ثبت نشان‌تجاری بین‌المللی

ثبت برند بین‌المللی مادرید

اشخاص‌حقوقی یا حقیقی که قصد معرفی‌کردن خدمات یا محصولات خود در یک کشور و جلوگیری از سوء‌استفاده‌های احتمالی از نشان‌تجاری خود را دارند، باید برای ثبت نشان‌تجاری در سطح کشوری اقدام کنند. برند بین‌المللی مبحثی جداست که به افراد برای معرفی‌کردن خدمات یا محصولات خود در سطح جهانی کمک می‌کند. تجار و شرکت‌های بین‌المللی که در زمینه صادرات و واردات کالا یا خدمات مختلف فعالیت می‌کنند، برای معرفی و تبلیغ‌ محصولات یا خدمات خود، به ثبت نشان‌تجاری بین‌المللی نیاز خواهندداشت.

فرم درخواست مشاوره رایگان

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

ثبت برند بین‌المللی جلوی کپی‌برداری یا سوء‌استفاده از نشان‌تجای توسط دیگر اشخاص‌حقیقی و حقوقی را هم می‌گیرد. البته هیچ الزام قانونی برای ثبت برند بین‌المللی وجود ندارد. بااین‌حال، این اقدام مزایای بسیاری برای مالک برند دارد. افزایش اعتبار و ارزش شرکت، جذب مشتریان بیشتر و درنتیجه دستیابی به درآمد و سود زیاد، ازجمله مزایای ثبت نشان‌تجاری بین‌المللی به شمار می‌روند. درحقیقت ثبت برند بین‌المللی، راهکاری هوشمندانه برای توسعه و ارتقای یک تجارت در سطح جهانی است.

اما برای ثبت نشان‌تجاری بین‌المللی باید چه اقداماتی انجام داد؟ در ادامه این مقاله، قصد داریم روند ثبت برند بین‌المللی را موردبررسی قراردهیم. چنانچه پس از مطالعه این مقاله درمورد نحوه به‌ثبت‌رساندن یک برند بین‌المللی سوالی داشتید، می‌توانید با کارشناسان خوارزمی ثبت تماس بگیرید تا به‌طورکامل شما را راهنمایی کنند.

ثبت برند بین‌المللی مادرید
ثبت برند بین‌المللی مادرید

ثبت برند مادرید چیست؟

 

روند ثبت نشان‌تجاری بین‌المللی در گذشته به این صورت بود که اشخاص‌حقیقی یا حقوقی باید به کشورهای مختلفی که قصد فعالیت بازرگانی در آنها را داشتند، مراجعه کرده و برند خود را در آن کشور به ثبت می‌رساندند. ثبت برند بین‌المللی طبق این روش، هزینه‌های مختلفی ازجمله هزینه ترجمه مدارک، ارسال اظهارنامه، ثبت‌نام و.. را به متقاضی تحمیل می‌کرد. درحال‌حاضر هیچ‌یک از این مشکلات برای ثبت برند بین‌المللی وجود ندارد.

با به‌وجودآمدن سیستم ثبت برند مادرید به کمک کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کنوانسیون پاریس، دیگر نیازی به مراجعه به کشورهای مختلف نخواهدبود و متقاضی ثبت نشان‌تجاری می‌تواند برند خود را به‌صورت یکجا در 86 کشور دنیا به‌ثبت‌برساند. برای ثبت برند بین‌المللی در سیستم مادرید، برند موردنظر ابتدا باید در کشور مبدا به ثبت رسیده‌باشد و سازمان بین‌المللی مالکیت‌معنوی، آن را به رسمیت بشناسد.

عضویت کشور ایران در کنوانسیون پاریس، این امکان را برای تجار ایرانی فراهم کرده‌است که با ثبت برند بین‌المللی خود در سیستم مادرید، بتوانند در 86 کشور دنیا به فعالیت‌های بازرگانی و واردات و صادرات بپردازند. از مهم‌ترین مزایای ثبت برند بین‌المللی ازطریق سیستم مادرید، می‌توان به مقرون به صرفه و آسان بودن فرایند ثبت برند اشاره کرد.

ثبت بین‌المللی نشان‌تجاری
ثبت بین‌المللی نشان‌تجاری

مدارک لازم برای ثبت برند بین‌المللی ازطریق سیستم مادرید

– در اولین قدم باید طی یک درخواست کتبی، از بین 86 کشور عضو کنوانسیون پاریس، کشورهای موردنظر خود که مایلید تحت حمایت آنها قرار بگیرید را بنویسید.

– تهیه معرفی‌نامه‌ای که روی سربرگ شرکت و دارای مهر شرکت بوده و کلیه مدیران و صاحبان امضا در شرکت، آن را امضا کرده‌باشند. (این مورد مربوط به اشخاص‌حقوقی یا شرکت‌هایی می شود که قصد ثبت برند بین‌المللی دارند).

– تمامی مدارکی که نشان‌دهنده ثبت برند در ایران باشد (ازجمله گواهی ثبت نشان‌تجاری در ایران).

– کارت‌بازرگانی (مختص اشخاص‌حقوقی)، کپی آگهی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت (چنانچه موجود است).

– سه نسخه از یکی از فرم‌های MM1، MM2 یا MM3 که می‌توانید از سامانه WIPO (سایت سازمان جهانی ثبت برند) بگیرید.

– رسید پرداخت هزینه‌ها به‌همراه امضا و مهر متقاضی ثبت نشان‌تجاری بین‌المللی. مبلغی که برای ثبت برند بین المللی باید پرداخت شود، به نوع شرکت و تعداد طبقات بستگی دارد.

روند ثبت برند بین‌المللی

مراحل ثبت نشان‌تجاری بین‌المللی در سیستم مادرید

– در اولین قدم باید وارد سامانه مالکیت معنوی جهانی WIPO شوید.

– در مرحله دوم، باید یک تقاضانه و یک فرم محاسبه هزینه به زبان انگلیسی یا اسپانیایی یا فرانسوی تهیه کنید. در تقاضانامه باید عناوین کشورهای موردنظر خود را وارد کنید. سپس باید تقاضانامه را در سایت بارگذاری نمایید.

– پس از اینکه تقاضانامه را بارگذاری کردید، باید تمام اسناد و مدارکی که مرتبط با ثبت نشان‌تجاری در ایران است را در سایت بارگذاری کنید.

– سپس باید یکی از فرم‌های MM1، MM2 یا MM3 را که تکمیل کرده‌اید، در سایت بارگذاری کنید. البته می‌توانید هر تمام فرم‌ها را تکمیل و بارگذاری نمایید.

– به‌عنوان آخرین اقدام برای ثبت نشان‌تجاری بین‌المللی، باید پس از کامل‌کردن فرم محاسبه هزینه‌ها، مبلغ مشخص‌شده که به فرانک سوییس است را در سایت پرداخت نمایید.

– در مرحله بعدی، درخواست ثبت نشان‌تجاری بین‌المللی توسط دفتر سازمان جهانی وایپو موردبررسی قرار می‌گیرد. چنانچه ایرادی در درخواست یا اسناد و مدارک وجود داشته‌باشد، به متقاضی اطلاع داده می‌شود و او باید ظرف مدت 3 ماه نسبت به رفع ایرادات و بارگذاری مجدد اظهارنامه اقدام کند. چنانچه هیچ ایرادی در تقاضانامه وجود نداشته‌باشد، نشان‌تجاری بین‌المللی به‌طور رسمی به ثبت رسیده و با ارسال ابلاغیه‎ای به کشورها (ازجمله ایران)، اطلاع داده می‌شود.

روند ثبت نشان‌تجاری بین‌المللی حداکثر 2 ماه از تاریخ ثبت تقاضانامه طول می‌کشد. برند تجاری بین‌المللی پس از ثبت‌شدن، ده سال اعتبار دارد و پس از آن، باید نسبت به تمدید آن اقدام کرد.

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان