از ثبت شرکت تعاونی چندمنظوره چه می دانید

ثبت شرکت تعاونی چندمنظوره

چکیده مقاله

نوع دیگری از شرکت های هفتگانه تجاری، شرکت تعاونی است. شرکت تعاونی شرکتی است که برای مدت نامحدود به منظور رفع احتیاجات مشترک شرکاء و بهبود وضع مادی و اجتماعی آنان برای یک یا چند منظور تشکیل می شود ؛ از جمله انجام خدمات عمومی و هرگونه فعالیت مربوط به تولید محصولات کشاورزی و صنعتی ، تهیه و طبقه بندی و نگاهداری و تبدیل و فروش محصولات مزبور ، تهیه و توزیع هر نوع کالا و لوازم مورد نیاز زندگی و حرفه ای آنان ، تحصیل وام و اعتبار برای شرکاء، اقدام به عملیات ساختمانی و ایجاد مسکن ، بیمه محصولات و حیوانات ، قبول نمایندگی موسسات و کارخانجات وابسته به فعالیت های مذکور در فوق، خرید سهم الشرکه شرکت های مشابه و امثال منظورهای مذکور
ثبت شرکت تعاونی چندمنظوره

 

این را هم بخوانید : منظور از شرکت های چند منظوره چیست؟

 

همان طور که اشاره شد، شرکت تعاونی می تواند چند منظوره باشد . شرکت های تعاونی چند منظوره شرکتی است که برای امور تولید و انجام سایر اموری که با اهداف تعاونی مغایرت نداشته باشند، تشکیل شود.

شرکت های تعاونی چند منظوره به دو صورت تشکیل می شوند ؛ چند منظوره خاص و چند منظوره عام .
شرکت تعاونی چند منظوره خاص شرکتی است که اعضای آن را موسسان آن تشکیل می دهند و یا اینکه هیئت موسس، اعضای شرکت را از بین داوطلبانی که واجد شرایط عضویت در تعاونی ها هستند ، در حد ظرفیت و امکانات خود و با توجه به اینکه کلیه اعضا باید در تعاونی شاغل باشند ، تعیین می کند.
در شرکت تعاونی چند منظوره عام ، هیئت موسس با دعوت عام از طریق انتشار آگهی و یا قید این نکته که عضویت برای عموم آزاد است ، داوطلبان واجد شرایط عضویت را در حد ظرفیت و امکانات خود به عضویت می پذیرد.
به موجب قانون ، در تعاونی های چند منظوره عام ، ” داشتن عضو غیرشاغل مجاز است ؛ اما اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل، باید از میان اعضای شاغل انتخاب شود ” . در مقابل شرکت های تعاونی چند منظوره، تعاونی های دیگر ” شرکت های تعاونی یک منظوره ” نامیده می شوند ؛ مانند شرکت های تعاونی مصرف، مسکن ، اعتبار و غیره .

تعاونی اگر به صورت خاص باشد باید حداقل 10 میلیون ریال و اگر عام باشد باید حداقل 100 میلیون ریال سرمایه اولیه داشته باشد که باید از این میزان 35% در حساب شرکت تادیه شود.
تشکیل و ثبت شرکت تعاونی چند منظوره، اولاَ منوط به آن است که مجوز فعالیت یا موافقت اصولی طرح های مورد نظر اخذ شده باشد ؛ ثانیاَ سرمایه شرکت با سرمایه گذاری ثابت مورد نیاز طرح های مذکور متناسب باشد.

شرایط ثبت شرکت تعاونی چندمنظوره

– در تعاونی چندمنظوره، تعداد اعضا نیاید کمتر از 7 نفر باشد.
– جهت ثبت شرکت تعاونی، نباید در تعاونی دیگری عضویت داشته باشید.
در شرکت های تعاونی باید اساسنامه تهیه گردد و هدف های آن باید تعیین شود. اساسنامه می بایست حاوی نکات ذیل باشد :
1- هدف از تشکیل شرکت
2- نام تعاونی با منظور نمودن کلمه تعاونی
3- مدت شرکت تعاونی
4- حوزه عملیات شرکت ( در کدام شهر یا روستا یا وزارتخانه و غیره )

5- نوع شرکت تعاونی
6- مرکز اصلی عملیات شرکت ( اقامتگاه مرکزی و هر یک از شعبات آن )
7- میزان سرمایه شرکت
8- مقررات مربوط به عضویت شرکای جدید
9- ارکان اصلی شرکت
10- مقررات اداری و مالی شرکت
11- انحلال و تصفیه شرکت

 

شرط داشتن شرکت چندمنظوره

شرط داشتن تعاونی چندمنظوره ، مرتبط بودن فعالیت های موضوع تعاونی و نهایتاَ ذکر تمامی موضوعات به شکل صحیح در اساسنامه تعاونی می باشد. شرکت های تعاونی پس از تهیه موافقت نامه باید مدارک زیر را به اداره ثبت شرکت ها ارائه نمایند :
1- صورت جلسه تشکیل مجمع موسس و اولین مجمع عمومی و اسامی اعضا و هیئت مدیره منتخب و بازرسان ؛
2- اساسنامه مصوب مجمع عمومی ؛
3- درخواست کتبی ثبت ؛
4- طرح پیشنهادی و ارائه مجوز وزارت تعاون ؛
5- رسید پرداخت مقدار لازم التادیه سرمایه ؛
6- مدارک مربوط به دعوت به عضویت افراد واجد شرایط

توجه

شما میتوانید از طریق فرم روبه رو درخواست خود را ارسال کنید تا مشاورین ما در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.
نکته : تمامی مشاوره ها به صورت رایگان انجام میشود.

با پر کردن فرم زیر، پاسخ خود مبنی بر " مدت زمان انجام"، "هزینه" و "مدارک لازم" را بروی تلفن همراه خود دریافت نمایید.

مقالات پایین ،پیشنهاد خوانندگان این مقاله برای مطالعه است.

راهنمای ثبت شرکت بین المللی

بسیاری از افرادی که قصد ثبت شرکت و شروع فعالیت در دنیای تجارت را دارند دوست دارند شرکت خود را به صورت بین المللی ثبت کنند و یا برند بین المللی داشته باشند. ثبت شرکت بین المللی مزایای بسیاری را در اختیار صاحبان شرکت قرار می دهد. اما با این وجود ثبت این نوع شرکت […]

اطلاعاتی در مورد شرایط نامگذاری شرکت

یکی از مهم ترین چالش های پیش رو برای ثبت انواع شرکت ها، انتخاب نام مناسب برای شرکت است. شرایط نامگذاری شرکت برای انتخاب نام مناسب بسیار مهم می باشد. چرا که نام شرکت به نوعی نماینده آن در حوزه تجارت و اقتصاد است. بنابراین نمی شود که هر نامی را بدون در نظر گرفتن […]

همه چیز در مورد دامنه قدرت بازرس در سهامی خاص

احتمالا تاکنون برای شما هم این سوال پیش آمده که دامنه قدرت بازرس در سهامی خاص چقدر است؟ اختیارات بازرس تا چه حد بوده و تا چه اندازه ای می تواند در شرکت فعالیت داشته باشد؟ برای پاسخ به این سوالات ابتدا باید به صورت کامل با اختیارات و وظایف بازرس در شرکت های سهامی […]

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان