مراحل پرداخت حق تمبر نقل و انتقال سهام شرکت‌ها

جهت دانلود فایل آموزشی PDF مراحل پرداخت حق تمبر اینجا کلیک کنید.

پرداخت حق تمبر نقل و انتقال سهام شرکت‌ها یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که انتقال‌دهندگان سهام باید انجام دهند. در واقع انجام هرگونه تغییرات در شرکت ابتدا نیازمند پرداخت مالیات آن به سازمان امور مالیاتی کشور است. پرداخت حق تمبر یک نوع پرداخت مالیات محسوب می‌شود. در گذشته پرداخت این حق به صورت دستی و حضوری به اداره مالیات کل کشور انجام می‌شد. اما امروزه مراحل ثبت این نوع پرداخت از طریق سامانه امور مالیاتی کشور صورت می‌گیرد.

در این مقاله از سایت ثبت خوارزمی می‌خواهیم به صورت اختصاصی به بررسی مراحل و قدم و به قدم پرداخت حق تمبر نقل و انتقال سهام بپردازیم. در صورت داشتن هرگونه ابهامی می‌توانید فرم مشاوره رایگان سایت را پر کرده و منتظر تماس کارشناسان حقوقی در اسرع وقت بمانید.

فرم درخواست مشاوره رایگان

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

نحوه پرداخت حق تمبر نقل و انتقال سهام به صورت مرحله به مرحله

نحوه پرداخت حق تمبر نقل و انتقال سهام طبق تبصره ۱ ماده ۱۴۳ قانون بر مالیات‌های مستقیم به صورت اینترنتی باید پرداخت شود. در واقع نحوه پرداخت حق تمبر برای شرکت‌های سهامی خاص تنها از طریق الکترونیکی امکان‌پذیر می‌باشد. از این رو ما در این مقاله از ثبت خوارزمی تنها به نحوه پرداخت الکترونیکی این مالیات پرداخته‌ایم. بنابراین اکیدا از مراجعه حضوری به اداره ثبت مالیاتی محل خود و پرداخت دستی خودداری کنید.

دقت کنید که تمامی مراحل پرداخت حق تمبر نقل و انتقال سهام بعد از ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها رخ خواهد داد. یعنی ابتدا باید تمامی تغییرات در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها ثبت شود، سپس مالیات آن پرداخت شود. بنابراین مراحل زیر بعد از اقدامات قانونی مراحل ثبت نقل و انتقال رخ خواهند داد.

مرحله اول: مراجعه به درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی

اولین قدم برای پرداخت حق تمبر نقل و انتقال سهام، مراجعه به سامانه مایتکس به نشانی https://my.tax.gov.ir است. این سامانه به شما این امکان را می‌دهد که تمامی انواع مالیات خود را بدون هیچ زحمتی و به صورت اینترنتی پرداخت نمایید. بعد از وارد شدن به صفحه سایت، بخش ورود به درگاه ملی به صورت پیش فرض انتخاب شده است.

در کادر اول شماره ملی، شماره فراگیر یا‌شناسه ملی خود را وارد نمایید. سپس در کادر دوم کلمه عبور، رمز عبور یا پسورد خود را بزنید. سپس در کادر سوم تصویر امنیتی که برای شما به نمایش در آمده است را تایپ نمایید. گزینه آبی رنگ ورود به درگاه ملی را بزنید.

برای وارد شدن به این سامانه و پرداخت حق تمبر نقل و انتقال سهام ابتدا باید در آن ثبت نام کرده باشید. اگر تاکنون ثبت نام نکرده‌اید، گزینه خاکستری رنگ دریافت اطلاعات کاربری را انتخاب کنید. اگر هم ثبت نام کرده‌اید و رمز عبورتان یادتان نیست، گزینه فراموشی کلمه عبور را بزنید.

مرحله دوم: دریافت و وارد کردن کد تأیید

در این مرحله از پرداخت حق تمبر نقل و انتقال سهام جهت تأیید هویت شما یک کد ۶ رقمی به شماره موبایلتان ارسال می‌شود. این کد ۶ رقمی یکبار مصرف بوده و تنها یک بار قابل استفاده است. توجه کنید این کد به شماره‌ای ارسال می‌شود که در هنگام ثبت نام از آن استفاده کرده‌اید. بنابراین حتماً باید شماره مورد نظر را حتماً در دسترس داشته باشید. کد ۶ رقمی را وارد کرده و گزینه آبی رنگ تأیید را بزنید.

مرحله سوم: مدیریت پرداخت و پذیرنده‌ها

در مرحله سوم پرداخت حق تمبر نقل و انتقال سهام وارد صفحه اصلی سامانه در حساب کاربری خود خواهید شد. در قسمت راست صفحه وارد بخش داشبورد مالیاتی خود شوید. در بخش داشبورد مالیاتی می‌توانید به انواع خدمات مالیاتی دست یابید. در این بخش، گزینه مدیریت پرداخت و پذیرنده‌ها را انتخاب کنید.

مرحله چهارم: پرداخت مالیات نقل و انتقال سهام

برای پرداخت حق تمبر نقل و انتقال سهام وارد صفحه مدیریت پرداخت‌ها خواهید شد. در سمت راست صفحه می‌توانید گزینه‌های متعدد خدمات مالیاتی نظیر پرداخت قبض‌های مالیات را مشاهده کنید. در میان گزینه‌ها، پرداخت مالیات نقل و انتقال سهام را یافته و بر روی آن کلیک کنید.

طبق تبصره ۱ ماده ۱۴۳ قانون مالیات‌های مستقیم، میزان مالیات نقل و انتقال سهام به میزان ۴% ارزش اسمی آنهاست. انتقال‌دهندگان باید قبل از انتقال سهام، نسبت به پرداخت مالیات آن به حساب سازمان امور مالیاتی کشور اقدام کنند.

مرحله پنجم: دریافت لیست نقل و انتقال

با وارد شدن به صفحه پرداخت مالیات نقل و انتقال سهام، باید منتظر بمانید تا لیست نقل و انتقال برای شما لود شود. برای پرداخت حق تمبر نقل و انتقال سهام دسترسی به اطلاعات این لیست مهم است. اطلاعات این لیست شامل‌شناسه درخواست، تعداد سهام، ارزش اسمی کل سهام، گیرنده سهام، تاریخ درخواست، مالیات منطقه و… می‌شود.

نکته مهم این است که باید اطلاعات موجود در لیست با اطلاعات ثبت شده توسط شما در اداره ثبت شرکت‌ها یکی باشد. بنابراین تمامی اطلاعات را به خوبی چک کرده و از صحت آن‌ها اطمینان حاصل کنید. اگر بین اطلاعات موجود در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها و اطلاعات این لیست مغایرت وجود داشت، از سایت خارج شوید. سپس بعد از نیم ساعت مجدداً به سایت مراجعه کنید.

مرحله ششم: تأیید اطلاعات و صدور قبض

بعد از آن که اطلاعات موجود در لیست نقل و انتقال را تأیید کردید، نوبت به پرداخت حق تمبر نقل و انتقال سهام می‌رسد. برای این کار بر روی گزینه صدور قبض در بخش عملیات کلیک کنید. در این مرحله اطلاعات مربوط به قبض مالیاتی به شما نشان داده خواهد شد. اطلاعات این قبض شامل‌شناسه قبض، سال عملکرد، تاریخ صدور، حوزه اداره مالیاتی و مقدار مالیات قابل پرداخت خواهد بود.

مرحله پنجم: پرداخت آنلاین

برای پرداخت حق تمبر نقل و انتقال سهام به صورت اینترنتی و غیرحضوری بر روی گزینه پرداخت آنلاین کلیک کنید. در این بخش وارد درگاه پرداخت بانکی خواهید شد. اطلاعات مربوط به شماره حساب بانکی و رمز پویای یکبار مصرف خود را وارد نمایید تا پرداخت انجام شود.

اگر در خصوص نحوه پرداخت حق تمبر نقل و انتقال سهام شرکت هر سؤالی داشتید، می‌توانید با کارشناسان حقوقی ثبت خوارزمی در ارتباط باشید. کارشناسان ثبت خوارزمی می‌توانند شما را در پرداخت انواع مالیات خود قدم به قدم راهنمایی کنند.

جمع‌بندی

پرداخت حق تمبر نقل و انتقال شرکت‌ها به صورت اینترنتی و در عرض چند دقیقه انجام خواهد شد. بنابراین اگر امور ثبتی مربوط به اداره ثبت شرکت‌ها را به خوبی انجام داده باشید، در پرداخت حق تمبر با چالشی مواجه نخواهید شد. اگر در خصوص پرداخت هر نوع مالیاتی جهت تغییرات شرکت و نقل و انتقال سهام آن به راهنمایی نیاز داشتید، با کارشناسان در تماس باشید. کارشناسان حقوقی ثبت خوارزمی همه روزه پاسخگوی سؤالات متقاضیان عزیز خواهند بود.

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان