استعلام مالیات شرکت

استعلام بدهی مالیاتی اشخاص حقوقی

مالیات به‌عنوان یکی از مهم‌ترین منابع درآمدی دولت، تاثیر فوق‌العاده‌ای در رشد، شکوفایی و پیشرفت کشور دارد. همین مساله باعث شده است اغلب کشورها در راستای اخذ مالیات از اشخاص حقیقی و حقوقی اقدامات متعددی را انجام دهند. در قوانین ایران هم برای اخذ مالیات از اشخاص حقیقی و شرکت‌ها تدابیر بسیاری اندیشیده شده است. به نحوی که کلیه ضوابط و نحوه پرداخت مالیات در قوانین مالیاتی کشور مشخص شده است.

فرم درخواست مشاوره رایگان

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اما برای اطلاع پیدا کردن از بدهی‌ها و جریمه‌های مالیاتی شرکت‌ها چه باید کرد؟ در گذشته افراد باید برای اطلاع پیدا کردن از بدهی‌ها و جریمه‌های مالیاتی خود، به‌صورت حضوری به اداره امور مالیاتی کشور مراجعه می‌کردند. امروزه نیازی به این کار نیست و کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند برای استعلام مالیات شرکت و اطلاع پیدا کردن از جریمه‌ها و بدهی‌های مالیاتی خود، از سامانه جامع مالیاتی کشور به آدرس tax.gov.ir استفاده کنند. اشخاص حقیقی برای استعلام بدهی‌های مالیاتی خود باید کد ملی را وارد کنند.

اشخاص حقوقی یا شرکت‌ها با وارد کردن شناسه ملی شرکت، می‎توانند از میزان بدهی‌های مالیاتی خود مطلع شوند. به دلیل ضرورت پرداخت مالیات و تعلق گرفتن جریمه به اشخاص حقیقی و حقوقی در صورت عدم پرداخت، در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی نحوه استعلام بدهی و جریمه‌های مالیاتی شرکت‌ها بپردازیم. پس از مطالعه این مقاله چنانچه سوالی راجع به مالیات شرکتها و نحوه استعلام بدهی‌های مالیاتی داشتید، می‌توانید با کارشناسان خوارزمی ثبت تماس گرفته و اطلاعات کامل‌تری را دریافت کنید.

مالیات شرکت‌ها

سامانه استعلام مالیات شرکت‌ها

همانطور که گفتیم در حال حاضر این امکان برای اشخاص حقیقی و حقوقی وجود دارد که با مراجعه به سامانه استعلام مالیات شرکتها، از مبلغ بدهی‌ها و جریمه‌های مالیاتی خود مطلع شده و حتی در همین سامانه اقدام به پرداخت مالیات خود کنند. علاوه‌براین، امکان ثبت اظهارنامه الکترونیک اشخاص حقیقی و حقوقی و همچنین صورت معاملات فصلی و.. هم از سامانه استعلام مالیات شرکتها وجود دارد.

البته استفاده از امکانات این سامانه، منوط به ثبت‌نام در آن است. نکته‌ای که باید هنگام ثبت‌نام در این سامانه مد نظر قرار دهید، این است که شماره تماس ثبت شده در زمان ثبت نام باید به صاحب شناسه ملی تعلق داشته باشد. البته امکان استعلام مالیات شرکت به‌صورت حضوری هم وجود دارد. برای این کار چند راه حل وجود دارد. شما می‌توانید از طریق دفاتر پیشخوان یا کافی‌نت‌های شهر محل سکونت خود یا مراجعه به یکی از حوزه‌های مالیاتی یا ثبت احوال در محل سکونت خود برای گرفتن استعلام مالیات شرکت اقدام کنید.

استعلام مالیات شرکت

آموزش استعلام بدهی‌های مالیاتی اشخاص حقوقی

 

مالیات درصد مشخصی از درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی است که باید به دولت پرداخت شود. چنانچه اشخاص حقیقی یا حقوقی در مواعد مشخص شده برای پرداخت مالیات خود اقدام نکنند، مشمول بدهی مالیاتی و جریمه می‌شوند. علاوه‌براین، براساس ماده 277 قانون مالیات های مستقیم، کلیه مرتکبان جرایم مالیاتی مشمول مجازات‌های تعیین شده در این قانون شده و موظف هستند برای پرداخت اصل مالیات، کلیه جریمه‌هایی که به آن تعلق گرفته و همچنین تمامی ضرر و زیان‌های وارده به دولت اقدام کنند.

همانطور که مورد اشاره قرار گرفت، کلیه اشخاص حقوقی باید برای استعلام بدهی‌ها و جریمه‌های مالیاتی خود، از شناسه ملی شرکت استفاده کنند. شناسه ملی اشخاص حقوقی درست مانند کد ملی اشخاص حقیقی است و نشان‌دهنده هویت اشخاص حقوقی در مراجع گوناگون می‌باشد. برای استعلام مالیات شرکت، ابتدا باید وارد درگاه خدمات الکترونیک مالیاتی به آدرس tax.gov.ir.my شده و مراحل ثبت‌نام را به ترتیب طی کنید. پس از آن باید شناسه ملی و رمز عبور مشخص شده در بخش قبل را در قسمت‎های تعیین شده وارد کنید.

چنانچه بتوانید به درستی وارد کارتابل شخصی خود شوید، با ورود به قسمت (سایر خدمات مالیاتی) امکان رویت پرونده‌های مالیاتی خود را خواهید داشت. پس از وارد کردن شناسه ملی شرکت و تصویر امنیتی در قسمت‌های مشخص شده و وارد شدن به درگاه ملی، در قسمت راست صفحه می‌توانید گزینه درخواست‌ها و سپس استعلام بدهی مالیاتی را انتخاب کنید. در نهایت اطلاعاتی از جمله مبلغ و میزان جریمه و معوقات مالیاتی شرکت برای شما نمایش داده خواهد شد. سپس می‌توانید برای پرداخت بدهی‌ها و معوقات مالیاتی شرکت خود اقدام کنید. اطلاعات صورت معاملات، قبوض پرداختی و پرداخت قبض‌های مالیاتی از دیگر بخش‌هایی است که در این صفحه قرار گرفته و می‌توانید از آنها استفاده کنید.

استعلام بدهی مالیاتی اشخاص حقوقی

سوالات متداول

– آیا برای استعلام مالیات شرکت، حتما باید به اداره امور مالیاتی کشور مراجعه کنیم؟

خیر. نیازی به مراجعه به اداره امور مالیاتی کشور نیست. استعلام مالیات شرکتها از طریق درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی کشور هم امکان‌پذیر است.

– برای استعلام مالیات شرکت، چه مدارکی را باید ارائه کرد؟

برای گرفتن استعلام مالیات شرکت، نیازی به ارائه مدرک خاصی نیست. این کار صرفا با وارد کردن شناسه ملی شرکت قابل انجام است.

– آیا امکان پرداخت مالیات هم از سامانه جامع مالیاتی کشور وجود دارد؟

بله. پس از مشاهده وضعیت صورت حساب‌ها، جریمه‌ها و بدهی‌های مالیاتی، می‌توانید اقدام به پرداخت مالیات شرکت خود کنید.

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان