رتبه بندی شرکت

رتبه بندی شرکت
رتبه بندی شرکت
رتبه بندی شرکت

 

رتبه بندی یکی از مهم ترین کارهایی است که یک شرکت پس از تاسیس باید آن را پیگیری نمایند، پیگیری جهت رتبه بندی شرکت توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور می باشد. گرید به معنای اخذ امتیاز و گرید یک شرکت متناسب با استانداردهای ارائه شده توسط آن شرکت می باشد. گرید شرکت مزیت های زیادی را برای آینده کاری شرکت در پی دارد.

رتبه بندی شرکت ها برای سنجش مهارت و اعتبار آن ها است. این اعتبار برخاسته از رتبه بندی به شرکت اجازه می دهد تا خود را در مراحل بالاتری مطرح کند و پروژه های بیشتر و بزرگتری را قبول کند.هر چقدر رتبه بالاتر باشد، وجهه شرکت بیشتر شده و به همین دلیل شرکت مورد نظر می تواند طرح هایی در مقیاس بالاتر را در دست بگیرد.یک شرکت نمی تواند به یک باره رتبه خیلی بالایی را بگیرد و باید با صبر و در طول زمان آن را به دست آورد. تنها راه قطعی برای به دست آوردن رتبه ای بیشتر از رتبه سابق خود این است که هر بار پروژه های خود را بهتر انجام داده تا در رتبه بندی بعدی اعتبار کسب کنید.

استعلام رتبه بندی شرکت

استعلام رتبه بندی شرکت هم در ساجار انجام می شود. در این سامانه می توانید رتبه بندی بودن یا نبودن شرکت را استعلام کنید. با ورود به صفحه سایت ساجار می توانید مشخص کنید که هر شرکت با چه رتبه ای ثبت شده است و چه نوع پروژه هایی را برای چه کارفرماهایی انجام داده است.

این مطلب را هم ببینید
مهم ترین تفاوت‌های شرکت سهامی عام و خاص

 

رتبه بندی شرکت ها چیست؟

رتبه بندی شرکت ها چیست؟ افراد زیادی وقتی برای اولین بار قصد گرفتن رتبه را دارند، به دقیق از هدف دقیق رتبه بندی اطلاعی ندارند و فقط به طور کلی می دانند که رتبه بندی به پیشرفت شرکت کمک می کند.

رتبه بندی مشاوران

رتبه بندی مشاوران تفاوت چندانی با رتبه بندی شرکت های معمولی ندارد و تفاوت این شرکت ها با دیگران این است که رتبه مشاور، همانطور که از اسم آن مشخص است برای تعیین مهارت های شرکت های مشاور انتخاب می شود. رتبه مشاور هم مثل گرید شرکت های دیگر فقط در صورتی امکان پذیر است که چند نفری را با تخصص کامل در شرکت داشته باشید و همینطور سابقه و مهارت را به اندازه کافی داشته باشید.

 

رتبه بندی پیمانکاران

رتبه بندی پیمانکاران بعد از اینکه شرکت به عنوان یک شرکت پیمانکاری رسمی ثبت شد، به دست می آید. برای تضمین گرفتن درجه بهتر در هر رتبه بندی باید شرایط قانونی لازم را داشته باشید و تمام قوانین مربوط به رتبه بندی را به طور کامل رعایت کنید.

در همین حین باید اسنادی که برای گرید شرکت لازم است، کامل و دقیق تهیه کنید تا از مشکلات بعدی جلوگیری شود.

هزینه رتبه بندی شرکت

هزینه رتبه بندی شرکت را می شود در چند دسته بررسی کرد. کمترین سطح هزینه ها برای گرفتن اسناد مورد نیاز خرج می شود. بعد از آن قسمت روزنامه رسمی است. اما بیشترین هزینه ای که در گرید شرکت با آن روبه رو می شوید، زمان کار و انجام پروژه ها است. شرکت ها صرفا به دلیل اینکه پروژه بزرگی را انجام داده اند، تایید نمی شوند. این پروژه ها باید کاملا دقیق باشند و تمام قوانینی که در نظام نامه آورده شده را رعایت کرده باشند.

این مطلب را هم ببینید
کاربرد شرکت های دانش بنیان

شرایط رتبه بندی شرکت

شرایط رتبه بندی شرکت ها بر اساس توانایی کارگزاران شرکت است. معیارهایی که برای درجه بندی یک شرکت خواسته می شود شامل چنین شرط هایی می باشد:

برای

مراحل رتبه بندی شرکت

مراحل رتبه بندی شرکت شامل دو قسمت است. در ابتدا شرکت از نظر توان کاری و توان فنی مورد بررسی قرار می گیرد. درآمد و میزان پروژه های شما بررسی می شود و بازرسان تصمیم می گیرند که آیا تجهیزات شما به اندازه کافی مناسب است یا خیر. آیا نیروی متخصص کافی در کار شرکت شده؟ با توجه به این مسائل تصمیم گرفته می شود که شرکت شامل گروهی است که رتبه درخواستی خود را به دست می آورند یا جزو شرکت هایی است که درخواست رتبه آن ها رد می شود.

در صورتی که شرکت این دو مرحله را بگذراند، هنوز چند مورد قانون در مورد گرید شرکت وجود دارد که باید رعایت شده باشند.

1.مقام های بالاتری که در شرکت شما کار می کنند نباید شغل دولتی رسمی داشته باشند.
2.در صورتی که مدیران شرکت شما در زمان انجام پروژه های کاری عملی خلاف قانون انجام داده باشند که به دلایلی باعث اختلال در انجام طرح شده باشد، رتبه مورد نظر به دست نخواهد آمد.

مراحل رتبه بندی شرکت را یادآوری می کنیم:

1.در حقیقت مراحل رتبه بندی برای هر شرکت از زمان ثبت آن شرکت شروع می شود. در حالی که این مسئله غیر رسمی است و معمولا به عنوان یکی از مراحل رتبه بندی دسته بندی نمی شود اما واقعیت این است که تمام سابقه شرکت در زمان رتبه بندی چک می شود پس از روز اول کاری، مسابقه گرفتن رتبه شروع می شود.
2.در این قسمت باید رسما درخواست دهید تا رتبه بندی درخواستی شما بررسی شود. این درخواست توسط سامانه ساجات ثبت می شود و از اینجا بعد وظیفه نماینده شرکت است که ادامه کار را پیگیری کند.

این مطلب را هم ببینید
هزینه ثبت تغییرات شرکت

قوانین رتبه بندی شرکت

قوانین رتبه بندی شرکت ها چندان سخت و بغرنج نیست. با کمی دقت در اجرای قوانین به راحتی می توانید برای کسب رتبه مورد نظر اقدام کنید.

قانون ۱ – شرکت در زمان انجام پروژه های قبلی خود نباید فعالیتی خلاف قانون داشته باشد.
قانون ۲ – اگر یکی از مدیرانی که در شرکت کار می کنند در یک سازمان دولتی هم رسما مشغول فعالیت باشد، شرکت نمی تواند رتبه بگیرد.
قانون ۳ – سابقه شرکت هم در رتبه بندی آن ارزشیابی می شود.
قانون ۴ – مراحل درخواست رتبه را دقیق پیش بروید و همه اسنادی که برای کار لازم است را تحویل دهید.

قیمت مدارک رتبه بندی شرکت

قیمت مدارک رتبه بندی شرکت ها حدودی است و بیشتر در وابسته به این است که مدارک خواسته شده چقدر اعتبار به شرکت اضافه می کنند.

در واقع علت اینکه گاهی شرکت ها مبادرت به اجاره مدرک می کنند این است که اعضای هیئت مدیره به اندازه کافی مدرک مرتبط با رشته کاری شرکت ندارند و طبق قوانین کسب رتبه، شرکت برای گرفتن رتبه مورد نظر، به تعداد کافی متخصص در شرکت و بین اعضای هیئت مدیران نیاز دارد به همین دلیل شرکت اقدام به کرایه مدارکی می کنند که لازم دارند.

در این زمان افرادی که در شرکت های دولتی کار نمی کنند و توانایی این را دارند که به عنوان هیئت مدیره شرکت مورد نظر شناخته شوند، مدرک خود را در ازای مبلغی توافقی در اختیار شرکت مورد نظر قرار می دهند.

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
( رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

X