اخذ رتبه پیمانکار و گرید شرکت

اخذ رتبه پیمانکار و شرکت گرید بعد از تأسیس و ثبت رسمی شرکت امکان‌پذیر است. شرکت‌های پیمانکاری اگر بخواهند محدوده کاری خود را گسترش دهند، نیاز به دریافت گرید شرکت خواهند شد. این شرکت‌ها با استفاده از اخذ گرید می‌توانند اختیارات زیادی به دست آورده و به امکانات و خدمات زیادی دسترسی پیدا کنند. به همین دلیل بسیاری از مهندسان و مؤسسان شرکت‌های پیمانکاری به دنبال اخذ درجات مختلفی از رتبه‌بندی شرکت‌ها هستند.

در این مقاله از سایت ثبت خوارزمی می‌خواهیم به صورت کلی به معرفی اخذ رتبه پیمانکار و گرید شرکت بپردازیم. همچنین مزایا، مدارک و شرایط لازم، مدت زمان و هزینه آن را نیز توضیح خواهیم داد. اگر در زمینه اخذ رتبه‌بندی شرکت سؤالی دارید، حتماً فرم مشاوره رایگان را پر کنید. کارشناسان حقوقی در اسرع وقت با شماره تلفن شما تماس خواهند گرفت.

فرم درخواست مشاوره رایگان

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اخذ رتبه پیمانکار و گرید شرکت یعنی چه؟

اخذ رتبه پیمانکار و گرید شرکت به فرایندی گفته می‌شود که طی آن یک شرکت پیمانکاری از رتبه و گرید خاصی بهره‌مند می‌شود. رتبه و گرید شرکت پیمانکاری میزان تخصص، مهارت، توانایی‌ها و تجربه شرکت را نشان می‌دهد. این گرید‌ها دارای ۵ درجه هستند. درجه ۵ پایین‌ترین و درجه ۱ بالاترین رتبه مربوط به این شرکت‌ها است. مرجع ذیصلاح دریافت این رتبه‌ها سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور است.

مسلماً هر چه سطح گرید شرکت بالاتر باشد، سطح فعالیت آن تخصصی‌تر و حوزه فعالیت آن گسترده‌تر است. بنابراین با استفاده از این گرید‌ها می‌توان به تجربه نسبی از یک شرکت دست یافت. اخذ رتبه پیمانکار و گرید شرکت تأثیر زیادی در میزان پیشرفت شرکت در آینده دارد. زیرا شرکت می‌تواند مزایای اخذ رتبه استفاده کرده و در جهت توسعه فعالیت خویش گام‌های مثبتی بردارد.

اهمیت اخذ رتبه پیمانکار و گرید شرکت در چیست؟

اخذ رتبه پیمانکار و گرید شرکت برای شرکت‌های پیمانکاری از اهمیت زیادی برخوردار است. همان طور که قبلاً اشاره کردیم، رتبه یک شرکت می‌تواند میان توانایی‌ها، تخصص و مهارت آن را نشان دهد. زمانی که یک شرکت دارای گرید باشد، اعتبار بسیار بیشتری در حوزه فعالیت خود خواهد داشت. در نتیجه اشخاص دیگر بسیار راحت‌تر می‌توانند به شرکت فوق اعتماد کنند.

افزایش اعتبار و اعتماد به یک شرکت، موجب افزایش قرارداد‌های کاری و طبیعتا سوددهی شرکت خواهد شد. اخذ رتبه پیمانکار و گرید شرکت این امکان را به شرکت می‌دهد تا بتواند در عرصه‌های بزرگتر خودی نشان دهد. زیرا امکان فعالیت در پروژه‌های سنگین را برای آنان فراهم خواهد کرد.

مزایای اخذ رتبه پیمانکار و گرید شرکت کدامند؟

مسلماً اخذ رتبه پیمانکار و گرید شرکت با مزایای زیادی برای شرکت همراه است. به همین دلیل مؤسسین شرکت‌ها تا این اندازه تمایل به کسب این رتبه‌بندی‌ها دارند. در این بخش می‌خواهیم به صورت اختصاصی به مهم‌ترین مزایای اخذ رتبه پیمانکار و گرید شرکت برای شرکت‌های پیمانکاری بپردازیم.

 • شرکت در مناقصات و مزایده‌های دولتی و خصوصی تنها از طریق دریافت رتبه‌بندی امکان‌پذیر است. شرکت‌های پیمانکاری اگر بخواهند با ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی کار کنند، حتماً باید گرید شرکت دریافت کنند.
 • رشد درآمد و اخذ بیشتر قرارداد‌های کاری از دیگر مزایای اخذ رتبه پیمانکار است. با اخذ رتبه اعتبار شرکت بالا رفته و حوزه فعالیت آن گسترش می‌یابد.
 • جذب سرمایه‌های خارجی و افزایش دادن آن‌ها از طریق اخذ گرید شرکت امکان‌پذیر است. اگر می‌خواهید سرمایه‌گذاران خارجی در شرکت شما سرمایه‌گذاری کنند، مسلماً به اخذ گرید نیاز خواهید داشت.
 • مراوده با شرکت‌های بزرگ ملی و بین‌المللی و عقد قرارداد‌های کاری سودده با آن‌ها تنها از طریق اخذ رتبه امکان‌پذیر است. اگر گرید خوبی نداشته باشید نمی‌توانید با صورت مؤثری با سایر شرکت‌ها ارتباط برقرار کنید.
 • رشد و توسعه کشور از طریق رتبه‌بندی شرکت‌های پیمانکاری امکان‌پذیر است. زیرا این گونه فضا رقابتی شده و شرکت‌ها علاقه بیشتری به بالا بردن سطح کیفیت فعالیت خود دارند.
 • ایجاد نظم مالی و فرصت‌ها و موقعیت‌های کاری جدید از طریق گرید‌بندی شرکت‌ها آسان‌تر خواهد بود.
 • با رتبه‌بندی شرکت می‌توانید آرمان‌ها و اهداف دقیقی را برای شرکت در نظر گرفته و تهدید‌ها و نقاط ضعف را بهتر شناسایی کنید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ رتبه پیمانکار و گرید شرکت کدامند؟

برای اخذ رتبه پیمانکار و گرید شرکت باید مدارک خاصی را به ارگان‌های ذیربط ارائه دهید. ارائه تمام و کمال این مدارک برای اخذ رتبه الزامی است. البته دقت کنید که مدارک مورد نیاز برای اخذ رتبه‌های مختلف با هم فرق می‌کند. مثلاً مدارک لازم برای اخذ رتبه ۴ با مدارک مورد نیاز برای گرید ۵ با هم تفاوت دارند. اما برخی از این مدارک مشترک بوده که به صورت زیر هستند.

 • اساسنامه شرکت که شامل تمامی اطلاعات مربوط به شرکت و سهامداران و هیئت مدیره آن می‌باشد. همچنین موضوع فعالیت شرکت و نوع قالب آن در اساسنامه مشخص می‌شود.
 • مدارک شناسایی و هویتی مربوط به سهامداران، اعضای هیئت مدیره شرکت، مدیرعامل و…
 • روزنامه‌های رسمی ۱۵ سال اخیر به همراه روزنامه تأسیس شرکت
 • ارائه تعهد نامه‌های ضروری
 • آخرین صورتجلسه مجمع عمومی شرکت
 • ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی
 • شرکتنامه و تقاضانامه برای شرکت‌های با مسئولیت محدود
 • ارائه اظهارنامه ثبتی برای سهامی خاص
 • گزارش‌های حسابرسی

شرایط لازم جهت اخذ رتبه پیمانکار و گرید شرکت

برای اخذ رتبه پیمانکار و گرید شرکت داشتن برخی از شرایط مشخص ضروری است. البته ممکن است شرایط لازم برای اخذ هر گرید با رتبه دیگر فرق کند. اما شرایطی که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌کنیم جزء شرایط اولیه هستند.

 • شرکت باید ثبت شده و صلاحیت آن به همراه امتیازات و شرایط آن محرز شده باشند
 • در کارنامه کاری خود فاقد سوء پیشینه با محدودیت کاری باشد.
 • مدیران شرکت در مشاغل دولتی حضور نداشته باشند.
 • داشتن کد اقتصادی و کد کارگاهی دفتر مرکزی ضروری است.
 • شرکت نباید در لیست سیاه سازمان برنامه و بودجه باشد.

نحوه اخذ رتبه پیمانکار و گرید شرکت چگونه است؟

اخذ رتبه پیمانکار و گرید شرکت یک روند اینترنتی بوده و به صورت آنلاین نیز قابل انجام است. برای این کار می‌توانید به سامانه ساجات مراجعه نمایید. برای این کار به سامانه مراجعه کرده و در آن ثبت نام کنید. سپس مدارک خواسته شده را در سامانه آپلود کرده و تشکیل پرونده کنید.

با تشکیل پرونده درخواست شما جهت اخذ گرید برای کارشناس مربوطه ارسال می‌شود‌. در این مرحله مدارک و شرایط شما به صورت کامل بررسی خواهد شد. اگر پرونده شما تأیید شود می‌توانید رتبه مورد نظر را اخذ نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه اخذ رتبه می‌توانید مقاله مراحل و روند اخذ گرید و رتبه پیمانکاری را مطالعه نمایید.

هزینه اخذ رتبه پیمانکار و گرید شرکت چقدر می‌باشد؟

هزینه اخذ رتبه پیمانکار و گرید شرکت بستگی به شرایط شرکت، امتیازات آن، درجه رتبه‌بندی و… دارد. به این هزینه‌ها باید دستمزد وکیل را نیز اضافه کنید. البته اگر برای انجام امور از وکیل بهره ببرید. شاید در نگاه اول فکر کنید که کمک گرفتن از مؤسسه‌های حقوقی موجب افزایش هزینه‌ها می‌شود اما اینطور نیست.

متخصصین حقوقی با دانش و تخصصی که دارند می‌توانند موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها شوند. بنابراین هزینه‌های اضافی پیش نیامده و روند اخذ رتبه در کمترین زمان ممکن به اتمام می‌رسد.

جمع‌بندی

در این مطلب از سایت ثبت خوارزمی به معرفی کامل اخذ رتبه پیمانکار و گرید شرکت، مزایا، کاربرد‌ها و نحوه اخذ آن پرداختیم. همچنین هزینه‌های مربوط به اخذ گرید را توضیح دادیم. اگر می‌خواهید در مورد هزینه اخذ گرید بیشتر بدانید حتماً با کارشناسان حقوقی ثبت خوارزمی تماس بگیرید. کارشناسان می‌توانند اطلاعات دقیق و بروز را در اختیار شما قرار دهند.

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان