ثبت شرکت مهندسی عمران

مدارک موردنیاز برای ثبت شرکت مهندسی عمران

هر سال شرکت‌های زیادی در ایران ثبت می‌شوند. در بین انواع شرکت‌هایی که با برای انجام دادن فعالیت‌های تجاری گوناگون به ثبت می‌رسند، شرکت‌های عمرانی سهم قابل‌توجهی را به خود اختصاص داده‌اند. دلیل بالا بودن تعداد ثبت شرکت های عمرانی را می‌توان درآمد مناسب این شرکت‌ها و همچنین وسعت فعالیت آنها دانست. فعالیت‌های عمرانی در کشورهای مختلف از بازار خوبی برخوردارند، در هر شرایطی تعطیل نمی‌شوند و دولت‌ها هم از آنها حمایت می‌کنند.

فرم درخواست مشاوره رایگان

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

همین مزایا، ثبت شرکت مهندسی عمران را توجیه می‌کند. به‌طوری‌که بسیاری از فارغ‌التحصیلان رشته عمران تصمیم می‌گیرند با ثبت شرکت، به صورت مستقل به کار مشغول شوند. در ادامه این مقاله، قصد داریم به بررسی مباحث مختلفی که پیرامون ثبت شرکت مهندسی عمران مطرح می‌شود بپردازیم.

ثبت شرکت مهندسی عمران
ثبت شرکت مهندسی عمران

بهتر است شرکت مهندسی عمران در چه قالبی ثبت شود؟

طبق قوانین ایران، شرکت‌های مهندسی عمران باید به‌صورت شرکت سهامی خاص یا شرکت بامسئولیت‌محدود به ثبت برسند. البته تفاوت‌های این دو شرکت چندان قابل‌توجه نیستند. در ادامه، برخی از تفاوت‌های جزئی موجود بین این دو شرکت را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

– سپرده‌گذاری پول در بانک: برای ثبت شرکت مهندسی عمران سهامی خاص، باید 35 درصد از کل مبلغ سرمایه شرکت در بانک سپرده‌گذاری شود. اما برای ثبت شرکت مهندسی عمران با مسئولیت محدود، نیازی به سپرده‌گذاری پول در بانک نخواهدبود. البته بحث سپرده‌گذاری در بانک، تنها زمانی مطرح می‌شود که سرمایه شرکت به‌صورت نقدی باشد. به‌طوری‌که اگر در شرکت سهامی‌خاص هم سرمایه به صورت غیرنقدی باشد، نیازی به سپرده‌گذاری پول نخواهدبود.

– بازرس شرکت: در شرکت سهامی‌خاص، همواره باید دو بازرس حضور داشته‎باشند. درحالی‌که شرکت بامسئولیت‌محدود، تنها در صورت بالابودن تعداد اعضای هیئت‌مدیره به بازرس نیاز خواهدداشت.

– مدت فعالیت اعضای هیئت‌مدیره: اعضای هیئت‌مدیره در شرکت‌های بامسئولیت‌محدود، به‌صورت دائم فعالیت می‌کنند. درحالی‌که مدت زمان فعالیت اعضای هیئت‌مدیره در شرکت سهامی‌خاص، دو سال است و امکان تمدید آن هم وجود دارد.

شرایط ثبت شرکت مهندسی عمران

– حضور اعضای هیئت‌مدیره: حضور حداقل دو نفر از اعضای هیات‌مدیره برای ثبت شرکت مهندسی عمران با مسئولیت محدود ضروری است و نیازی به حضور بازرسان نیست. برای ثبت شرکت مهندسی عمران سهامی خاص، حضور حداقل 3 نفر از اعضای هیئت‌مدیره و همچنین دو نفر از بازرسان ضروری است.

– مقدار سرمایه شرکت: مقدار سرمایه نقدی موردنیاز برای ثبت شرکت مهندسی عمران با مسئولیت محدود یا سهامی‌خاص، یک میلیون ریال است.

– نام شرکت: شرکت باید نام درخواستی خود را به اداره ثبت بدهد. اگر نام درخواستی مشکلی نداشته‌باشد، تایید می‌شود و اگر دارای ایراد باشد، شرکت باید نام را تغییر دهد تا مورد‌تایید واقع شود.

مدارک موردنیاز برای ثبت شرکت مهندسی عمران
مدارک موردنیاز برای ثبت شرکت مهندسی عمران

مدارک موردنیاز برای ثبت شرکت مهندسی عمران سهامی خاص

– مدارک‌هویتی کلیه سهامداران شرکت اعم‌از کارت‌ملی و شناسنامه

– گواهی عدم سوء‌پیشینه تمامی سهامداران شرکت

– ارائه اساسنامه شرکت که تمامی سهامداران آن را امضا کرده‌باشند.

– ارائه اظهارنامه شرکت

– تهیه و ارائه صورت‌جلسه مجمع

– تهیه و ارائه صورت‎جلسه هیئت‎مدیره

– تهیه و ارائه یک تعهدنامه مبنی بر اینکه اعضای هیئت‌مدیره شرکت در جای دیگری مشغول به کار نیستند.

– ارائه فیش‌بانکی که نشان‌دهنده سپرده‌گذاری مبلغ مشخص‌شده در بانک باشد.

– ارائه وکالتنامه (چنانچه روند ثبت شرکت مهندسی توسط وکیل قانونی شرکت انجام می‌شود).

 

مدارک موردنیاز برای ثبت شرکت مهندسی عمران با مسئولیت محدود

– مدارک‌هویتی کلیه شرکا اعم از کارت‌ملی و شناسنامه

– گواهی عدم سوءپیشینه کلیه شرکا

– اساسنامه شرکت

– تکمیل و ارائه فرم تقاضانامه شرکت

– تهیه و ارائه فرم شرکتنامه شرکت

– تهیه و ارائه فرم صورت‌جلسه مجمع‌عمومی شرکت که امضا شده‌باشد.

– تهیه و ارائه فرم تعهدنامه که نشان‌دهنده عدم مشغولیت در مشاغل دولتی باشد.

– وکالتنامه (چنانچه ثبت شرکت توسط وکیل رسمی شرکت انجام می‌شود).

مراحل ثبت شرکت مهندسی عمران
مراحل ثبت شرکت مهندسی عمران

مراحل ثبت شرکت مهندسی عمران

– ارائه یک سری اطلاعات کاری درمورد موضوع فعالیت و نحوه عملکرد شرکت.

– تعیین اعضای هیئت مدیره شرکت

– تعیین میزان سرمایه شرکت

– تعیین نام شرکت ( 5 نام پیشنهادی)

– تعیین محل شروع فعالیت‌های شرکت

– توضیح و تفهیم وظایف کلیه اعضای شرکت

– مراجعه به اداره ثبت شرکتها و ارائه کلیه مدارک و اطلاعاتی که برای ثبت شرکت ضروری هستند. البته امکان ارسال این مدارک به اداره ثبت شرکتها ازطریق پست هم وجود دارد.

– تکمیل‌کردن پرونده ثبت شرکت مهندسی عمران در سامانه ثبت شرکتها.

پس از طی کردن این مراحل و با گذشت مدت زمان کوتاهی، تایید یا عدم‌تایید درخواست ثبت شرکت به اطلاع متقاضی می‌رسد. در صورت تاییدشدن درخواست، متقاضی باید با مراجعه به اداره، مدارکی که مورد تایید واقع شده‌اند را امضا کند. چنانچه درخواست  ثبت شرکت مهندسی عمران به دلیل وجود ایراداتی تایید نشده‌باشد، متقاضی باید برای رفع نقص درخواست، اقدام کرده و دوباره درخواست را به سامانه بفرستد.

پس از طی‌کردن تمامی این مراحل، چنانچه درخواست موردتایید واقع شود، نوبت به درج آگهی ثبت شرکت مهندسی عمران در روزنامه رسمی می‌رسد. چنانچه در مدت زمان مشخصی، هیچ اعتراضی نسبت به ثبت شرکت مطرح نشود، شرکت به‌طور قانونی و رسمی به ثبت خواهدرسید. پس از آن، شرکت می‌تواند فعالیت رسمی خود را شروع کند.

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

مشاوره رایگان