روش ثبت شرکت بازرگانی

روش ثبت شرکت بازرگانی
روش ثبت شرکت بازرگانی
روش ثبت شرکت بازرگانی

 

روش ثبت شرکت بازرگانی

این مقاله محتوای پاسخ به سوالات متقاضیان محترم درخصوص روش ثبت شرکت بازرگانی است. در این راهنما سعی شده است اطلاعات کاملی راجع به این مهم در دسترس خوانندگان محترم قرار گیرد. دانستن این اطلاعات سبب می گردد که شخص متقاضی به راحتی نسبت به این موارد اقدام نماید. یکی از موضوعات پر طرفدار و جذاب در حوزه ی سرمایه گذاری و ثبت شرکت، سرمایه گذاری در زمینه ی امور مربوط به داد و ستد و بازرگانی است که همزمان با متنوع تر شدن نیازهای جامعه ، روز به روز بر اهمیت آن افزوده شده است.

فعالیت های بازرگانی می تواند به وسیله سازمان ها و شرکت های بازرگانی انجام پذیرد .منظور از شرکت های بازرگانی، شرکت هایی می باشند که در موضوع فعالیت آن ها ( بند 2 اساسنامه ) موارد مربوط به امور بازرگانی قید گردیده ، مهم ترین امور بازگانی شامل خرید و فروش، صادرات و واردات کالاهای مجاز بازرگانی می باشد که در شرکت های بازرگانی اصلی ترین موضوع فعالیت می باشد. شخص حقوقی فقط درباره موضوعاتی می تواند عمل کند که در موضوع شرکت تصریح شده باشد . به این جهت اصولاَ کلیه شرکت ها موضوع شرکت را وسیع تعریف می کنند تا بتوانند کلیه اموری را که لازم باشد انجام دهند .

 

این مطلب را هم ببینید
نکاتی درباره ثبت شرکت خدماتی نظافتی

نمونه موضوع فعالیت ثبت شرکت بازرگانی

خرید ، فروش، توزیع ، واردات و صادرات کلیه کالاهای مجاز بازرگانی اعم از کالاهای الکتریکی، الکترونیکی ، تاسیسات گرمایش و سرمایش و نصب و راه اندازی و نگهداری آن ها ، تجهیزات پزشکی ، محصولات بهداشتی ، آرایشی ، مواد غذایی ، محصولات کشاورزی و پتروشیمی و لوازم خودرویی و همچنین ترخیص کالا از گمرکات داخلی و بین المللی، شرکت در مناقصه ها و مزایده ها ، عقد قرارداد با اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی، گشایش اعتبارات و ال سی ، اخذ وام و تسهیلات ریالی و ارزی از کلیه بانک ها و موسسات مالی و اعتباری داخلی و خارجی، اخذ نمایندگی یمجاز از شرکت ها و موسسات داخلی و خارجی و اعطای نمایندگی به آن ها، مشارکت و شرکت در نمایشگاه های تخصصی و غیرتخصصی داخل و خارج کشور

 

نمونه موضوع فعالیت ثبت شرکت چند منظوره مدیریتی، بازرگانی

پیش از هر چیز لازم به یادآوری است ، شرکت چند منظوره، به شرکتی چند کاره گفته می شود که در زمینه های صادرات، واردات ، توزیع کالا و همچنین امور بازرگانی فعالیت می کند.به همین دلیل موضوع فعالیت این دسته شرکت ها بسیار وسیع است .

ارائه خدمات توانمند ساز و توسعه دهنده کسب و کارهاری نوآور و نوپا در قالب ایجاد و مدیریت شتاب دهنده کسب و کارها ، انجام مشاوره ، بازاریابی غیرشبکه ای و غیرهرمی، ارائه زیر ساخت های فنی ، حقوقی و بازرگانی ، مشارکت ، مدیریت ، خرید و فروش، صادرات و واردات کلیه کالاهای مجاز بازرگانی، شرکت در مناقصات و مزایدات ، عقد قرارداد با اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی، اخذ وام و تسهیلات ریالی و ارزی از کلیه بانک های دولتی و خصوصی و موسسات مالی و اعتباری داخلی و خارجی، اخذ و اعطای نمایندگی از شرکت ها و موسسات داخلی و خارجی، مشارکت و شرکت در نمایشگاه های بین المللی تخصصی و غیرتخصصی داخل و خارج کشور.

این مطلب را هم ببینید
ثبت شرکت خدماتی فضای سبز

 

روش ثبت شرکت بازرگانی : تعیین قالب شرکت بازرگانی

جهت ثبت کردن شرکت بازرگانی قالب های متعددی وجود دارد که می توان با توجه به تعداد اعضا و نوع فعالیت مورد نظر قالب ثبتی مناسب را انتخاب نمود. با این وجود، شرکت های بازرگانی اکثراَ در قالب شرکت بامسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص به ثبت می رسند .یادآوری می گردد در شرکت سهامی خاص :

1- حداقل تعداد سهامداران جهت ثبت یک شرکت سهامی خاص 3 نفر است که به سن قانونی ( 18 سال تمام ) رسیده باشند.

2- حداقل سرمایه جهت ثبت یک شرکت سهامی خاص یک میلیون ریال ( برابر با یکصد هزار تومان ) می باشد.

3- در بدو تاسیس حداقل 35% سرمایه به صورت نقدی باید به حساب شرکت تودیع شود.

4- در صورت سرمایه غیر نقدی ( در صورت وجود ) باید به تفکیک تقویم و در اظهارنامه منعکس گردد.

5- سرمایه شرکت صرفاَ توسط موسسین تامین می شود.

 

روش ثبت شرکت بازرگانی  :خصوصیات شرکت با مسئولیت محدود

1- شرکت با مسئولیت محدود بین دو یا چند نفر ( حداقل دو نفر ) تشکیل می شود و شرکا می توانند اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند. هم چنین شخص محجور توسط ولی یا قیم می تواند شریک شرکت با مسئولیت محدود شود.

2- به موجب ماده 95 قانون تجارت، شرکت با مسئولیت محدود الزاماَ برای امور تجاری تشکیل می شود، اما به موجب ماده 2 لایحه، شرکت سهامی می تواند برای امور تجاری یا غیرتجاری تشکیل شود.

3- تشکیل شرکت با مسئولیت محدود برخلاف شرکت سهامی عام و خاص تشریفات پیچیده ای ندارد. به موجب ماده 96 قانون تجارت، ” شرکت با مسئولیت محدود وقتی تشکیل می شود که تمام سرمایه نقدی تادیه و سهم الشرکه غیرنقدی نیز تقویم و تسلیم شده باشد “. در این شرکت تعهد سرمایه امکان پذیر نیست و تمام سرمایه باید در لحظه تشکیل پرداخت شود.

این مطلب را هم ببینید
راهنمای ثبت شرکت فوری و آنلاین در ایران

4- در قانون تجارت، برای میزان سرمایه شرکت بامسئولیت محدود هیچ مبلغی تعیین نشده است. با این حال به صورت عرفی حداقل سرمایه اسمی مبلغ یک میلیون ریال می باشد.

5- حداقل تعداد مدیران ، یک نفر می باشد.

6- مسئولیت شرکای شرکت با مسئولیت محدود ، فقط تا میزان ( نه نسبت ) سرمایه خود در برابر قروض و تعهدات شرکت است، زیرا شرکت با مسئولیت محدود از شرکت های سرمایه ای می باشد.

 

روش ثبت شرکت بازرگانی

– مراجعه به سامانه ثبت شرکت ها و تکمیل اطلاعات خواسته شده نظیر معرفی نام شرکا ، معرفی شعبه های شرکت و تعیین نام شرکت

– ارائه اساسنامه شرکت و سایر مدارک خواسته شده به اداره فوق الذکر از طریق ارسال پستی

– بررسی مدارک ارسالی توسط کارشناس مربوطه

در حال ارسال
نظرات کاربر
( رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر
0 دیدگاه‌ها

پیام بگذارید

مشاوره رایگان