نحوه اخذ کارت گواهی رانندگی بین‌المللی

دریافت آنلاین گواهینامه بین‌المللی چگونه است؟

اگر شما نیز جزء افراد عشق مسافرت با خودروی شخصی خودتان هستید، حتماً به یک کارت گواهی رانندگی بین‌المللی نیاز پیدا می‌کنید. گواهینامه بین‌المللی، گواهی است که به شما اجازه رانندگی در کشور‌های دیگر را می‌دهد. گواهینامه ملی رانندگی تنها جهت رانندگی در داخل کشور معتبر است. بنابراین شما با گواهینامه عادی نمی‌توانید در کشور دیگری رانندگی کنید.

مگر آنکه گواهی نامه خود را بین‌المللی کرده باشید. در ادامه می‌خواهیم به نحوه اخذ کارت گواهی رانندگی بین‌المللی به روش‌های مختلف بپردازیم. در صورت داشتن هر سؤال و ابهامی تنها کافیست فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ثبت خوارزمی در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

فرم درخواست مشاوره رایگان

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

کارت گواهی رانندگی بین‌المللی چیست؟

کارت گواهی رانندگی بین‌المللی چیست؟

کارت گواهی رانندگی بین‌المللی یا IPD، مجوزی است که شما با استفاده از آن می‌توانید در ۱۹۶ کشور مختلف دنیا رانندگی کنید. این کشور‌ها همگی جزء سازمان جهانی اتومبیلرانی هستند که کشور ایران نیز جزء این سازمان می‌باشد. جالب است بدانید که کشور‌های همسایه ایران نظیر:

 • ترکیه
 • عراق
 • تاجیکستان
 • ترکمنستان
 • ایالات متحده عربی
 • ارمنستان
 • آذربایجان
 • گرجستان
 • و… نیز این اتحادیه هستند. بنابراین با دریافت این کارت اعتباری یا دفترچه و سند می‌توانید با ماشین شخصی خود به این کشور‌ها سفر کنید. کارت گواهی رانندگی بین‌المللی با دو نوع اعتبار یک ساله و سه ساله برای خودروی شخصی، موتور سیکلت و ماشین سنگین صادر می‌شود.

روش‌های اخذ کارت گواهی رانندگی بین‌المللی

دریافت آنلاین گواهینامه بین‌المللی چگونه است؟

نحوه اخذ کارت گواهی رانندگی بین‌المللی به دو روش انجام می‌شود. برای این کار می‌توانید هم به صورت حضوری و هم به صورت غیرحضوری و آنلاین اقدام نمایید. اگر سرتان شلوغ است و زمان کافی برای مراجعه حضوری را ندارید، می‌توانید از طریق سامانه shop. taci.ir جهت دریافت گواهینامه درخواست دهید. البته روش حضوری نسبت به روش آنلاین مزیت خاصی دارد و آن هم تحویل سریع و یک ساعته گواهینامه رانندگی بین‌المللی به متقاضی است. یعنی کارت گواهینامه شما در عرض یک ساعت صادر می‌شود. اما در روش آنلاین این پروسه ممکن است ۳ الی ۱۰ روز طول بکشد. اما در نهایت گواهینامه با پست به دست شما خواهد رسید.

تمدید اعتبار کارت گواهی رانندگی بین‌المللی

کارت گواهی رانندگی بین‌المللی می‌تواند هم به صورت یک کارت اعتباری و هم به صورت یک دفترچه چند برگ صادر شود. این دفترچه‌ها به صورت ۵ الی ۲۵ برگی هستند. با وارد شدن شما به هر یک از کشور‌های اتحادیه، یک برگه از دفترچه شما کم می‌شود. پس از اتمام اعتبار کارت اعتباری یا اتمام برگه‌های دفترچه، حتماً باید جهت تمدید آن اقدام کنید.

فراموش نکنید که تمدید گواهی حتماً باید در ایران انجام شود. بنابراین شما نمی‌توانید زمانی که در یک کشور دیگر ساکن هستید، گواهینامه خود را تمدید کنید. در صورت اتمام اعتبار گواهینامه در کشور دیگر، حق رانندگی با هیچ وسیله نقلیه‌ای را نخواهید داشت.

چگونه حضوراً کارت گواهی رانندگی بین‌المللی را دریافت کنیم؟

نحوه اخذ کارت گواهی رانندگی بین‌المللی به صورت حضوری بسیار آسان است. برای این کار تنها کافیست به یکی از دفاتر اصلی کانون گردشگری و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنید. با ارائه مدارک خود به دفتر می‌توانید گواهینامه رانندگی بین‌المللی خود را در کمتر از یک ساعت دریافت نمایید. البته اگر قصد سفر به کشور دیگر با ماشین شخصی‌تان را دارید، حتماً باید ماشین خود را کاپوتاژ کنید. همچنین برای اجاره کردن ماشین در خارج از کشور به گواهینامه بین‌المللی رانندگی احتیاج خواهید داشت.

دریافت آنلاین گواهینامه بین‌المللی چگونه است؟

روش‌های اخذ کارت گواهی رانندگی بین‌المللی

اگر دسترسی لازم به دفاتر اصلی کانون گردشگری و اتومبیلرانی را ندارید، تنها کافیست به سامانه shop. taci.ir مراجعه کنید. برای دریافت کارت گواهی رانندگی بین‌المللی با این روش ابتدا باید در سامانه ثبت نام نمایید. بعد از اتمام ثبت نام و قبول شرایط و قوانین سامانه، مدارک لازم را جهت ارسال، اسکن کنید. سپس فرم‌هایی در اختیار شما قرار داده می‌شود که باید آن‌ها را پر نمایید.

پس از پر کردن فرم‌ها و درج اطلاعات به صورت صحیح بر روی گزینه خرید گواهینامه کلیک کنید. پس از پرداخت هزینه، درخواست شما ثبت نهایی می‌شود. توجه کنید با این روش تنها دریافت گواهینامه یک ساله بین‌المللی قابل دریافت است.

روش‌های مختلفی جهت ارسال کارت گواهی رانندگی بین‌المللی وجود دارند. می‌توانید روش‌هایی همچون ارسال با پست، مراجعه حضوری یا پیک را انتخاب کنید. البته ارسال با پیک مخصوص شهروندان تهرانی است.

اگر تخصص کافی جهت اخذ کارت گواهی رانندگی بین‌المللی از طریق سامانه را ندارید، اصلاً نگران نباشید. زیرا کارشناسان حقوقی ثبت خوارزمی می‌توانند شما را قدم به قدم جهت انجام امورات حقوقی آنلاین یاری دهند. برای دریافت راهنمایی تنها کافیست با کارشناسان خبره ثبت خوارزمی در ارتباط باشید.

شرایط و مدارک لازم برای اخذ کارت گواهی رانندگی بین‌المللی

جهت اخذ کارت گواهی رانندگی بین‌المللی ابتدا باید در مورد شرایط، قوانین و مدارک مورد نیاز آن بدانید. در این بخش به ذکر تمامی نکات مهم در خصوص دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی خواهیم پرداخت.

شرایط مهم

 • برای استفاده از سامانه کانون گردشگری و اتومبیلرانی بین‌المللی حتماً باید در داخل کشور حضور داشته باشید.
 • جهت دریافت گواهینامه بین‌المللی داشتن گواهینامه ملی الزامی است.
 • برای اخذ گواهینامه بین‌المللی یک ساله، حداقل باید یک ماه از اعتبار گواهینامه اصلی شما باقی مانده باشد.
 • جهت دریافت گواهینامه بین‌المللی سه ساله، گواهینامه اصلی حداقل باید سه سال اعتبار داشته باشد.
 • داشتن گذرنامه معتبر الزامی است.

مدارک لازم

 • یک قطعه عکس سه در چهار تمام رخ (برای بانوان با حجاب اسلامی)
 • ارائه اصل یا کپی تصویر صفحه اول گذرنامه
 • ارائه گواهینامه ملی معتبر
 • ارائه رسید‌های مربوط به هزینه پرداخت شده

هزینه دریافت گواهینامه بین‌المللی رانندگی

هزینه اخذ کارت گواهی رانندگی بین‌المللی به نوع وسیله نقلیه و مدت زمان اعتبار گواهینامه بستگی دارد. بنابراین صدور گواهینامه هزینه ثابتی ندارد. در ادامه به هزینه صدور هر یک از انواع گواهینامه‌های بین‌المللی خواهیم پرداخت.

 • گواهینامه یک ساله برای خودرو شخصی یا موتور سیکلت: 2400000 ریال
 • گواهینامه یک ساله برای خودرو شخصی و موتورسیکلت: 2630000 ریال
 • گواهینامه سه ساله برای خودرو شخصی یا موتور سیکلت: 6750000ریال
 • گواهینامه سه ساله برای خودرو شخصی و موتورسیکلت: 7420000 ریال

جمع‌بندی

در این بخش از سایت ثبت خوارزمی به نحوه اخذ کارت گواهی رانندگی بین‌المللی، مدارک و شرایط لازم برای دریافت آن پرداختیم. اگر در پروسه دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی با مشکل مواجه شده‌اید، فرم مشاوره سایت را پر کنید. با پر کردن فرم مشاوره، کارشناسان ما با شما تماس گرفته و شما را جهت حل مشکلتان راهنمایی خواهند کرد.

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان