شناسنامه ملی شرکت ها چیست؟

شناسنامه ملی شرکت ها
شناسنامه ملی شرکت ها
شناسنامه ملی شرکت ها

 

امروزه با طوفان اطلاعات و دنیای اطلاعات مواجه هستیم و شناسایی این حجم وسیع امری دشوار است. از طرفی برای رسمی بودن وجود هر چیزی برای آن نشانی یا علامتی یا کدی در نظر می گیرند.

مردم هر جامعه دارای کد شناسایی هستند که به وسیله این شماره یا کد مشخص می شود متعلق به این کشور هستند و باقی اطلاعات از همین شماره یا کد ملی قابل دسترسی خواهد بود.

کد ملی یا شماره ملی هر کدام از ما ها نشان هویتی ما در جامعه است و در واقع با همین کد است که بسیاری از امور انجام می شود.

در مقابل گفته می شود همانطور که فرد فرد جامعه دارای کد ملی هستند به عنوان شخص حقیقی، اشخاص حقوقی هم دارای چنین کد یا شناسه ملی هستند که با آن شناخته می شوند.

تمام اشخاص حقوقی مکلفند نسبت به دریافت شناسه ملی اقدام کنند و برای این امر فرم مخصوص را تکمیل کنند و به همراه مدارک لازمه به سازمان مربوطه ارائه دهند.

شناسه ملی شخص حقوقی چیست؟

شناسه یا شماره ای است که تنها و تنها مختص همان شخص حقوقی است و در کشور با این کد قابل شناسایی خواهد بود.

این شناسه ملی توسط پایگاه اطلاعات شناسه ملی اشخاص حقوقی فقط به یک شخص حقوقی اختصاص داده می شود به عبارتی هر شخص حقوقی یک شماره منحصر به فرد دارد که فقط مخصوص خود وی است.

اشخاص حقوقی که به دریافت این شماره مکلفند تنها شرکت های تجاری نیستند و شرکت های غیر تجاری و موسسات، بانک ها، شهرداری ها، ادارات، مدارس و… نیازمند این شناسه ملی هستند.

شناسه ملی ۱۱ رقم است که ۴ رقم ابتدایی آن مشخص شهر محل ثبت است یعنی کد شهر یا استانی است که در آنجا ثبت شده است. مثلا اگر شخص حقوقی در تهران باشد ۴ شماره اول وی ۱۴۰۰ خواهد بود.

قبل از دریافت شناسه ملی چه باید کرد؟

همانطور که گفتیم این شناسه مخصوص اشخاص حقوقی مثل ثبت شرکت ها و موسسات است.

پس لازم است اشخاص باید در قالب شخص حقوقی به ثبت برسند و سپس اقدام به دریافت شناسه کنند.

نحوه دریافت شناسه ملی

همچنان که گفته شد این شناسه مختص اشخاص حقوقی است و شخص حقوقی باید به ثبت برسد و شناخته شود به عنوان یک شخص حقوقی سپس اقدام به دریافت شناسه ملی کند.

پس از اینکه مراحل ثبت شرکت و تشریفات آن انجام شد؛ حال شما می توانید اقدام به دریافت آن کنید.

برای دریافت باید به ” سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی مراجعه کرد.

شناسه مورد بحث به این کار می آید که باعث شناسایی شرکت و دست یابی به اطلاعات وی می شود. برای مثال کسی قرار است با شرکت یا فلان شخص حقوقی وارد همکاری یا معامله شود اما نمی داند این شرکت قانونی و معتبر است یا خیر به همین خاطر با داشتن این شناسه یا اصلا نام شرکت می تواند با جستجوی آن از قانونی بودن و به ثبت رسیدن آن اطمینان حاصل کند.

هر شرکت یک شناسه اختصاصی

شناسه ملی شخص حقوقی، شناسنامه شخص محسوب می شود لذا بدیهی است که یک شناسنامه برای دو نفر استفاده نمی شود. این شماره یا شناسه تا زمان انحلال و تصفیه شرکت معتبر و باقی است.

نباید گفت به صرف انحلال از بین می رود خیر،بلکه حتی پس از انحلال نیز باقی است تا زمانی که امر تصفیه خاتمه می پذیرد.

امکان وجود یک شرکت با دو شماره ثبت و یک شناسه ملی

این امکان وجود دارد که شرکت دو شماره ثبت داشته باشد اما در هر حال شناسه ملی یکی است و دو تا نخواهد شد.

شماره ثبت شاید به این دلیل ۲ شماره بشود که مثلا شرکت به دلیل تغییر مکان و حوزه ثبتی خود، دوباره در حوزه جدید شماره ثبت گرفته باشد.

باید توجه کرد شماره ثبت با شناسه ملی تفاوت دارد.

کاربرد شناسه ملی

با وجود این شناسه می توان اطلاعات شرکت را کسب کرد و از این طریق با خیال آسوده تری وارد قرارداد و باقی موارد با شخص حقوقی شد.

برای مثال با وجود این شناسه می توان دریافت که شرکت چه نوعی شرکتی است آیا سهامی است با مسئولیت محدود یا که تضامنی یا باقی موارد است و این نیز امر مهمی می باشد زیرا هر کدام از این ها احکام خاص خود را دارند. یا وجود این شناسه می توان مطلع شد که شرکت در کجا اقامت دارد و حوزه ثبتی آن کجا است‌ و همچنین می توان از آخرین تغییرات شرکت مطلع شد.

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان