برای ثبت شرکت چه مدرک تحصیلی لازم است؟

لزوم داشتن یا نداشتن مدرک برای ثبت شرکت سؤال مهم و قابل توجه بسیاری از متقاضیان ثبت شرکت می‌باشد.  در خصوص داشتن مدرک تحصیلی برای ثبت شرکت نکات متعددی وجود دارد که متقاضیان در هر صورت باید بدانند.  همانطور که می‌دانید برای تأسیس و ثبت انواع شرکت‌ها نیاز به ارائه مدارک قانونی جهت اخذ مجوز و درخواست‌های لازم دارید.  با توجه به شرایط و انواع مختلف ثبت شرکت،  مدارک ثبت شرکت نیز باید متفاوت بوده و برای هر شرکتی مدارک خاصی ارائه شود. انواع مجوز‌ها و مدرک تحصیلی از آن جمله‌اند.  اما سؤالی که ممکن است پیش بیاید این است که آیا برای ثبت شرکت مدرک لازم است؟ پاسخ این سؤال در این مقاله از ثبت خوارزمی داده خواهد شد.

برای ثبت شرکت چه مدرکی لازم است؟

در ابتدای کار مدرک تحصیلی لازم نیست.  ممکن است تعجب کنید اما در واقع در مراحل و قوانین ثبت نام تا سال 1401 (زمان نگارش این مقاله) به مدرک تحصیلی اشاره‌ای نشده است مگر در موارد زیر:

  • نهاد شرکت نیاز به مجوز دارد و اخذ آن منوط به داشتن مدرک تحصیلی خاص می‌باشد.
  • در ثبت شرکت مهندسی که قصد دارید کلمه مهندس یا مهندسین در نام شرکت ذکر شود، به مدرک مهندسی نیاز دارید.

موارد دیگری هم هست که در ادامه توضیح خواهیم داد.

اما آنچه مهم است این است که اولاً ناآگاهانه وارد زمینه کاری که در آن تخصص و صلاحیت ندارید وارد نشوید و ثانیاً ممکن است نیاز به اخذ کارت بازرگانی داشته باشید که باید حداقل دیپلم گرفته باشید یا برای رتبه‌بندی شرکت‌ها که حداقل مدرک لیسانس لازم است و مثال‌هایی از این دست،  یعنی شما در مراحل ثبت نام نیازی به مدرک لیسانس ندارید اما ممکن است بعداً به آن نیاز داشته باشید.

در ادامه به موارد متعددی اشاره می‌کنیم که برای ثبت شرکت نیاز به داشتن مدارک تحصیلی است.

 

 

مدرک تحصیلی ثبت شرکت مهندسی

همانطور که بالاتر به عنوان مثال ذکر شد،  شرکت‌های مهندسی که باید با کلمه مهندسی به ثبت برسند باید حداقل یکی از اعضای مؤسس خود را از بین افراد دارای مدرک مهندسی انتخاب کنند.  این امر در مورد شرکت‌هایی نیز صدق می‌کند که در نام خود کلمه مهندسین یا مهندسان را دارند.  با این تفاوت که در این شرکت‌ها باید بیش از یک مؤسس با تحصیلات مهندسی وجود داشته باشد.

مدرک تحصیلی ثبت شرکت بیمه

یکی دیگر از انواعی که برای ثبت شرکت نیاز به مدارک تحصیلی دارند،  تأسیس شرکت‌ها و مؤسسات بیمه است.  در این موارد حداقل یکی از مؤسسان ملزم به داشتن مدرک مرتبط با مدیریت بیمه می‌باشد.  جالب است بدانید در این صورت در صورتی که فرد مذکور دارای مدرک تحصیلی مرتبط نباشد می‌تواند با سابقه کار مفید و تجربه و آموزش‌های لازم کمبود مدارک تحصیلی را جبران کند.

مدرک تحصیلی ثبت شرکت هواپیمایی

ثبت شرکت‌های هواپیمایی نیز مستلزم اخذ مجوزی است که متقاضی باید مدرک تحصیلی مناسبی داشته باشد.  رشته‌های تحصیلی پذیرفته شده توسط سازمان هواپیمایی کشوری منتشر می‌شود.

مدارک آموزشی مورد نیاز ثبت نام مؤسسات روانشناسی

برای ثبت و تأسیس شرکت و مؤسسه در زمینه روانشناسی و روانپزشکی،  مدارک تحصیلی ویژه مورد نیاز است.  برای اخذ مجوز از سازمان اجتماعی یکی از متقاضیان ثبت شرکت باید دارای مدرک روانشناسی بالینی،  روانپزشکی و. . باشد.

مدرک تحصیلی برای ثبت شرکتهای کامپیوتری

یکی از شروط فعالیت تجاری در زمینه کامپیوتر،  داشتن مدارک تحصیلی برای ثبت شرکت‌های سخت‌افزاری،  نرم‌افزاری،  اطلاعاتی و. . می‌باشد.  بر اساس مقررات صنفی،  داشتن مدرک لیسانس برای مدیرعامل این دسته از شرکت‌ها ضروری است.  البته همانطور که در برخی موارد اشاره شد،  کمبود مدرک با سابقه کاری مرتبط و مستمر در رشته مورد نظر قابل جبران است.

مدرک تحصیلات برای ثبت شرکت مسافرتی

یکی از شرایط ویژه تأسیس و ثبت شرکت‌های گردشگری، مدرک تحصیلی متقاضی می‌باشد.  اغلب حداقل مدرک تحصیلی برای ثبت شرکت مسافرتی مدرک لیسانس است.

مدارک تحصیلی مورد نیاز ثبت شرکت تبلیغاتی

فعالیت در حوزه تبلیغات نیازمند مجوز از وزارت ارشاد است.  برای درخواست مجوز از این وزارتخانه،  متقاضی باید دارای مدرک تحصیلی مرتبط ثبت شرکت تبلیغاتی باشد.  بر اساس مقررات،  داشتن مدرک تحصیلی مرتبط با رشته‌های مدیریت بازرگانی،  روابط عمومی،  بازاریابی،  علوم اجتماعی و. . برای مؤسس این شرکت الزامی است.  همانند روال عدم داشتن مدرک تحصیلی را می‌توان با 5 سال سابقه کار مؤثر در زمینه تبلیغات پوشش داد.

گواهی مورد نیاز تحصیلی برای ثبت نام خیریه

ثبت مؤسسات خیریه زیر نظر سازمان بهزیستی انجام می‌شود.  بر اساس آیین‌نامه این مؤسسه،  مدیر عامل مؤسسه خیریه باید حداقل دارای مدرک تحصیلی لیسانس باشد.  همچنین دو نفر از اعضای هیئت مدیره مؤسسه خیریه باید دارای مدرک تحصیلی لیسانس مرتبط با حوزه‌های فعالیت آن خیریه باشند.

در صورت عدم وجود موارد فوق، امکان جبران شرایط تحصیلی برای ثبت شرکت و مؤسسه اجتماعی با 8 سال سابقه کار مرتبط برای مدیر عامل (جبران مدرک دیپلم) و 4 سال سابقه کار برای مدارک غیر مرتبط کارشناسی،  با فعالیت مؤسسه خیریه وجود دارد.

سخن پایانی

در این مقاله به مهم‌ترین مثال‌ها در ثبت شرکت‌هایی که برای ثبت نیاز به مدرک تحصیلی خاص دارند اشاره شده است.  نباید فراموش کرد که ثبت شرکت‌ها و مؤسسات تجاری و غیرتجاری به ویژه در زمینه اخذ مجوز‌های لازم دارای نکات ظریفی است که باید مورد توجه قرار گیرد.  همکاری با شرکت‌های مختلف ثبتی همواره یکی از گزینه‌های مورد نظر متقاضیان می‌باشد.  به طور خلاصه می‌توان گفت که داشتن مدرک تحصیلی از الزامات عمومی ثبت شرکت نیست.  در واقع متقاضیان بسیاری از شرکت‌ها و مؤسسات تجاری و غیر تجاری برای ثبت شرکت نیازی به مدرک تحصیلی ندارند.  اما همانطور که دیده شد،  مواردی نیز وجود دارد که قوانین و مقررات به دلیل حساسیت حوزه فعالیت شرکت و مؤسسه،  داشتن مدرک تحصیلی مناسب را الزامی می‌کند. کارشناسان و متخصصان ثبت خوارزمی آماده ارائه‌ی هرگونه مشاوره و خدمات در راستای آسان نمودن فرآیند ثبت شرکت برای شما هستند.

با ما تماس بگیرید.

 

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان