راهنمای کامل ثبت شرکت پیمانکاری در ایران

راهنمای کامل ثبت شرکت پیمانکاری
راهنمای کامل ثبت شرکت پیمانکاری
راهنمای کامل ثبت شرکت پیمانکاری

 

ثبت شرکت پیمانکاری

ثبت شرکت پیمانکاری یکی از پر متقاضی ترین و محبوب ترین شرکت هایی هستند که در سال های اخیر در کشورمان به ثبت رسیده و به فعالیت می پردازند و شاید بتوان از دلایل مهم محبوبیت و پر متقاضی بودن ثبت شرکت پیمانکاری به درآمد بسیار خوب این شرکت ها، وجود بازار کار داخلی و خارجی و همچنین وجود نیروی کار متخصص و متعهد ایرانی اشاره نمود.

شاید برای شما این موضوع جالب باشد که کشور ما یکی از سه کشور اول دنیا در زمینه تولید مهندس است. مهندسانی که از دانشگاه ها در مقاطع تحصیلی مختلف فارغ التحصیل می شوند و پا به بازار کار و فعالیت می گذارند.

برخی از فارغ التحصیلان رشته های مهندسی، خصوصا رشته هایی همچون عمران، راه سازی، آب و فاضلاب، سد سازی، تاسیسات و برق، چشم به استخدام شدن در شرکت های دولتی و خصوصی ندارند، بلکه تمایل دارند خودشان کارآفرین باشند و به همین منظور با یک یا چند نفر از دوستان و آشنایان خود اقدام به ثبت شرکت پیمانکاری می نمایند و وارد بازار و فعالیت های عمرانی کشور می شوند.

شرکت های پیمانکاری چگونه شرکت هایی هستند؟

در ابتدای این بحث تعریف مختصری از شرکت های پیمانکاری را خدمت شما ارائه می نماییم:

به صورت کلی پیمان کار مجموعه ایی حقیقی و یا حقوقی است که با انعقاد قراردادی مسئولیت انجام پروژِه ای از قبیل (تهیه، حمل، نصب، ساخت، اجرا و….) را عهده دار می شود. البته در نظر بگیرید که در مواردی شرکت طرف قرار داد، جهت نظارت بر کار طرف مقابل، ناظر و یا ناظرینی را انتخاب می کند.

این مطلب را هم ببینید
ثبت شرکت خدماتی پیمانکاری

شرایط قرارداد بین دو طرف از جمله: زمان انجام قرار داد، مبلغ پرداختی و دریافتی قرارداد و تعیین میزان کیفی موضوع قرارداد خواهد بود.

 

ثبت شرکت پیمانکاری
ثبت شرکت پیمانکاری

 

ثبت شرکت پیمانکاری چگونه است؟

ابتدای کار باید بررسی کرد که از بین شرکتهای تجاری، ثبت شرکت سهامی خاص برای مجموعه شما بهتر است یا ثبت شرکت با مسئولیت محدود؟

البته با درنظر گرفتن اعتبار بیشتر برای شرکت های سهامی خاص در بین دستگاه ها و سازمان های مناقصه گذار و همچنین نیازبه رسیدگی و نظارت بیشتر و دقیق تر در شرکت سهامی خاص باید گفت که شرکت سهامی خاص برای تاسیس و ثبت شرکت پیمانکاری مناسب تر است.

اما با این وجود شرکت های پیمانکاری معتبر متعددی در کشورمان وجود دارند که بسیار فعال و پرکار هستند و از نوع شرکت های با مسئولیت محدود هستند. بنابراین سهامی خاص بودن یا با مسئولیت محدود بودن شرکت پیمانکاری شما، تا حدود بسیار زیادی بستگی به سلیقه، شرایط و تصمیم خودتان دارد.

شرایطی لازم برای ثبت شرکت پیمانکاری سهامی خاص

حضور حداقل 3 نفر عضو هیات مدیره و نیز دو نفر بازرس که بازرسین نمی توانند از اعضا هیات مدیره باشند
حداکثر مدت مدیریت اعضاء هیات مدیره 2 سال و حداکثر مدت ماموریت بازرسین شرکت 1 سال است
حداقل 35 درصد از سرمایه اولیه شرکت نزد یکی از بانکهای کشور سپرده گذاری می شود
حداقل سرمایه برای ثبت شرکت یکصد هزار تومان است

رتبه بندی پیمانکاران و اخذ گرید چگونه است؟

رتبه بندی به معنای بررسی میزان توانایی شرکت ها است که این توانایی را بر اساس نفرات، تحصیلات، سوابق کاری و توانایی مالی بررسی می نمایند.

این مطلب را هم ببینید
شرکت پیمانکاری عمرانی چیست ؟

این رتبه بندی برای رشته های کاری متعدد از جمله: نفت و گاز، ابنیه، راه، انفورماتیک، مشاور و… منظور می شود و شامل پنج (5-4-3-2-1) رتبه می باشد که رتبه 5 کمترین و رتبه 1 ممتاز ترین آنها است و محاسبه این امتیاز بر اساس پارامترهای مختلفی همچون سوابق فعالیت شرکت، میزان توانایی مالی شرکت، تعداد نفرات، مدارک تحصیلی و سوابق بیمه ای اعضاء امتیاز آور شرکت و سابقه اعضاء هیات مدیره صورت می گیرد.

هر یک از این گرید ها با توجه به ارزش یابی های صورت گرفته به شرکت اعطاء می شود و پس از ثبت شرکت، به عنوانی شرکت پیمانکار نسبت به اخذ رتبه مرتبط با موضوع و فعالیت های شرکت اقدام می شود.

در حال ارسال
نظرات کاربر
( رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

X