تفاوت شرکت سرمایه‌گذاری با صندق سرمایه‌گذاری چیست؟

تفاوت شرکت سرمایه‌گذاری با صندق سرمایه‌گذاری

چکیده مقاله

خیلی از ما تا به حال نام صندوق های سرمایه گذاری و یا شرکت های سرمایه گذاری را شنیده ایم، اما اغلب نمیدونیم که این دو چه هستن و به چه صورتی کار می کنند و اصلا تفاوت صندوق و شرکت سرمایه گذاری در چیست؟ در این مقاله قصد داریم تا در خصوص تفاوت شرکت سرمایه‌گذاری با صندق سرمایه‌گذاری صحبت کنیم.
تفاوت شرکت سرمایه‌گذاری با صندق سرمایه‌گذاری

خیلی از ما تا به حال نام صندوق های سرمایه گذاری و یا شرکت های سرمایه گذاری را شنیده ایم، اما اغلب نمیدونیم که این دو چه هستن و به چه صورتی کار می کنند و اصلا تفاوت صندوق و شرکت سرمایه گذاری در چیست؟ در این مقاله قصد داریم تا در خصوص تفاوت شرکت سرمایه‌گذاری با صندق سرمایه‌گذاری صحبت کنیم. خیلی از افراد تفاوت شرکت سرمایه‌گذاری با صندق سرمایه‌گذاری رو نمیدونن و این باعث سردرگمی و گاهی اوقات حتی سرمایه گذاری اشتباه روی موردی که قصد سرمایه گذاری روی آن را ندارند، می شود. لذا همین موضوع ما را بر آن داشت تا یک مطلب کامل، با زبانی ساده و قابل فهم برای همه عزیزان تهیه کنیم، بنابراین ادامه این مقاله رو به هیچ وجه از دست نده.

این را هم بخوانید: ثبت شرکت سرمایه گذاری

 

شرکت سرمایه گذاری چیست؟

در ابتدا باید گتف که شرکت های سرمایه گذاری طبق بند ۲۱ ماده یک قانون بازار اوراق بهادار، نهادهای مالی هستند که مثل صندوق های سرمایه گذاری واسطه‌ ای در راستای خرید و فروش سهام شرکت‌ های بورسی هستند. این شرکت‌ ها متشکل از مجموعه‌ ای از افراد متخصص می باشند که وضعیت شرکت‌ های پذیرفته شده در بورس را بررسی و تحلیل خواهند کرد و می دانند در چه زمانی می بایست سهام این شرکت‌ ها را خرید و چه زمان به فروش رساند تا بیشترین سود را کسب کرد. این بدین معنی است که فعالیت اصلی این شرکت‌ ها خرید و فروش سهام شرکت‌ های بورسی و غیر بورسی در بهترین زمان و با بهترین قیمت ممکن است.

این مطلب را هم ببینید
نحوه ی ثبت تغییرات در شرکت با مسئولیت محدود

گفتنی است که شرکت‌ های سرمایه‌ گذاری سهام شرکت‌ ها را با هدف مدیریت خود شرکت خریداری نمی کنند، یعنی به هیچ عنوان برای آن ها اهمیتی ندارد چه فردی دارد آن‌ ها را مدیریت می‌ کند. این موضوع برای آن ها اهمیت دارد که عملکرد شرکت مناسب باشد و به بیشترین سوددهی دست پیدا کند تا خودشان هم از این سوددهی منتقع شوند. هر زمان هم که شرکت به سوددهی نرسد یا روند نزولی را طی کند، سهامش را به فروش خواهند رساند. لذا نگاه شرکت های سرمایه گذاری به خرید سهام شرکت‌ ها نگاهی بلند مدت نیست و در واقع نگاه آن ها کوتاه مدت می باشد.

امروزه ۱۰ ها شرکت سرمایه گذاری در بورس مشغول هستند که بعضی از آن‌ ها مربوط به بانک‌ ها یا موسسات اعتباری و لیزینگ هستند و بعضی دیگر هم در زمینه‌ های تخصصی مانند خودرو، ساختمان، صنایع شیمیای و … سرمایه‌ گذاری انجام می دهند.

 

تفاوت شرکت سرمایه‌گذاری با صندق سرمایه‌گذاری

در صندوق های سرمایه گذاری هر وقتی که سرمایه گذار بخواهد، با ابطال واحد های سرمایه گذاری از صندوق بیرون می رود و سرمایه‌ اش را نقد خواهد کرد، ولی در شرکت‌ های سرمایه‌ گذاری این امکان به سادگی در اختیار شما نخواهد بود. بلکه چنانچه یک سرمایه‌ گذار در شرکت قصد خروج و دریافت نقدی سرمایه‌ اش را داشته باشد، می بایست سهام خود را به شخص دیگری انتقال دهد. این بدین معنی است که سرمایه یک صندوق سرمایه گذاری باز است و هر کسی قادر است با خرید واحد سرمایه گذاری وارد صندوق شود و سرمایه صندوق افزایش یابد و این در حالی است که سرمایه در شرکت سرمایه‌ گذاری باز نیست و ورود و خروج سرمایه در قالب افزایش یا کاهش سرمایه و با طی تشریفاتی که در قانون تجارت عنوان شده است، صورت می پذیرد.

این مطلب را هم ببینید
مراحل ثبت شرکت دانش بنیان

همین طور خرید سهام در شرکت های سرمایه گذاری به سادگی خرید واحد سرمایه گذاری در صندوق‌ ها نخواهد بود و چنانچه فردی قصد داشته باشد سرمایه‌ اش را وارد یک شرکت کند، در حقیقت می بایست سهام شخص دیگری را که قصد خروج دارد، بخرد. این موضوع رو مد نظر خود قرار دهید که همه شرکت های سرمایه گذاری زیر نظر سازمان بورس مشغول هستند، بنابراین چون نهادی معتبر بر آن ها نظارت داره، می توان گفت که این شرکت ها به منظور سرمایه گذاری بسیار امن و مطمئن خواهند بود. لذا می توان این طور بیان کرد که امکان نقدشوندگی سهام در شرکت‌ های سرمایه گذاری به نسبت صندوق های سرمایه گذاری بسیار کم است.

 

جدول تفاوت شرکت سرمایه‌گذاری با صندق سرمایه‌گذاری

موضوع————— شرکت سرمایه گذاری—————- صندوق سرمایه گذاری

کوچکترین جز سرمایه——–         سهم—————————– واحد سرمایه‌گذاری

ورود سرمایه‌ گذار————خرید سهم——————–صدور واحد سرمایه‌ گذاری

خروج سرمایه‌ گذار————فروش سهم——————ابطال واحد سرمایه‌ گذاری

مکانیزم ارزش گذاری——–عرضه و تقاضا————–خالص ارزش روز دارایی‌ ها

سرمایه ————- ثابت – بر اساس اساسنامه———–متغیر – در حدود تعیین شده در اساسنامه

قابلیت نقدشوندگی——————اندک———————————–بالا

دوره فعالیت——————–اغلب نامحدود—————————–محدود

توجه

شما میتوانید از طریق فرم روبه رو درخواست خود را ارسال کنید تا مشاورین ما در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.
نکته : تمامی مشاوره ها به صورت رایگان انجام میشود.
با پر کردن فرم زیر، پاسخ خود مبنی بر " مدت زمان انجام"، "هزینه" و "مدارک لازم" را بروی تلفن همراه خود دریافت نمایید.

مقالات پایین ،پیشنهاد خوانندگان این مقاله برای مطالعه است.

تفاوت شرکت‌های هلدینگ و شرکت‌های سرمایه‌گذاری در چیست؟

در حال ارسال نظرات کاربر ( رای)

این مطلب را هم ببینید
شرکت دانش بنیان

ثبت شرکت مشاوره سرمایه گذاری

در حال ارسال نظرات کاربر ( رای)

اساسنامه شرکت های سرمایه گذاری

در حال ارسال نظرات کاربر ( رای)

در حال ارسال
نظرات کاربر
( رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

X