پایان خدمت آن‌ها

• دریافت دو نسخه از تقاضانامه ثبت مؤسسه از اداره ثبت شرکت‌ها و امضای آن توسط شرکای مؤسسه

• تنظیم صورت جلسه مجمع عمومی حداقل در دو جلد

• اخذ و ارائه مجوز‌های لازم مرتبط با موضوع فعالیت مؤسسه

• تنظیم و ارائه اساسنامه مؤسسه در دو نسخه و امضای تمامی برگ‌های آن توسط کلیه اعضاء و شرکاء

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مدارک لازم برای تأسیس مؤسسه آموزشی مقاله مدارک لازم برای ثبت مؤسسه آموزشی چیست؟  را مطالعه کنید. همچنین می‌توانید از طریق شماره تلفن‌های موجود در سایت با کارشناسان حقوقی ثبت خوارزمی در تماس باشید.

مجوز‌های لازم برای ثبت مؤسسه آموزشی

برای ثبت مؤسسه آموزشی ابتدا لازم است یکسری مجوز‌ها از سازمان‌ها و ارگان‌های مربوطه اخذ شوند. اگر مؤسسه در زمینه آموزش آکادمیک و تحصیلات دانش‌آموزان فعالیت داشته باشد باید‌زا سازمان آموزش و پرورش مجوز دریافت کند. در مقابل مؤسسه‌هایی که آموزش آکادمیک را به دانشجویان ارائه می‌کنند، باید از وزارت علوم و تحقیقات مجوز خود را دریافت نمایند.

مؤسسه‌ها جهت آموزش مهارت‌های کاربردی و عملی نیاز به اخذ مجوز از سازمان فنی و حرفه‌ای خواهند داشت. بنابراین مؤسسه‌ها قبل از اقدام به ثبت و برای انجام تمامی فعالیت‌ها به این مجوز نیاز خواهند داشت.

نحوه فرآیند ثبت مؤسسه آموزشی چگونه است؟

نحوه ثبت مؤسسه آموزشی تفاوت زیادی با ثبت سایر شرکت‌ها و مؤسسه‌ها ندارد. برای اینکار ابتدا لازم است مدارک لازم برای ثبت مؤسسه و مجوز‌های لازم را اخذ کنید. سپس به سامانه اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه نمایید. گزینه درخواست ثبت مؤسسه را انتخاب کرده و اطلاعات شخصی خودتان را وارد کنید.

هم مؤسسین و هم وکیل مؤسسه می‌تواند جهت ثبت مؤسسه اقدام نماید. سپس فرم ثبت مؤسسه در اختیارتان قرار می‌گیرد. در این فرم باید کلیه اطلاعات مربوط به مؤسسه آموزشی را وارد نمایید. نام مؤسسه، نوع قالب آن، مشخصات شرکاء، سمت هر شخص و… جزء این اطلاعات هستند. پس از درج اطلاعات خواسته شده، نوبت به بارگذاری مدارک می‌رسد.

برای ثبت مؤسسه آموزشی مدارک خواسته شده در سامانه را به دقت و با وضوح بالا بارگذاری کرده و کد رهگیری را دریافت کنید. اگر پرونده شما قبول شود، باید مدارک را با پست به آدرس داده شده در تأییدیه پذیرش ارسال نمایید. پس از تأیید مدارک، نوبت به چاپ آگهی تأسیس در روزنامه رسمی رسیده و مؤسسه در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت نهایی خواهد شد.

هزینه ثبت مؤسسه آموزشی چقدر است؟

هزینه ثبت مؤسسه آموزشی بستگی به نوع اساسنامه، تعداد شرکاء، میزان سرمایه اولیه (حق الثبت)، نوع روزنامه رسمی و… دارد. اگر جهت ثبت از مؤسسه حقوقی یا وکیل یاری بگیرید باید کارمزد و دستمزد ثبت را نیز به هزینه‌های خود اضافه کنید.

با این اوصاف نمی‌توان هزینه ثابت و مشخصی را برای ثبت مؤسسه آموزشی در نظر گرفت. جهت اطلاع از جدیدترین تعرفه‌های مربوط به ثبت انواع مؤسسه آموزشی می‌توانید با کارشناسان حقوقی در ارتباط باشید. مشاوران حقوقی می‌توانند شما را در تنظیم بودجه خود راهنمایی کنند.

ثبت مؤسسه آموزشی چقدر طول می‌کشد؟

ثبت مؤسسه آموزشی معمولاً بین یک ماه الی ۴۰ روز ممکن است طول بکشد. اگر تمامی مدارک شما آماده باشند و روند ثبت را بدون هیچ مشکل و چالشی طی کرده باشید، طی یک ماه مؤسسه شما ثبت می‌شود. اگر دانش حقوقی کافی جهت انجام امور اداری را ندارید، پس باید منتظر طولانی شدن روند ثبت باشید. بهترین روش برای کوتاه کردن روند ثبت، یاری گرفتن از افراد متخصص و باتجربه در امور ثبت مؤسسه است.

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت ثبت خوارزمی به صورت کامل به معرفی مؤسسه‌های آموزشی و نحوه ثبت آن‌ها پرداختیم. ثبت مؤسسه آموزشی به مدارک و شرایط ویژه خود نیاز داشته و این ثبت می‌تواند مزایای زیادی در اختیار مؤسسه قرار دهد. جهت ثبت مؤسسه می‌توانید به سامانه اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه نمایید.

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان