چگونه برند لباس خود را ثبت کنیم؟

ثبت برند پوشاک

صنعت پوشاک یکی از محبوب‌ترین و پررونق‌ترین حوزه‌های کاری در ایران و جهان به‌شمار می‌رود. اگر در صنعت بزرگ پوشاک فعالیت می‌کنید، بهتر است برند مشخص و منحصربه‌فردی برای محصولات خود در نظر بگیرید. اما شاید بپرسید برند چیست؟ برند می‌تواند اصطلاع، نام تجاری، نماد یا شکل خاصی باشد که شما برای محصول خود در نظر می‌گیرید. برند تاثیر فوق‌العاده‌ای در افزایش رونق و گسترش کسب‌وکار شما خواهدداشت.

از دیگر مزایای ثبت برند لباس، می‌توان به شناخته‌شدن شما توسط مشتریان، امکان بازاریابی و تبلیغات بهتر و همچنین ایجاد تمایز بین محصولات شما و رقبا اشاره کرد. بااین‌حال، تنها درصورتی می‌توانید جلوی استفاده دیگران از برند خود را بگیرید که برند پوشاک خود را ثبت کنید. درواقع ثبت برند لباس، به شما حق استفاده انحصاری از آن برند را می‌دهد. حق انحصاری استفاده از برند به این معناست که اگر شخص دیگری از برند شما در کسب‌وکار خود استفاده کند، می‌توانید علیه او اقامه دعوا کنید.

ثبت برند پوشاک به معنای ایجاد شخصیت و شناسنامه برای محصول تولیدشده توسط شما و تمایز پیداکردن کالای شما با دیگر محصولات مشابه موجود در بازار است. اما برای ثبت برند لباس، چه مدارکی موردنیاز است و چه مراحلی باید پشت سر گذاشته‌شود؟ در ادامه این مقاله، قصد داریم به بررسی مدارک موردنیاز برای ثبت برند لباس و مراحلی که باید برای این کار طی شود بپردازیم.

برند پوشاک
برند پوشاک

مدارک موردنیاز برای ثبت برند لباس

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی (شرکت‌ها) می‌توانند برای ثبت برند لباس اقدام کنند. مدارک موردنیاز برای ثبت برند پوشاک توسط شخص حقیقی، شامل موارد زیر می‌باشد:

– نمونه علامتی که قصد دارید به‌عنوان برند پوشاک خود ثبت کنید.

– مدارک شناسایی اعم‌از کارت‌ملی و شناسنامه متقاضی ثبت برند لباس.

– مجوز فعالیت اعم‌از پروانه بهره‌برداری، جوازتاسیس، جوازکسب یا..

– تعداد 10 عدد عکس از برند یا علامت تجاری که در سایز 6 در 6 سانتی‌متر طراحی شده‌باشند.

– درصورتی‌که مراحل ثبت برند لباس را به وکالت از شخص حقیقی انجام می‌دهید، باید وکالتنامه امضا شده را هم درکنار بقیه مدارک، بارگذاری کنید.

– چنانچه کلمات یا حروف لاتین در برند شما به‌کار رفته‌است، باید کارت بازرگانی را هم ضمیمه دیگر مدارک کنید.

– گواهی امضا پس از تکمیل نمودن پرونده

مدارک موردنیاز برای ثبت برند لباس توسط شخص حقوقی، موارد زیر را شامل می‌شوند:

– مجوز فعالیت شرکت

– کارت بازرگانی (چنانچه در برند از لغات یا حروف لاتین استفاده شده‌است).

– آخرین تغییرات شرکت

– روزنامه رسمی شرکت

– وکالتنامه مهر و امضا شده (چنانچه فرد متقاضی ثبت برند پوشاک، وکیل شرکت است).

روند ثبت برند لباس
روند ثبت برند لباس

مراحل ثبت برند لباس: قسمت اول

درحال‌حاضر، امکان ثبت برند لباس به‌صورت کاملا غیرحضوری و آنلاین وجود دارد. پس‌ازاینکه تمامی مدارک ذکرشده در قسمت قبل را تهیه کردید، مراحل زیر را با دقت و یکی پس از دیگری طی کنید:

– در اولین قدم، از کلیه مدارکی که آماده کرده‌اید، اسکن تهیه کنید.

– بهتر است قبل از شروع ثبت برند پوشاک، از نامی که برای برند خود انتخاب کرده‌اید استعلام بگیرید تا مطمئن شوید درحال‌حاضر برندی با نام مشابه برند شما وجود ندارد. درصورتی‌که برند موردنظر شما از قبل ثبت شده‌باشد یا برندی شبیه به نام برند شما وجود داشته‌باشد، امکان ثبت برند لباس با آن نام را نخواهیدداشت.

– سپس وارد لینک http://ip.ssaa.ir/BSigns/New.aspx شوید. اگر از قبل دارای حساب‌کاربری در این سایت هستید، با استفاده از نام‌کاربری و رمز‎عبور خود، وارد سایت شوید. اگر هنوز در سایت ثبت‌نام نکرده‌اید، باید ثبت‌نام کنید تا بتوانید مراحل ثبت برند لباس را طی کنید.

– پس از ورود به لینک بالا، باید اطلاعات مختلفی را در سایت درج کنید. کافی است در هر صفحه‌ای که باز می‌شود، اطلاعات خواسته‌شده را به‌طور کامل و دقیق وارد کنید. سپس با انتخاب گزینه مرحله بعدی، به قسمت‌های دیگر هدایت می‌شوید.

ثبت برند پوشاک
ثبت برند پوشاک

مراحل ثبت برند لباس: قسمت دوم

– در مرحله بعدی، مدارک و تقاضای ثبت برند پوشاک شما، مورد بررسی دقیق کارشناسان قرار خواهدگرفت. اگر ایرادی در درخواست شما وجود داشته‌باشد، اخطار رفع نقص صادر خواهدشد و شما می‌توانید در مهلت مشخص‌شده ایراد مزبور را برطرف کنید. اما اگر ایرادی وجود نداشته‌باشد، با ثبت برند لباس شما موافقت خواهدشد.

– در مرحله بعدی باید تمامی مدارکی که در سایت بارگذاری کرده‌اید را ازطریق اداره پست به اداره مالکیت معنوی ارسال کنید.

– پس از تاییدشدن درخواست ثبت برند لباس و مدارک ارسال‌شده توسط شما، باید آگهی مربوط به آن را در روزنامه رسمی چاپ کنید. چنانچه تا یک ماه از درج آگهی در روزنامه رسمی، کسی به ثبت برند لباس توسط شما اعتراض نکرد، می‌توانید برند مدنظر خود را ثبت کنید.

– مرحله بعدی، پرداخت هزینه ثبت برند لباس (حق الثبت) و هزینه درج آگهی در روزنامه رسمی است.

برند پوشاک از زمان تسلیم اظهارنامه، 10 سال معتبر خواهدبود. پس از گذشت این مدت، می‌توانید با پرداخت هزینه‌ مشخصی، اعتبار برند پوشاک را برای یک دوره 10 ساله دیگر تمدید کنید. البته هر بار که اعتبار برند به اتمام می‌رسد، تنها 6 ماه فرصت دارید که نسبت به تمدید آن اقدام کنید.

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان