تهران ، فلکه دوم صادقیه ، خیابان آیت اله کاشانی ، نرسیده به خیابان مهران ، پلاک 91 ، ساختمان مهر ، طبقه چهارم ، واحد 11
ساعت کاری: همه روزه از 9 الی 17

ثبت برند – صفر تا صد ثبت برند

ثبت برند

چکیده مقاله

ثبت برند یکی از مهمترین و اصلی ترین مراحل افتتاح و راه اندازی یک شرکت، موسسه و یا تولید یک محصول با برند ویژه و منحصر به فرد می باشد. ثبت برند تجاری یا همان علامت تجاری در سال 99 چه مراحلی دارد و مدارک لازم برای ثبت علامت تجاری، برند و لوگو چیست؟ هزینه ثبت آن از صفر تا صد چقدر است؟ ما در این مقاله، به طور جامع و کامل به شما خواهیم گفت که ثبت برند چه فرآیند و مراحلی دارد، چه مدارکی باید داشته باشید و چه هزینه هایی باید پرداخت کنید و به بررسی قوانین ثبت برند و مقرراتی که برای این کار وجود دارد، خواهیم پرداخت.
ثبت برند

صفر تا صد مراحل ثبت برند به صورت کامل

ثبت برند یکی از مهمترین و اصلی ترین مراحل افتتاح و راه اندازی یک شرکت، موسسه و یا تولید یک محصول با برند ویژه و منحصر به فرد می باشد که به دو صورت، مراجعه حضوری و غیرحضوری انجام گرفته و دارای شرایط و مراحل مخصوص به خود بوده و احتیاج به ارائه اسناد و مدارک معتبر و قانونی خواهد داشت. ثبت برندتجاری یا همان علامت تجاری در سال 99 چه مراحلی دارد و مدارک لازم برای ثبت علامت تجاری، برند و لوگو چیست؟ هزینه ثبت آن از صفر تا صد چقدر است؟ ما در این مقاله از ثبت خوارزمی، به طور جامع و کامل به شما خواهیم گفت که ثبت برندچه فرآیند و مراحلی دارد، چه مدارکی باید داشته باشید و چه هزینه هایی باید پرداخت کنید و به بررسی قوانین و مقرراتی که برای این کار وجود دارد، خواهیم پرداخت.

آشنایی با ثبت برند

برند به علامت تجاری و تعریف کننده هر شرکت، محصول، کارخانه و یا موسسه اطلاق می گردد. برند، یک نشان تخصصی و ویژه برای هر شرکت بوده و معرف اصلی آن به شمار می آید. ثبت و شناساندن برند از ارکان اصلی بدست آوردن و صاحب شدن آن بوده و بدون این اقدام، نمی توان هیچ ادعایی مبنی بر مالکیت برند داشت. زمان تخمین زده شده به منظور ثبت برند شرکت، حدودا یک تا دو ماه زمان نیاز داشته و هر برند ثبت شده ای تا 10 سال معتبر باقی خواهد ماند. زمان مناسب به منظور تمدید برند، شش ماه پس از منقضی شدن آن بوده و شرایط خاص خود را خواهد داشت. باید توجه داشت برند مورد نظر شما، حتما باید نوین بوده و هیچگونه شباهت و کپی برداری در آن وجود نداشته باشد، در صورت وجود هرگونه کپی برداری، ثبت کاملا مختل شده و از بین خواهد رفت. برندهای مورد نظر می توانند به شکل فارسی، انگلیسی، اشکال و یا ترکیبی از تمام موارد باشند. شخص متقاضی ثبت برندو ثبت علامت تجاری باید در هر زمینه ای که مجوز فعالیت دارد علامت را در همان زمینه ثبت کند.

مراحل ثبت برندآموزش گام به گام مراحل ثبت برند

 • مراحل ثبت به شکل حضوری

در رابطه با ثبت برند به این روش، باید متقاضی به اداره ثبت علائم تجاری مراجعه نموده و با ارائه اظهارنامه ثبت نامی، منتظر ثبت این اظهارنامه بمانید. اظهارنامه شما تحویل داده شده و کارشناسان جهت بررسی ثبت و یا رد شدن برند شما، اقدام خواهند نمود. باید توجه داشت به ازای هر یک مرحله عدم پذیرش برند شما، 15 تا 20 روز زمان اضافی برای ثبت مجدد نیاز خواهد بود. علاوه بر بحث زمان، بحث هزینه نیز در این رابطه بسیار مهم بوده و هر بار که پذیرش ثبت شما با مشکل مواجه می گردد، احتیاج به پرداخت مجدد خواهد داشت.

 • مراحل ثبت اینترنتی (روش غیرحضوری)

در این روش با توجه به شرکت های ثبت کننده برند، به سامانه اینترنتی این شرکت ها مراجعه نموده و پس از انتخاب گزینه ثبت نام، مرحله به مرحله تمامی قسمت های فرم ثبت نام را پر نمایید. توصیه می شود پیش از اقدام به ثبت برند به شکل اینترنتی، مدارک مورد نیاز را اسکن نموده و پس از آماده سازی، آن ها را بارگزاری نمایید.

این مطلب را هم ببینید
ثبت برند و لوگو

 

گام های اصلی ثبت برند و علامت تجاری

برای ثبت یک برند یا علامت تجاری که می تواند نام تجاری یا لوگوی مربوط به کسب و کار شما باشد، شما نیاز است که 4 گام اصلی را طی کنید:

گام اول)  انتخاب نام برند:  اولین گام شما در این ابتدای کار، انتخاب نام برند است که می خواهید با آن سالها فعالیت کنید و بین مشتریان و در بازار معروف شوید. پس نام هایی که محدودیت ثبت ندارند، یا خلاف قوانین اسلامی و عمومی نیستند انتخاب کنید ضمن اینکه این نام نباید قبلا ثبت شده باشد..

گام دوم)  استعلام برند: شما قبل از ثبت برند و لوگو یا هر علامت تجاری باید بررسی کنید که آیا این برند قبلا ثبت شده است یا خیر، چنانچه یک نام یا یک علامت تجاری در حوزه فعالیت شما قبلا ثبت شده باشد شما نمی توانید دیگر آن نام را برای خود به ثبت برسانید. استعلام برند باعث می شود احتمال رد شدن برند شما در سامانه درصد بالایی کاهش یابد.

گام سوم)  تکمیل مدارک لازم: بعد از انتخاب نام و استعلام از احتمال ثبت، باید مدارک لازم  را تکمیل کنید. عموما خیلی از افراد نمی دانند که ثبت برندتجاری خیلی سخت نیست و فرآیند تکمیل مدارک آن هم به راحتی و با مشاوره رایگان، بسیار هم راحت است.

گام چهارم)  ثبت اظهارنامه علامت تجاری: بعد از تکمیل مدارک لازم، باید در سایت مرکز مالکیت معنوی ثبت نام نموده و جهت تایید حساب کاربری گواهی امضا از دفترخانه اسناد رسمی دریافت نمایید. بعد از فرآیند ثبت اظهارنامه برند در سایت و بارگذاری مدارک و تصویر برند در سایت باید حداقل 15 روز منتظر ماند تا نتیجه بررسی کارشناسان اعلام شود.

هزینه ثبت برند

هزینه ثبت برند در سال 99 چقدر است؟

هزینه هایی که برای ثبت باید بپردازید حدودا 900 هزار تومان ( ثبت اولیه اظهارنامه در سایت + روزنامه رسمی نوبت اول + حق الثبت + روزنامه رسمی دوم ) است. این هزینه وقتی است که شما خودتان بدون هیچ وکیلی مراحل ثبت را خودتان انجام دهید.

هزینه های واریزی در سامانه ثبت علائم تجاری:

 • هزینه ثبت اولیه پرونده که بر طبق تعداد طبقات متفاوت می باشد از 24 هزار تومان برای یک طبقه و به ازای هر طبقه بیشتر این هزینه بیشتر می شود.
 • هزینه ثبت آگهی تقاضای ثبت علامت تجاری ( روزنامه رسمی نوبت اول ) و روزنامه رسمی نوبت دوم که در حکم مرحله نهایی ثبت برند جهت دریافت گواهی ده ساله می باشد.
 • هزینه حق الثبت که حداقل 120 هزار تومان برای یک طبقه می باشد که به ازای افزایش طبقات این هزینه هم افزایش می باید.

 

مدارک لازم جهت ثبت

مدارک لازم جهت ثبت علامت تجاری شخصی ( حقیقی )

 • تصویر مدارک شناسایی فرد متقاضی ( شناسنامه و کارت ملی)
 • گواهی امضا از دفترخانه اسناد رسمی
 • ارائه مجوز فعالیت در حوزه مورد نظر ( جواز کسب یا جواز تاسیس یا ای نماد یا هر پروانه فعالیت معتبر )
 • کارت بازرگانی ( در صورتی که برند لاتین باشد )
این مطلب را هم ببینید
کاربرد شرکت های دانش بنیان

مدارک لازم جهت ثبت علامت تجاری شرکتی ( حقوقی)

 • تصویر مدارک شناسایی مدیرعامل ( شناسنامه و کارت ملی)
 • ارائه آگهی تاسیس شرکت ( حوزه فعالیت برند باید در موضوع فعالیت شرکت قید شده باشد )
 • کارت بازرگانی ( در صورتی که برند لاتین باشد )
 • در صورتی که وکیل و نماینده رسمی شرکت، کار ثبت علامت تجاری را انجام می دهد، می بایست مدارک نماینده قانونی نیز تهیه و ارائه گردد.

نکته 1: اگر علامت را به صورت فارسی ثبت کرده دیگر نیازی به کارت بازرگانی ندارد و گاها می توان با داشتن جواز تاسیس یا کسب یا هر مجوزی که نشان دهنده فعالیت شما در آن حوزه باشد، برند فارسی را ثبت نمود. ولی اگر علامت تجاری شما به صورت لاتین باشد باید کارت بازرگانی یا کارت عضویت اتاق بازرگانی را بگیرد. این علامت نباید مشابه ای داشته باشد.

مدارک لازم جهت ثبت برند

مدارک مورد نیاز جهت تمدید برند و لوگو

اعتبار یک برند بعد از ثبت 10 سال است، بعد از این ده سال نیاز است که برند تمدید شود، فرآیند تمدید برند هم شبیه ثبت برند در سامانه می باشد و مدارکی که لازم است:

برای اشخاص حقيقی :

 • كپي شناسنامه و كارت ملي مالك علامت برای ثبت علامت تجاری یا علائم تجاری
 • ارائه اصل يا كپي تصديق ثبت شده برای ثبت علامت تجاری یا علائم تجاری

برای اشخاص حقوقی :

 • ارائه روزنامه آخرين تغييرات اعضاي هيئت مديره
 • كپي شناسنامه و كارت ملي دارندگان حق امضا
 • ارائه اصل يا كپي تصديق ثبت شده

مدت زمان ثبت برند و لوگو

 • مدت زمان اطمینان از ثبت علائم تجاری حداقل 45 روز می باشد که طبق موارد زیر است
 • مدت زمان بررسی اولیه اظهارنامه تقریبا 15 روز
 • مدت زمان درج آگهی تقاضای برند در روزنامه رسمی ( نوبت اول ) 30 روز

لازم به ذکر است که جهت دریافت گواهی نهایی ثبت برند ( گواهی 10 ساله ثبت نشان تجاری ) می بایست چند روز دیگر به این زمان اضافه نمود هرچند جزو فرآیند احتمالی ثبت محسوب نمی گردد.

مراحل ثبت برندتجاری در اداره علامت

همان طور که می دانید ابتدا باید برای ثبت برند مورد نظر خود اقدام به ثبت نام در سایت اداره مالکیت، تشکیل پرونده و ثبت اظهارنامه برند در این وب سایت، کنید تا بتوانید برند را به ثبت برسانید. پس از ارجاع پرونده بین 15 تا 45 روز کاری طول خواهد کشید تا وضعیت پرونده و یا درخواست شما مشخص شود و پاسخی به شما ابلاغ گردد.

این مراحل عبارتند از:

 • تهیه نام اولیه در سامانه ثبت علائم تجاری
 • دریافت یک برگه و مراجعه به دفترخانه های اسناد رسمی جهت تایید و دریافت گواهی امضا
 • بارگذاری گواهی امضا در وب سایت و دریافت نام کاربری و کلمه عوبر
 • ثبت نام برند و مشخصات آن در بخش اظهارنامه
 • ارزیابی و بررسی مدارک ثبت برند توسط کارشناسان اداره ثبت، بخش ثبت علائم تجاری

پس از تشکیل پرونده و ارجاع آن به سازمان اداره مالکیت ممکن است سه حالت برای پرونده و درخواست شما پیش بیاید که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 • وضعیت پرونده ثبت برند تائید شده: در این حالت پرونده و در خواست شما بررسی می شود و اگر هیچ گونه مشابهت و یا نقصی در آن مشاهده نشد وارد مرحله ی چاپ روزنامه می شوید. چاپ روزنامه باید در سه مرحله انجام شود. مرحله ی اول هنگام تائید می باشد. یعنی با تائید پرونده شما در روزنامه های رسمی و کثیر الانتشار آگهی می شود. این آگهی برای این است که کلیه افراد به مدت یک ماه فرصت داشته باشند تا به این نماد اعتراض وارد کنند و اگر شباهتی وجود دارد سازمان مطلع شود. چاپ این روزنامه بین یک هفته تا ده روز طول خواهد کشید. اگر پس از یک ماه هیچ اعتراضی وارد نشد به سرعت می توانید برای انتشار آگهی دوم اقدام کنید. آگهی دوم معمولاً با داشتن شماره ثبت علامت تجاری همراه خواهد بود. در این بخش از کار شما تقریباً به پایان راه رسیده اید. پس از این که آگهی دوم چاپ شد و از سایت قابل پیگیری بود این آگهی را برای اخذ انحصار آن علامت به اداره مالکیت صنعتی می فرستیم.
 • وضعیت پرونده ثبت برند رد شده: در این حالت پرونده شما رد شده است و دیگر قابل پیگیری نمی باشد. می توانید با ایجاد تغییر در علامت و نام مجدداً اقدام نمایید.
 • وضعیت پرونده ثبت برند مشابهت یا نقص پرونده: در صورتی که پرونده شما تکمیل نباشد و یا نقصی در پرونده شما باشد می توانید پرونده را پیگیری کنید تا اقدام به برطرف کردن مشکلات نمایید. پس از رفع این مشکل و اقدام دوباره پرونده شما به مرحله تائید می رسد و می توانید مراحل را آنگونه ادامه دهید.
این مطلب را هم ببینید
شرکت پیمانکاری چیست و هزینه های آن به چه صورت است؟

 برای ثبت برند کجا باید رفت ؟

در فرآیند ثبت  برند و لوگو و علامت تجاری، متقاضی لازم است اظهارنامه ثبت برند شرکت را تهیه و تنظیم نموده و به اداره مالکیت معنوی تحویل نماید. لذا متقاضی برای تهیه و تنظیم اظهار نامه ثبت برند، با مراجعه به سامانه اینترنتی مرکز مالکیت معنوی و ثبت درخواست، ثبت نام اولیه، صورت می گیرد؛ در ادامه مراحل ثبت برند ، متقاضی می بایست فرم های درخواست شده را تکمیل کرده و برند مورد نظر شرکت را به ثبت رساند. اولا باید فرم درخواست ثبت برند و علائم تجاری در وب سایت تکمیل گردد. تصویر علامت تجاری باید شامل تصویر مشخصی از آرم باشد، یعنی آرم مورد نظر به وضوح قابل شناسایی و در زمان طراحی رنگ، و طرح ۳ بعدی آن درج شود.

از قبل متقاضی می بایست تمامی اطلاعات و مدارک مورد نیاز جهت ثبت برندرا تهیه و تنظیم نماید؛ و اسکن آنها را جهت بارگذاری در سامانه اینترنتی، برای تسریع روند کار ثبت لوگو، آماده سازد. متقاضی در پایان ثبت نام اولیه، کد رهگیری دریافت می کند تا روند پیشرفت کاری ثبت برند را پیگیری نماید و از مرحله به مرحله آن، آگاهی داشته باشد. لازم به ذکر است که در فرم مذکور باید فهرستی از خدمات و کالایی که از این علامت استفاده می‌کنند درج شود.

 

موارد غیر مجاز در ثبت برند

 • اسامی و علائمی که غیر اسلامی و مخالف با موازین اجتماعی باشند.
 • برندها و یا اسم هایی که معروف هستند.
 • اسامی و صفاتی که به صورت عام می باشند و جنبه توصیفی دارند به تنهایی قابل قبول نیستند.
 • اگر اسم منتخب بالای پنجاه درصد شباهت داشته باشد.
 • نام انتخابی نباید تنها اعداد فارسی و یا لاتین باشد.

موارد مجاز در ثبت برند

 • نام می تواند ترکیبی از نام های فارسی و لاتین باشد.
 • اسمی که انتخاب می کنید شانسی و یا ساختگی باشد شانس قبولی آن بیشتر است.
 • بهتر است اسمی که انتخاب می کنید ترکیبی باشد و یا دارای چند سیلاب باشد.
 • علامت مورد نظر می تواند شامل یک کلمه ترکیبی، عدد، سمبل و … باشد.
 • برای انتخاب اسم با هدف لوازم خانگی، مواد غذایی، نوشیدنی ها و … انتخاب علامت بسیار دشوار است.
 • از ترکیب دو نام خانوادگی نیز می توان استفاده کرد.
این مطلب را هم ببینید
کسب درآمد شرکت های دانش بنیان

برای ثبت برند کجا باید رفت ؟

 

ثبت کدام برند ها ممنوع می باشد؟

 • علامت تجاری موسسات رسمی، نمادهای دولتی، که می توان به صلیب سرخ، هلال احمر و … اشاره کرد.
 • نماد پرچم ایران با علامت مخصوص جمهوری اسلامی ایران.
 • پرچم هایی که به دولت و کشور ایران از گذشته مربوط است و هر آنچه توسط دولت منع شده باشد.
 • کلماتی که برند را به ایران مرتبط کنند مانند دولتی، ایران و … نباید در نام برند باشد.
 • علامت هایی که خلاف عفت عمومی، موازین اخلاقی باشد و یا نظم عمومی را مختل کند.
 • علائمی که انتخاب می شود نباید گمراه کننده باشد. به عنوان مثال قرار دادن تصویر اتومبیل بر روی لبنیات گمراه کننده و بی ربط است.
 • از استفاده کردن نشانه های سلطنتی، سازمان های بین المللی و … نیز خودداری کنید.
 • تشابه زیاد دو برند و نام به طوری که تشخیص کالا و خدمات آن ها از هم ممکن نباشد.
 • علامت یا نام تجاری که به شکل گمراه کننده شبیه یک نام و یا علامت تجاری متعلق به موسسه دیگر باشد.

 

ثبت بین المللی برند ( مادرید )

برای ثبت بین المللی بک برند همان طور که گفته شد باید ابتدا برند مورد نظر خود را در کشورتان به ثبت برسانید سپس از طریق سیستم مادرید به ثبت بین المللی آن اقدام نمایید.

حال سیستم مادرید چیست؟

سیستم توافق نامه مادرید از دو عهدنامه تشکیل شده است که در سطح جهانی مقبولیت دارد. این سیستم برای ثبت علائم در سطح جهانی کاربرد دارد. برای درخواست ثبت علامت بین المللی متقاضی باید کلیه مدارک خود را به دفتر WIPO در ژنو ارسال کند. پس از ارسال، کلیه مدارک مورد بررسی واقع می شود. پس از طی این مرحله علامت در WIPO ثبت می شود و به کشورهای تعیین شده ارسال می شود. در واقع این یک پروسه اداری است. اگر یک شرکت درخواست شما را رد کند این امتناع به WIPO ابلاغ می شود و در دفتر بین الملل ثبت می شود. این سیستم یک سیستم ایمن بین المللی است اما ثبت و عدم ثبت آن در کشور مشخص می شود.

توجه

شما میتوانید از طریق فرم روبه رو درخواست خود را ارسال کنید تا مشاورین ما در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.
نکته : تمامی مشاوره ها به صورت رایگان انجام میشود.
فرم درخواست ثبت برند | فرم زیر را کامل کنید تا در کوتاه ترین زمان ممکن مشاورین ما با شما تماس حاصل فرمایند.

مقالات پایین ،پیشنهاد خوانندگان این مقاله برای مطالعه است.

شرکت پیمانکاری چیست و هزینه های آن به چه صورت است؟

در حال ارسال نظرات کاربر ( رای) این مطلب را هم ببینیدثبت برند تجاریقدرت گرفته از افزونه نوشته‌های مرتبط هوشمند

روش و مراحل ثبت موسسات غیر تجاری

در حال ارسال نظرات کاربر ( رای) این مطلب را هم ببینیدثبت برند تجاریقدرت گرفته از افزونه نوشته‌های مرتبط هوشمند

تشریفات ثبت شرکت

در حال ارسال نظرات کاربر ( رای) این مطلب را هم ببینیدثبت برند لباس و پوشاکقدرت گرفته از افزونه نوشته‌های مرتبط هوشمند

در حال ارسال
نظرات کاربر
( رای)
نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید