ثبت شرکت مهندسی فوری

ثبت شرکت مهندسی فوری
مراحل ثبت شرکت مهندسی
مراحل ثبت شرکت مهندسی

 

شرکت مهندسی چیست؟

علم مهندسی ممکن است در ظاهر رشته ایی نوین و مدرن را در ذهن افراد تصویر نماید، لکن این رشته دارای پیشینه ایی کهن در تاریخ بشریت می باشد که به عنوان فن استفاده علوم فنی و همچنین استفاده از قوانین طبیعت و منابع فیزیکی از دیر باز تا کنون در جوامع بشری کاربرد داشته است و امروزه نیز به ساخت وطراحی انواع مواد، ساختارها، ماشین ها ، ابزارها وسیستم ها و پردازش ها می پردازد. در ادامه این مقاله از خوارزمی ثبت به مدارک و شرایط لازم برای ثبت شرکت مهندسی فوری می پردازیم.

اکنون این رشته در وسیع ترین ابعاد در تمامی دانشگاه های جهان تدریس می شود و فردی که دررشته مهند سی تحصیل کرده است را مهندس می نامند.

به عبارت دقیق تر شاخه مهندسی یک اصل گسترده  است که به رشته های فرعی و متنوع تقسیم می شودو افراد متقاضی جهت تحصیل در این رشته با انتخاب شاخه ایی از رشته های متنوع مهندسی  می تواند در بخش های متنوعی مانند: مهندس شیمی ، مهندس عمران ، مهندس مکا نیک و ….. فعالیت نماید.

شرکت فنی و مهندسی معمولا توسط مهندسان به منظور انجام پروژه های مهندسی و صنعتی ثبت می گردد . این قبیل شرکت ها برای ثبت به خصوص از نوع با مسولیت محدودش نیازی به ارائه مدارک تحصیلی ندارد ( بر خلاف تفکر اکثر مردم ) بلکه مدرک تحصیلی وقتی نیاز است که این نوع از شرکتها قصد گرفتن رتبه یا گرید را داشته باشند . پرسه ثبت شرکت فنی و مهندسی بسته به نوع آن متفاوت می باشد. شرکت های مهندسی به شرکت های اطلاق می شود که امور فنی، مهارتی و مهندسی را به انجام می رسانند؛ این نوع شرکت ها دارای موضوع و نامی فنی و مهندسی می باشند که می بایست آن را مورد توجه قرار دهند. مهندسین برای انجام پروژه های بزرگ فنی- مهندسی اقدام به ثبت قانونی و رسمی شرکت خود می کنند.

بنابراین آنچه هنگام ثبت شرکت های مهندسی اهمیت فراوان دارد، نام شرکت است که باید از کلمات خاصی قبل از عنوان شرکت استفاده گردد؛ کلماتی نظیر، مهندسی، فنی- مهندسی، مهندسین و یا گروه مهندسان.

ثبت شرکت مهندسی

نکته : هر کدام از این کلمات دارای معنا و مفهوم خاصی هستند که با توجه به آن، می تواند آن واژه یا کلمه را برای شرکت برگزید؛ مثلاً اگر شرکت متقاضی با نام مهندسی ثبت شده باشد، باید متقاضی مدرک مهندسی خود را در زمان ارائه مدارک تحویل دهد.

استفاده از واژه های شرکت های مهندسی قبل از نام شرکت

در شرکتهای مهندسی میتوانید قبل از نام شرکت از واژه هایی مانند مهندسی ، فنی مهندسی،

مهندسین و گروه مهندسین استفاده کنید که هر یک از این عبارت ها دارای مدارک خاصی میباشند .

 عبارت مهندسی و فنی مهندسی

استفاده از این واژها در نام شرکت نیازمند مدرک مهندسی و یا فنی مهندسی در ثبت شرکت میباشند.

عبارت مهندسین

استفاده ازعبارت مهندسین بدین معنی است که شرکت دارای چندین مهندس است پس جهت ارائه مدارک برای ثبت شرکت بایستی مدارک تمامی مهندسین ارائه شود.

پروانه فنی مهندسی

مجوزی است که پس از اخذ جواز تاسیس،‌ثبت شرکت ایجاد دفتر مهندسی، فراهم نمودن امکانات لازم و بر اساس مفاد دستورالعمل، از طرف سازمان صنعت ،معدن و تجارت استانها صادر می گردد.

شرح وظایف شرکت های مهندسی

این که شرکت های مهندسی و مهندسان مشاور چه نقش و وظیفه ای در چرخه فعالیت صنعت ایفا می کنند و حضور آنها چه مزایایی دارد، نظر عده ای از متخصصان این صنعت را به خود جلب نموده است. برای شناخت خدمات و وظایف گروه مهندسان مشاور، مراحل انجام کار آن‌ها بشرح زیر آورده می‌شود.

لازم به ذکر است که وظایف تشریح شده مربوط به مهندسان مشاوری است که مشاوره طرح های عمرانی را برای کارفرما انجام می‌دهند و حدود خدمات و شرح وظایف مهندسین مشاور که عهده دار وظیفه مشاوره برای پیمانکاران هستند متفاوت می باشد.

شرکت مهندسی دارای شخصیت حقوقی مستقل است که معمولاَ توسط مهندسان برای انجام پروژه های مهندسی ثبت می گردد. تفاوت این شرکت با دیگر شرکت ها در موضوع فعالیت این نوع شرکت و همین طور نام این نوع شرکت است.لازم به توضیح است که برای ثبت شرکت با فعالیت مهندسی نیازی به مدرک تحصیلی نیست مگر در صورتی که در اسم شرکت از کلمه “مهندسی”استفاده گردد که در این صورت می بایست یکی از اعضای شرکت مدرک مهندسی مرتبط با موضوع شرکت داشته باشد.در ادامه مطلب راجع به این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد.

برای ثبت شرکت مهندسی می توان به یکی از صور ذیل اقدام نمود:

 • ثبت شرکت مهندسی در قالب شرکت سهامی خاص
 • ثبت شرکت مهندسی در قالب شرکت با مسئولیت محدود

شرایط ثبت شرکت مهندسی سهامی خاص :

 • حداقل 3 نفر عضو+2 نفر بازرس(بازرسین نباید از اعضا باشند)
 • حداقل سرمایه 1.000.000 ریال که می بایست حداقل 35 درصد سرمایه نقداَ پرداخت شود.

مدارک ثبت شرکت مهندسی سهامی خاص:

 • کپی مدارک شناسایی(کارت ملی و شناسنامه)
 • امضای اقرارنامه
 • اصل گواهی عدم سوء پیشینه
 • مجوز در صورت مجوزی بودن موضوع

شرایط ثبت شرکت مهندسی با مسئولیت محدود:

 • وجود حداقل 2 عضو
 • حداقل 1.000.000 ریال سرمایه اولیه

مدارک ثبت شرکت مهندسی با مسئولیت محدود:

 • کپی مدارک شناسایی(کارت ملی و شناسنامه)
 • امضای اقرارنامه
 • اصل گواهی عدم سوء پیشینه
 • مجوز در صورت مجوزی بودن موضوع
در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (1 رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر
0 دیدگاه‌ها

پیام بگذارید

مشاوره رایگان